WOŚP otwiera punkt pomocy humanitarnej przy granicy z Białorusią

Źródło:
TVN24, PAP
Owsiak: mosty łączą a mury dzielą
Owsiak: mosty łączą a mury dzieląTVN24
wideo 2/21
Owsiak: mosty łączą a mury dzieląTVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otwiera całodobowy punt pomocy humanitarnej w Michałowie. Zacznie on działać od poniedziałku. Jerzy Owsiak mówił na konferencji prasowej, że punt zostanie wyposażony w to, co jest najbardziej potrzebne wolontariuszom, którzy pomagają migrantom.

W piątek na terenie Zespołu Szkół przy ulicy Sienkiewicza w Michałowie rozpoczęła się budowa punktu pomocy humanitarnej. Powstał ze wspólnej inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i samorządu Michałowa przy współpracy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Polskiego Czerwonego Krzyża. W piątkowym wydarzeniu wzięli udział burmistrz Michałowa Marek Nazarko, szef WOŚP Jerzy Owsiak i Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

- Muszę powiedzieć, kieruję tu słowa do pana burmistrza i do tutejszej społeczności, że nie od dziś, ale od samego początku pokazaliście, że ten odruch człowieczeństwa jest niezwykle ważny - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Michałowie Owsiak. - Jesteśmy daleko od tego miejsca, w ciepłych mieszkaniach, nic nam nie kapie na głowę, pijemy ciepłą herbatę i te wiadomości, które do nas przychodzą są nakrywane kolejnymi wiadomościami, a tutaj jest codzienność, która trwa od kilku miesięcy. Nic nie wskazuje na to, przynajmniej moim zdaniem, że to się rozwiąże jutro, pojutrze - mówił. - Starsza, wiekowa pani powiedziała tu, że mosty łączą, mury dzielą - dodał.  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Owsiak: punkt humanitarny będzie wyposażony w to, co najbardziej potrzebne

- Postanowiliśmy otworzyć ten punkt humanitarny. Skontaktowaliśmy się z panem burmistrzem (Michałowa-red. ), który nie zastanawiając się nawet sekundy powiedział "przyjeżdżajcie" - powiedział Owsiak.

Przekazał, że "punkt humanitarny dzisiaj będzie wyposażony w to, co jest najbardziej potrzebne dla tych ludzi, wolontariuszy, którzy próbują trafić do tych ludzi, którzy potrzebują śpiwora, którzy potrzebują karimaty, potrzebują kocy NRC, ale takich wielorazowego użytku, zawodowych, potrzebują ciepłej herbaty, potrzebują jedzenia, potrzebują koca, żeby się okryć".

- Ten punkt ma być po to, aby tutaj to otrzymać, aby ta osoba, która jest przez nas nazwana wolontariuszem albo medykiem, zawodowym medykiem, którzy tutaj pracują jako Medycy na granicy, czy osoba związana z Polskim Czerwonym Krzyżem, czy osoby prywatnie działające, bo także tutaj one są i robią niesamowitą robotę, to są bardzo dzielni ludzie, żeby mogli o każdej porze dnia, przez 24 godziny na dobę, zapukać, pojawić się tutaj, skorzystać z pomocy - wyjaśnił Owsiak.

Poinformował, że miejsce będą obsługiwali ludzie z Pokojowego Patrolu. - Przed chwilą także zakończyliśmy rozmowy z organizacjami, które tutaj są już od dłuższego czasu, a niektóre od samego początku - dodał.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej
Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiejTVN24

Owsiak: będziemy mówili jaka pomoc specjalistyczna jest nam potrzebna

Podkreśli, że wielu migrantów potrzebuje bardzo fachowej opieki medycznej. - I znowu stajemy przed ścianą. Szpital tych osób nie może przetrzymywać, nie może ich skutecznie leczyć. Zdarza się, że taka osoba jest tam jeden dzień, a następnie stamtąd, z tamtego szpitala, jest zabierana do lasu i znowu mamy tą samą drogę. To są rzeczy, które się w głowie nie mieszczą. W związku z tym nie zastanawiając się, będziemy apelowali, będziemy o tym mówili, aby szpitale były także dla tych osób otwarte, aby te szpitale pomagały po ludzku - mówił Owsiak. - To życie będzie pisało scenariusz, czy kontenery z tyłu zamienią się w ambulatorium, jakkolwiek tutaj nie dochodzą uchodźcy, migranci. Migrantów tutaj nie ma, ale 20 kilometrów stąd już są. W związku z tym, jeżeli ten punkt będzie działał 24 godziny na dobę, to także będzie informacją dla całej Polski, że oprócz tych grup, które tutaj są, które działają w rozproszeniu, ale są, jest ten punkt centralny - zaznaczył. - Umówiliśmy się z panem burmistrzem, że będziemy tutaj codziennie, będziemy rozmawiali, będziemy podsumowywali ten dzień. Umówiliśmy się z Polskim Czerwonym Krzyżem, że będziemy coraz bardziej mówili jaka specjalistyczna pomoc jest nam potrzebna - czy są to ubrania, czy wręcz przeciwnie, jakie zbiórki będziemy organizowali. Fundacja nie organizuje żadnej zbiórki pieniężnej. Zdajcie się państwo na nasze komunikaty. Na to, abyśmy mogli wam mówić w tygodniu, co jest najbardziej potrzebne tu i teraz - dodał.

- Idzie zima. To może być najbardziej tragiczny moment dla tych ludzi - zauważył Owsiak.

Konferencja prasowa w MichałowieTVN24

Burmistrz Michałowa: chcemy, żeby pomoc docierała tam, gdzie powinna

- Kryzys, który jest na wschodniej granicy obejmuje też gminę Michałowo. Jako lokalny samorząd postanowiliśmy utworzyć punkt pomocy tak, żeby każdy człowiek uzyskał tutaj pomoc - powiedział burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

Podkreślił, że do Michałowa "idą" dary z całej Polski. - Nam jako małemu samorządowi bardzo ciężko organizacyjnie i personalnie ogarnąć, ponieważ chcemy pomóc tak, żeby ta pomoc docierała tam, gdzie powinna - mówił.

- Dlatego inicjatywa Jurka Owsiaka utworzenia tutaj punktu humanitarnego jest inicjatywą, którą wspieramy i którą myślę, że będziemy razem realizować - dodał.

RPO: każdy człowiek, który potrzebuje pomocy, powinien ją uzyskać

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podkreślił, że "mamy obecnie do czynienia z kryzysem humanitarnym". - W takim czasie obowiązkiem każdego, każdej wspólnoty jest pomoc ludziom, ratowanie życia i zdrowia ludzi niezależnie od tego, jakiej są narodowości, jakiej są rasy i czy przekroczyli granicę w sposób zgodny z prawem. Każdy człowiek, który potrzebuje pomocy, powinien ją uzyskać od swojego bliźniego - mówił. RPO podkreślił, że jego obowiązkiem jest wspierać działalność wszystkich ludzi, wspólnot, które zajmują się pomocą migrantom. - Dlatego też wspieram działalność wspólnoty mieszkańców Michałowa. Jestem w stałym kontakcie z panem burmistrzem. Dlatego też wspieram działalność WOŚP i pomysł punktu humanitarnego - dodał Wiącek.

Według zapowiedzi punkt humanitarny w Michałowie zacznie działać całodobowo w poniedziałek 8 listopada.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego, przylegających do granicy z Białorusią, obowiązuje stan wyjątkowy.

Autorka/Autor:mart,js

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

W niedzielę Niemcy wybierają w przedterminowych wyborach nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Źródło:
PAP

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Źródło:
TVN24, PAP

1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl