Natalia Bartczak, która od 16 lat jest społeczną opiekunką cmentarza żydowskiego w dolnośląskim Wińsku, została laureatką piątej edycji Nagrody POLIN, przyznawanej za pielęgnowanie pamięci o polskich Żydach. Wręczenie nagród odbyło się we wtorek w Warszawie. - Cieszę się, kiedy dziedzictwo żydowskie jest przez moją pracę dostrzegane jako coś ważnego - podkreśliła Bartczak, odbierając wyróżnienie.
Od 2015 roku Nagroda POLIN jest przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Natalia Bartczak otrzymała we wtorek statuetkę – rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 20 tysięcy złotych.
Od 13. roku życia opiekuje się cmentarzem żydowskim
Natalia Bartczak zaczęła się opiekować się cmentarzem żydowskim w Wińsku jako 13-latka, 16 lat temu.
Kończąc studia archeologiczne w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, obroniła pracę magisterską pt. "Cmentarz żydowski w Wińsku, pow. Wołów". Na podstawie tego opracowania gmina aplikowała o środki unijne na rewitalizację nekropolii.
Bartczak, jako konsultantka tłumacza, przyczyniła się do wydania w języku polskim książki Rity Steinhardt–Botwinick "Wińsko 1933-1946". Miała też swój udział w przygotowaniu filmu "Maleństwo na górce" i wystawy plenerowej starych fotografii o niemiecko-żydowsko-polskiej historii Wińska.
Obecnie bierze udział w zdjęciach do niemiecko-amerykańskiej produkcji filmowej "Auf Wiedersehen in Winzig".
"Cieszę się, kiedy przez moją pracę dziedzictwo żydowskie jest dostrzegane jako coś ważnego"
- Obecność w wyjątkowym gronie ludzi, którzy zajmują się pamięcią i ratowaniem dziedzictwa żydowskiego w Polsce, jest ogromnym wyróżnieniem – podkreśliła Natalia Bartczak po odebraniu nagrody.
- Mój początek opieki nad cmentarzem nie był wynikiem jakiegoś przemyślanego planu ani wynikiem jakichś wyznawanych idei czy wartości. Był impulsem – przyznała laureatka. - Cieszę się, kiedy przez moją pracę dziedzictwo żydowskie jest dostrzegane jako coś ważnego – dodała.
Wyróżnienia dla Adama Musiała i Katarzyny Winiarskiej
Przyznano również dwa wyróżnienia.
Jedno z nich otrzymał Adam Musiał z Krakowa. To nauczyciel, edukator o Zagładzie, a także przewodnik i tłumacz książek oraz publikacji poświęconych tematyce Zagłady i historii Żydów. Dzięki staraniom Adama Musiała, w Krakowie przy ulicy Stradomskiej 10 umieszczono tablicę upamiętniającą Prywatną Żydowską Koedukacyjną Średnią Szkołę Handlową, działającą tam przed wojną.
Drugie wyróżnienie przypadło Katarzynie Winiarskiej z Białowieży (województwo podlaskie). Jest animatorką kultury, od czterech lat bada dzieje społeczności żydowskiej w Białowieży, prowadzi kwerendy w archiwach, wywiady z mieszkańcami, odnajduje potomków białowieskich Żydów na całym świecie.
Centrum w Oświęcimiu z Nagrodą Specjalną
Nagrodę Specjalną, przyznaną przez p.o. dyrektora Muzeum POLIN, otrzymała instytucja pozarządowa - Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.
Ośrodek działa od 20 lat i zachowuje pamięć o wielokulturowej przeszłości Oświęcimia. Sąsiadujące z jedyną zachowaną w mieście synagogą centrum pomaga zrozumieć, czym jest żydowska tradycja i judaizm. Jego ekspozycję stałą stanowi wystawa "Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia". Statuetkę – rzeźbę autorstwa Faustyny Makaruk – w imieniu Centrum odebrał jego dyrektor Tomasz Kuncewicz.
Laureaci i wyróżnieni w konkursie Nagroda POLIN 2019 zostali wyłonieni spośród 80 zgłoszeń z całej Polski.
Autor: asty / Źródło: PAP TVN24