Najbardziej lubił ponoć wtorki, bo wtedy miał czas na odpoczynek. A najlepiej odpoczywało mu się w Tatrach, choć jeszcze chętniej wracał myślami do "papieskiego okna" w Krakowie i wadowickich kremówek. W czwartą rocznicę jego śmierci Polacy będą wspominać papieża, uczczą pamięć największego rodaka - Jana Pawła II. Uroczystości rocznicowe zaplanowano we wszystkich większych polskich miastach. W Warszawie odbędą się pod hasłem "Miłość wam wszystko wyjaśni".
Hasło warszawskich obchodów jest parafrazą słów z wiersza Karola Wojtyły "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Pomysłodawcy kampanii zwracają uwagę, że dla człowieka, który próbuje zrozumieć rzeczy najważniejsze, odpowiedzią zawsze jest miłość.
Wypowiedz się
- Ona pomaga zrozumieć świat i siebie samego. Chcemy też zachęcić do odszukania miłości - tej zwyczajnej i niezwyczajnej jednocześnie miłości ludzkiej - w sobie, do dowartościowania siebie. Idąc za przesłaniem wiersza Wojtyły, przypominamy, że miłość jest wszędzie. Miłość jest w nas. Cokolwiek robisz, rób to z miłości - mówi Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, które przygotowało obchody w stolicy.
Centrum przygotowało również teledysk "Miłość mi wszystko wyjaśniła" oraz uruchomiło stronę internetową: www.centrumjp2.pl/2kwietnia, która umożliwia każdemu osobistą wypowiedź na temat: kim był dla niego papież Jan Paweł II.
Zapal świeczkę
W tym roku, w rocznicę śmierci papieża-Polaka, warszawiacy będą mogli nie tylko oddać hołd Janowi Pawłowi II, ale również wziąć udział w wielu wydarzeniach, inspirowanych jego życiem, myślą i twórczością. O godz. 16.00 na pl. Piłsudskiego zaprezentowane zostaną filmowe wspomnienia o Janie Pawle II.
Papieża wspominać będą m.in. abp Kazimierz Nycz, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kolberger, Kazimierz Korbut-Orzechowski i prof. Andrzej Zieliński. O godz. 20.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza, a po jej zakończeniu odbędzie się czuwanie. O godz. 21.37 - w godzinie śmierci Jana Pawła II - nastąpi uroczyste zapalenie pamiątkowego znicza. Z sondażu GfK Polonii dla "Rzeczpospolitej" wynika, że aż 64 procent warszawiaków chce zapalić papieżowi-Polakowi "swoją" świeczkę.
Czuwaj
Jak co roku, znicze zapłoną jednak także w wielu innych polskich miastach - przy pomnikach, ulicach, które noszą imię Jana Pawła II, w kościołach i w miejscach, które odwiedzał podczas pielgrzymek. W Krakowie, na krakowskich Błoniach odbędzie się uroczyste czuwanie, a przed słynnym "papieskim oknem" na Franciszkańskiej 3 - koncert, podczas którego oficjalnie zaprezentowana zostanie kolejna strona internetowa poświęconej papieżowi. Pomysłodawcą stworzenia portalu internetowego www.franciszkanska3.pl jest przyjaciel Jana Pawła II - kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
W Wadowicach, mieście, w którym urodził się Karol Wojtyła, uroczyste czuwanie odbędzie się na rynku. Miejskie Centrum Kultury otworzy tam również wystawę ponad stu wielkoformatowych fotografii związanych ze śmiercią i pogrzebem Jana Pawła II w 2005 r. - Dla nas to był zawsze Lolek, mama tak o nim mówiła, więc my wszyscy też. I tak zostało póki nie został wybrany do Stolicy Apostolskiej - wspomina Eugeniusz Mróz, przyjaciel Jana Pawła II ze szkolnej ławy. Dodaje, że z Lolka był dobry piłkarz, najpierw obrońca, a później bramkarz. - Był potężnie zbudowany, więc samą swoja sylwetką zasłaniał pół bramki - uśmiecha się Mróz.
Beatyfikacja tuż tuż?
Tegoroczne uroczystości w czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II odbędą się na krótko przed spodziewanym zakończeniem jego procesu beatyfikacyjnego. Może się on zakończyć w ciągu najbliższych miesięcy. Zdaniem kardynała Dziwisza stanie się tak, jeśli znów "nie wypadnie jakaś nieprzewidziana sprawa". Co ma na myśli przyjaciel papieża? - Na przykład ktoś opublikował w Rumunii książkę z czasów wojny, podając nazwisko Wojtyła. Oczywiście to nie dotyczyło osoby Karola Wojtyły, ale trzeba było wszystko sprawdzić, aby nie było żadnych wątpliwości, a to oczywiście wymagało czasu, więc czas procesu się wydłużył - tłumaczy duchowny.
Ale argumentów na to, że zakończenie procesu beatyfikacyjnego może nastąpić szybko, jest wiele. W przeddzień czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II Benedykt XVI powiedział polskim pielgrzymom, że modli się o jego szybką beatyfikację, a to on ma decydujące zdanie. - Wiem, że tak licznie przybywacie do jego grobu. Niech spuścizna duchowa waszego wielkiego rodaka inspiruje wasze życie osobiste, rodzinne, społeczne i narodowe. Wraz z wami upraszam w modlitwie dar jego beatyfikacji - mówił papież do zgromadzonych Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24