Wprowadźmy celebrowanie Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności w Polsce. Mówmy więcej o równości i akceptacji, o stereotypach i wykluczeniu - napisał Wojtek Sawicki, popularny bloger pokazujący codzienne życie osoby z niepełnosprawnością. Obchody Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności w ostatnich latach stają się coraz popularniejsze.
Obchody Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności (ang. Disability Pride Month) po raz pierwszy zorganizowane zostały w październiku 1990 roku w Bostonie. Ich celem jest nie tylko uczczenie historii walki o prawa osób z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim zerwanie z tradycyjnym postrzeganiem niepełnosprawności jako wstydliwej przypadłości, którą należy ukrywać przed resztą społeczeństwa. W kolejnych latach obchody Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności rozprzestrzeniły się na wiele państw całego świata, w Polsce ich świadomość jak dotąd pozostaje jednak niewielka.
Miesiąc dumy z niepełnosprawności
W poniedziałek o tym, że lipiec to Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności, przypomniał Wojtek Sawicki, popularny autor bloga Life on Wheelz, pokazujący na nim codzienne życie osoby z niepełnosprawnością. Sam choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a. "W rękach trzymam Flagę Dumy z Niepełnosprawności (Disability Pride Flag). Jej kolory odzwierciedlają całe spektrum niepełnosprawności i są celowo mniej intensywne, by były przyjazne dla osób neuroróżnorodnych. Piękna, prawda?" - napisał obok zamieszczonego przez siebie zdjęcia.
Flaga Dumy z Niepełnosprawności stała się symbolem ruchu w 2021 roku. Jej kolory reprezentują rozmaite obszary niepełnosprawności - niepełnosprawność fizyczną symbolizuje kolor czerwony, sensoryczną - zielony, niezdiagnozowaną - biały, rozwojową - żółty, natomiast psychiczną - niebieski. "Uważam, że to świetna inicjatywa. Jako OzN (osoby z niepełnosprawnościami - red.) powinniśmy być dumni z tego kim jesteśmy i nie ukrywać tego. Na świecie żyje 1,3 miliarda osób z niepełnosprawnościami, co szósta osoba na świecie - dlaczego mielibyśmy się wstydzić, ukrywać, przepraszać za to, że żyjemy?" - kontynuował. "Dlatego rzucam pomysł: wprowadźmy celebrowanie Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności w Polsce! Zróbmy marsze, konferencje, niech OzN trafią do mediów. Mówmy więcej o równości i akceptacji, o stereotypach i wykluczeniu. O sposobach jak redukować ableizm i strach przed OzN, jak włączać nas do społeczności, aktywizować, zatrudniać i rozwijać potencjał. Jeśli uważacie że to dobry pomysł - udostępnijcie posta. Niech wszyscy się dowiedzą, że lipiec to miesiąc Dumy OzN" - zakończył bloger.
Zobacz także: Przepadła większość poprawek do ustawy o świadczeniu wspierającym. Poseł PiS: proszę nas nie pouczać
Osoby z niepełnosprawnościami
Światowa Organizacja Zdrowia nazywa osoby z niepełnosprawnościami "największą mniejszością świata" - około 15 proc. światowej populacji żyje z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności jest obchodzony akurat w lipcu na pamiątkę przyjęcia ustawy o niepełnosprawnych Amerykanach z 26 lipca 1990 roku (American With Disabilities Act, ADA). Zakazywała ona dyskryminacji osób ze względu na ich niepełnosprawność na rynku pracy, w transporcie publicznym czy w dostępie do usług państwowych i samorządowych.
Kilka miesięcy przed podpisaniem ustawy przez prezydenta George'a Busha ponad tysiąc osób przemaszerowało pod Kapitol, by wymusić na kongresmenach jej przegłosowanie. Wśród aktywistów była 8-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością, Jennifer Keelan-Chaffins. W ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa wstała ona z wózka inwalidzkiego i przeczołgała się po schodach Kapitolu, by pokazać, jak przestrzeń publiczna jest nieprzystępna dla osób z niepełnosprawnościami. Później nazwano to "Czołganiem się na Kapitol".
Zobacz także: Ustawa o świadczeniu wspierającym. "Różnica tylko jednego punktu i ktoś otrzyma kilkaset złotych mniej"
Źródło: Instagram, Forbes, UN Disability Statistics, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: a katz/Shutterstock