Dziś nad ranem zmarła Lidia Ostałowska, wielka polska reporterka - poinformował w niedzielę reporter Wojciech Tochman. Ostałowska miała 63 lata.
Informację potwierdziły na swoich profilach w mediach społecznościowych wydawnictwo Czarne, w którym Ostałowska opublikowała kilka książek oraz Instytut Reportażu (IR), gdzie była wykładowczynią w prowadzonej przez IR Polskiej Szkoły Reportażu.
"Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Lidię Ostałowską, wspaniałego człowieka i świetną dziennikarkę, o niezwykłej wrażliwości na wszelką odmienność, jak mało kto wyczuloną na sprawy społeczne" - czytamy w komunikacie wydawnictwa Czarne.
Lidia Ostałowska (urodzona w 1954 roku w podwarszawskiej Radości) była reporterką związaną z “Gazetą Wyborczą”, gdzie publikowała głównie w "Dużym Formacie". Pisała reportaże o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i osobach wykluczonych. Jej dziennikarstwo określane było przez niektórych jako "równościowe".
Życie i twórczość
Była autorką dwóch zbiorów reportaży - "Cygan to Cygan" (2000 rok) i "Bolało jeszcze bardziej" (2012 rok) oraz książki reporterskiej "Farby wodne" (2011 rok). Za tę ostatnią zdobyła nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.
Była również nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012, Nagrody Gwarancje Kultury 2012 i do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była też współautorką wielu reportaży. Tłumaczono je na fiński, rosyjski, rumuński, węgierski.
Jej tekst "Teraz go zarymuję" (z 2001 roku), na temat osób skupionych wokół zespołu Paktofonika, był impulsem do stworzenia filmu "Jesteś Bogiem" (2012 r.) przez Leszka Dawida.
Ostałowska była absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Za czasów komunistycznych pracowała jako reporterka "Przyjaciółki" i "Itd".
Prowadziła wykłady w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk na podyplomowych gender studies. Była też jednym z fundatorów i członków rady Fundacji Itaka.
Autor: JZ//kg / Źródło: PAP