Aby przezwyciężyć cierpienie i jego bolesne wspomnienia, wszyscy musimy szczerze uczestniczyć w procesie pojednania między naszymi narodami - napisali niemieccy i polscy biskupi z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Polscy i niemieccy biskupi w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej napisali list "Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości".
Podkreślają, że Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej, cierpiąc prawie sześć lat pod okupacją, czemu towarzyszyły niezliczone okrucieństwa i niszczycielska polityka eksterminacji narodu polskiego, zwłaszcza ludności żydowskiej.
Przypominają o "sześciu milionach Polaków, w tym trzech milionach Polaków narodowości żydowskiej, którzy padli ofiarą zbrodniczego systemu nazistowskiego".
"Z owocami pojednania należy postępować w sposób odpowiedzialny"
W dokumencie biskupi podkreślają, że "aby przezwyciężyć to cierpienie i jego bolesne wspomnienia, wszyscy musimy szczerze uczestniczyć w procesie pojednania między naszymi narodami".
"W tym celu czerpiemy siłę z odwagi polskich biskupów, którzy zaprosili Niemcy i Polskę w 1965 roku, by z determinacją poszukiwały prawdy i podążały ścieżkami pojednania. Ich przesłanie, znane zwłaszcza ze słów 'wybaczamy i prosimy o przebaczenie', otworzyło nowy rozdział w stosunkach między naszymi narodami, a niemieccy biskupi przyjęli z wdzięcznością wyciągniętą do nich dłoń. Dziś okazujemy wszystkim, którzy rozpoczęli ten szczery dialog, nasz najgłębszy szacunek" – napisali biskupi.
Jak zauważają, osiemdziesiąt lat po wybuchu wojny dzisiejsze pokolenie w Polsce i Niemczech, a także w całej Europie, doświadcza wielu zmian na lepsze. "Uznajemy jednak, że z owocami pojednania należy postępować w sposób odpowiedzialny; nie wolno ich lekkomyślnie narażać ze względu na interesy polityczne" - zaznaczają.
"Od nas dzisiaj zależy umacnianie i pogłębianie jedności Europy"
Wzywają, "aby nasze relacje nigdy nie były naznaczone przemocą, wzajemnym podejrzeniem lub niesprawiedliwością".
"Od nas dzisiaj zależy umacnianie i pogłębianie jedności Europy, mimo historycznych odrębności poszczególnych narodów i państw, ale zbudowanej na chrześcijańskich podstawach. Jako Kościół jesteśmy wdzięczni za inicjatywy, które Polska i Niemcy podejmują – często wraz z innymi sąsiednimi krajami – stawiając czoła wyzwaniom naszych czasów" - podkreślają biskupi.
Apelują "do wszystkich, aby czerpali ze zbiorowej pamięci przeszłości, obciążonej przemocą i niesprawiedliwością, ale również z pamięci o dodających odwagi świadectwach człowieczeństwa, siłę i inspirację do dalszych wspólnych działań na rzecz pokoju i jedności".
Wezwanie do modlitwy w intencji pokoju
Na zakończenie dokumentu niemieccy i polscy biskupi powierzają Bogu oba narody oraz Europę i cały świat. Wzywają do modlitwy "w intencji pokoju na świecie podczas wszystkich mszy świętych sprawowanych 1 września".
"Prosimy również wszystkich wierzących, aby w swoich osobistych modlitwach wzywali o zaprzestanie wszelkich konfliktów i wojen, wszelkiego terroru i wszelkiej przemocy oraz błagali o pokój dla wszystkich ludzi" - apelują.
Dokument podpisali: kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec i abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz współprzewodniczący Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec: abp Ludwig Schick i bp Jan Kopiec.
Autor: js//plw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA