"Deklaracja i formalne działania zostały podjęte". Polska czeka na odpowiedź Gruzji w sprawie Saakaszwilego

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
TVN24
Mueller: jesteśmy gotowi, aby wątpliwości wyjaśnić, kierując polską misję medyczną do Gruzji
Mueller: jesteśmy gotowi, aby wątpliwości wyjaśnić, kierując polską misję medyczną do Gruzji TVN24
wideo 2/2
TVN24Mueller: jesteśmy gotowi, aby wątpliwości wyjaśnić, kierując polską misję medyczną do Gruzji

Ze strony polskiego rządu padła deklaracja wysłania do Gruzji polskiej misji medycznej - potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller. Chodzi o zbadanie stanu zdrowia byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. - Oczekujemy na zgodę ze strony gruzińskiej - podał Mueller.

W trakcie poniedziałkowego briefingu rzecznik rządu Piotr Mueller potwierdził, że polski "Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej jest gotowy do tego, aby udać się do Gruzji i na miejscu dokonać badań, udzielić pomocy, jeśli byłaby taka potrzeba". - Natomiast w tej chwili oczekujemy, ze strony gruzińskiej, na formalną zgodę w tym zakresie, ale faktycznie taka deklaracja z naszej strony i również formalne działania zostały podjęte i oczekujemy na zgodę ze strony gruzińskiej - przekazał.

- Tak, jak wiemy, sytuacja z kwestią opieki medycznej nad byłym prezydentem Gruzji budzi poważne wątpliwości społeczności międzynarodowej i dlatego jesteśmy gotowi, aby te wątpliwości w taki sposób właśnie wyjaśnić, kierując polską misję medyczną do Gruzji - wyjaśnił Mueller.

Rzecznik rządu przekazał, że rząd liczy na zgodę Gruzji w tej sprawie. - Jeżeli władze Gruzji nie mają, że tak powiem, nic sobie do zarzucenia, to nie widzę powodu, żeby w ten sposób nie postąpić. To nie tylko apel Polski, ale również innych przedstawicieli, między innymi eurodeputowanych z różnych krajów - dodał.

O tym, że Polska zainicjowała propozycję, by Saakaszwili mógł być leczony w Polsce informował w lutym premier.

Saakaszwili leczony w Tbilisi

Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia wydany w 2016 roku za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Trafił do więzienia dopiero w 2021 roku po powrocie do kraju. Za kratami prowadził strajk głodowy. Zespół medyczny byłego prezydenta przekazał, że jego zdrowie znacząco się pogorszyło i pod koniec 2021 roku został zabrany do szpitala.

Micheil Saakaszwili w KijowieZdjęcie z 29 maja 2019 rokuGetty Images

Obecnie Saakaszwili jest leczony w klinice w Tbilisi, a jego prawnicy starają się o zawieszenie jego wyroku, aby umożliwić mu wyjazd na leczenie za granicę.

POSŁUCHAJ "PODCASTU O ZAGRAINICY" O SAAKASZWILIM: Zrobił wiele, a potem "uwierzył, że może wszystko". Dziś mało kto go chce

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości