Jacek Dubois: Maciej Wąsik może twierdzić, że jest krokodylem czy posłem, dopóki się pod niego nie podszywa

Źródło:
TVN24
Dubois: Kamiński i Wąsik zaczęli obywatelom robić test na sprawiedliwość, czego nie można robić
Dubois: Kamiński i Wąsik zaczęli obywatelom robić test na sprawiedliwość, czego nie można robić
wideo 2/7
Dubois: Kamiński i Wąsik zaczęli obywatelom robić test na sprawiedliwość, czego nie można robić

Maciej Wąsik, skazany prawomocnym wyrokiem, a potem ułaskawiony przez prezydenta, napisał na platformie X (dawniej Twitter), że nadal jest posłem. Dziś próbował wejść do Sejmu. - Oczywiście w Polsce jest wolność, każdy może twierdzić, kim jest. Pan Wąsik może twierdzić, że jest krokodylem czy posłem, dopóki się pod niego nie podszywa. Mamy sytuację kompromitującą - komentował słowa Wąsika wiceprzewodniczący Trybunału Stanu Jacek Dubois w "Faktach po Faktach". - Ich (Kamińskiego i Wąsika - red.) mandaty wygasły w momencie, kiedy został wydany prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego - mówiła Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy Wolne Sądy.

Posłowie PiS próbowali w środę wprowadzić skazanych polityków Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Sejmu. Na drodze stanęła Straż Marszałkowska. Politycy opozycji nie stosowali się do poleceń, doszło do szarpaniny. Na pytanie, czy Kamiński i Wąsik mieli prawo żądać wpuszczenia do Sejmu, odpowiedziała Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy Wolne Sądy.

- Oczywiście nie mieli prawa, bo ich mandaty wygasły w momencie, kiedy został wydany prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, wyrok skazujący ich na karę pozbawienia wolności. Konstytucja tutaj jest jasna, Kodeks wyborczy też. Te mandaty wygasają z tym momentem. Ta procedura przed marszałkiem Sejmu, o której tak dużo się mówi, nie dotyczy merytorycznej weryfikacji tej decyzji, czy te mandaty wygasły słusznie, czy niesłusznie, tylko dotyczy pewnego rodzaju technicznego sprawdzenia i zatwierdzenia tego przez Sąd Najwyższy - mówiła Sylwia Gregorczyk-Abram.

Czytaj więcej: Szarpanina przed Sejmem. Politycy PiS chcieli wprowadzić Kamińskiego i Wąsika

Dubois: Wąsik może twierdzić, że jest krokodylem czy posłem, dopóki się pod niego nie podszywa
Dubois: Wąsik może twierdzić, że jest krokodylem czy posłem, dopóki się pod niego nie podszywaTVN24

Dubois: Wąsik może twierdzić, że jest krokodylem czy posłem, dopóki się pod niego nie podszywa

Do wpisu na platformie X (dawniej Twitter) byłego posła Macieja Wąsika odniósł się drugi gość "Faktów po Faktach" - wiceprzewodniczący Trybunału Stanu Jacek Dubois. Wąsik napisał wczoraj, że jest posłem i stwierdził to Sąd Najwyższy.

- Przepis artykułu 227 Kodeksu karnego mówi, że kto podszywa się pod funkcjonariusza publicznego, chcąc wykonywać jego obowiązki, podlega karze do roku. W związku z tym mówimy o przestępstwie i bardzo się dziwię, że prokuratura jeszcze nie podjęła działań. Mieliśmy usiłowanie podszywania się pod funkcjonariusza publicznego, więc mamy czyn zabroniony - twierdzi Dubois.

- Oczywiście w Polsce jest wolność, każdy może twierdzić, kim jest. Pan Wąsik może twierdzić, że jest krokodylem czy posłem, dopóki się pod niego nie podszywa. Mamy sytuację kompromitującą. Dziwię się, dlaczego rozmawiamy o tym, a nie interweniuje prokuratura - dodał.

"Oczywiście nie doszło do żadnych tortur"

Dubois pytany, czy ma wiedzę, czy Mariusz Kamiński był torturowany, odpowiedział, że "oczywiście nie ma". Odniósł się do przymusowego dokarmiania Kamińskiego. - Oczywiście nie doszło do żadnych tortur, było to wszystko legalnie. W momencie, kiedy pan Kamiński odmówił przyjmowania pokarmów, naruszył prawo, bo tu są jasne przepisy, że tak się nie może skazany zachowywać i procedura dokarmiania była jak najbardziej legalna. To nie było działanie rządu, to było zwrócenie się do sądu, który wydał orzeczenie i do czego jest uprawniony, więc to jest w ogóle pomieszanie pojęć i demagogia - tłumaczył Dubois.

Czytaj też: Po co PiS chciał wprowadzić Kamińskiego i Wąsika do Sejmu. Kaczyński wyjaśnia

- Prześledziłam orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka po tych słowach Jarosława Kaczyńskiego. Zgadzam się z panem mecenasem, że do tego były podstawy i odpowiednie przygotowanie. To nie było decyzja strażnika więziennego albo dyrektora więzienia. Były opinie lekarskie, które po prostu wskazywały na to, że jeżeli nie zostanie pan Kamiński dokarmiany przez sondę, to być może umrze albo będzie miał znaczny uszczerbek na zdrowiu - mówiła Gregorczyk-Abram.

- Jeżeli mamy ważenie dwóch wartości: życie i zdrowie albo ingerencja w jego wolność, taką integralność osobistą, to wiadomo, że życie i zdrowie muszą wygrać. Stąd ta decyzja, zatwierdzona przez sąd penitencjarny, który zezwolił na tego rodzaju procedurę - dodała. 

Gregorczyk-Abram o przymusowym dokarmianiu Kamińskiego: do tego były podstawy i odpowiednie przygotowanie
Gregorczyk-Abram o przymusowym dokarmianiu Kamińskiego: do tego były podstawy i odpowiednie przygotowanieTVN24

Za co zostali skazani Wąsik i Kamiński? "Zaczęli robić obywatelom test na sprawiedliwość"

Dubois pytany, czego dotyczyły zarzuty wobec Kamińskiego i Wąsika, odpowiedział, że przede wszystkim chodziło o przekroczenie uprawnień. - Przekroczenie uprawnień przede wszystkim, bo oni podjęli nielegalną inwigilację, zaczęli robić obywatelom test na sprawiedliwość, czego nie można robić. Można wszcząć prowokację wtedy, kiedy są przesłanki. Oni zrobili to bez przesłanek - mówił gość "Faktów po Faktach".

- Potem było wyłudzanie zgód sądowych na podsłuchy, dalej było wprowadzenie nielegalnych dokumentów do obiegu publicznego. Ta lista zarzutów była bardzo długa. Było to działanie konsekwentne, gdzie funkcjonariusze przekraczali swoje uprawnienia, więc nie mówimy o polityce, mówimy o sprawach kryminalnych i za to zostali skazani - dodał.

Sylwia Gregorczyk-Abram i Jacek DuboisTVN24

Czym była afera gruntowa?

Afera gruntowa była prowokacją wymierzoną przeciwko ówczesnemu wicepremierowi w rządzie Jarosława Kaczyńskiego – Andrzejowi Lepperowi. Jak przypomina Konkret24, latem 2007 roku CBA przeprowadziło operację, w ramach której wręczono dwóm osobom w kierowanym przez Leppera Ministerstwie Rolnictwa tzw. kontrolowaną łapówkę za odrolnienie gruntu na Mazurach. Przeciek utrudnił jednak doprowadzenie sprawy do końca. Według sądu Kamiński zaplanował i zorganizował prowokację CBA, zlecił wprowadzenie w błąd jednej osoby i podżeganie do korupcji, podczas gdy brak było podstaw do wszczęcia operacji CBA w resorcie rolnictwa. Polecenia Kamińskiego wykonywał jego zastępca Maciej Wąsik i dwóch oficerów z pionu operacyjno-śledczego - czytamy na Konkret24.

Zobacz też: Kamiński i Wąsik "skazani za walkę z korupcją". Fałszywa narracja PiS

W efekcie Andrzej Lepper został zdymisjonowany przez ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, tym samym rozpadła się koalicja PiS-Samoobrona-LPR, co doprowadziło w efekcie do przedterminowych wyborów. Po nich władzę przejęła koalicja PO-PSL.

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24