Minister Zbigniew Rau o spotkaniu z Siergiejem Ławrowem, sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i miejscu Polski w UE

Źródło:
TVN24
Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformy
Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformyTVN24
wideo 2/5
Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformyTVN24

O szczegółach swojego spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną. - Spotkanie dotyczyło przede wszystkim kwestii polskiego przewodnictwa w OBWE - przekazał. Przyznał, że pod koniec pojawiły się tematy dotyczące stosunków bilateralnych, ale "w żaden sposób nie dominowały". Szef MSZ mówił również między innymi o tym, jak jego zdaniem należy rozwiązać kryzys na polsko-białoruskiej granicy i jaka jest pozycja Polski w Unii Europejskiej.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, w wywiadzie udzielonym korespondentowi "Faktów" TVN w Stanach Zjednoczonych Marcinowi Wronie, mówił między innymi o środowym spotkaniu w Nowym Jorku ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Spotkanie, zgodnie z intencją obydwu stron, dotyczyło przede wszystkim kwestii polskiego przewodnictwa w OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - red.) i zasad współpracy państw członkowskich - poinformował. Zaznaczył, że "najważniejszą rzeczą dla funkcjonowania OBWE jest konsensus, na tym opiera się istnienie i działanie tej organizacji". - Spotkałem się tutaj z pełnym zrozumieniem strony rosyjskiej, że ten konsensus jest nie tylko potrzebny, ale Rosja będzie się starać go budować razem z pozostałymi państwami - przekazał.

- Chcę podkreślić, że budowa takiego konsensusu wymaga także współdziałania z innymi państwami, szczególnie w regionach konfliktów. Konfliktów tak zwanych zamrożonych, przedłużających się, gdzie różnice stanowisk są szczególnie wyraźne. Dlatego też przeprowadziłem obok rozmów z ministrem spraw zagranicznych Rosji także rozmowy z ministrami spraw zagranicznych chociażby Azerbejdżanu i Armenii, dlatego że tam też nie jest łatwo wśród nich zbudować konsensus - kontynuował.

Rau: temat stosunków polsko-rosyjskich pojawił się na zakończenie

Rau był pytany, czy w rozmowie z rosyjskim ministrem pojawiły się kwestie stosunków między oboma państwami, między innymi sprawa zwrotu samolotu Tu-154M, który rozbił się w katastrofie smoleńskiej, lub działań hybrydowych Białorusi, za którymi - jak się podejrzewa - może również stać Rosja.

- Rzeczywiście tych kwestii, które dominują bilateralne relacje miedzy Polską a Rosją, jest dużo. One w żaden sposób nie dominowały w naszym spotkaniu, pojawiły się na jego zakończeniu - poinformował minister. - Nie mieliśmy możliwości omówienia ich szerszego w zasadzie, zasygnowaliśmy je i tym samym nie były to rozmowy w kwestiach bilateralnych w żaden sposób konkluzywne, dlatego jest stanowczo za wcześnie, żeby o nich mówić - dodał.

Szef resortu dyplomacji przekazał też, że ponownie spotka się z Siergiejem Ławrowem. Jak mówił, stanie się to "jeszcze przed objęciem przez Polskę przewodnictwa" w OBWE, a zatem - jak przyznał - jeszcze w tym roku.

Rau o spotkaniu z Ławrowem: dotyczyło przede wszystkim kwestii polskiego przewodnictwa w OBWE
Rau o spotkaniu z Ławrowem: dotyczyło przede wszystkim kwestii polskiego przewodnictwa w OBWE TVN24

Migranci na granicy. Rau: na razie jesteśmy w stanie powstrzymać napór siłami polskimi

Wśród tematów wywiadu pojawiła się także kwestia sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy i polityki migracyjnej reżimu Alaksandra Łukaszenki. Rau przyznał, że "tam giną ludzie".

W ostatnich dniach Straż Graniczna poinformowała o znalezieniu zwłok trzech migrantów w pasie przygranicznym. Na terenie tym obowiązuje stan wyjątkowy. Dziennikarze nie mają tam wstępu, dlatego informacje czerpane są wyłącznie z komunikatów przekazywanych przez służby i władze.

Jak mówił szef MSZ, "jest rzeczą absolutnie naturalną, że obowiązkiem państwa polskiego jest strzeżenie jego granic, ale w tym przypadku mamy do czynienia z presją migracyjną, sprowadzającą się do oczywistej inżynierii społecznej ze strony reżimu Łukaszenki, na granice także Litwy i Łotwy, tym samym granice Unii Europejskiej". - Na razie jesteśmy w stanie powstrzymać ten napór siłami polskimi, jeśli chodzi o naszą granicę. Natomiast to, co z mojej perspektywy jest rzeczą bardzo istotną, to to, żeby nadać właściwy wymiar międzynarodowy temu problemowi - powiedział.

Dodał, że będąc obecnie w Nowym Jorku, przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prosi swoich odpowiedników w innych państwach o "przekonywanie potencjalnych uczestników tych wypraw organizowanych przez Białoruś", by nie brali w nich udziału.

- Gdyby ta sytuacja nie była tak szalenie przygnębiająca, to przypominałoby to działanie agencji turystycznej, by tych młodych ludzi zniechęcać do takich przedsięwzięć - porównywał.

Minister Zbigniew Rau o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (zdjęcie ilustracyjne z dnia 23.08.2021 r.)
Minister Zbigniew Rau o sytuacji na granicy polsko-białoruskiejTVN24

Minister Rau o UE: głosy o polexicie to fikcja

Minister Rau mówił także o miejscu Polski w Unii Europejskiej. Przekonywał, że pojawiające się głosy o możliwym polexicie "politycznie jest to absolutna fikcja, ocierająca się o absurd". - Sądzę, że trudno o tym mówić poważnie - komentował.

- Natomiast jeśli chodzi o nasze miejsce w Unii Europejskiej, to jesteśmy w niej oczywiście głęboko zakotwiczeni, co nam daje szczególne prawo do refleksji nie tylko nad zasadnością, ale koniecznością reformy Unii Europejskiej - ocenił. - Może nie samej reformy instytucjonalnej, tylko zmiany modus operandi, żeby działania organów unijnych osadzić w prawie pierwotnym, a więc w prawie wynikającym z traktatów europejskich - wyjaśniał.

W jego ocenie ma się to sprowadzać do "wyraźnego rozdzielania między kompetencjami przekazanymi organom unijnym, a tymi pozostawionymi w domenie państw narodowych". - To jest rzeczywiście rzecz absolutnie konieczna, konieczny powrót do źródeł, a z naszej polskiej perspektywy, powrót do takiego funkcjonowania Unii zgodnie z literą i duchem traktatów, jak to miało miejsce wtedy, kiedy do Unii wstępowaliśmy - dodał Rau.

Mówił również, iż "należy bezwzględnie opierać się tendencjom zawłaszczania bądź politycznego, bądź ideologicznego organów Unii Europejskiej". - Unia jest dobrem wspólnym nas wszystkich niezależnie od tego, czy jesteśmy arcykonserwatystami czy anarchistami. To jest projekt pluralistyczny, bo państwa Unii Europejskiej, nasze społeczeństwa są społeczeństwami pluralistycznymi. Rzecz sprowadza się do tego, żeby każdy w takiej Unii czuł się (jak) u siebie w domu i nie czuł obawy zdominowania przez jedną rodzinę polityczną bądź jeden nurt ideologiczny. Jeżeli do tego by doszło, to rzeczywiście można wtedy powiedzieć, że Unia Europejska najlepsze dni miałaby już za sobą, a nie przed sobą - mówił Rau.

Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformy
Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformyTVN24

Rau: gdy chodzi o Turów, to nie ma żadnej alternatywy do polubownego załatwienia sporu

Rau mówił też o sporze Polski z Czechami w sprawie kopalni w Turowie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary pieniężnej w wysokości 500 tysięcy euro dziennie. TSUE podał w poniedziałkowym komunikacie, że "tego rodzaju środek należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 r. i odwiedzenie tego państwa od opóźniania dostosowania swojego zachowania do tego postanowienia".

- Gdy chodzi o Turów, to nie ma żadnej alternatywy do polubownego załatwienia tego sporu, z tego zdają sobie obydwie strony sprawę bardzo dobrze – ocenił szef MSZ.

Dodał, że "jest teraz wyjątkowo trudny, niedogodny czas do konstruktywnych, przede wszystkim konkluzywnych negocjacji ze względu przede wszystkim na kampanię wyborczą po czeskiej stronie".

Rau: gdy chodzi o Turów, to nie ma żadnej alternatywy do polubownego załatwienia tego sporu
Rau: gdy chodzi o Turów, to nie ma żadnej alternatywy do polubownego załatwienia tego sporuTVN24

Rau o polskich relacjach z USA w kontekście Nord Stream 2

Minister był również pytany, na czym miałaby polegać "refleksja" w naszych relacjach z USA, o której mówił prezydent Andrzej Duda w kontekście budowy Nord Stream 2.

- Rzecz sprowadza się do tego (…), jak powinny wyglądać relacje między naszymi partnerami amerykańskimi a partnerami europejskimi, w tym oczywiście Polski, bo to nas najbardziej interesuje. Ta refleksja powinna się sprowadzać do tego, jak powrócić do ducha i deklarowanych zasad współpracy z sojusznikami Stanów Zjednoczonych z okresu kampanii prezydenckiej demokratów. A tam wskazywano, że te relacje będą partnerskie przez to, że kanały komunikacji będą szeroko otwarte, że wspólnie będzie diagnozować się problemy i sposób rozwiązywania, w ten sposób uczyni się politykę amerykańską nie tylko bardziej przewidywalną, ale dużo bardziej skuteczną - mówił Rau.

Na pytanie, czy tego obecnie nie ma, ocenił, że to jeszcze "stan bardzo pożądany".

Rau o Nord Stream 2 i amerykańskich relacjach z innymi krajami, w tym z Polską
Rau o Nord Stream 2 i amerykańskich relacjach z innymi krajami, w tym z PolskąTVN24

W lipcu administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Nord Stream 2, dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kandydat na prezydenta Trzeciej Drogi i marszałek Sejmu Szymon Hołownia odniósł się w sobotę do przemówienia wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych J.D. Vance'a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. - Nikt nie będzie nam podpowiadał, że teraz trzeba Europę uczynić znowu wielką, bo Europa już jest wielka - mówił Hołownia

Hołownia: nikt nie będzie nam podpowiadał, że Europę trzeba uczynić znowu wielką, bo już jest

Hołownia: nikt nie będzie nam podpowiadał, że Europę trzeba uczynić znowu wielką, bo już jest

Źródło:
TVN24, PAP

Psy weszły na zamarznięty zbiornik Kępina w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie). Nagle pod jednym z nich załamał się lód. Straż miejska udostępniła nagranie z akcji ratunkowej. Jak widać na filmie, strażak, który poszedł po psa, sam wpadł do wody.

Pod psem załamał się lód. Ratujący go strażak też wpadł do wody. Nagranie

Pod psem załamał się lód. Ratujący go strażak też wpadł do wody. Nagranie

Źródło:
Straż Miejska w Zduńskiej Woli

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zasugerowała Kijowowi możliwość przyznania USA własności nad 50 procent ukraińskich złóż metali ziem rzadkich. Za ich ochronę mieliby odpowiadać rozmieszczeni w tym celu na Ukrainie żołnierze amerykańscy - poinformowała w sobotę amerykańska telewizja NBC News.

NBC: żołnierze USA na Ukrainie dla obrony złóż metali ziem rzadkich

NBC: żołnierze USA na Ukrainie dla obrony złóż metali ziem rzadkich

Źródło:
PAP

Japonia po raz pierwszy w historii zdecydowała się na uwolnienie 210 tysięcy ton ryżu z rezerw strategicznych - ogłosił szef resortu rolnictwa Taku Eto. To skutek nagłego wzrostu cen tego zboża, spowodowanego między innymi niskimi zbiorami w 2023 roku.

Cena bije rekordy. Pierwsza taka decyzja w historii

Cena bije rekordy. Pierwsza taka decyzja w historii

Źródło:
PAP

Obecność zagranicznej konkurencji na polskim rynku przełoży się na poszerzenie oferty i spadek cen biletów - stwierdził Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Dodał, że na kolei, od momentu zmiany władz w PKP Intercity, trwa "przewrót kopernikański".

"Przewrót kopernikański na kolei"

"Przewrót kopernikański na kolei"

Źródło:
PAP

Portugalski archipelag Azorów dostał się pod wpływ zimy. Pojawienie się opadów śniegu na wyspach położonych na Oceanie Atlantyckim uznawane jest za prawdziwy ewenement pogodowy.

"Bardzo rzadkie zjawisko" na Azorach

"Bardzo rzadkie zjawisko" na Azorach

Źródło:
PAP, SIC Noticias

Policja z Ostrołęki (woj. mazowieckie) poinformowała o błyskawicznym wyroku, jaki zapadł wobec 43-letniego kierowcy, który nie stosował się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów i jechał po alkoholu. Najpierw trafił do aresztu, a następnie na salę sądową. Wyrok zapadł już po kilkunastu godzinach od zatrzymania dzięki wdrożeniu trybu przyspieszonego. Sąd orzekł karę pięciu miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności.

Za jazdę po alkoholu trafił na salę sądową. "Wyrok kilkanaście godzin od zatrzymania"

Za jazdę po alkoholu trafił na salę sądową. "Wyrok kilkanaście godzin od zatrzymania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Karol Nawrocki, szef IPN i kandydat PiS na prezydenta, odniósł się w sobotę do porannego treningu sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha na ulicach Warszawy. Podkreślał, że mimo niskiej temperatury amerykański polityk nie miał na sobie odzieży termicznej. - To ścieżka dla nas wszystkich, aby Polska mówiła swoim głosem. Aby kandydaci na prezydenta byli ludźmi z krwi i kości, nie przebierali się za tych, którymi nie są i nie wciskali na siebie też termicznej odzieży, jeżeli nie są biegaczami - stwierdził Nawrocki.

Odzież termiczna a sprawa polska. Nawrocki tłumaczy

Odzież termiczna a sprawa polska. Nawrocki tłumaczy

Źródło:
TVN24

Nie żyje Ewaryst Lossow, bohater serii reportaży Rafała Stangreciaka, reportera programu "Czarno na Białym". Lossow dawniej nazywał się Walkowiak. Przez wiele lat walczył o to, aby poznać swoje pochodzenie. Kiedy okazało się, że może być synem znanej siostry zakonnej Joanny Lossow, zaczęła się kolejna batalia, tym razem sądowa, o potwierdzenie jego pokrewieństwa. - Jego śmierć nie kończy tej sprawy - mówi Rafał Stangreciak.

Zmarł Ewaryst Lossow. Nie udało mu się udowodnić, że jest synem zakonnicy. "Jego śmierć nie kończy tej sprawy"

Zmarł Ewaryst Lossow. Nie udało mu się udowodnić, że jest synem zakonnicy. "Jego śmierć nie kończy tej sprawy"

Źródło:
TVN24

Zagrożenia są na coraz większą skalę i potrafią być znacznie bardziej groźne i dotkliwe. To już nie jednostki, ale prawdziwa zorganizowana przestępczość - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Derek Manky, Global VP Threat Intelligence w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Rosjanie stracili w obwodzie kurskim 48 tysięcy żołnierzy, 20 tysięcy z nich zginęło - poinformował generał Ołeksandr Syrski, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform. Ukraina od ponad sześciu miesięcy kontroluje część obwodu kurskiego na zachodzie Rosji po przeprowadzonej w sierpniu 2024 roku ofensywie.

"Nasza północna granica jest silna". Rosną straty Rosjan w obwodzie kurskim

"Nasza północna granica jest silna". Rosną straty Rosjan w obwodzie kurskim

Źródło:
PAP
"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stu strażaków walczyło z pożarem pensjonatu w Białce Tatrzańskiej (woj. małopolskie). 95 osób uciekło z płonącego budynku jeszcze przed przyjazdem służb, dwie osoby ewakuowali strażacy. Około 40-letnia kobieta podtruła się dymem. Pożar został opanowany, trwa oddymianie. Strażacy mówią o przyczynie zadymienia.

Pożar w pensjonacie, 97 osób ewakuowanych

Pożar w pensjonacie, 97 osób ewakuowanych

Źródło:
tvn24.pl/ rmf24.pl/PAP

Ksiądz Grzegorz Dymek, proboszcz parafii w Kłobucku (woj. śląskie), został zaatakowany i zamordowany na terenie plebanii. Policjanci zatrzymali 52-letniego mężczyznę, byłego policjanta, który przyznał się do zabójstwa. Parafianie opłakują zmarłego proboszcza, przynoszą znicze i kwiaty przed plebanię. W rozmowie z dziennikarzem TVN24 nie ukrywają łez.

Wierni opłakują zamordowanego proboszcza. "Był oddany  ludziom, żył dla mieszkańców"

Wierni opłakują zamordowanego proboszcza. "Był oddany ludziom, żył dla mieszkańców"

Źródło:
TVN24

Kanada przygotowuje się na kolejny atak zimy. Po burzy śnieżnej, która nawiedziła południowy wschód kraju w czwartek, prognozowane są dalsze opady śniegu. W niedzielę w stolicy, Ottawie, dosypać ma nawet 30 centymetrów.

Nie wygrzebali się ze śniegu po pierwszej burzy. Nadciąga kolejna

Nie wygrzebali się ze śniegu po pierwszej burzy. Nadciąga kolejna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, CTV News, CP24

21-letni Nigeryjczyk usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, po tym, jak na siłowni w Katowicach zaatakował innego ćwiczącego mężczyznę młotem treningowym. Podejrzany został aresztowany, pokrzywdzony nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Atak młotem treningowym na siłowni. Zarzut dla 21-latka

Atak młotem treningowym na siłowni. Zarzut dla 21-latka

Źródło:
PAP

W polskich lasach zaczyna się sezon na zrzucanie poroża. Sarny, jelenie i łosie zazwyczaj pozbywają się go w okresie od połowy lutego do końca marca. Co ciekawe, jak przekazują leśnicy, poroże można zbierać, ale tylko w określonych przypadkach.

Czy można zabrać poroże jelenia do domu?

Czy można zabrać poroże jelenia do domu?

Źródło:
PAP, Lasy Państwowe

Peruwiańska policja przeprowadziła nietypową akcję. Policjant działający pod przykryciem wtargnął do mieszkania, w którym miało dochodzić do handlu narkotykami. Z okazji Walentynek funkcjonariusz pojawił się w nietypowym stroju - przebrany za kapibarę.

Policjant przebrał się za kapibarę. Zatrzymał podejrzanych o handel narkotykami

Policjant przebrał się za kapibarę. Zatrzymał podejrzanych o handel narkotykami

Źródło:
Reuters

Śledczy odnaleźli kobietę typowaną na "tajemniczą blondynkę", z którą na dyskotece widziany był 16-letni Michał Karaś. Chłopiec zaginął w 2000 roku. Kobieta została przesłuchana. Trwają też przesłuchania wytypowanych przez śledczych świadków z udziałem biegłego psychologa śledczego. - W sprawie pojawiają się nowe wątki - mówi nam prokurator prowadzący sprawę i apeluje do świadków o przełamanie zmowy milczenia.

Michał zaginął po dyskotece. Śledczy odnaleźli "tajemniczą blondynkę" 

Michał zaginął po dyskotece. Śledczy odnaleźli "tajemniczą blondynkę" 

Źródło:
tvn24.pl
Techimperium kontratakuje. Jak bronić wolności słowa przed wielkimi platformami?

Techimperium kontratakuje. Jak bronić wolności słowa przed wielkimi platformami?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu w północnej Polsce. Do niedzieli opady mogą wynieść nawet 20 centymetrów. Miejscami zapanuje również silny mróz. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Może spaść nawet 20 centymetrów śniegu. Alarmy IMGW

Może spaść nawet 20 centymetrów śniegu. Alarmy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W sobotę ruszyły rozliczenia PIT za 2024 rok. - Zeznania można złożyć na różne sposoby, ale zachęcamy do tego, aby złożyć je przez usługę Twój e-PIT albo przez stronę podatki.gov.pl - przekazał Marcin Łoboda, wiceminister finansów i szef Krajowej Izby Skarbowej (KAS). Według ekspertów przygotowane przez fiskusa rozliczenie warto zweryfikować i skorzystać z możliwości obniżenia podatku.

Ruszyły rozliczenia PIT. Jest jedna nowość

Ruszyły rozliczenia PIT. Jest jedna nowość

Źródło:
PAP

Roberto Benigni, włoski aktor, komik, reżyser i laureat Oscara, wsparł ze sceny festiwalu piosenki w San Remo prezydenta Sergio Mattarellę. - Jesteśmy dumni, że pan nas reprezentuje, jesteśmy dumni z pana godności i człowieczeństwa - powiedział Benigni. Była to reakcja na wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ.

"Cały naród wyraża solidarność". Znany aktor ze sceny wsparł prezydenta

"Cały naród wyraża solidarność". Znany aktor ze sceny wsparł prezydenta

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Noc z piątku na sobotę w całej Polsce okazała się mroźna. W wielu regionach termometry pokazały poniżej -10 stopni Celsjusza, a przy gruncie było nawet -21 stopni. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nadchodzące noce mogą przynieść jeszcze niższe wartości.

Przy gruncie było -21 stopni, a będzie jeszcze zimniej

Przy gruncie było -21 stopni, a będzie jeszcze zimniej

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Sześciopiętrowy akademik ma powstać na fragmencie działki, na której działa bazar Wolumen. Inwestor dostał już pozwolenie na budowę. Władze Bielan najpierw zapewniały, że targowisko jest niezagrożone, teraz proponują kupcom przeniesienie na inną działkę.

Na terenie bazaru wyrośnie akademik. Kupcom proponują handel na innej działce

Na terenie bazaru wyrośnie akademik. Kupcom proponują handel na innej działce

Źródło:
PAP

Dydelf trafił do szpitala po zjedzeniu czekoladowego tortu. Zwierzak dorwał się do pozostawionego na tarasie przysmaku, co zaniepokoiło właścicieli domu, którzy nie wiedzieli, czy czekolada szkodzi temu gatunkowi. Jak się okazało, łakomstwo torbacza mogło uratować mu życie - podczas badań weterynarz stwierdził u zwierzęcia zatrucie ołowiem.

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Źródło:
Forbes, CNN

Pensjonariuszka domu opieki w stanie Nowy Jork z okazji 104. urodzin zażyczyła sobie "zobaczyć areszt od środka", ponieważ "nigdy wcześniej w nim nie była". Funkcjonariusze spełnili życzenie jubilatki, zamykając ją w celi. Pobrano też od niej odciski palców, zrobiono zdjęcie do "akt sprawy" oraz... poczęstowano tortem.

104-latka zamknięta w areszcie. Zaskakujący powód 

104-latka zamknięta w areszcie. Zaskakujący powód 

Źródło:
tvn24.pl, Paw Research Center
"Nikt przy zdrowych zmysłach nie płaci 20 tysięcy złotych za średniej jakości szampana"

"Nikt przy zdrowych zmysłach nie płaci 20 tysięcy złotych za średniej jakości szampana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dziennikarze i korespondenci TVN24, TVN24 BiS i "Faktów" TVN rozmawiali w programie specjalnym "Ukraina - punkt zwrotny" o perspektywach dotyczących zakończenia wojny za naszą wschodnią granicą. Monika Krajewska mówiła o "dyplomatycznym maratonie", który odbywa się w Monachium, Marcin Wrona podsumowywał wypowiedzi amerykańskich polityków, Maciej Sokołowski przybliżał kulisy spotkania przedstawicieli państw NATO w Brukseli, zaś Ołeh Biłecki skwitował, że ostatnie dni to była dla Ukrainy "emocjonalna huśtawka".

"Dyplomatyczny maraton", "emocjonalna huśtawka" i "fundamentalne pytanie"

"Dyplomatyczny maraton", "emocjonalna huśtawka" i "fundamentalne pytanie"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o najnowszym filmie o Bridget Jones, Harrisonie Fordzie w filmie Marvela, rozdaniu Orłów, Berlinale oraz nowym festiwalu Dawida Podsiadło.

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Źródło:
tvn24.pl