Już w niedzielę (10 kwietnia) w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Łomży (woj. podlaskie) odbędzie się pierwsze prawosławne nabożeństwo. Kolejne planowane jest w prawosławną Niedzielę Wielkanocną. Wszystko - w ramach porozumienia zawartego przez Kościół prawosławny z katolickim - w związku z tym, że do Łomży przyjechało wielu uchodźców z Ukrainy.
Kuria Rzymskokatolicka Diecezji Łomżyńskiej zawarła porozumienie z Prawosławną Diecezją Białostocko-Gdańską, na podstawie którego w jednym z łomżyńskich kościołów odprawione zostaną dwa prawosławne nabożeństwa.
Wszystko po to, by zapewnić uchodźcom z Ukrainy posługę duszpasterską.
Ksiądz Wawreniuk: zastanawiali się, jak będzie wyglądała Wielkanoc
- W Łomży nie ma cerkwi, zaś zgodnie z danymi z zeszłego tygodnia w mieście jest około 400 uchodźców z Ukrainy. Gdy część z nich odwiedziłem i zapytałem, "co wam trzeba", usłyszałem, że "mamy wszystko - jedzenie, nocleg, jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za pomoc" - relacjonuje ksiądz protojerej Marek Wawreniuk, który w rozmowach z łomżyńską diecezją reprezentował Jakuba, arcybiskupa białostockiego i gdańskiego. I dodaje, że uchodźcy wskazywali na potrzeby duchowe. - Zastanawiali się, jak będzie wyglądała prawosławna Wielkanoc, czy dzieci będą mogły przyjąć komunię - mówi ksiądz Wawreniuk.
Na świątynię, w której będą się odbywały prawosławne nabożeństwa, łomżyńska kuria wyznaczyła kościół Zmartwychwstania Pańskiego, który jest filialną świątynią parafii rzymskokatolickiej pw. św. Brunona.
Diecezja chce kontynuować współpracę
- Kościół znajduje się na terenie cmentarza. Życie liturgiczne jest tu minimalne, a niedzielne nabożeństwa odprawiane są o godzinie 16. Całe przedpołudnie jest więc wolny - wyjaśnia ksiądz Wawreniuk.
Pierwsze nabożeństwo zostanie odprawione już w niedzielę (10 kwietnia) o godzinie 10. Drugie rozpocznie się o godzinie 9. w prawosławną Niedzielę Wielkanocną, czyli 24 kwietnia.
- Natomiast jeśli chodzi o kolejne nabożeństwa, będziemy rozmawiali z łomżyńską kurią i starali się kontynuować współpracę. Wtedy okaże się, czy nabożeństwa będą cykliczne, czy może odprawiane raz na jakiś czas - podkreśla ks. Wawreniuk.
Chcą sprostać wyzwaniom w całym kraju
Dodaje, że Kościół prawosławny stara się, aby uchodźcy mieli możliwość wziąć udział w nabożeństwach na terenie całego kraju.
- Oczywiście nie jesteśmy w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom, ale robimy, co możemy. Na przykład na Warmii i Mazurach prawosławne liturgie sprawowane są też w świątyniach protestanckich - mówi duchowny.
OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Daniluk/ Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska