Matura 2025. Mamy arkusze z języka polskiego

Gorzów Wielkopolski, 05.05.2025. Egzamin maturalny z języka polskiego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim, 5 maja 2025 r.
Gorzów Wielkopolski, 05.05.2025. Egzamin maturalny z języka polskiego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim, 5 maja 2025 r.
Źródło: PAP/Lech Muszyński

Do matury z języka polskiego w tym roku podeszło około 275 tys. maturzystów. Mierzyli się z zadaniami dotyczącymi m.in. kosmosu, "Tanga" Sławomira Mrożka i "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Wypracowania dotyczyły zaś zaufania i kryzysów. Oto całe arkusze tegorocznej matury podstawowej z polskiego.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym jest jednym z egzaminów obowiązkowych. Trzeba uzyskać z niego 30 proc. punktów, by móc otrzymać świadectwo dojrzałości.

Arkusz z języka polskiego składa się z trzech części - na ich rozwiązanie maturzyści mieli 240 minut. Pierwsza część to tzw. język polski w użyciu, do zdobycia w niej było 10 punktów. Maturzyści odpowiadali na pytania po lekturze tekstów:

  • Carl Sagan, "Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie", tłum. Marek Krośniak, który dotyczy stanu wiedzy o kosmosie z 1994 r. Jego tytuł stanowi nawiązanie do zdjęcia Ziemi wykonanego przez sondę kosmiczną w 1990 r. Na tym zdjęciu Ziemia wygląda jak błękitna kropka.
  • Marta Trepczyńska, "Ziemia 2.0 - poszukiwania nadal trwają" - opublikowany na stronie komputerswiat.pl

Druga część to test historyczno-literacki, w którym zdobyć można było 15 punktów. Pytania w tej części dotyczyły m.in. "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", "Pieśni 14" Jana Kochanowskiego, "Dziadów (cz. III)" Adama Mickiewicza, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, "Tanga" Sławomira Mrożka czy wiersza "Ten Czas" Kamila Krzysztofa Baczyńskiego.

ARKUSZ I Z JĘZYKA POLSKIEGO – TEST

Trzecia część to wypracowanie, za które można było zdobyć maksymalnie 35 punktów. Maturzyści mieli do wyboru dwa tematy:

  • Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka
  • Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka? 

ARKUSZ II Z JĘZYKA POLSKIEGO - WYPRACOWANIE

kalisz 1
Kalisz. 85-latek przystąpił do matury. "Nigdy nie jest za późno na wiedzę"

Matura 2025. Co dalej?

Pisemne egzaminy maturalne potrwają do 22 maja. W tym tygodniu odbędą się następujące egzaminy:

  • 6 maja (wtorek) - o godz. 9 - matematyka; o godz. 14 - język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna
  • 7 maja (środa) - o godz. 9 - języki obce na poziomie podstawowym
  • 8 maja (czwartek) - o godz. 9 - język angielski (poziom rozszerzony) i język angielski (dwujęzyczny); o godz. 14 - historia muzyki
  • 9 maja (piątek) - o godz. 9 - biologia; o godz. 14 - filozofia
Wyciek arkuszy maturalnych
Źródło: TVN24

Co musi zdać maturzysta?

Żeby uzyskać świadectwo dojrzałości trzeba otrzymać 30 proc. punktów z egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Trzeba też przekroczyć ten próg na dwóch egzaminach ustnych - z języka polskiego i języka obcego. Każdy maturzysta musi ponadto podejść do jednego przedmiotu dodatkowego - ten nie ma jednak progu zdawalności.

Czytaj także: