"Polacy zrozumieli, że te tak zwane reformy nic dobrego nie wnoszą"

Źródło:
TVN24
Michał Wójcik w "Tak jest"
Michał Wójcik w "Tak jest"TVN24
wideo 2/3
Michał Wójcik w "Tak jest"TVN24

Do Polaków dotarła jedna rzecz: że naprawdę, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, dzieje się niedobrze - powiedział w "Tak jest" poseł Krzysztof Paszyk (PSL). Odniósł się tym do wyniku sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym większość respondentów udzieliła negatywnej odpowiedzi na pytanie, czy prezydent powinien podpisać nowelizację ustaw sądowych. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ocenił natomiast, że to przez narrację opozycji "ludzie zaczęli się bać".

W najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondenci byli pytani, czy prezydent Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego oraz niektórych innych ustaw. Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 33 procent badanych, a odpowiedź "raczej nie" - 16 procent. W sumie negatywnej odpowiedzi udzieliła niemal połowa uczestników badania (49 procent).

Odpowiedź "zdecydowanie tak" i "raczej tak" wybrało odpowiednio 18 i 17 procent badanych, więc w sumie pozytywnej odpowiedzi udzieliło 35 procent respondentów.

Czy prezydent powinien podpisać ustawę dotyczącą zmian w sądach? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy prezydent powinien podpisać ustawę dotyczącą zmian w sądach? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24"Fakty" TVN, TVN24

"Ludzie zaczęli się bać"

Sondaż komentowali w "Tak jest" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (Solidarna Polska) i Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Michał Wójcik był pytany, czy takie badanie będzie miało wpływ na ostateczną decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. - To pan prezydent ostatecznie podejmuje decyzję i to on zdecyduje, czy podpisze tę ustawę, czy nie - przekonywał minister.

- Nie jestem specjalistą od oceny, jak robione są sondaże. Jest ważne, jakie pytanie było stawiane, to jest raz. Dwa, to jest kwestia dotycząca nieustanego straszenia ludzi - dodał. - W ciągu ostatnich kilku tygodni, z przykrością to mówię, opozycja wykorzystuje taką narrację, jak chociażby sędziowie dublerzy w Trybunale Konstytucyjnym, ustawa kagańcowa - jeżeli chodzi o tę nowelizację - neo-KRS, chociaż to jest Krajowa Rada Sądownictwa, więc ludzie zaczęli się bać - ocenił Wójcik.

Wiceszef MS przekonywał, że nowelizacja ustaw sądowych "to w żadnym razie nie jest ustawa kagańcowa". - Tak, kaganiec ściągamy, bo kaganiec był założony na naród, na ludzi - dodał.

Pytany, o jaki "kaganiec" chodzi, odparł, że "wymiar sprawiedliwości nie jest najwyżej oceniany". - Tak jest od lat - wskazywał. - Przychodząc do władzy, zdecydowaliśmy się na reformowanie i takie słowo daliśmy naszym wyborcom - mówił Wójcik.

- Przez cztery lata ciężko, solidnie pracowaliśmy. Przeprowadziliśmy bardzo dużo reform. Zmieniliśmy procedurę cywilną, procedurę karną, kwestie ochrony praw dzieci, kwestie dotyczące przestępczości VAT-owskiej, mafii lekowej, nielegalnych adopcji. Mógłbym tutaj bardzo dużo takich dobrych ustaw przywołać - przekonywał.

"Polacy zrozumieli, że te tak zwane reformy nic dobrego nie wnoszą"

Na słowa wiceministra odpowiedział Krzysztof Paszyk z PSL, wskazując, że "nigdy nikogo nie straszył". Odnosząc się natomiast do sondażu Kantar, ocenił, że "on niezbicie dowodzi jednej rzeczy". - Że Polacy zrozumieli, że te tak zwane reformy nic dobrego nie wnoszą - mówił poseł.  

Wskazywał, że przez ponad cztery lata rządów Zjednoczonej Prawicy sama ustawa o ustroju sądów powszechnych była nowelizowana 31 razy. - 31 nowelizacji to jest w ogóle rzecz niesłychana - ocenił.

Zwrócił także uwagę, że wydłużyły się terminy postępowań sądowych, a opłaty się podniosły. Wskazał w tym kontekście na opłatę za "kasację, apelację i zażalenie". - Ona o dwa i pół raza wzrosła z 40 złotych do 100 złotych za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówił Paszyk.

Paszyk: Polacy zrozumieli, że te tak zwane reformy nic dobrego nie wnoszą
Paszyk: Polacy zrozumieli, że te tak zwane reformy nic dobrego nie wnosząTVN24

Poseł przekonywał także, że "bardzo często przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy podkreślają, że oni chcą oddać wymiar sprawiedliwości obywatelom". - Ironicznie kilka razy wskazałem, że faktycznie jest dwóch obywateli, którym oddano wymiar sprawiedliwości. To jest obywatel Jarosław Kaczyński i obywatel Zbigniew Ziobro, natomiast reszta nie ma nic więcej wpływu na sądownictwo. Zainteresowany zareagował niezwykle nerwowo , co też chyba dowodzi, że coś na sumieniu ma w tym względzie - dodał.

Paszyk wyliczał także inne zmiany, które dotyczą wymiaru sprawiedliwości. - Ilość ławników w sądach powszechnych - bo to jest ten czynnik społeczny (…) - między rokiem 2015 a 2019 z niespełna 14 tysięcy spadła do niecałych 13 tysięcy, a więc ten wpływ obywateli jest znikomy i niezwykle mały - mówił. Jego zdaniem "do Polaków (…) dotarła jedna rzecz". - Że naprawdę, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, dzieje się niedobrze, że konsekwencje tego, co się dzisiaj dzieje, nie spadną na polityków, na nas, panie ministrze, tylko spadną na Polaków - zwrócił się do Wójcika.

Źródło: TVN24

Autorka/Autor:akr

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

TVP informuje o roszczeniach wystosowanych przeciwko spółce za materiały wyemitowane w latach 2016-2023. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez szefową neo-KRS. Na terenie Wojskowej Akademii Łączności w Petersburgu doszło do eksplozji - relacjonują rosyjskie media. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Źródło:
PAP, TVN24

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zniesie od 18 maja tymczasowy zakaz świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą - odnotowała agencja Reutera. W tym dniu wchodzi w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadza zmiany w dotychczasowym systemie rekrutacji do ukraińskiego wojska.

Ukraina przywraca świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym

Ukraina przywraca świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy gaszą pożar lasu w powiecie hajnowskim (Podlaskie), który objął prawie 10 hektarów. W akcji brał udział policyjny śmigłowiec Black Hawk. Jak poinformowała straż pożarna, spłonął jeden z wozów, nikomu nic się nie stało. Pożar został opanowany około godziny 17.

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, który uprawiał seks ze swoją żoną w kościele na południu Niemiec, usłyszał wyrok: trafi do więzienia na pięć i pół roku - informuje Deutsche Welle. Na wysokość kary wpłynęły głównie zarzuty oszustwa - poinformowała rzeczniczka sądu w Traunstein. 39-latek wyłudził 400 tysięcy euro od klientów pola kempingowego.

Para uprawiała seks przy ołtarzu w kościele. 39-latek usłyszał wyrok - trafi do więzienia

Para uprawiała seks przy ołtarzu w kościele. 39-latek usłyszał wyrok - trafi do więzienia

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel

W ciągu kolejnych dni, w tym w weekend, w Polsce będą występować burze. Gwałtownych zjawisk trzeba się spodziewać w niemal całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

W tych regionach będzie najbardziej niebezpiecznie

W tych regionach będzie najbardziej niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Omar bin Omran, zaginiony przed ponad 25 laty Algierczyk, został odnaleziony w piwnicy swojego sąsiada. Rodzina mężczyzny wyznała, że nigdy nie straciła nadziei na jego odnalezienie. 61-latek, który przetrzymywał zaginionego, został zatrzymany. Przebywa obecnie w areszcie.  

Zaginął 25 lat temu, teraz został odnaleziony. Sąsiad więził go w piwnicy

Zaginął 25 lat temu, teraz został odnaleziony. Sąsiad więził go w piwnicy

Źródło:
The Telegraph, BBC

14-latek, który we wrześniu ubiegłego roku zmarł na zawał serca, zjadł chipsa tortilla zawierającego duże stężenie związku występującego w papryczkach chili - ustaliło biuro naczelnego lekarza sądowego amerykańskiego stanu Massachusetts.

14-latek zmarł na zawał po zjedzeniu ekstremalnie ostrego chipsa

14-latek zmarł na zawał po zjedzeniu ekstremalnie ostrego chipsa

Źródło:
CNN

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl