Wykrycie nowotworu na wczesnym etapie coraz częściej pozwala na całkowite wyleczenie. W Światowym Dniu Walki z Rakiem eksperci zwracają jednak uwagę, że wciąż nie brakuje osób, które zgłaszają się z nowotworem w zaawansowanym stadium. Dlaczego zwlekamy z badaniami i jak możemy obniżyć ryzyko zachorowania?
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Profesor Zoran Stojčev, ordynator Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie, pytany na antenie TVN24 co powinniśmy robić, by chorujących na nowotwory było mniej, wskazał, że w Polsce mamy dobrych onkologów, ale problemem często jest późne rozpoznanie nowotworu. Wpływa na to między innymi lęk przed badaniem się.
"Podstępny" nowotwór i profilaktyka
- Ważne, żebyśmy wiedzieli, że jednak coś możemy zrobić: 50 proc. przyczyn zachorowań na nowotwory zależy od nas, od środowiska, otoczenia - zaznaczył onkolog. Dodał, że czynniki dziedziczne stanowią przyczynę rozwoju około 20 proc. nowotworów. - Aktywność fizyczna, dobre odżywianie, niepalenie papierosów to są czynniki (zmniejszające ryzyko - red.), które zależą od nas. Możemy je ograniczyć i dzięki temu poprawić wyniki leczenia - zauważył.
Mówiąc o profilaktyce Stojčev wskazał na nowotwór jelita grubego - trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn. - To jest nowotwór, który łatwo się wykrywa, leczenie jest proste (...) i wyniki są bardzo dobre - podkreślił, dodając, że wczesne wykrycie daje gwarancję wyleczenia. Badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby są bardzo ważne, ponieważ - jak podkreślają eksperci - "nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat" - podaje Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie.
Dr Anna Krzywda, lekarka kierująca zakładem diagnostyki obrazowej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, w Światowym Dniu Walki z Rakiem również zwraca uwagę na prewencję nowotworów. - Istnieje szereg zachowań, substancji, które mogą wywoływać choroby nowotworowe, a my możemy ich unikać - zaznaczyła.
Dlaczego zwlekamy z badaniami
Ekspertka zauważyła, że unikanie szkodliwych czynników ryzyka, takich jak alkohol i papierosy, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Dodała również, że kluczowe jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. - Powinniśmy często się badać i mieć na uwadze to, że częste badania profilaktyczne mogą pomóc wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium, które pozwala na całkowite wyleczenie - podkreśliła.
Lekarka zwróciła uwagę na częste sytuacje, kiedy pacjentki zgłaszają się z nowotworem w zaawansowanym stadium, mimo że zmiany były już wyczuwalne. Często przyczyną zwlekania z konsultacją z lekarzem jest strach. Dr Krzywda zauważyła, że jest to zupełnie nielogiczne, ponieważ strach przed wykryciem choroby nie sprawi, że guz zniknie. - Nowotwór w obecnych czasach nie jest wyrokiem. Mamy duże możliwości leczenia (...), które pozwalają nam na zupełne ich wyleczenie - powiedziała.
W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej codziennie wykonywanych jest około 40-50 badań mammograficznych. - My bardzo stawiamy na profilaktykę, bardzo zachęcamy panie z regionu, aby się badały. Prowadzimy szereg działań, mających na celu uświadomienie, że program profilaktyki raka piersi istnieje - zachęcała doktor Krzywda. - Nie ma nic cenniejszego niż informacja, że wyniki są w porządku - dodała, podkreślając, że w większości przypadków nie wykrywa się żadnych podejrzanych zmian, jednak w grupie badanych kobiet zdarzają się także przypadki nowotworów wykrytych na bardzo wczesnym etapie, które nie są wyczuwalne ani widoczne.
Tegoroczny Światowy Dzień Walki z Rakiem odbywa się pod hasłem "Zjednoczeni przez wyjątkowość", a jego celem jest skupienie uwagi na pacjencie, nie tylko na samej chorobie. Jak podkreślają organizatorzy kampanii, rak to nie tylko medyczna diagnoza, ale również bardzo osobista i emocjonalna sprawa.
Bezpłatne badania mammograficzne
W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zachęca kobiety w wieku od 45 do 74 lat do korzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Oferta skierowana jest do pacjentek, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii profilaktycznie, a także do tych, które zakończyły pięcioletnią kurację po leczeniu chirurgicznym raka piersi i wciąż kontynuują hormonoterapię uzupełniającą, lub zakończyły leczenie nowotworu i zakończyły pięcioletni proces monitorowania po leczeniu. Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały, do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock