WOŚP otwiera punkt pomocy humanitarnej przy granicy z Białorusią

Źródło:
TVN24, PAP
Owsiak: mosty łączą a mury dzielą
Owsiak: mosty łączą a mury dzieląTVN24
wideo 2/21
Owsiak: mosty łączą a mury dzieląTVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otwiera całodobowy punt pomocy humanitarnej w Michałowie. Zacznie on działać od poniedziałku. Jerzy Owsiak mówił na konferencji prasowej, że punt zostanie wyposażony w to, co jest najbardziej potrzebne wolontariuszom, którzy pomagają migrantom.

W piątek na terenie Zespołu Szkół przy ulicy Sienkiewicza w Michałowie rozpoczęła się budowa punktu pomocy humanitarnej. Powstał ze wspólnej inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i samorządu Michałowa przy współpracy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Polskiego Czerwonego Krzyża. W piątkowym wydarzeniu wzięli udział burmistrz Michałowa Marek Nazarko, szef WOŚP Jerzy Owsiak i Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

- Muszę powiedzieć, kieruję tu słowa do pana burmistrza i do tutejszej społeczności, że nie od dziś, ale od samego początku pokazaliście, że ten odruch człowieczeństwa jest niezwykle ważny - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Michałowie Owsiak. - Jesteśmy daleko od tego miejsca, w ciepłych mieszkaniach, nic nam nie kapie na głowę, pijemy ciepłą herbatę i te wiadomości, które do nas przychodzą są nakrywane kolejnymi wiadomościami, a tutaj jest codzienność, która trwa od kilku miesięcy. Nic nie wskazuje na to, przynajmniej moim zdaniem, że to się rozwiąże jutro, pojutrze - mówił. - Starsza, wiekowa pani powiedziała tu, że mosty łączą, mury dzielą - dodał.  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Owsiak: punkt humanitarny będzie wyposażony w to, co najbardziej potrzebne

- Postanowiliśmy otworzyć ten punkt humanitarny. Skontaktowaliśmy się z panem burmistrzem (Michałowa-red. ), który nie zastanawiając się nawet sekundy powiedział "przyjeżdżajcie" - powiedział Owsiak.

Przekazał, że "punkt humanitarny dzisiaj będzie wyposażony w to, co jest najbardziej potrzebne dla tych ludzi, wolontariuszy, którzy próbują trafić do tych ludzi, którzy potrzebują śpiwora, którzy potrzebują karimaty, potrzebują kocy NRC, ale takich wielorazowego użytku, zawodowych, potrzebują ciepłej herbaty, potrzebują jedzenia, potrzebują koca, żeby się okryć".

- Ten punkt ma być po to, aby tutaj to otrzymać, aby ta osoba, która jest przez nas nazwana wolontariuszem albo medykiem, zawodowym medykiem, którzy tutaj pracują jako Medycy na granicy, czy osoba związana z Polskim Czerwonym Krzyżem, czy osoby prywatnie działające, bo także tutaj one są i robią niesamowitą robotę, to są bardzo dzielni ludzie, żeby mogli o każdej porze dnia, przez 24 godziny na dobę, zapukać, pojawić się tutaj, skorzystać z pomocy - wyjaśnił Owsiak.

Poinformował, że miejsce będą obsługiwali ludzie z Pokojowego Patrolu. - Przed chwilą także zakończyliśmy rozmowy z organizacjami, które tutaj są już od dłuższego czasu, a niektóre od samego początku - dodał.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej
Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiejTVN24

Owsiak: będziemy mówili jaka pomoc specjalistyczna jest nam potrzebna

Podkreśli, że wielu migrantów potrzebuje bardzo fachowej opieki medycznej. - I znowu stajemy przed ścianą. Szpital tych osób nie może przetrzymywać, nie może ich skutecznie leczyć. Zdarza się, że taka osoba jest tam jeden dzień, a następnie stamtąd, z tamtego szpitala, jest zabierana do lasu i znowu mamy tą samą drogę. To są rzeczy, które się w głowie nie mieszczą. W związku z tym nie zastanawiając się, będziemy apelowali, będziemy o tym mówili, aby szpitale były także dla tych osób otwarte, aby te szpitale pomagały po ludzku - mówił Owsiak. - To życie będzie pisało scenariusz, czy kontenery z tyłu zamienią się w ambulatorium, jakkolwiek tutaj nie dochodzą uchodźcy, migranci. Migrantów tutaj nie ma, ale 20 kilometrów stąd już są. W związku z tym, jeżeli ten punkt będzie działał 24 godziny na dobę, to także będzie informacją dla całej Polski, że oprócz tych grup, które tutaj są, które działają w rozproszeniu, ale są, jest ten punkt centralny - zaznaczył. - Umówiliśmy się z panem burmistrzem, że będziemy tutaj codziennie, będziemy rozmawiali, będziemy podsumowywali ten dzień. Umówiliśmy się z Polskim Czerwonym Krzyżem, że będziemy coraz bardziej mówili jaka specjalistyczna pomoc jest nam potrzebna - czy są to ubrania, czy wręcz przeciwnie, jakie zbiórki będziemy organizowali. Fundacja nie organizuje żadnej zbiórki pieniężnej. Zdajcie się państwo na nasze komunikaty. Na to, abyśmy mogli wam mówić w tygodniu, co jest najbardziej potrzebne tu i teraz - dodał.

- Idzie zima. To może być najbardziej tragiczny moment dla tych ludzi - zauważył Owsiak.

Konferencja prasowa w MichałowieTVN24

Burmistrz Michałowa: chcemy, żeby pomoc docierała tam, gdzie powinna

- Kryzys, który jest na wschodniej granicy obejmuje też gminę Michałowo. Jako lokalny samorząd postanowiliśmy utworzyć punkt pomocy tak, żeby każdy człowiek uzyskał tutaj pomoc - powiedział burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

Podkreślił, że do Michałowa "idą" dary z całej Polski. - Nam jako małemu samorządowi bardzo ciężko organizacyjnie i personalnie ogarnąć, ponieważ chcemy pomóc tak, żeby ta pomoc docierała tam, gdzie powinna - mówił.

- Dlatego inicjatywa Jurka Owsiaka utworzenia tutaj punktu humanitarnego jest inicjatywą, którą wspieramy i którą myślę, że będziemy razem realizować - dodał.

RPO: każdy człowiek, który potrzebuje pomocy, powinien ją uzyskać

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podkreślił, że "mamy obecnie do czynienia z kryzysem humanitarnym". - W takim czasie obowiązkiem każdego, każdej wspólnoty jest pomoc ludziom, ratowanie życia i zdrowia ludzi niezależnie od tego, jakiej są narodowości, jakiej są rasy i czy przekroczyli granicę w sposób zgodny z prawem. Każdy człowiek, który potrzebuje pomocy, powinien ją uzyskać od swojego bliźniego - mówił. RPO podkreślił, że jego obowiązkiem jest wspierać działalność wszystkich ludzi, wspólnot, które zajmują się pomocą migrantom. - Dlatego też wspieram działalność wspólnoty mieszkańców Michałowa. Jestem w stałym kontakcie z panem burmistrzem. Dlatego też wspieram działalność WOŚP i pomysł punktu humanitarnego - dodał Wiącek.

Według zapowiedzi punkt humanitarny w Michałowie zacznie działać całodobowo w poniedziałek 8 listopada.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego, przylegających do granicy z Białorusią, obowiązuje stan wyjątkowy.

Autorka/Autor:mart,js

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium