Obiekty UNESCO w Polsce 

Źródło:
TVN 24
Puszcza Białowieska
Puszcza BiałowieskaTVN24
wideo 2/5
Puszcza BiałowieskaTVN24

Obiekty UNESCO w Polsce wpisane na listę światowego dziedzictwa to 15 miejsc, które uważane są za dobra kulturowe, oraz jedno uznane za dobro przyrodnicze. Jednym z pierwszych 12 obiektów na świecie wpisanych na listę UNESCO było Stare Miasto w Krakowie. Jakie inne polskie obiekty figurują są na liście UNESCO?

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 16 obiektów z Polski.Sześć kolejnych polskich obiektów ubiega się o nominację do wpisania na listę UNESCO.Aby obiekt został uznany za dobro kulturowe, przyrodnicze lub mieszane i został wpisany na listę UNESCO, musi mieć wartość uniwersalną potwierdzoną ściśle określonymi kryteriami.

Obiekty UNESCO w Polsce 

Obiekty UNESCO w Polsce to miejsca i zabytki uważane za szczególnie ważne dla ludzkości. Lista światowego dziedzictwa UNESCO powstała na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego w 1975 roku i weszła w życie pod koniec 1975 roku. W 2021 roku na liście UNESCO znajdują się 1153 obiekty kulturowe i przyrodnicze ze 167 państw. W Polsce jest 16 obiektów na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a kolejnych sześć oczekuje na wpisanie.

Polskie obiekty wpisane na listę UNESCO: – Stare Miasto w Krakowie – Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady – Puszcza Białowieska (obiekt transgraniczny polsko-białoruski) – Stare Miasto w Warszawie – Stare Miasto w Zamościu – średniowieczny zespół miejski Torunia – zamek krzyżacki w Malborku – Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy – Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy – drewniane kościoły południowej Małopolski w miejscowościach Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa – Park Mużakowski (obiekt transgraniczny polsko-niemiecki) – Hala Stulecia we Wrocławiu – drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat – kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku oraz system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach – krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego.

Obiekty UNESCO w Polsce – miasta

Polskie miasta wpisane na listę UNESCO to obiekty o zróżnicowanej architekturze i historii, które doczekały się wyróżnienia m.in. ze względu na swoją wartość architektoniczną. Uważane są za dobra kulturowe i wybrane zostały na podstawie ściśle określonych kryteriów. Aby obiekt został uznany za dobro kulturowe i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, musi mieć wartość uniwersalną potwierdzoną przynajmniej jednym z sześciu kryteriów dóbr kulturowych.

Polskie miasta na liście UNESCO i kryteria, według których zostały wpisane na listę UNESCO:

Stare Miasto w Krakowie – zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku na podstawie kryterium IV, czyli jako „wybitny przykład typu budowli, zespołu architektonicznego, zespołu obiektów techniki lub krajobrazu, który ilustruje znaczące etapy w historii ludzkości”. Krakowskie Stare Miasto było jednym z pierwszych 12 obiektów na świecie wpisanych na listę UNESCO. Wśród zabytków UNESCO w Krakowie znalazł się cały obszar Starego Miasta w obrębie jego dawnych murów, Wzgórze Wawelskie, Stradom oraz Kazimierz. 

Wzgórze Wawelskie w KrakowieShutterstock

Stare Miasto w Warszawie – wpisane na listę UNESCO w 1980 r. jako dobro kulturowe na podstawie kryterium II („ukazuje znaczącą wymianę wartości, zachodzącą w danym okresie czasu lub na danym obszarze kulturowym świata w dziedzinie rozwoju architektury lub techniki, sztuk monumentalnych, urbanistyki lub projektowania krajobrazu”) oraz kryterium VI („powiązane w sposób bezpośredni lub materialny z wydarzeniami lub żywymi tradycjami, ideami, wierzeniami, dziełami artystycznymi lub literackimi o wyjątkowym uniwersalnym znaczeniu”).

Stare Miasto w Zamościu – wprowadzone na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1992 r. na podstawie kryterium IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie)

Średniowieczny zespół miejski Torunia został wpisany na listę UNESCO w 1997 r. na podstawie kryterium II (patrz: Stare Miasto w Warszawie) i kryterium IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Zabytki UNESCO w Polsce

W Polsce znajduje się też wiele zabytków UNESCO. Te wpisane na listę światowego dziedzictwa to:

Zamek krzyżacki w Malborku – wpisany na listę UNESCO w 1997 r. na podstawie kryteriów II (patrz: Stare Miasto w Warszawie), III („niesie unikalne lub co najmniej wyjątkowe świadectwo tradycji kulturowej lub cywilizacji wciąż żywej bądź już nieistniejącej”) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Zamek Krzyżacki w MalborkuShutterstock

Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) – tereny byłych obozów wpisano na listę światowego dziedzictwa w 1979 r. na podstawie kryterium VI: „jako powiązane w sposób bezpośredni lub materialny z wydarzeniami lub żywymi tradycjami, ideami, wierzeniami, dziełami artystycznymi lub literackimi o wyjątkowym uniwersalnym znaczeniu”. Obozy w Auschwitz-Birkenau reprezentują na liście UNESCO wszystkie obozy koncentracyjne i obozy zagłady na świecie.

Kalwaria Zebrzydowska – została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 r. na podstawie  kryterium II (patrz: Stare Miasto w Warszawie) i kryterium IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy – wpisane na listę UNESCO w 2001 r. na podstawie kryterium III (patrz: Zamek krzyżacki w Malborku), IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie) i kryterium VI (patrz: Stare Miasto w Warszawie).

Drewniane kościoły południowej Małopolski w miejscowościach Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa. Na liście polskich zabytków UNESCO znajdują się od 2003 r. na podstawie kryteriów III (patrz: Zamek krzyżacki w Malborku) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Hala Stulecia we Wrocławiu wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2006 r. na podstawie kryteriów I („wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka”), kryterium II (patrz: Stare Miasto w Warszawie) i kryterium IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Hala Stulecia we WrocławiuShutterstock

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat – są na liście UNESCO od 2013 r. na podstawie kryterium  III (patrz: Zamek krzyżacki w Malborku) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie). Na liście znalazło się w sumie 16 cerkwi, osiem z Polski i osiem z Ukrainy

Obiekty UNESCO w Polsce – krajobrazy kulturowe

Krajobrazy kulturowe UNESCO rozumiane są jako wyjątkowe „dzieło natury i człowieka”. Wśród polskich krajobrazów kulturowych na liście UNESCO znalazły się:

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – podobnie jak Stare Miasto w Krakowie, Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni zostały wpisane na listę UNESCO na podstawie kryterium IV już w 1978 r. Wpis ten został rozszerzony w 2013 roku o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce.

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2017 r. na podstawie kryterium I (wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka), kryterium II (patrz: Stare Miasto w Warszawie) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego figuruje na liście UNESCO od 2019 r. na podstawie kryteriów III (patrz: Zamek krzyżacki w Malborku) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie). 

Park Mużakowski to obiekt transgraniczny polsko-niemiecki wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 r. na podstawie kryterium I (wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Polska lista UNESCO – dobra przyrodnicze

Jedynym obiektem UNESCO w Polsce uznawanym za dobro przyrodnicze jest Puszcza Białowieska. Na liście UNESCO znajdują się tereny puszczy znajdujące się w Polsce i na Ukrainie. Puszczę Białowieską wpisano na listę światowego dziedzictwa  UNESCO jako dobro przyrodnicze na podstawie kryteriów IX i X: 

kryterium IX:stanowi wyjątkowy przykład reprezentatywny dla trwających procesów ekologicznych i biologicznych istotnych w ewolucji i rozwoju ekosystemów oraz zespołów zwierzęcych i roślinnych lądowych, słodkowodnych, nadbrzeżnych i morskich”

kryterium X: „obejmuje siedliska naturalne najbardziej reprezentatywne i najważniejsze dla ochrony in situ różnorodności biologicznej, włączając te, w których występują zagrożone gatunki o wyjątkowej uniwersalnej wartości z punktu widzenia nauki lub ochrony przyrody”. 

Część Białowieskiego Parku Narodowego została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Białoruską część Puszczy Białowieskiej dopisano w 1992 r. i od tego czasu obie części puszczy traktowane są jako obiekt transgraniczny. W 2014 roku rozszerzono teren, który traktowany jest jako miejsce światowego dziedzictwa UNESCO (głównie po stronie polskiej) z 5.069 ha do 59.576,09 ha. Decyzja ta podyktowana była szeroko oprotestowaną wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej po polskiej stronie granicy.

Obiekty oczekujące na nominację UNESCO

Na liście polskich obiektów oczekujących na nominację i wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się obecnie sześć miejsc:

Gdańsk – miasto wolności i pamięci (dobro kulturowe) – Kanał Augustowski (dobro kulturowe) – pienińska dolina Dunajca (dobro przyrodnicze) – pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy (dobro przyrodnicze) – modernistyczne śródmieście Gdyni – przykład budowy zintegrowanej społeczności (dobro kulturowe) – młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju (dobro kulturowe).

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trzy osoby zginęły, a co najmniej cztery zostały ranne w wypadku autokaru w okolicach Hadsel w Norwegii. Pojazd wpadł w poślizg i zsunął się ze skarpy do lodowatej wody. Policja przekazała, że warunki drogowe w chwili wypadku były bardzo trudne.

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju w nocy spodziewane są opady marznące, które mogą spowodować szklankę na drogach. Zagrożenie stanowić mają również gęste mgły.

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Flagowy przewoźnik Izraela El Al poinformował, że zawiesił wszystkie loty z Tel Awiwu do Moskwy, powołując się na "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji". W oświadczeniu linia lotnicza zapewniła, że w ciągu tygodnia przeprowadzi "ponowną ocenę sytuacji". Decyzja ma związek z doniesieniami, że samolot w Kazachstanie zestrzeliła rosyjska rakieta.

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Źródło:
PAP

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Władze Mediolanu poinformowały, że od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz palenia tytoniu w otwartych przestrzeniach publicznych, także na ulicy. Wyjątkiem będą odizolowane miejsca, w których będzie możliwe zachowanie odległości 10 metrów od innych osób. Zakaz nie dotyczy papierosów elektronicznych.

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Źródło:
PAP

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie - podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej, a do sprzątania zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu.

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Źródło:
PAP

W dniu Bożego Narodzenia w więzieniu o zaostrzonym rygorze w stolicy Mozambiku wybuchła rebelia. W jej wyniku z zakładu karnego uciekło co najmniej 6 tysięcy osadzonych. 33 więźniów zginęło, a 15 zostało rannych podczas starć z siłami bezpieczeństwa - poinformował szef miejscowej policji. W kraju trwają zamieszki po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

Źródło:
PAP

W trakcie czwartkowego nalotu Izraela na lotnisko w Sanie pociski uderzyły "metry" od odwiedzającego Jemen szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał w mediach społecznościowych, że on i jego współpracownicy są bezpieczni.

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

Źródło:
PAP

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Pięć osób zostało rannych po zderzeniu karetki z samochodem osobowym pod Miechowem w woj. małopolskim. Jedną z osób poszkodowanych jest pacjentka, którą przewoził ambulans.

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Źródło:
tvn24.pl

Dwie ofiary śmiertelne i jedna osoba, która trafiła do szpitala - do tragicznego wypadku doszło w drugi dzień świąt w Borucinie w powiecie kartuskim.

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Źródło:
TVN24

W zbiorniku retencyjnym w okolicach Nidzicy w pierwszy dzień świąt odnaleziono ciało 47-letniego mężczyzny. Zarzut zabójstwa usłyszał 18-latek, który sam przyznał się do winy.

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Źródło:
TVN24/RMF FM

Do szpitala w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) w Boże Narodzenie trafiło 13-miesięczne dziecko ze śladami pobicia. Pracownicy lecznicy powiadomili policję. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania się nad chłopcem przez jego matkę.

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

Źródło:
TVN24, RMF FM

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W środę trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć w Strefie Gazy. - Było bardzo zimno w nocy i nawet jako dorośli nie mogliśmy tego znieść. Nie mogliśmy się ogrzać - powiedział agencji Associated Press ojciec dziecka Mahmoud al-Faseeh. To trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich dni.

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Źródło:
The Guardian, CNN

Nie żyje Hudson Meek, 16-letni aktor znany z występu m.in. w filmie "Baby Driver". Jak informuje CNN, zmarł w następstwie upadku z jadącego pojazdu.

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Źródło:
CNN, AL.com

Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.  

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Źródło:
NV, tvn24.pl

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP
Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy w Japonii stwierdzono, że nie należy "kontynuować stosowania szczepionek mRNA", bo są niebezpieczne? Nie. Krążące w sieci nagranie "przełomowej konferencji" to antyszczepionkowa dezinformacja; tezy niepotwierdzone faktami. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem.

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

Źródło:
Konkret24
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24