Obiekty UNESCO w Polsce 

Źródło:
TVN 24
Puszcza Białowieska
Puszcza BiałowieskaTVN24
wideo 2/5
Puszcza BiałowieskaTVN24

Obiekty UNESCO w Polsce wpisane na listę światowego dziedzictwa to 15 miejsc, które uważane są za dobra kulturowe, oraz jedno uznane za dobro przyrodnicze. Jednym z pierwszych 12 obiektów na świecie wpisanych na listę UNESCO było Stare Miasto w Krakowie. Jakie inne polskie obiekty figurują są na liście UNESCO?

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 16 obiektów z Polski.Sześć kolejnych polskich obiektów ubiega się o nominację do wpisania na listę UNESCO.Aby obiekt został uznany za dobro kulturowe, przyrodnicze lub mieszane i został wpisany na listę UNESCO, musi mieć wartość uniwersalną potwierdzoną ściśle określonymi kryteriami.

Obiekty UNESCO w Polsce 

Obiekty UNESCO w Polsce to miejsca i zabytki uważane za szczególnie ważne dla ludzkości. Lista światowego dziedzictwa UNESCO powstała na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego w 1975 roku i weszła w życie pod koniec 1975 roku. W 2021 roku na liście UNESCO znajdują się 1153 obiekty kulturowe i przyrodnicze ze 167 państw. W Polsce jest 16 obiektów na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a kolejnych sześć oczekuje na wpisanie.

Polskie obiekty wpisane na listę UNESCO: – Stare Miasto w Krakowie – Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady – Puszcza Białowieska (obiekt transgraniczny polsko-białoruski) – Stare Miasto w Warszawie – Stare Miasto w Zamościu – średniowieczny zespół miejski Torunia – zamek krzyżacki w Malborku – Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy – Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy – drewniane kościoły południowej Małopolski w miejscowościach Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa – Park Mużakowski (obiekt transgraniczny polsko-niemiecki) – Hala Stulecia we Wrocławiu – drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat – kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku oraz system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach – krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego.

Obiekty UNESCO w Polsce – miasta

Polskie miasta wpisane na listę UNESCO to obiekty o zróżnicowanej architekturze i historii, które doczekały się wyróżnienia m.in. ze względu na swoją wartość architektoniczną. Uważane są za dobra kulturowe i wybrane zostały na podstawie ściśle określonych kryteriów. Aby obiekt został uznany za dobro kulturowe i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, musi mieć wartość uniwersalną potwierdzoną przynajmniej jednym z sześciu kryteriów dóbr kulturowych.

Polskie miasta na liście UNESCO i kryteria, według których zostały wpisane na listę UNESCO:

Stare Miasto w Krakowie – zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku na podstawie kryterium IV, czyli jako „wybitny przykład typu budowli, zespołu architektonicznego, zespołu obiektów techniki lub krajobrazu, który ilustruje znaczące etapy w historii ludzkości”. Krakowskie Stare Miasto było jednym z pierwszych 12 obiektów na świecie wpisanych na listę UNESCO. Wśród zabytków UNESCO w Krakowie znalazł się cały obszar Starego Miasta w obrębie jego dawnych murów, Wzgórze Wawelskie, Stradom oraz Kazimierz. 

Wzgórze Wawelskie w KrakowieShutterstock

Stare Miasto w Warszawie – wpisane na listę UNESCO w 1980 r. jako dobro kulturowe na podstawie kryterium II („ukazuje znaczącą wymianę wartości, zachodzącą w danym okresie czasu lub na danym obszarze kulturowym świata w dziedzinie rozwoju architektury lub techniki, sztuk monumentalnych, urbanistyki lub projektowania krajobrazu”) oraz kryterium VI („powiązane w sposób bezpośredni lub materialny z wydarzeniami lub żywymi tradycjami, ideami, wierzeniami, dziełami artystycznymi lub literackimi o wyjątkowym uniwersalnym znaczeniu”).

Stare Miasto w Zamościu – wprowadzone na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1992 r. na podstawie kryterium IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie)

Średniowieczny zespół miejski Torunia został wpisany na listę UNESCO w 1997 r. na podstawie kryterium II (patrz: Stare Miasto w Warszawie) i kryterium IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Zabytki UNESCO w Polsce

W Polsce znajduje się też wiele zabytków UNESCO. Te wpisane na listę światowego dziedzictwa to:

Zamek krzyżacki w Malborku – wpisany na listę UNESCO w 1997 r. na podstawie kryteriów II (patrz: Stare Miasto w Warszawie), III („niesie unikalne lub co najmniej wyjątkowe świadectwo tradycji kulturowej lub cywilizacji wciąż żywej bądź już nieistniejącej”) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Zamek Krzyżacki w MalborkuShutterstock

Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) – tereny byłych obozów wpisano na listę światowego dziedzictwa w 1979 r. na podstawie kryterium VI: „jako powiązane w sposób bezpośredni lub materialny z wydarzeniami lub żywymi tradycjami, ideami, wierzeniami, dziełami artystycznymi lub literackimi o wyjątkowym uniwersalnym znaczeniu”. Obozy w Auschwitz-Birkenau reprezentują na liście UNESCO wszystkie obozy koncentracyjne i obozy zagłady na świecie.

Kalwaria Zebrzydowska – została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 r. na podstawie  kryterium II (patrz: Stare Miasto w Warszawie) i kryterium IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy – wpisane na listę UNESCO w 2001 r. na podstawie kryterium III (patrz: Zamek krzyżacki w Malborku), IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie) i kryterium VI (patrz: Stare Miasto w Warszawie).

Drewniane kościoły południowej Małopolski w miejscowościach Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa. Na liście polskich zabytków UNESCO znajdują się od 2003 r. na podstawie kryteriów III (patrz: Zamek krzyżacki w Malborku) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Hala Stulecia we Wrocławiu wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2006 r. na podstawie kryteriów I („wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka”), kryterium II (patrz: Stare Miasto w Warszawie) i kryterium IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Hala Stulecia we WrocławiuShutterstock

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat – są na liście UNESCO od 2013 r. na podstawie kryterium  III (patrz: Zamek krzyżacki w Malborku) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie). Na liście znalazło się w sumie 16 cerkwi, osiem z Polski i osiem z Ukrainy

Obiekty UNESCO w Polsce – krajobrazy kulturowe

Krajobrazy kulturowe UNESCO rozumiane są jako wyjątkowe „dzieło natury i człowieka”. Wśród polskich krajobrazów kulturowych na liście UNESCO znalazły się:

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – podobnie jak Stare Miasto w Krakowie, Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni zostały wpisane na listę UNESCO na podstawie kryterium IV już w 1978 r. Wpis ten został rozszerzony w 2013 roku o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce.

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2017 r. na podstawie kryterium I (wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka), kryterium II (patrz: Stare Miasto w Warszawie) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego figuruje na liście UNESCO od 2019 r. na podstawie kryteriów III (patrz: Zamek krzyżacki w Malborku) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie). 

Park Mużakowski to obiekt transgraniczny polsko-niemiecki wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 r. na podstawie kryterium I (wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka) i IV (patrz: Stare Miasto w Krakowie).

Polska lista UNESCO – dobra przyrodnicze

Jedynym obiektem UNESCO w Polsce uznawanym za dobro przyrodnicze jest Puszcza Białowieska. Na liście UNESCO znajdują się tereny puszczy znajdujące się w Polsce i na Ukrainie. Puszczę Białowieską wpisano na listę światowego dziedzictwa  UNESCO jako dobro przyrodnicze na podstawie kryteriów IX i X: 

kryterium IX:stanowi wyjątkowy przykład reprezentatywny dla trwających procesów ekologicznych i biologicznych istotnych w ewolucji i rozwoju ekosystemów oraz zespołów zwierzęcych i roślinnych lądowych, słodkowodnych, nadbrzeżnych i morskich”

kryterium X: „obejmuje siedliska naturalne najbardziej reprezentatywne i najważniejsze dla ochrony in situ różnorodności biologicznej, włączając te, w których występują zagrożone gatunki o wyjątkowej uniwersalnej wartości z punktu widzenia nauki lub ochrony przyrody”. 

Część Białowieskiego Parku Narodowego została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Białoruską część Puszczy Białowieskiej dopisano w 1992 r. i od tego czasu obie części puszczy traktowane są jako obiekt transgraniczny. W 2014 roku rozszerzono teren, który traktowany jest jako miejsce światowego dziedzictwa UNESCO (głównie po stronie polskiej) z 5.069 ha do 59.576,09 ha. Decyzja ta podyktowana była szeroko oprotestowaną wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej po polskiej stronie granicy.

Obiekty oczekujące na nominację UNESCO

Na liście polskich obiektów oczekujących na nominację i wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się obecnie sześć miejsc:

Gdańsk – miasto wolności i pamięci (dobro kulturowe) – Kanał Augustowski (dobro kulturowe) – pienińska dolina Dunajca (dobro przyrodnicze) – pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy (dobro przyrodnicze) – modernistyczne śródmieście Gdyni – przykład budowy zintegrowanej społeczności (dobro kulturowe) – młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju (dobro kulturowe).

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Poznaliśmy kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość ogłosi, kto powalczy o schedę po Andrzeju Dudzie. Policjant zastrzelony podczas interwencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 24 listopada.

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Państwa rozwijające się będą otrzymywać 300 miliardów dolarów rocznie od krajów bogatszych na przeciwdziałanie zmianom klimatu - uzgodnili negocjatorzy na szczycie klimatycznym COP29 w Baku w nocy z soboty na niedzielę. Oznacza to wzrost o 200 miliardów w stosunku do obecnego wsparcia.

"Początek nowej ery" w walce z katastrofą klimatyczną. Jest porozumienie

"Początek nowej ery" w walce z katastrofą klimatyczną. Jest porozumienie

Źródło:
PAP

Prezydent-elekt Donald Trump wybrał Brooke Rollins, prezes America First Policy Institute, na stanowisko sekretarza rolnictwa. To jego wieloletnia bliska współpracowniczka. Jeśli jej kandydaturę zatwierdzi kontrolowany przez republikanów Senat, 52-latka stanie na czele departamentu zatrudniającego w całym kraju 100 tysięcy osób.

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

Źródło:
PAP

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe" generał Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy - podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Sulechówko (woj. zachodniopomorskie) spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka. Wcześniej miejsce pożaru przez prawie siedem godzin zabezpieczali strażacy, bo tylko do tego mogły ograniczać się ich działania. - Ze wstępnych oględzin wynikało, że mogło dojść do wyładowania atmosferycznego - poinformował rzecznik PSP w Sławnie mł. kpt. Mariusz Sieciński.

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Według włoskiego ministra obrony Guido Crosetto Władimir Putin nie chce rozszerzać wojny z Ukrainą na inne kraje. Tak skomentował w sobotę groźby przywódcy Rosji kierowane wobec Zachodu. W poniedziałek we Włoszech rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji państw G7. Wojna w Ukrainie ma być jednym z głównym tematów.

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

Źródło:
PAP

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W nocy w części Polski spodziewane są oblodzenia i opady marznące, niebezpieczeństwo może nieść również silny wiatr. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium