TVN24 | Polska

"To jest czas próby". Budka zaprasza Gowina i Hołownię

TVN24 | Polska

Autor:
pp//now
Źródło:
TVN24, PAP
Budka do Gowina: To jest czas próby. Wierzymy, że wspólnie będziemy w stanie wypracować dobre stanowiskoTVN24
wideo 2/23
TVN24Budka do Gowina: To jest czas próby. Wierzymy, że wspólnie będziemy w stanie wypracować dobre stanowisko

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka zapowiedział konsultacje w sprawie zablokowania projektowanej przez rząd nowej daniny medialnej. Jak poinformował, zaproszeni do prac zostaną również wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

W środę znaczna część prywatnych mediów protestowała we wspólnej akcji "Media bez wyboru". Od rana telewizje zamiast codziennych programów nadawały specjalny komunikat. Na portalach internetowych zamieszczano zakrywające całą stronę czarne plansze z listem otwartym do władz, w związku z czym nie można było przeczytać żadnego artykułu.

Do akcji przyłączyły się również dzienniki, które opublikowały informację o akcji na swoich "jedynkach".

Ogólnopolski protest mediów kontra rząd
Ogólnopolski protest mediów kontra rządTVN24

Dzień wcześniej kilkadziesiąt redakcji, grup medialnych i wydawnictw wystosowało list otwarty do władz i polityków w sprawie nowej daniny medialnej, którą zamierza wprowadzić większość rządząca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

PO zapowiada konsultacje w sprawie zablokowania projektu nowej daniny medialnej i zaprasza do nich Gowina oraz Hołownię

W czwartek konsultacje w sprawie zablokowania projektu nowej daniny medialnej z tytułu reklam zapowiedziała Koalicja Obywatelska. Przewodniczący PO Borys Budka wystąpił podczas wspólnej konferencji z szefem Nowoczesnej Adamem Szłapką, liderką Inicjatywy Polska Barbarą Nowacką, współprzewodniczącym Zielonych Wojciechem Kubalewskim oraz posłem KO Pawłem Kowalem. - Do konsultacji zaprosimy również Jarosława Gowina, lidera Porozumienia, który wielokrotnie wypowiadał się o takich wartościach jak wolność, przedsiębiorczość czy konieczność utrzymania miejsc pracy - powiedział Budka.

- Tak, panie premierze, to jest czas próby. Wierzymy, że wspólnie będziemy w stanie wypracować dobre stanowisko i zablokować ten bardzo szkodliwy projekt ustawy - dodał, zwracając się do Gowina.

Lider Platformy Obywatelskiej poinformował, że jest to też zaproszenie dla Szymona Hołowni. - Mało kto zna tak dobrze kwestię mediów jak lider Polski 2050. Dzisiaj to jest dla nas wszystkich sprawdzian, czy w fundamentalnych sprawach jesteśmy w stanie rozmawiać - powiedział Budka. 

Ast: Projekt nie ma nadanego numeru druku sejmowego. Myślę, że rząd prowadzi w tej chwili konsultacje społeczne

Zapowiedź ponadpartyjnych konsultacji skomentował w sprawie daniny medialnej skomentował Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości. - Ten projekt nie ma nadanego (numeru - przyp. red.) druku sejmowego, jest ciągle w rządzie, więc myślę, że rząd prowadzi w tej chwili konsultacje społeczne - powiedział.

Ast: Projekt nie ma nadanego druku sejmowego. Myślę, że rząd prowadzi w tej chwili konsultacje społeczne
Ast: Projekt nie ma nadanego druku sejmowego. Myślę, że rząd prowadzi w tej chwili konsultacje społeczneTVN24

Dodał, że "najważniejsze jest skonsultowanie projektu z bezpośrednio zainteresowanymi". - Natomiast kwestia pracy nad konkretnym projektem odbywa się w Sejmie i wówczas wszystkie strony w ramach określonego regulaminu i procesu legislacyjnego Sejmu mogą w niej uczestniczyć. Taka jest formuła przyjęta w parlamencie - mówił Ast.

Porozumienie: projekt podatku od mediów nie był z nami konsultowany

W środowym oświadczeniu Porozumienia Jarosława Gowina napisano, że ugrupowanie z niepokojem analizuje projekt nowej daniny medialnej. "Projekt ten na żadnym etapie nie był z nami konsultowany" - przekazano w komunikacie.

Jednocześnie - jak podkreślono - partia z uwagą wsłuchuje się w głos mediów i obywateli.

"Finalne stanowisko Porozumienia Jarosława Gowina przedstawi w najbliższych dniach zarząd partii" - zapowiedziano.

Autor:pp//now

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości