"Niewinna osoba marnuje lata życia, swoje zdrowie, tylko dlatego, że dyktator chciałby utrzymać władzę"

Źródło:
TVN24
"Niewinna osoba marnuje lata swojego życia, swoje zdrowie, tylko dlatego, że dyktator chciałby utrzymać władzę"
"Niewinna osoba marnuje lata swojego życia, swoje zdrowie, tylko dlatego, że dyktator chciałby utrzymać władzę"TVN24
wideo 2/5
"Niewinna osoba marnuje lata swojego życia, swoje zdrowie, tylko dlatego, że dyktator chciałby utrzymać władzę"TVN24

Więźniowie polityczni na Białorusi są poniżani moralnie, niszczeni fizycznie i fakt, że ludzie tam głodują czy próbują popełnić samobójstwo świadczy, że warunki są tam nie do zniesienia – powiedziała białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska po odebraniu Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nagrody otrzymały także Tatiana Khomich, siostra zatrzymanej Maryi Kalesnikawej oraz Wołha Kawalkowa.

Do grona laureatów Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego dołączyły Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wołha Kawalkowa. Białoruskie opozycjonistki zostały wyróżnione podczas uroczystej gali w ogrodach Ossolineum we Wrocławiu. W imieniu Kalesnikawej nagrodę odebrała siostra – Tatiana Khomich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Po otrzymaniu wyróżnienia opozycjonistki w rozmowie z prowadzącym galę Piotrem Kraśką opowiadały o sytuacji na Białorusi i represjach, które spotykają walczących o wolność obywateli tego kraju.

"Niewinna osoba marnuje lata swojego życia, swoje zdrowie, tylko dlatego, że dyktator chciałby utrzymać władzę"

Swiatłana Cichanouska mówiła o swoim mężu, Siarhieju, który "od roku jest w więzieniu". - Niewinna osoba marnuje lata swojego życia, swoje zdrowie, tylko dlatego, że dyktator chciałby utrzymać władzę – powiedziała. Cichanouska dodała, że "w białoruskich więzieniach jest bardzo ciężko". - Ludzie są poniżani moralnie, niszczeni fizycznie i fakt, że ludzie tam głodując czy próbują popełnić samobójstwo świadczy, że warunki są tam nie do zniesienia – wskazywała.

- Teraz musimy myśleć o tym, jak uwolnić te osoby, ponieważ teraz tysiące przebywają w więzieniach, a ponad 500 (osób – red.) z nich to więźniowie polityczni – dodała.

Liderka białoruskiej opozycji zwracała uwagę, że jej mąż "siedzi od ośmiu miesięcy sam w celi i nie może komunikować się z nikim oprócz adwokata". - W białoruskich więzieniach bliscy nie mogą odwiedzać swoich krewnych, nie mogą rozmawiać z nimi przez telefon, więc oni są całkowicie odizolowani – dodała.

Zdaniem Cichanouskiej Łukaszenkę może zmusić do uwolnienia więźniów politycznych tylko presja. - Presja w kraju, a także presja państw demokratycznych – stwierdziła. Jak dodała, najbardziej skutecznym jej sposobem są sankcje. - Tylko kiedy reżim Łukaszenki zostanie pozbawiony wsparcia materialnego, gdy nie będzie miał czym płacić funkcjonariuszom OMON-u i KGB, tym, którzy torturują w więzieniach naszych bliskich, wtedy być może zastanowi się nad tym, że nie ma się gdzie podziać i odpowie na nasze wezwania do dialogu. Bo tylko poprzez dialog ze społeczeństwem obywatelskim będzie można omówić sposób transformacji Białorusi – tłumaczyła opozycjonistka.

"Ludzie są już na granicy"

Tatiana Khomich, siostra zatrzymanej Maryi Kalesnikawej, mówiła, że "już prawie od dziewięciu miesięcy Masza znajduje się w więzieniu". - Zatrzymano ją 8 września, bardzo często ma problem z wysyłaniem i odbieraniem listów – poinformowała.

Jak mówiła, adwokaci są jedynymi osobami, z którymi mogą komunikować się więźniowie. Zaznaczyła jednak, że każdy, kto chce wesprzeć jej siostrę, w tym prawnicy, jest szykanowany – dwóch jej adwokatów trafiło do aresztu, dwóch innych pozbawiono licencji.

Według Khomich Maryja jest oskarżona o to, że nawoływała do naruszenia bezpieczeństwa narodowego. - Masza jest bardzo mocną osobą. Robi wszystko, co może w tej sytuacji, trzyma sie na duchu – powiedziała Białorusinka.

Zwróciła się do rodziców Ramana Pratasiewicza: - Bardzo proszę, trzymajcie się, wiem, przez co przeszliście, doskonale to rozumiem. Po prostu się trzymajcie. Najważniejsze dla nich jest wsparcie z zewnątrz. Jeśli z wami będzie wszystko w porządku, im będzie łatwiej.

Mówiąc o sytuacji więźniów politycznych na Białorusi, Khomich przyznała, że problemy są ogromne. Ludzie nie otrzymują na czas pomocy medycznej, nie dostają leków, nie przeprowadza się im testów na koronawirusa, nie otrzymują listów, prawie nikt z nich nie widuje się z bliskimi – wymieniała. - Ludzie są już na granicy. Są przypadki samobójstw, głodówek, bo więźniowie polityczni chcą, by ich głos w jakikolwiek sposób został usłyszany – tłumaczyła. Jak dodała, "teraz bardzo ważne jest, by temat Białorusi, tych męczarni, tego gwałtu, którego doznają Białorusini, był stale poruszany w Europie i na całym świecie, szczególnie w krajach, które z nami sąsiadują".

"Już prawie od dziewięciu miesięcy Masza znajduje się w więzieniu"TVN24

"Nasza walka trwa doputy, dopóki te wszystkie osoby nie wyjdą na wolność"

- Kiedy otrzymujemy listy czy wiadomości od ludzi znajdujących się w więzieniu, jest to duże wsparcie dla całego naszego kraju – mówiła Wołha Kawalkowa. - Dla nich walczymy – podkreśliła.

W ocenie opozycjonistki represje stosowane przez reżim Łukaszenki przypominają czasy stalinowskie.

Kawalkowa, która sama przez dwa tygodnie była w białoruskim więzieniu, opowiedziała o panujących tam warunkach. - Nie wyłączają ci światła, więc nie możesz zasnąć, nie wpuszczają do twojej celi innych ludzi, żebyś nie wiedział, co się dzieje na świecie i w twoim kraju, mogą nie dawać ci jedzenia, w celach czteroosobowych upycha się po 16-20 osób w okropnych warunkach – mówiła.

I dodała: - Nasza walka trwa doputy, dopóki te wszystkie osoby nie wyjdą na wolność.

"Nasza walka trwa doputy, dopóki te wszystkie osoby nie wyjdą na wolność"TVN24

Autorka/Autor:pp, momo/adso

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na trasie S7 policjanci dostrzegli mężczyznę, który spacerował poboczem. Miał zadrapania, szedł bez butów. "Tłumaczył, że idąc przez las, zgubił buty, a teraz próbuje wrócić do domu" - relacjonuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

Podrapany i bez butów szedł trasą ekspresową. "Oświadczył, że wraca z imprezy"

Podrapany i bez butów szedł trasą ekspresową. "Oświadczył, że wraca z imprezy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk ma swój specyficzny urok i energię. Liderom pozostałych ugrupowań koalicyjnych brakuje śmiałości w relacjach z nim - mówił w TVN24 senator PSL, były premier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem powinny się odbywać cotygodniowe spotkania liderów koalicyjnych ugrupowań, bo to "minimum, żeby koalicja nie ulegała erozji".

Pawlak: Tusk onieśmiela koalicjantów. Sam się przekonałem, że rozmowy są ostre

Pawlak: Tusk onieśmiela koalicjantów. Sam się przekonałem, że rozmowy są ostre

Źródło:
TVN24

Pożar zakładu dziewiarskiego w Ozorkowie (woj. łódzkie). Na miejscu pracują 23 zastępy straży pożarnej. Konieczna była ewakuacja 20 okolicznych mieszkańców. Sytuacja jest już opanowana. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Pożar zakładu dziewiarskiego. Ewakuowano 20 mieszkańców

Pożar zakładu dziewiarskiego. Ewakuowano 20 mieszkańców

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje swoją wizytę w Chinach. Spotkał się już z premierem Li Qiangiem, a jeszcze w poniedziałek ma rozmawiać z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - w planach są rozmowy dotyczące rolnictwa czy ataku hybrydowego Białorusi na polską granicę. W rosyjskim Dagestanie trwa żałoba po serii ataków terrorystycznych, w których zginęło 17 osób. Policja zatrzymała trzy osoby w związku z atakiem mieczem samurajskim na Dolnym Śląsku. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 24 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek

Źródło:
Reuters, PAP, Eurosport, X

Gennaro Sangiuliano powiedział, że Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki, posługując się teoriami Galileusza. Astronom urodził się jednak 70 lat po najsłynniejszej wyprawie Kolumba. - Według Sangiuliano Krzysztof Kolumb był nie tylko wielkim żeglarzem, ale także wróżbitą - skomentował opozycyjny polityk lewicy Angelo Bonelli. Wcześniej Sanguliano powiedział, że "gdy pomyślimy o Londynie - myślimy o Times Square".

Wpadka ministra kultury Włoch. "Pisze historię na nowo"

Wpadka ministra kultury Włoch. "Pisze historię na nowo"

Źródło:
PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na nadchodzące dni. Nad część kraju napłynie fala gorąca, która może utrzymać się nawet kilka dni. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Nadciąga gorąco. Pomarańczowe alarmy zapowiadane w większości kraju

Nadciąga gorąco. Pomarańczowe alarmy zapowiadane w większości kraju

Źródło:
IMGW

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

W Derbencie i Machaczkale w rosyjskim Dagestanie miały miejsce ataki terrorystyczne na dwie synagogi, dwie cerkwie oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło kilkanaście osób, w tym 15 funkcjonariuszy i prawosławny duchowny - informuje Reuters, powołując się na rosyjskie władze. Sześciu napastników zostało zastrzelonych. Według amerykańskich ekspertów za atakiem mogło stać Państwo Islamskie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji. Zginęło kilkanaście osób, w tym policjanci

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji. Zginęło kilkanaście osób, w tym policjanci

Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report, PAP

851 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W wyniku rosyjskiego ataku na Charków m.in. na dzielnicę domów jednorodzinnych zginęła jedna osoba, a 12 zostało rannych. Nawiązując do tragedii, prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował o dostawy skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej z Zachodu. Z kolei Rosja oskarża Ukrainę o tragiczny w skutkach atak na okupowany Krym, obarczając winą również Stany Zjednoczone. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP, Reuters, Telegram, X

Trzy osoby zostały ranione nożem, w tym jedna śmiertelnie na Manhattanie w Nowym Jorku. Policja zatrzymała w tej sprawie trzydziestoletniego mężczyznę.

Nożownik zaatakował na Manhattanie. Jedna osoba nie żyje, druga w stanie krytycznym

Nożownik zaatakował na Manhattanie. Jedna osoba nie żyje, druga w stanie krytycznym

Źródło:
"The New York Times"

Blisko 190 budynków Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w Strefie Gazy zostało trafionych pociskami podczas otwartego konfliktu między Izraelem a Hamasem. Jak przekazały władze agencji ONZ po niepotwierdzonych doniesieniach o izraelskim ataku na jeden z ośrodków, w wojnie zginęło prawie 200 pracowników tej organizacji.

190 budynków agencji ONZ trafionych w Strefie Gazy

190 budynków agencji ONZ trafionych w Strefie Gazy

Źródło:
Reuters

1301 osób zmarło podczas pielgrzymki do świątyni Al-Kaba w Mekce. Jak wynika z informacji przekazanych przez saudyjskie ministerstwo zdrowia, śmierć wiernych była efektem długotrwałej podróży w słońcu "bez odpowiedniego schronienia". Najwięcej ofiar to obywatele Egiptu.

Upał nie oszczędził pielgrzymów. Zmarło ponad tysiąc osób

Upał nie oszczędził pielgrzymów. Zmarło ponad tysiąc osób

Źródło:
Reuters, PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 24.06 lokalnie we wschodniej Polsce pojawią się opady deszczu, jednak będą słabe. Na przeważającym obszarze Polski aura będzie dopisywać. Termometry wskażą od 20 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 24.06. W części kraju spadnie deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek 24.06. W części kraju spadnie deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Obłoki srebrzyste były widoczne w poniedziałkową noc nad Polską. Chociaż w części kraju w obserwacjach przeszkadzały chmury, niektórym Reporterom 24 udało się uchwycić to piękne zjawisko. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Pożar składowiska z opadami w Janikowie (województwo kujawsko-pomorskie). Nikt nie został poszkodowany. W akcji gaśniczej uczestniczyło szesnaście zastępów straży pożarnej. Ogień było widać z odległości kilku kilometrów.

Pożar składowiska z odpadami. Czarny dym widoczny z kilku kilometrów

Pożar składowiska z odpadami. Czarny dym widoczny z kilku kilometrów

Źródło:
tvn24.pl

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysięcy, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO