Minister Przemysław Czarnek wprowadza kolejne zmiany w tegorocznym egzaminie maturalnym. Lista jawnych pytań na egzamin ustny z języka polskiego została skrócona z 227 do 110 zagadnień. Publikujemy ją w całości.
13 lutego minister edukacji Przemysław Czarnek w telewizji rządowej poinformował: - Mamy komunikat dla tegorocznych maturzystów: wymagania na egzaminie ustnym będą nieco łagodniejsze.
Konkrety miał podać "w najbliższych dniach". Maturzyści i ich nauczyciele czekali na nie aż do dziś - 1 marca.
Na konferencji prasowej z wiceministrem Dariuszem Piontkowskim oraz dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcinem Smolikiem Czarnek poinformował, że liczba pytań jawnych na egzaminie z języka polskiego zostanie okrojona z 227 do 110.
Zmiany będą dotyczyć również kolejnego roku. W rozporządzeniu opublikowanym w "Dzienniku Ustaw" czytamy: "W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 liczba jawnych zadań egzaminacyjnych w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego ogłaszanych w komunikacie (…) wynosi nie więcej niż 120". Na razie znana jest tylko lista zagadnień na tegoroczną maturę.
Nowa matura po reformie
Matura 2023 to pierwszy egzamin dojrzałości, który będzie przeprowadzany dla uczniów czteroletnich liceów. To nastolatki, które w efekcie reformy edukacji byłej minister Anny Zalewskiej nie poszły do gimnazjów. Już od 2017 roku politycy obozu rządzącego zapowiadali, że dla nich egzamin będzie trudniejszy. Od 2019 roku, gdy ta młodzież zaczęła naukę w liceum według nowych podstaw programowych, było wiadomo, że materiał do opanowania na egzamin dojrzałości będzie obszerniejszy. Szczególnie widoczne było to w przypadku języka polskiego - maturzystów, którzy zdawali maturę w trzyletnim liceum obowiązywało 13 lektur, tych w czteroletnim ponad 40.
W 2020 roku wybuchła pandemia i jeszcze mocniej skomplikowała życie tegorocznych maturzystów. W związku z przedłużającą się edukacją zdalną minister edukacji zdecydował o okrojeniu wymagań maturalnych o około 20-25 procent ze wszystkich przedmiotów.
Nie uspokoiło to jednak części nauczycieli języka polskiego, którzy w listach do MEiN podnosili, że egzamin nadal jest zbyt trudny. I przypominali, że w pandemii nie było egzaminów ustnych wcale. Zdawali je tylko chętni, którzy potrzebowali ich wyniku do rekrutacji np. na zagraniczne uczelnie.
Wraca egzamin ustny
W związku z tym matura ustna z języka polskiego odbędzie się w 2023 roku pierwszy raz po pandemicznej przerwie. Tym razem na innych zasadach. Oprócz niejawnych pytań z zakresu literatury, kultury i języka, pojawią się także pytania jawne, z którymi uczeń powinien zapoznać się przed egzaminem. To właśnie ich lista została właśnie skrócona z 227 do 110.
Do matur ustnych muszą podejść też uczniowie, którzy oblali któryś z egzaminów w poprzednich latach. Jeśli np. ktoś nie zdał matury z powodu matematyki, musi zdać nie tylko ten egzamin, ale również ustny język polski i obcy.
Egzamin maturalny rozpocznie się w czwartek 4 maja 2023 r. o godz. 9, tradycyjnie już maturą z pisemnego języka polskiego. Następnego dnia, tj. w piątek 5 maja, zaplanowano rano test z języka angielskiego, a po południu testy z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
Egzamin z matematyki odbędzie się dopiero jako trzeci w kolejności, w poniedziałek 8 maja o godz. 9.. W dniach 10-23 maja przewidziano część ustną egzaminu maturalnego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24