Radni Prawa i Sprawiedliwości mają w małopolskim sejmiku większość, ale po raz kolejny nie udało się im wybrać rekomendowanego przez władze partii Łukasza Kmity na nowego marszałka województwa. Była to już piąta nieudana próba. W czasie obrad sejmiku panowały silne emocje, a wewnątrz PiS był widoczny konflikt. Ryszard Terlecki nazwał wicemarszałka z PiS Józefa Gawrona, zawieszonego przed sesją w partii, "trollem".
We wtorek odbyła się sesja nadzwyczajna sejmiku Małopolski. Sejmik rozpoczął obrady około 18. Niedługo później zarządzono godzinną przerwę, którą następnie przedłużono. Miała trwać do 20.35. Potem ponownie przedłużono przerwę do godziny 21.05. Po godz. 21 rozpoczął się proces głosowania.
Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron (PiS) zgłosił we wtorek kandydaturę radnego, byłego wojewody małopolskiego, wiceszefa kancelarii prezydenta Piotra Ćwika na marszałka województwa. Oznaczało to, że Ćwik był kontrkandydatem posła PiS Łukasza Kmity, który po raz piąty ubiegał się o ten urząd.
Zgłoszenie kandydatury Ćwika wzbudziło oburzenie części radnych i parlamentarzystów PiS obecnych na sali obrad, m.in. wiceszefa parlamentarnego klubu PiS Ryszarda Terleckiego oraz radnej Małopolski Barbary Nowak.
Terlecki krzyczy: trollem to ty jesteś
Gdy Gawron (PiS) przemawiał przed zgromadzonymi radnymi, pytał między innymi: - Czy chcemy, żeby pięć lat, przez które mieliśmy tu pracować, to było rzeczywiście pięć lat, kiedy zrobimy z sejmiku arenę dla politycznych trolli? Czy będziemy tu rzeczywiście rozmawiać?
Wtedy obecny na balkonie sali Terlecki (również PiS) krzyknął pod jego adresem "trollem to ty jesteś".
Gawron mówił dalej, a Terlecki w trakcie jego wypowiedzi wygłaszał kolejne uwagi. - Słuchasz tylko zdrajców - komentował szef klubu PiS.
Gdy Gawron wspominał zaś, że "jest też pytanie o rozwiązanie" sejmiku, Terlecki mówił, że "zobaczymy".
Ponowne fiasko, radni PiS zawieszeni
Przy piątym podejściu ponownie nie udało się wybrać marszałka. Głosowało 39 radnych. Kmitę poparło 13 z nich, Ćwika - 6. 20 głosów było nieważnych. Następna sesja w czwartek o godz. 18.
Zarówno Gawron, jak i Ćwik, a także Witold Kozłowski zostali przed sesją zawieszeni w prawach członków PiS. Radni KO oraz TD-PSL nie zgłosili kandydata.
W 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego do PiS należy 21 mandatów, Koalicji Obywatelskiej - 12, a do Trzeciej Drogi-PSL - sześć.
Kandydat Kaczyńskiego bez poparcia
Aby objąć urząd marszałka Małopolski, potrzeba głosów co najmniej 20 radnych. Były wojewoda Łukasz Kmita rekomendowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, na sesjach 6 maja otrzymał 17 głosów poparcia, 19 czerwca - 13 głosów.
Na poniedziałkowej sesji 1 lipca opozycja po raz pierwszy zgłosiła kontrkandydata, wojewodę Krzysztofa Jana Klęczara (PSL). Tego dnia głosowanie odbyło się dwukrotnie. Podczas obu Klęczar zdobył większe poparcie niż Kmita. W pierwszym głosowaniu uzyskał 18 głosów, w drugim 19, podczas gdy Kmita w pierwszym 14, w drugim 16.
Według nieoficjalnych informacji na Kmitę nie chcą głosować samorządowcy skupieni wokół obecnego marszałka Witolda Kozłowskiego, a szerzej wokół byłej premier Beaty Szydło i posła Andrzeja Adamczyka.
Apel małopolskich parlamentarzystów PiS do radnych
Łukasz Kmita opublikował we wtorek na X oświadczenie małopolskich parlamentarzystów klubu PiS, w którym ci apelują do radnych sejmiku.
"W ostatnim czasie jesteśmy świadkami bezprecedensowego zachowania części radnych zrzeszonych w klubie Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa małopolskiego, które to zachowanie podważa jedność naszej partii i całej zjednoczonej prawicy" - czytamy w dokumencie. Parlamentarzyści przekazali również, że "działania niewielkiej grupy radnych oceniają jako dalece niewłaściwe".
"Oczekujemy, że jak najszybciej dokonacie państwo wyboru na marszałka Małopolski pana Łukasza Kmity" - napisano między innymi. Przypomniano też, że w statusie PiS "znajduje się zapis, iż każdy członek PiS ma obowiązek przestrzegania postanowień statutu, w tym w sposób szczególny decyzji władz partii".
Jeśli nie wybiorą włodarza
Po 6 maja centralne władze partii zdecydowały o powołaniu Kmity na przewodniczącego małopolskich struktur w miejsce Andrzeja Adamczyka. Ostatnią sesję (1 lipca) sejmiku poprzedziło zawieszenie dyrektora kancelarii tego sejmiku Michała Ciechowskiego w prawach członka PiS.
Zgodnie z przepisami sejmik województwa musi wybrać marszałka w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów, czyli do 9 lipca. Jeśli to nie nastąpi, konieczne będą nowe wybory.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24