TVN24 | Polska

Międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy. Mateusz Morawiecki: razem pozyskaliśmy 6,5 miliarda dolarów

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
js,
akw//now
Źródło:
PAP
Szefowa KE deklaruje 200 milionów euro dla osób przesiedlonych wewnętrznie
Szefowa KE deklaruje 200 milionów euro dla osób przesiedlonych wewnętrznieTVN24
wideo 2/23
TVN24Szefowa KE deklaruje 200 milionów euro dla osób przesiedlonych wewnętrznie

Wszyscy razem zmobilizowaliśmy 6,5 miliarda dolarów dla Ukrainy. To są nasze zobowiązania z dziś - powiedział premier Mateusz Morawiecki na międzynarodowej konferencji Darczyńców dla Ukrainy na Stadionie Narodowym. Przewodnicząca Komisji Europejskiej deklarowała 200 milionów euro dla osób przesiedlonych wewnętrznie w Ukrainie.

Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Szwecji Magdaleny Andersson rozpoczęła się w czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Polityka migracyjna polskiego rządu

Inicjatorami konferencji są premierzy Morawiecki oraz Andersson, a partnerami wydarzenia przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Morawiecki: nie jesteśmy obojętnie na cierpienie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "wszyscy razem zmobilizowaliśmy 6,5 miliarda dolarów". - To są nasze zobowiązania z dziś - przekazał.

- Wasza obecność tutaj pokazuje, że nie jesteśmy obojętni na cierpienie, które powoduje ta niesprawiedliwa, brutalna wojna. Że robimy wszystko co w naszej mocy, aby powstrzymać Rosję i zapewnić Ukrainie zwycięstwo - mówił wcześniej szef polskiego rządu, otwierając konferencję.

Podkreślał, że Polska i Szwecja to przyjaciele i sojusznicy, którzy od 13 lat wspólnie pracują na rzecz rozwoju stosunków między UE a sąsiadami na wschodzie. - Nasze partnerstwo nigdy nie było jednak tak istotne jak dziś, w obliczu brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej - zaznaczył Morawiecki.

- Wspieramy Ukrainę w bardzo wielu wymiarach, między innymi na szczeblu politycznym, pomocy wojskowej, jak i pomocy humanitarnej - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że sytuacja na Ukrainie ulega pogorszeniu i wskazywał, że ponad 25 procent populacji tego kraju musiały go opuścić lub zostały przesiedlone. - Rosjanie atakują, gwałcą, torturują, odmawiają stworzenia korytarzy humanitarnych i wymuszają deportację. To wszystko sprawia, że warunki na Ukrainie są coraz gorsze - mówił polski premier.

- Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej codziennie. Taką informację otrzymaliśmy od naszych przyjaciół z Ukrainy. W tej chwili tylko trzy tysiące ton takiej pomocy jest dostarczane. To mniej niż 25 procent potrzeb - dodał Morawiecki.

Morawiecki: Ukraina potrzebuje codziennie 12 ton pomocy humanitarnejTVN24

Morawiecki: będziemy was wspierać w każdy możliwy sposób

Premier dziękował m.in. za pomoc udzieloną uchodźcom z Ukrainy, wspominając, że granicę Polski przekroczyły już ponad trzy miliony osób, głównie kobiety z dziećmi.

- Mamy miliony osób w Polsce, które otworzyły swoje serca: wolontariusze, rodziny, strażacy, policjanci, a także różne instytucje, NGO-sy i bardzo wiele innych grup. Ponad 180 tysięcy ton pomocy humanitarnej zostało przekazane Ukrainie przez Polskę. Podobne wysiłki czynią inne kraje, zwłaszcza Europa Środkowa oraz kraje skandynawskie - mówił Morawiecki, dziękując też m.in. osobom oraz instytucjom rządowym, którzy pomagają uchodźcom za zorganizowanie wsparcia.

Podkreślił przy tym, że "największą wdzięczność należy wyrazić w stosunku do Ukrainy i ludności Ukrainy". Zwracając się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz mieszkańców tego kraju, mówił, że wiemy bardzo dobrze, że dziś walczą oni nie tylko o swą "wolność i niepodległość, ale także o naszą".

- W dalszym ciągu będziemy was wspierać w każdy możliwy sposób. Wygracie tę wojnę, wygramy ją razem, razem pokażemy, że wartości europejskie to nie są czcze słowa, tylko idą za nimi działania - powiedział Morawiecki.

Polski premier przy okazji konferencji spotkał się w Warszawie z premier Islandii Karin Jakobsdottir.

Premier Ukrainy

Głos na konferencji zabrał także między innymi premier Ukrainy Denys Szmyhal. Podziękował "przyjaciołom z Polski, Szwecji, Unii Europejskiej oraz ONZ" za solidarność z Ukrainą.

Poinformował, że od wybuchu wojny jego państwo otrzymało ponad 12 miliardów dolarów amerykańskich w postaci środków finansowych oraz broni. - Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za tę pomoc - podkreślił. Przyznał przy tym: - W tej chwili przechodzimy przez najtrudniejszy okres naszej historii, kiedy waży się los naszego państwa, ale wierzymy w nasze zwycięstwo i że przed nami jasna przyszłość.

Denys Szmyhal w trakcie międzynarodowej konferencji Darczyńców dla Ukrainy w Warszawietwitter.com/Denys_Shmyhal

Dwa wymiary odbudowy

Wymienił, że fundusz na rzecz odbudowy Ukrainy będzie zasilany z kilku źródeł: organizacji międzynarodowych i finansowych, datków od organizacji pomocy humanitarnej, datków od osób prywatnych i spółek, a także ze skonfiskowanego mienia przekazanego Ukrainie.

- Chciałbym zachęcić wszystkich do brania udziału w odbudowie naszego kraju - mówił dalej Szmyhal. Dodał, że plan odbudowy będzie miał dwa wymiary.

- Po pierwsze będzie to wymiar regionalny. Kraje i korporacje przejmą przywódczą rolę w odbudowie poszczególnych regionów, czy też miast. Drugi wymiar polega na tym, że prezydent Ukrainy opracuje zestaw parametrów dla poszczególnych obszarów i we współpracy z partnerami międzynarodowymi ta transformacja będzie realizowana wspólnymi siłami w poszczególnych regionach - wyjaśnił.

Premier Ukrainy tłumaczył, że celem będzie nie tylko odbudowa tego, co zniszczono, ale też "pobudowanie nowoczesnego państwa". - Niesłychanie istotne jest członkostwo w Unii Europejskiej - akcentował.

Premier Szwecji do Ukraińców: walczycie za nas wszystkich

W trakcie oświadczeń podsumowujących konferencję premier Szwecji zauważyła, że zebrana kwota jest ogromnie potrzebna Ukraińcom. - To, co zgromadziliśmy, przekroczyło nasze oczekiwania. To jest naprawdę wspaniały wynik tej konferencji - oceniła. Andersson podkreśliła, że po nieuzasadnionej napaści Rosji na Ukrainę Europa już nie jest taka sama. - Świadectwa z Ukrainy przypominają nam o najgorszych momentach w historii Europy. Widzimy okrucieństwa, których mieliśmy nadzieję już nigdy nie zobaczyć w Europie - powiedziała.

Zauważyła przy tym, że jednocześnie widzimy odwagę przywódców Ukrainy i samych Ukraińców. - Walczą oni nie tylko o ochronę swojego kraju i swojego życia, ale Ukraina walczy o prawo wolnych i demokratycznych krajów do wyboru własnej przyszłości - stwierdziła.

- W tym sensie walczycie za nas wszystkich. Stąd też musimy was wspierać finansowo, wojskowo i pomocą humanitarną. Musimy również kontynuować sankcje - dodała premier zwracając się do Ukraińców.

Szefowa szwedzkiego rządu zwróciła uwagę, że cywile na wojnie płacą wysoką cenę, a sytuacja humanitarna na Ukrainie jest bardzo ciężka. - Dlatego zgromadziliśmy się dzisiaj w Warszawie w solidarności z Ukrainą i Ukraińcami. Jestem dumna z inicjatywy przedsięwziętej przez Polskę i Szwecję w zorganizowaniu tej konferencji - powiedziała. Premier Szwecji podziękowała też premierowi Morawieckiemu i polskiemu rządowi za wsparcie Ukrainy.

Szefowa Komisji Europejskiej o "szokującej brutalności" ataku Rosji na Ukrainę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła podczas swojego wystąpienia o "szokującej brutalności ataku Rosji na Ukrainę", czego była świadkiem podczas wizyty w Buczy, gdzie - jak opisywała - na własne oczy ujrzała "masowe groby, worki ze zwłokami, poranionych ludzi w szpitalach, zniszczone szkoły i przedszkola".

- To, co się tam dzieje, jest przerażające. To jest zbrodnia wojenna, która dzieje się każdego dnia na terytorium Ukrainy, dlatego jesteśmy z wami - podkreśliła.

- Nie jesteśmy w stanie dorównać wam w odwadze i poświęceniu, ale możemy was wspierać, możemy być po waszej stronie - dodała.

Von der Leyen o pomocy finansowej dla Ukrainy

Zaznaczyła, że Europa wspiera Ukrainę m.in. poprzez nakładanie sankcji gospodarczych, wskazując, iż szósty pakiet sankcji powinien "bardzo głęboko przeorać gospodarkę Rosji".

- Putin musi zapłacić cenę za tę agresję, ale mamy też inne możliwości wsparcia gospodarczego. 10 tygodni wojny, 4 miliardy euro - tyle warta jest nasza dotychczasowa pomoc finansowa. Zmobilizowaliśmy 3,5 miliarda euro pomocy na rzecz uchodźców w Unii Europejskiej, ale co najważniejsze trzy tygodnie temu tu, w Warszawie 1,8 miliarda - tyle zobowiązaliśmy się przekazać na rzecz przesiedleńców w Ukrainie - opisywała. Podkreśliła jednak, że to nie wystarczy.

- Mam niesłychany przywilej rozpocząć tę rundę zobowiązań - z naszej strony 200 milionów euro dla osób przesiedlonych wewnętrznie w Ukrainie. Mam nadzieję, że wiele innych państw pójdzie tymi śladami - zadeklarowała.

Dodała, że potrzebna jest pomoc na rzecz odbudowy Ukrainy, aby budować "konkurencyjny kraj marzeń". - Jeśli uda nam się zainwestować te setki miliardów euro, przeprowadzić reformy, to nie tylko od nowa odbudujemy Ukrainę, ale też utorujemy waszą drogę do Unii Europejskiej - powiedziała.

Zełenski: miliony osób na całym świecie wspiera nas w tym, żeby tyrania przegrała

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, łącząc się zdalnie z uczestnikami konferencji, podkreślił, że spotkanie w tym formacie ma pokazać, że Ukraina i cały świat jednoczy się we wspólnym celu. - Nasz kontynent jest zjednoczony, miliony osób na całym świecie wspiera nas w tym, żeby tyrania przegrała - powiedział Zełenski.

Jak mówił, siły ukraińskiej obrony walczą, ale jak zakończy się wojna zależy nie tylko od tego, co się zdarzy na polu bitwy, ale także od wsparcia, zarówno humanitarnego jak i wysiłków w przywróceniu normalnego życia na terenach wyzwolonych.

Morawiecki rozmawiał z szefową KE, premier Finlandii i szefem rządu Ukrainy

Przed rozpoczęciem konferencji Morawiecki rozmawiał z von der Leyen. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała, że spotkał się także z premier Finlandii Sanną Marin oraz szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem.

Spotkanie Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej

Szef polskiego rządu w środę spotkał się z szefem Rady Europejskiej. "Dyskusja poświęcona była aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą, w tym możliwości dalszego wsparcia dla walczącej Ukrainy. Przywódcy rozmawiali także o planowanym wzmocnieniu sankcji wobec Rosji oraz kwestii finansowania pomocy dla uchodźców" - informowała KPRM.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js, akw//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości