Kraków – co zobaczyć? Miejsca do zwiedzenia i atrakcje turystyczne

Aktualizacja:
[object Object]
Krakowscy lekarze udowodnili istnienie alergii na smogtvn24
wideo 2/30

Sukiennice, Wawel, kościół Mariacki – to atrakcje turystyczne, które najbardziej kojarzą się z Krakowem. Miasto ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Podpowiadamy, co zobaczyć w Krakowie.

Wawel przez wiele stuleci był siedzibą polskich władców.Na Rynku Głównym, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, warto zobaczyć słynne atrakcje turystyczne – kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Wieżę Ratuszową. Hejnał z Wieży Mariackiej, grany co godzinę z północnej wieży, jest jednym z symboli miasta.

Żydowski Kazimierz to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.Wokół Starego Miasta rozciągają się Planty. Tam możesz odpocząć po zwiedzaniu zabytków.Wawel W zakolu Wisły, nad Krakowem, góruje malowniczo położony Wawel. Miejsce to od wczesnego średniowiecza było ośrodkiem władzy kościelnej i świeckiej. Obecnie znajdują się tam największe atrakcje turystyczne Krakowa:

Zamek Królewski – w czasach Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta dawny gotycki pałac przebudowano na renesansową rezydencję ze wspaniałym dziedzińcem arkadowym, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – jest tam Dzwon Zygmunt, a w podziemiach udostępnione dla zwiedzających są Groby Królewskie, Smocza Jama – wiąże się z nią legenda o Smoku Wawelskim, obok jaskini stoi zionący ogniem smok.ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze miejsca województwa małopolskiego według Reporterów 24 U stóp Wawelu rozciągają się malownicze Bulwary Wiślane. To miejsce idealne na spacery i odpoczynek, pełne alejek i ścieżek rowerowych.

Kraków/WawelShutterstock

Rynek Główny

Na przecięciu dawnych szlaków handlowych znajduje się główny plac miejski, który wytyczony został podczas lokacji miasta w 1257 roku. Ma kształt kwadratu, a jego boki sięgają około 200 metrów długości. Był to największy plac średniowiecznej Europy. W 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z każdej pierzei rynku wychodzą trzy ulice. Jedynym odstępstwem jest ulica Grodzka – rozszerzona i ukośna. Taki układ placu jest charakterystyczny dla układu szachownicowego.

Budynki, które znajdują się na Rynku Głównym, od wieków zaspokajały podstawowe potrzeby mieszkańców miasta (Ratusz, Sukiennice i kościół Mariacki).

Od 1898 roku zobaczyć tu też można pomnik Adama Mickiewicza. A od 2005 roku w pobliżu Wieży Ratuszowej leży ogromna rzeźba „Eros Bendato”, przedstawiająca spętaną głowę młodzieńca. Jej autorem jest światowej sławy polski rzeźbiarz Igor Mitoraj.

Kościół św. Wojciecha

Świątynia stoi na Rynku Głównym. Historia kościoła sięga aż X wieku, kiedy kazania głosił w tym miejscu św. Wojciech. Co ciekawe, fragmenty muru znajdują się obecnie niemal dwa metry pod poziomem chodnika. To kiedyś był poziom Rynku.

Co można zwiedzić w Krakowie? Kościół Mariacki

Pierwsza świątynia w miejscu dzisiejszego kościoła Mariackiego znajdowała się tam już w 1222 roku. Wtedy nie istniał jeszcze Rynek Główny. Bryła, którą widzisz obecnie, pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Do końca XVIII wieku wokół kościoła znajdował się cmentarz parafialny.

Kiedy spojrzysz w górę, zobaczysz dwie wieże. Jedną niższą, drugą wyższą. Wyższa (licząca 81 metrów wysokości) zawsze należała do miasta. To na niej stał strażnik, który wypatrywał pożarów czy zbliżających się do miasta wrogów. Wygrywał też z tego miejsca hejnał, który obecnie jest jednym z symboli miasta. Niższa wieża (69 metrów wysokości) mieści w sobie pięć dzwonów. Jeden z nich pochodzi z XV wieku.

Wewnątrz kościoła znajduje się najważniejszy zabytek – ołtarz główny, stworzony przez Wita Stwosza. Dzieło powstawało w latach 1477-1489. Warto zwrócić też uwagę na XIX-wieczną polichromię, dzieło Jana Matejki i jego uczniów.

Sukiennice

To najstarsze centrum handlowe w Krakowie. Pierwsze Sukiennice powstały w XIII wieku. W tym miejscu koncentrował się handel – przyjezdni kupcy mogli sprzedawać tylko tam. Obecnie również kojarzy się z handlem. Na parterze znajdują się stoiska, w których kupić można różnorakie pamiątki.

Przy przejściu do Sukiennic (od strony pomnika Adama Mickiewicza) zobaczyć można zawieszony żelazny nóż. To znak dawnego surowego prawa. Według niego złodziei karało się obcięciem ucha.

Kraków/SukienniceShutterstock

Wieża ratuszowa

Jedyną pozostałością po ratuszu, czyli pierwszej siedzibie władz miasta, jest wieża ratuszowa. Ratusz powstał około 1300 roku.

Wieża ma 70 metrów wysokości. W jednej części jej podziemi znajdowała się Piwnica Świdnicka, w której napić się można było piwa i wina. Obok niej umieszczone było więzienie i izba tortur. Egzekucje (przez ścięcie) odbywały się na Rynku Głównym – między kościołem Mariackim a Szarą Kamienicą (Rynek Główny nr 6).

Ulica Floriańska

Z Rynku warto przespacerować się ulicą Floriańską. Zaczyna się przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego. Wytyczono ją w 1257 roku. Przez lata zmieniały się budynki, które przy niej stały – na początku były gotyckie, później ich styl ewoluował wraz ze zmieniającymi się epokami.

Brama Floriańska

Ulica Floriańska prowadzi aż do Bramy Floriańskiej, nazywanej również Bramą Chwały. Ma 34,5 metra wysokości, a wzmianki o niej pojawiają się w dokumentach z 1307 roku. Była jedną z siedmiu bram wiodących do miasta.

Barbakan

Obiekt ten został wzniesiony w latach 1498-1499. Miał chronić północny odcinek fortyfikacji Krakowa, który jako jedyny nie był chroniony przez naturalną zaporę wodną. Barbakan połączony jest z Bramą Floriańską za pomocą tak zwanej szyi.

Co jeszcze zwiedzić w Krakowie? Kazimierz

Na południe od Wawelu znajduje się Kazimierz. Dawniej było to osobne miasto, założone w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Miało chronić południowe granice grodu i ówczesną stolicę Polski. Pod koniec XV wieku powstało tam, wydzielone murami, autonomiczne miasto dla Żydów, którzy zostali przesiedleni z Krakowa.

Od 1800 roku Kazimierz jest dzielnicą Krakowa. Obecnie to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.

Kraków/dzielnica KazimierzAndrei Bortnikau / Shutterstock

Kraków z dzieckiem – Park Planty

Kolejnym niezwykłym i niepowtarzalnym miejscem, jakim może pochwalić się Kraków, są Planty. Okalają Stare Miasto parkowym pierścieniem. Powstały w XIX wieku i zajęły miejsce średniowiecznej fortyfikacji, które wymagały już rozbiórki. Zachowały się tylko nieliczne fragmenty murów: Brama Floriańska i Barbakan.

Z czasem na Plantach pojawiły się fontanny, sadzawki, egzotyczne rośliny. Obecnie Plany podzielone są na osiem ogrodów, łącznie mają około czterech kilometrów długości. To największy park miejski w Krakowie.

Zakrzówek

Jeżeli chcesz zobaczyć panoramę Krakowa, wybierz się na Zakrzówek. Znajdziesz tam też Skałki Twardowskiego. Legenda głosi, że powstały na skutek potężnego wybuchu w laboratorium słynnego czarnoksiężnika – stąd nazwa. Dziś to lubiane przez mieszkańców Krakowa tereny rekreacyjne, chętnie odwiedzane też amatorów wspinaczki.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu mogą zamarzać na drogach i chodnikach, tworząc niebezpieczną warstwę lodu. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Miejscami powieje też silny wiatr. Alarmy obowiązują w prawie całym kraju.

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7