TVN24 | Polska

Prokuratura: wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NIK Mariana Banasia

TVN24 | Polska

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Banaś: wyłącznie kwestie polityczne determinują działania przewodniczących połączonych komisji
Banaś: wyłącznie kwestie polityczne determinują działania przewodniczących połączonych komisjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Banaś: wyłącznie kwestie polityczne determinują działania przewodniczących połączonych komisji

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o wpłynięciu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Zostało złożone przez wiceprezesa NIK Tadeusza Dziubę.

Prezes NIK Marian Banaś będzie gościem wtorkowego wydania "Faktów po Faktach". Początek programu o 19.30.

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obecnego Prezesa Najwyższej Kontroli dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach, wbrew przepisom ustawy, angażowania kontrolerów w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy, nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, a także ujawnienia tajemnicy prawnie chronionej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Obecnie prokuratura analizuje treść zawiadomienia w ramach postępowania sprawdzającego.

Źródła PAP o zarzutach skierowanych przez wiceprezesa NIK

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba informuje śledczych, że Marian Banaś powołał doradców społecznych, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że niezgodnie z prawem otrzymali dostęp do informacji objętych tajemnicą kontrolerską. Wśród takich doradców jest syn Banasia, na którym ciążą zarzuty karne - Jakub Banaś.

Dziuba zarzuca, według źródeł PAP, że Marian Banaś nie przeprowadza konkursów na stanowiska dyrektorskie, naruszając ustawę o NIK. Wiceszef NIK ma też wskazywać, że część z dyrektorów i wicedyrektorów nie ma wymaganych kompetencji, na przykład odpowiedniego stażu pracy i doświadczenia jako kontroler.

Z zawiadomienia - zgodnie z informacjami agencji - ma wynikać też, że Banaś może ponosić odpowiedzialność za wypłacanie nienależnych świadczeń, chodzi o kwoty nie mniejsze niż kilkanaście tysięcy złotych na osobę. 

Sejmowa komisja zajmie się wnioskiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi NIK

We wtorek sejmowa komisja ponownie zajmie się wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Mariana Banasia. Śledczy chcą postawić Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zbierze się we wtorek o godzinie 16 na zamkniętym posiedzeniu. Jedynym punktem ma być powrót do rozpatrywania wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK.

Wniosek prokuratora generalnego

Pod koniec lipca 2021 Prokuratura Krajowa poinformowała, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK.

Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych po raz pierwszy zajęła się wnioskiem w sierpniu 2021. Posiedzenie zostało jednak wówczas przerwane. Zapowiedziano wtedy, że będzie ono kontynuowane po otrzymaniu przez komisję od prokuratury akt sprawy.

Przed sierpniowym posiedzeniem sejmowej komisji szef NIK powiedział, że "wniosek o uchylenie mu immunitetu ma braki formalne" i komisja nie ma podstaw prawnych, aby się tym wnioskiem zająć.

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości