Obchody 25. rocznicy uchwalenia konstytucji w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Uroczystość z okazji 25. rocznicy uchwalenia konstytucji w Sejmie
Uroczystość z okazji 25. rocznicy uchwalenia konstytucji w SejmieTVN24
wideo 2/13
Uroczystość z okazji 25. rocznicy uchwalenia konstytucji w SejmieTVN24

W Sejmie w Sali Kolumnowej odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia uchwalenia konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku organizowana przez wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego i klub Koalicji Polskiej-PSL. Zgorzelski mówił, że "w ćwierćwieczu obowiązywania naszej konstytucji dorosło całe pokolenie Polaków". Szef PO Donald Tusk ocenił, że problemem konstytucji nie jest brak zabezpieczeń, ale to, że "do władzy doszli ludzie, którzy ją świadomie, cynicznie, bezwzględnie gwałcą i to w jej najistotniejszych fragmentach".

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który uroczyście otworzył obchody, mówił, że "w nowoczesnych dziejach Polski to najdłużej obowiązująca i najbardziej stabilna demokratyczna ustawa zasadnicza". - W ćwierćwieczu obowiązywania naszej konstytucji dorosło całe pokolenie Polaków, dla których takie pojęcia jak demokracja, godność człowieka, wolność słowa, praworządność, wolne sądy, wolne wybory, czy też święte prawo własności, są niezaprzeczalną wartością, rzeczywistością i oczywistością - dodał.

- Nikt jednak nie przypuszczał, że prawdziwą próbę ognia konstytucja będzie przechodziła po 2015 roku. Lekceważona, deprecjonowana i łamana przez tak zwaną Zjednoczoną Prawicę, stała się przez to jeszcze silniejsza. W efekcie tego rozwinął się wyjątkowy rodzaj nowoczesnego patriotyzmu - patriotyzm konstytucyjny - powiedział Zgorzelski.

Dodał, że "dzięki niemu wolni obywatele zaczęli definiować swoje życie, swoją aktywność poprzez prawa zawarte i zagwarantowane przez ustawę zasadniczą". - Dawali temu wyraz demonstrując w obronie Trybunału Konstytucyjnego, broniąc wolnych sądów i wartości uniwersalnych - mówił. - I to jest ogromny sukces naszego aktu naczelnego - ocenił Zgorzelski.

Obchody 25. rocznicy uchwalenia konstytucjiTVN24

Debata liderów partii opozycyjnych

Po wystąpieniu wicemarszałka Sejmu odbyła się debata liderów partii opozycyjnych: prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa PO Donalda Tuska, lidera Polski 2050 Szymona Hołowni oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia.

Tusk mówił podczas debaty, "że konstytucja jest tyle warta, ile warte są zobowiązania polityków władzy, ludzi do jej przestrzegania". Według niego "my byśmy naprawdę dobrze sobie radzili - jako Polska - bez najmniejszej zmiany w tej konstytucji, jeśli byśmy wszyscy umówili się, że nawet przy najbardziej drastycznych różnicach, konfliktach interesów, różnych ideach w sprawie konstytucji, praworządności będziemy stanowili jedność".

- Problemem Polski dzisiaj nie jest słaba konstytucja, problemem tej konstytucji nie jest brak zabezpieczeń, problemem konstytucji, Polski, obywatelek i obywateli Polski i naszym problemem jest to, że do władzy doszli ludzie, którzy tę konstytucję świadomie, cynicznie, bezwzględnie gwałcą i to w najistotniejszych jej fragmentach - ocenił szef PO. I dlatego - dodał - "ja bym jednak ze względu na szacunek do konstytucji, konstytucji jako zasady i konkretnej tej konstytucji, zastanawiał się szczególnie w tym gronie, jak odsunąć od władzy ludzi, którzy ją unieważniają".

Tusk: problemem konstytucji jest to, że do władzy doszli ludzie, którzy ją gwałcą
Tusk: problemem konstytucji jest to, że do władzy doszli ludzie, którzy ją gwałcąTVN24

Zdaniem lidera PO nie ma dziś ugrupowania politycznego, które samodzielnie mogłoby "nie tylko zmienić konstytucję, jeśli mówimy o zmianach w konstytucji, ale nawet pokonać tych, którzy tę konstytucję łamią". - Musimy sobie powiedzieć, czy jesteśmy w stanie osiągnąć elementarne porozumienie w prostszej arytmetycznie kwestii, jaką jest wygranie wyborów parlamentarnych. Ja dałbym wszystko za to, żebyśmy wspólnie potrafili uzgodnić strategię zwycięstwa - powiedział Tusk.

Kosiniak-Kamysz: potrzebna jest rewizja konstytucji

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza fundamentem lepszej Polski, po kolejnych wyborach, będzie to, "jak ci, którzy siedzą na tej sali, będą mieli wpływ na sprawowanie władzy". - To jest nadzieja, że nie tylko ta konstytucja będzie przestrzegana, to jest pewność, ale jest nadzieja, że ona będzie jeszcze lepsza, bo ta rewizja jest potrzebna, bo życie się zmieniło przez te 25 lat - mówił szef PSL.

Zwrócił uwagę, że konstytucja była uchwalana, kiedy nie było powszechnego dostępu do internetu. - Dzisiaj niektóre państwa wprowadziły to jako jedno z praw obywatelskich - zagwarantowany dostęp do internetu - powiedział.

Kosiniak-Kamysz: sama wartość konstytucji miała być bezpiecznikiem
Kosiniak-Kamysz: sama wartość konstytucji miała być bezpiecznikiemTVN24

Dodał, że wówczas nie było też samorządu na poziomie powiatowym i wojewódzkim. - On się odrodził rok później. I on dzisiaj nie jest bezpieczny, bo nie jest zagwarantowany w konstytucji, a powinien być wpisany. I to jest jedna z tych zmian, która jest konieczna - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Hołownia: konstytucja nie ma zamontowanego ogrodzenia

Hołownia podkreślił, że to, co zobaczyliśmy zwłaszcza w ostatnich latach, pokazuje, że konstytucja RP, mając w zasadzie wszystkie przymioty, które od niej oczekiwalibyśmy, nie ma "zamontowanego wewnątrz siebie ogrodzenia". - I to jest jej największa wada - ocenił

Zdaniem Hołowni punkty, które można byłoby zweryfikować lub przepracować w konstytucji, dotyczą sądownictwa konstytucyjnego i roli Trybunału Konstytucyjnego. - Po tym, co zobaczyliśmy, musimy sobie zadać pytanie, czy jesteśmy w stanie te instytucje zreformować, czy może trzeba postawić na rozproszoną kontrolę konstytucyjności, czy może zaproponować jeszcze jakieś inne rozwiązanie - mówił lider Polski 2050.

Hołownia: zobaczyliśmy, że konstytucja RP wymaga zamontowania mechanizmów obronnych
Hołownia: zobaczyliśmy, że konstytucja RP wymaga zamontowania mechanizmów obronnychTVN24

Czarzasty: tej konstytucji trzeba bronić

Według Czarzastego cztery rzeczy wydarzyły się w naszym kraju w ostatnich latach, przy których konstytucja się sprawdziła. - To jest katastrofa smoleńska, to jest Białoruś, to jest Ukraina i to jest COVID - wymieniał Czarzasty.

- Chcę państwu powiedzieć, że ta konstytucja, napisana 25 lat temu, we wszystkich tych sprawach absolutnie zdała egzamin. Natomiast wydarza się piąta sprawa, czyli łamanie praworządności, łamanie prawa i łamanie tej konstytucji - powiedział wicemarszałek Sejmu.

W jego ocenie zawsze znajdzie się ktoś, kto bez względu na to, jakie jest prawo, będzie chciał je ominąć i to prawo zdeptać. - W związku z tym tej konstytucji trzeba bronić, a nie myśleć o tym w tej chwili, jak ją zmienić – powiedział Czarzasty.

Czarzasty: tej konstytucji trzeba bronić
Czarzasty: tej konstytucji trzeba bronićTVN24

- Przestrzegam przed rozpoczynaniem dyskusji nad tym, żeby zmieniać konstytucję tu i teraz. Przestrzegam przed tym dlatego, że będziemy głosowali za jednym, a jak policzą głosy, okaże się, że przegłosowaliśmy co innego. Nie mam zaufania do tych ludzi, którzy nie szanują konstytucji - dodał polityk Lewicy.

Biedroń o tym, co jest "porażką konstytucji"

W ocenie Biedronia porażką polskiej demokracji jest to, że przez te wszystkie lata nie potrafiono doprowadzić do tego, żeby kobiety były "równoprawnymi obywatelkami Rzeczypospolitej".

- Porażką także tej konstytucji i tych, którzy mieli o nią dbać, jest to, że przez te wszystkie lata nie zrobiliśmy tego, na co umówiliśmy się w tej konstytucji, a obiecywaliśmy to obywatelom - nie rozdzieliliśmy państwa od Kościoła - mówił Biedroń. - Porażką tej konstytucji jest również to, że nie doprowadziliśmy do tego, żeby nikt nie był dyskryminowany w naszym kraju - dodał.

Liderzy partii opozycyjnych podpisali deklarację 25-lecia Konstytucji RP.

Zych: mamy obowiązek dążyć do ścisłego przestrzegania konstytucji

W trakcie uroczystości wystąpili marszałek Sejmu II kadencji Józef Zych, marszałek Senatu III kadencji Adam Struzik, były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zych zwrócił uwagę na początek preambuły Konstytucji z 1997 roku, ze słowami "my, Naród Polski, wszyscy obywatele Rzeczypospolitej". Podkreślił przy tym, że "ta konstytucja nie jest konstytucją ugrupowań - jest konstytucją polskiego narodu".

Zych przypomniał też pierwsze chwile po uchwaleniu konstytucji przed 25 laty, gdy jako przewodniczący Zgromadzenia Narodowego oświadczył, iż było to doniosłe wydarzenie "w historii narodu", oraz - jak wtedy mówił - "zwyciężył duch kompromisu i wspólnej odpowiedzialności za dobro narodu".

Odnosząc się do obecnych dyskusji o tym, "czy konstytucję zmieniać, czy nie", były marszałek oświadczył, że polska ustawa zasadnicza z 1997 roku "wymaga jednego - czytania zgodnie z jej duchem i ścisłego stosowania". Tę wypowiedź marszałka Zycha zebrani przyjęli oklaskami.

Podsumowując, marszałek oświadczył: "naszym podstawowym zadaniem, jeżeli uznajemy, że to naród polski ustanowił konstytucję, a ją ustanowił, jest obowiązek przede wszystkim dążenia do ścisłego przestrzegania jej zasad".

Wystąpienie marszałka Sejmu II kadencji Józefa Zycha
Wystąpienie marszałka Sejmu II kadencji Józefa ZychaTVN24

Do rozważań na temat ewentualnych zmian konstytucji odniósł się także Struzik. Wskazał, że ustawę zasadniczą przyjmowano w okresie "olbrzymich napięć" politycznych i gospodarczych i "bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej ludzi". Według niego, był to "swoisty fenomen, że przy tak różnorodnej i rozedrganej politycznie rzeczywistości udało się tę konstytucję uchwalić".

W podsumowaniu Struzik ocenił jednak, że "bez zmiany układu władzy w naszym państwie, możemy być narażeni na permanentne łamanie konstytucji". Jednocześnie wyraził przekonanie, że ta konstytucja przetrwa następne 25 lat, gdyż "mądrość społeczeństwa, narodu jest większa, niż tych, którzy chcieliby rządzić bez konstytucji".

Adam Struzik o preambule konstytucji
Adam Struzik o preambule konstytucji TVN24

Kwaśniewski: stworzyliśmy dzieło, które przez 25 lat dobrze służy Polsce

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, w swoim wystąpieniu online przypomniał, że poprzedzająca obecną ustawę zasadniczą konstytucja PRL-u, była "konstytucją państwa nie w pełni suwerennego i w dużej części pisaną wspólnie z hegemonem radzieckim", natomiast konstytucja z 1997 roku jest właściwa dla państwa "demokratycznego i suwerennego", jest konstytucją "narodu i wszystkich obywateli", przygotowywaną przez osoby "bardzo kompetentne i odpowiedzialne". - Stworzyliśmy dzieło, które przez 25 lat dobrze służy Polsce - ocenił.

Odnosząc się do głosów krytycznych na temat obecnej konstytucji, Kwaśniewski zaznaczył, że nie jest ona "panaceum na wszystko", a konstytucja zasługuje na obronę, gdyż jest "wartością samą w sobie", przez co ma wpływ także na kulturę prawną. Mówiąc o ewentualnych zmianach, wskazał na obecny układ sił w parlamencie, z dominującą Zjednoczoną Prawicą, co - jak mówił - "daje podstawę, aby konstytucji bronić, a nie próbować ją zmieniać".

W dłuższej perspektywie, jak przyznał, że "refleksja jest potrzebna", gdyż "świat się zmienia i Polska się zmienia, a duży wpływ na kierunek zmian będą miały m.in. pandemia COVID-19 i agresja Rosji na Ukrainę, którą uznał za "zbrodnię". - My powinniśmy być po tej jasnej stronie demokracji. Powinniśmy się zastanowić, co w przyszłości, jakie zmiany mogłyby wzmacniać instytucje demokratyczne i wartości demokratyczne także w konstytucji - przekonywał. Były prezydent zaproponował, aby w tym celu powołać "grupę bardzo kompetentnych ludzi".

Kwaśniewski: to, że mamy konstytucję 25 lat, to jest ogromny sukces
Kwaśniewski: to, że mamy konstytucję 25 lat, to jest ogromny sukcesTVN24

Marszałek Senatu o propozycji zmian konstytucji po wygranych wyborach

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki oświadczył, że "jest taka instytucja konstytucyjna państwa polskiego, która traktuje konstytucję RP jako świętość - jest to Senat RP". Ocenił, że ustawa zasadnicza przez ćwierć wieku dowiodła, iż jest "stabilna i ma ponadczasowy charakter", a "każda proponowana zmiana wymaga pogłębionej refleksji politycznej i prawnej, i nie może być podyktowana doraźnymi chęciami, czy zakusami tej, czy innej formacji".

Grodzki zapowiedział jednak propozycję zmian, ale po wygranych wyborach przez obecną opozycję. - Jako Senat zaproponujemy symetryzm między Sejmem i Senatem. Bo to, co przychodzi z Sejmu musi być rozpatrzone przez 30. 20, czy 15 dni. Natomiast wiele mądrych (projektów) ustaw Senatu trafia do tak zwanej sejmowej zamrażarki "na święty nigdy". To trzeba zmienić, (...) ale po wygranych wyborach - oświadczył.

W ramach uroczystości odbył się także panel ekspercki.

Profesor Zoll: trzeba by było przyjrzeć się dokładnie konstytucji i wprowadzić ewentualne zmiany

Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były Rzecznik Praw Obywatelskich mówił w sobotę rano w TVN24, że 25 lat "to jest już dobry okres, kiedy mogliśmy bardzo dobrze poznać funkcjonowanie konstytucji i jej braki, czy dobre rozwiązania".

- Ale to jest czas, kiedy trzeba by było przyjrzeć się dokładnie konstytucji i wprowadzić ewentualne zmiany – ocenił. Zaznaczył jednak, że "one muszą być bardzo przemyślane". - To jest jednak akt prawny, który powinien być fundamentem systemu prawnego w Polsce - dodał Zoll.

Przypomniał, że projekt konstytucji przygotowywała komisja Zgromadzenia Narodowego. - Trzeba pamiętać, że było, jeśli się nie mylę, 15 projektów konstytucji rozpatrywanych przez Zgromadzenie Narodowe – dodał.

Profesor Zoll: trzeba by było przyjrzeć się dokładnie konstytucji i wprowadzić ewentualne zmiany
Profesor Zoll: trzeba by było przyjrzeć się dokładnie konstytucji i wprowadzić ewentualne zmianyTVN24

Zoll mówił, że "konstytucja jest także aktem prawnym, którego działania i regulowanie życia w państwie zależy w dużym stopniu od osób, które stosują dane prawo".

- Możemy powiedzieć, że Polska konstytucja jest interpretowana, albo wręcz łamana przez osoby sprawujące władzę, bo wiele przepisów, nie jeden, zostały na przestrzeni tych kilku lat naruszone - ocenił.

- Nie twierdzę, że to zrobiły tylko obecne władze. Takim przykładem działania niezgodnego z konstytucją jest uchwalenie w lipcu 2015 roku ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, gdzie wprowadzono tę nieszczęśliwą możliwość wyboru nowych sędziów Trybunału na przyszłość, po skończeniu kadencji Sejmu - wskazał prof. Zoll. Dodał, że "to naruszenie później wykorzystała obecnie rządząca władza". - Za tym poszły dalsze naruszenia - mówił.

Cała rozmowa z profesorem Andrzejem Zollem
Cała rozmowa z profesorem Andrzejem ZollemTVN24

Konstytucja uchwalona w 1997 roku

Obowiązująca obecnie konstytucja RP została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe. Następnie została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku. Za przyjęciem konstytucji było 53,45 procent uczestników referendum, przeciw było 46,55 procent. Frekwencja wyniosła 42,86 procent. 16 lipca 1997 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał konstytucję, która weszła w życie 17 października tego samego roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:js/ kab, tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Szef MSZ Radosław Sikorski leci na trzydniową wizytę do Waszyngtonu. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24