Na Jasną Górę dotarły dziś ostatnie piesze pielgrzymki przed czwartkowymi uroczystościami święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wśród nich są m.in. 22. pielgrzymka żołnierzy Wojska Polskiego oraz jedna z największych pieszych grup - 302. pielgrzymka z Warszawy.
Żołnierze Wojska Polskiego po raz 22. wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy.
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 4 czerwca wydał rozkaz, by dowódca operacyjny sił zbrojnych, dowódcy sił zbrojnych oraz szefowie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych umożliwili udział w pielgrzymce na Jasną Górę wszystkim zainteresowanym żołnierzom i pracownikom wojska.
Co więcej rozkazano im udzielenie pomocy w przygotowaniu i realizacji pielgrzymki.
W rozkazie napisano, że "udział żołnierzy w pielgrzymce należy wykorzystać do kształtowania postaw obywatelskich, wartości duchowych, wiedzy historycznej, a także doskonalenia kondycji fizycznej oraz promocji wojska w społeczeństwie".
Chętni żołnierze, którzy chcieli wziąć udział w pielgrzymce, musieli zgłosić się do księży kapelanów w swoich garnizonach lub jednostkach wojskowych. Żołnierze zawodowi równocześnie musieli zgłosić udział w pielgrzymce swojemu bezpośredniemu dowódcy.
Wojskowi swoją podróż rozpoczęli 5 sierpnia z katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Po mszy żołnierze dołączyli do Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.
82-latek przeszedł 640 km
Piesze pielgrzymki, w których wędruje w sumie kilkadziesiąt tysięcy pątników, przybywają do Częstochowy od kilku dni. Najdłużej wędrowała grupa Kaszubów, która wyruszyła z Helu 25 lipca, docierając na Jasną Górę po 19 dniach marszu. Pielgrzymi przemierzyli prawie 640 kilometrów. W sumie tę trasę przebyło ponad 360 pątników; najstarszy z nich miał 82 lata. Później do pielgrzymki dołączyła 550-osobowa 31. pielgrzymka gdańska i skupiająca ok. 225 osób pielgrzymka z Gdyni.
Kaszubska pielgrzymka ma swoją wykształconą przez lata specyfikę. Niektórzy pielgrzymi mają kaszubskie stroje i flagi, a także chusty, koszulki, znaczki oraz inne symbole regionalne. Co najmniej pięć razy liturgia słowa podczas mszy na trasie odbywa się po kaszubsku. Czasami także kazania wygłaszane są w tym regionalnym języku. Wieczorami pielgrzymi śpiewają kaszubskie ludowe piosenki.
Na Jasnej Górze pielgrzymów z archidiecezji gdańskiej powitał gdański arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski, który podkreślał, że pielgrzymowanie z Pomorza trwa już ponad 30 lat.
Zainteresowanie pielgrzymkami nie słabnie
Na Jasną Górę dotarła już w poniedziałek Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Białostockiej (350 osób), 31. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej (ok. 500 osób), 30. Pielgrzymka Archidiecezji Warmińskiej (550 osób), 30. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej (2,1 tys. osób) oraz 35. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej i 32. Piesza Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej (łącznie 1,1 tys. osób).
Dzień wcześniej, w niedzielę, do sanktuarium dotarli pielgrzymi z Krakowa (8,5 tys. osób), Elbląga (ponad 740 osób), Ełku (blisko 620 osób) i diecezji bielsko-żywieckiej (ponad 3,5 tys. osób).
Szacuje się, że w sierpniu na Jasną Górę dotarło w sumie ponad 100 tys. pieszych pielgrzymów.
Zdążyć przed czwartkiem
Większość pątników weźmie udział w jutrzejszych uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które co roku gromadzą na jasnogórskich błoniach tysiące wiernych. Ich centralnym punktem będzie suma pontyfikalna, odprawiona pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Celestino Migliore. Homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Całodniowe uroczystości zakończą się jutro wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego.
Obchodzone w Kościele katolickim od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.
Autor: zś//bgr / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24