W sejmowej komisji o mobbingu i molestowaniu w policji. "Sytuacje, kiedy ludzie są odzierani z godności"

Autor:
akw//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Rosa: osoby, które dopuszczają się haniebnych czynów powinny być ukarane albo delegowane ze służby
Rosa: osoby, które dopuszczają się haniebnych czynów powinny być ukarane albo delegowane ze służbyTVN24
wideo 2/6
TVN24Rosa: osoby, które dopuszczają się haniebnych czynów powinny być ukarane albo delegowane ze służby

Skala jest większa, niż o tym mówimy - tak o przypadkach mobbingu i molestowania wśród służb mundurowych mówiła podczas obrad sejmowej komisji Katarzyna Kozłowska, była policjantka i żołnierka, prezeska Fundacji #Saystop. Informację w tej sprawie mieli przedstawić szef MSWiA i szef policji, którzy na posiedzenie nie przybyli. Zastępca komendanta głównego Paweł Dobrodziej przekazał posłom, że w latach 2014-2020 odnotowano 175 zgłoszeń w sprawie mobbingu. Kozłowska uznała tę statystykę za niewiarygodną.

Nieco ponad trzy godziny trwały obrady sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podczas których przedstawiona miała zostać informacja szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka w sprawie ujawnionych w mediach przypadków mobbingu oraz molestowania seksualnego w Policji od roku 2015. Zarówno Kamiński, jak i Szymczyk nie pojawili się na posiedzeniu. Głos w imieniu służb zabrał zastępca komendanta głównego Policji, nadinspektor Paweł Dobrodziej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rosa: specyfika służb mundurowych sprawia, że są one zhierarchizowane, hermetyczne

- Mobbing i molestowanie seksualne to jedne z najgorszych zjawisk, które mogą dotknąć pracowników - mówiła na początku obrad posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa. - Odrzucenie, lekceważenie, wroga atmosfera, przycinki, jednoznaczne propozycje seksualne mają bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne pracownika - podkreśliła. Oceniła, że "szczególna sytuacja jest w służbach mundurowych". - Specyfika tych służb sprawia, że są one zhierarchizowane, hermetyczne - zauważyła.

Rosa zwróciła uwagę na to, że przypadki mobbingu i molestowania w służbach mundurowych nie są odosobnione. Przypomniała, że zgłoszonymi sprawami zajmował się między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Policjantki, mobbing, molestowanie" - zobacz reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO

- Służby mundurowe mają nas chronić. Mają działać na podstawie i w granicach prawa. Mamy się czuć bezpiecznie przy funkcjonariuszu policji czy innych funkcjonariuszach służb. Dlatego tym mocniej każdy taki przypadek mobbingu czy molestowania powinien być przez zwierzchników, przez ministerstwo, przez komendanta, a w skrajnych przypadkach przez prokuraturę po prostu wyjaśniany - zaapelowała.

Zdaniem posłanki, "osoby, które dopuszczają się tak haniebnych czynów powinny być ukarane albo relegowane ze służby". - Będziemy zobowiązani za informację, i tu żałuję, że nie bezpośrednio od ministra spraw wewnętrznych, ponieważ sprawa jest na tyle poważna, że jego obecność na tej komisji wydaje się po prostu konieczna - powiedziała.

Dobrodziej: poszukujemy optymalnych rozwiązań

Nadinspektor Paweł Dobrodziej przekonywał, że "policja jest pionierem, jeśli chodzi o wdrażanie rozwiązań czy procedur antymobbingowych pośród wszystkich innych służb". - Pierwsze takie zarządzenie Komendanta Głównego Policji dotyczące procedur antymobbingowych ukazało się w czerwcu 2013 roku. Od tego czasu wielokrotnie było nowelizowane - opisał. 

- Zmiany tego zarządzenia czy innych przepisów to ewolucja, reakcje na zmieniającą się rzeczywistość. Poszukujemy optymalnych rozwiązań, żeby do takich sytuacji nie dochodziło, bo tak, jak słusznie zauważyła pani posłanka, są to sytuacje niezwykle złe i niebezpieczne dla naszej formacji - powiedział. Oświadczył, że "reakcja na mobbing to obowiązek" w jego formacji. 

- Analiza spraw od 2014 do 2020 roku pokazuje nam, że przez te wszystkie lata zgłoszeń dotyczących podejrzenia o mobbing było 175 i dotyczyły 218 osób. To średnio 29 tego typu spraw rocznie - powiedział.

Odpowiadając na pytanie na temat zgłaszania przypadków mobbingu lub molestowania drogą służbową, Dobrodziej powiedział, że "policja jest formacją zhierarchizowaną", stąd "droga służbowa obowiązywać musi". - Natomiast są sytuacje szczególne. Taką sytuacją jest właśnie problem mobbingu, gdzie policjanci nie muszą przestrzegać drogi służbowej i znają te przepisy - zapewnił.

- Jeśli chodzi o składane skargi, to w 2020 roku spośród 65 skarg, które odnotowano, pięć dotyczyło mobbingu, w tym jedna dotyczyła molestowania seksualnego - poinformował zastępca Komendanta Głównego Policji.

Dobrodziej: policja jest pionierem, jeśli chodzi o wdrażanie rozwiązań czy procedur antymobbingowych pośród wszystkich innych służb
Dobrodziej: policja jest pionierem, jeśli chodzi o wdrażanie rozwiązań czy procedur antymobbingowych pośród wszystkich innych służbTVN24

"Ludzie są odzierani z godności, są w głębokim kryzysie"

Gościem komisji była Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #Saystop, założonej przez nią oraz inne byłe żołnierki i policjantki, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony przełożonych.

Kozłowska ma za sobą 18 lat służby w jednostce specjalnej GROM, jest weteranką wojny w Iraku, pracowała także w jednej z gdyńskich komend policji. - Wielokrotnie ja, moja wspólniczka, jak i osoby tworzące naszą organizację spotkałyśmy się z niewłaściwymi i niepożądanymi zachowaniami - powiedziała.

- Wiemy, dlaczego tych zgłoszeń jest tak mało, wiemy też, że wiele z nich zostało odrzuconych. Wiemy, że statystyki są mało wiarygodne, dlatego chcemy, i prosiłyśmy o to wielokrotnie, żeby zrobić badania statystyczne i żebyśmy dali się wypowiedzieć ludziom anonimowo, a nie na zasadzie zgłoszonego raportu. Wierzcie mi państwo, że statystyki będą wtedy inne - argumentowała.

Kozłowska zaznaczyła, że przypadki molestowania i mobbingu dotyczą także żołnierek, funkcjonariuszek Straży Granicznej, straży pożarnej czy Służby Więziennej i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. - Wierzcie mi państwo, że są to sytuacje, kiedy ludzie są odzierani z godności i są w głębokim kryzysie - mówiła.

- Jako fundacja rzucamy wyzwanie wszystkim instytucjom bezpieczeństwa w Polsce w kwestii rozwiązań systemowych i pomocy. My, jako mała organizacja społeczna, nie jesteśmy w stanie pomóc tym masom kobiet, które się do nas zgłaszają. Opiekujemy się nimi prawnie, ale wiadomo, że na to potrzebne są fundusze. Udzielamy im wsparcia psychologicznego i koleżeńskiego - opisała.

Zwracała uwagę na fakt, że kobiety "pozostawione same sobie, poddane całemu wachlarzowi odwetowych zachowań, gdy już zdecydują się na odwagę zgłoszenia niewłaściwego zachowania, przez oddelegowanie, postępowania dyscyplinarne, nękanie komisjami, obniżaniem oceny są na tyle w kryzysie i dołku psychofizycznym, że potrzebują wsparcia".

- Ale nam się kończą moce przerobowe, jesteśmy niewydolne. Wiemy, że ta skala jest większa, niż o tym mówimy - oświadczyła. Dodała, że statystyka przekazana przez policję o 175 przypadkach w latach 2014-2020 jest dla niej niewiarygodna. - Dlatego zróbmy coś w tej kwestii, aby przeprowadzić badania ilościowe i jakościowe, żebyśmy dowiedzieli się naprawdę, jaka jest skala - zawnioskowała.

Paweł Dobrodziej w odpowiedzi na słowa Kozłowskiej zapewnił, że "bardzo się cieszy" z powstania Fundacji #Saystop. - Jesteśmy otwarci na sugestie, na rozmowy i na wspólne debaty - oświadczył.

Kozłowska: rzucamy wyzwanie wszystkim instytucjom bezpieczeństwa w kwestii rozwiązań systemowych i pomocy
Kozłowska: rzucamy wyzwanie wszystkim instytucjom bezpieczeństwa w kwestii rozwiązań systemowych i pomocyTVN24

Autor:akw//rzw

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". Głosowania w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, podczas której rosły emocje.

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Autor:
pp/tr
Źródło:
tvn24.pl

Były dyrektor ds. profilaktyki w ministerstwie zdrowia w Rzymie Gianni Rezza ostrzega przed wzrostem hospitalizacji w związku z COVID-19. Jego zdaniem ministerialne dane na temat liczby zakażeń są niedoszacowane, a w okresie świątecznym może dojść do podwójnego szczytu zachorowań, bo dołączy też fala grypy.

Ekspert: COVID-19 znów podnosi łeb we Włoszech

Ekspert: COVID-19 znów podnosi łeb we Włoszech

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Zmarła nastolatka, która zaginęła we wtorek w Andrychowie (województwo małopolskie). Dziewczyna odnalazła się jeszcze tego samego dnia w centrum miasta. Wychłodzona i osłabiona trafiła do szpitala. Jak podały lokalne media, siedziała przed dużym sklepem kilka godzin, zanim udzielono jej pomocy.

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Autor:
est/ft
Źródło:
Kontakt 24, wadowice24.pl, PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa i odwołał członków komisji "lex Tusk". Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS. W Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 30 listopada.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć. Ważne decyzje Sejmu, atak nożownika, śmierć nastolatki

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć. Ważne decyzje Sejmu, atak nożownika, śmierć nastolatki

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP, TVN24

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. W klubie PiS, podobnie jak w poprzednich głosowaniach dotyczących tej sprawy, znów widoczne były podziały. Za przyjęciem głosował między innymi Mateusz Morawiecki. Premier przekonywał w Sejmie dziennikarzy, że zawsze popierał metodę in vitro.

Morawiecki: ja akurat zawsze za in vitro optowałem

Morawiecki: ja akurat zawsze za in vitro optowałem

Autor:
asty/kg
Źródło:
TVN24

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rosyjski generał Władimir Zawadski zginął na wojnie w Ukrainie po wejściu na minę – poinformował w środę niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii, powołując się na informacje organizacji absolwentów Moskiewskiej Wojskowej Wyższej Szkoły Dowódczej.

Rosyjski generał "został wysadzony w powietrze przez minę"

Rosyjski generał "został wysadzony w powietrze przez minę"

Autor:
asty
Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem dla części powiatów na południu kraju. Według przewidywań synoptyków miejscami temperatura tej nocy może spaść nawet do -17 stopni Celsjusza. Z prognozy zagrożeń wynika, że nadchodzące dni będą obfitować w pogodowe niebezpieczeństwa.

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd
Źródło:
IMGW

Cała ta sprawa cuchnie politycznie od samego początku i dzisiaj mamy tego puentę - powiedział w środę przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o raport komisji "lex Tusk". - Nawet osoby neutralnie komentujące te kwestie wiedziały od samego początku, do czego miała być ta komisja - dodał. Wieczorem Sejm odwołał członków komisji.

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Autor:
ks/ft
Źródło:
PAP

Sejm wybrał w środę wieczorem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do komisji do spraw petycji. Z kolei prezes Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro nie uzyskał poparcia większości, gdy starał się o wybór do komisji regulaminowej i komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Autor:
ral/tr
Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kwiatkowski oraz Kazimierz Michał Ujazdowski zostali w środę wybrani przez Senat jako członkowie do Krajowej Rady Sądownictwa. Zwycięskie kandydatury do neo-KRS zgłosili senatorowie reprezentujący pakt senacki.

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Autor:
ks
Źródło:
PAP

Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Wcześniej odbyła się debata. - Projekt przywraca szansę na realizacje marzeń dla 1,5 miliona par borykających się z problemem niepłodności - podkreślała Wioleta Tomczak z Polski 2050. Wanda Nowicka z Lewicy zaznaczyła, że "wszyscy mają prawo do szczęścia oraz do ukochanego potomstwa".

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Aktualizacja:
Autor:
ads,js/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Prawdopodobną przyczyną śmierci czterech nastolatków z północnej Walii, których ciała odnaleziono 21 listopada w samochodzie, było utonięcie - przekazała koroner Kate Robertson. Dochodzenie w sprawie trwa.  

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Autor:
jdw//am
Źródło:
The Guardian, BBC, TVN24.pl

W kolejnych dniach zima nie da o sobie zapomnieć. Pogodę w Polsce będą dyktować niże, które przyniosą śnieg. Największych opadów spodziewać się trzeba w weekend - miejscami na nizinach może spaść bowiem nawet 15 centymetrów świeżego puchu. Jeszcze więcej śniegu spadnie w górach. Mróz nie odpuści.

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Powiedziałem, że chciałbym wygłosić expose 11 grudnia. Marszałek Sejmu się z tym zgodził - przekazał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Szymonem Hołownią. Morawiecki ma zabrać głos o godzinie 10. Marszałek powiedział, że po południu powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Dodał, że spodziewa się, iż tego samego dnia Sejm dokona wyboru nowego premiera. Wskazał dwa warianty w sprawie expose Donalda Tuska.

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Autor:
js/kg
Źródło:
TVN24, PAP

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Prokuratura wszczęła śledztwo po śmierci Gabriela Seweryna, gwiazdora "Królowych Życia" stacji TTV. Seweryn zmarł wczoraj w szpitalu w Głogowie, po nagłej akcji zatrzymania krążenia. W mediach społecznościowych pojawił się zapis relacji na jego Instagramie, prowadzonej po wezwaniu pogotowia, a przed trafieniem przez mężczyznę do szpitala. Widać na niej, jak projektant skarżył się na brak pomocy ze strony ratowników medycznych. Pogotowie przekazuje nam swoją wersję wydarzeń.

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Autor:
pk/AW/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Minister rolnictwa Anna Gembicka i minister infrastruktury Alvin Gajadhur przedstawili w środę Sejmowi informację prezesa Rady Ministrów o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm w głosowaniu informację odrzucił. 

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Autor:
ks/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Autor:
bż//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Wystąpienie 24-letniego posła Adama Gomoły było zakłócane okrzykami z sali sejmowej, w których wypominano mu jego młody wiek. Polityk Polski 2050 mówił na temat coraz trudniejszej sytuacji finansowej studentów i podkreślał, że jest "jedynym przedstawicielem pokolenia Z w tej izbie". Siedzących na sali posłów w pewnym momencie uciszać musiał marszałek Szymon Hołownia, nie powstrzymując się przy tym przed komentarzem wobec jednego z polityków.

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl

Cztery razy więcej protestów wyborczych niż w 2019 roku wpłynęło do Sądu Najwyższego w związku z wyborami parlamentarnymi. To najwięcej w ciągu ostatnich 30 lat. Protestów w sprawie referendum wpłynęło ponad dwa tysiące. O ważności referendum Sąd Najwyższy zdecyduje już 7 grudnia. 

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Rosyjskie systemy walki elektronicznej sprawiają, że Ukraińcy nie mogą - jak wcześniej - skutecznie wykorzystywać dronów i z dużą precyzją trafiać w kluczowe cele. Ukraińscy żołnierze starają się przełamać potencjał niewidocznej ochrony, która skutecznie utrudniła wyzwalanie ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - podkreśla CNN.

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Autor:
bż/ft
Źródło:
tvn24.pl, CNN

Młodzi Koreańczycy są niechętni małżeństwom. Na ślub zdecydowało się mniej niż 20 procent osób w wieku 19-34 lat - podał we wtorek portal lokalnego dziennika "Chosun Ilbo". Poza liczbą zawieranych małżeństw znacząco spada także wskaźnik urodzeń.  

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Autor:
jdw//am
Źródło:
 Chosun Ilbo, PAP, TVN24.pl

Jeśli wziąłeś ślub w 1997 r., to jaką rocznicę obchodziłeś w 2022 r.: bawełnianą, skórzaną, srebrną czy tytanową? Na to pytanie za 500 złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Michalina Kwiecińska z Krakowa.

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Autor:
mw//am
Źródło:
Milionerzy TVN

W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.  

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie wciąż prowokują przy wschodniej granicy NATO. Myśliwce krajów Sojuszu niemal codziennie podrywane są w powietrze, by przechwycić samoloty z czerwoną gwiazdą. Przykładem takiej bliskiej współpracy państw NATO jest misja Baltic Air Policing, której celem jest patrolowanie nieba nad Bałtykiem. Swoją misję kończą teraz Włosi, a zaczynają Francuzi.

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Autor:
Artur
Molęda
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotify opublikowało właśnie muzyczne podsumowanie roku 2023. Najchętniej odtwarzanym na platformie wykonawcą w ostatnich miesiącach była Taylor Swift. Wśród polskich słuchaczy królował Taco Hemingway. Każdy użytkownik Spotify może też sprawdzić, kogo w minionym roku on sam słuchał najczęściej.

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Autor:
kgo//am
Źródło:
Spotify

Wręczenie Nagród Gotham rozpoczyna co roku nowy sezon oscarowy. Tym razem za najlepszy film uznano melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a dwie nagrody - za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy - przypadły uhonorowanej Złotą Palmą w Cannes "Anatomii upadku" Justine Triet. Nie obyło się bez skandalu - Robert De Niro zarzucił organizatorom, że jego przemówienie zostało ocenzurowane.

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Autor:
kob/kg
Źródło:
"The Hollywood Reporter", "Variety", Deadline, tvn24.pl

Ponad półtora miliona widzów obejrzało w ciągu sześciu tygodni od premiery "Chłopów" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Tym samym nasz tegoroczny kandydat do Oscarów okazał się najchętniej oglądanym polskim filmem od wybuchu pandemii, która na nowo zdefiniowała branżę kinową.

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

Autor:
kob/kg
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek i Robert Zieliński.

Siedem nominacji dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl