Wciąż bez koncesji dla TVN24. Mecenas Wiercińska-Krużewska: KRRiT nie bardzo wie, co może zrobić

Źródło:
Onet, TVN24
Komisja przyjęła projekt ustawy anty-TVN wraz z wprowadzonymi poprawkami
Komisja przyjęła projekt ustawy anty-TVN wraz z wprowadzonymi poprawkami
TVN24
Komisja przyjęła projekt ustawy anty-TVN wraz z wprowadzonymi poprawkamiTVN24

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji. Wygasa ona 26 września. W międzyczasie we wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła projekt ustawy anty-TVN i przesłała go do dalszych prac. Mecenas Agnieszka Wiercińska-Krużewska w rozmowie z Onetem stwierdziła, że "sprawa ma aspekt polityczny", a "celem jest uderzenie w Grupę Discovery". Jednocześnie, jak oceniła, KRRiT "nie bardzo wie, co może zrobić".

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.

Ustawa anty-TVN w komisji sejmowej
Ustawa anty-TVN w komisji sejmowejTVN24

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Ekspertka o nowej interpretacji przepisów

W obecnie obowiązującej ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji znajduje się zapis o tym, że zagranicznie spółki nie mogą mieć więcej niż 49 proc. udziałów w spółkach, które mają koncesje.

Adwokat Agnieszka Wiercińska-Krużewska, partner w kancelarii WKB w rozmowie z Onetem przypomniała, że przy okazji wejścia Polski do UE wprowadzony został przepis, który mówi, że ograniczeń tych nie stosuje się do spółek zależnych od podmiotów z EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), czyli państw Unii Europejskiej oraz kilku innych, jak na przykład Norwegia. Wyjaśniła, że przepis ten miał "zapewniać swobodę przepływu kapitału i swobodę prowadzenia działalności przez firmy z UE". Dodała, że przepis ten "nie mówi nic o konieczności badania własności na wyższych poziomach", a ważne jest jedynie to, gdzie nadawca bądź właściciel ma siedzibę.

Wyjaśniła, że do tej pory nie miało znaczenia, jaka jest dalsza kontrola spółki zarejestrowanej na terenie EOG. - Na podstawie takiej wykładni udzielano Grupie Discovery wcześniejszych koncesji nawet w tym roku. Wydawało się zatem, że KRRiT rozumie ten przepis tak, jak jest napisany, czyli wprost. Nie wynika bowiem z niego to, że trzeba badać wyższe poziomy zależności - powiedziała Wiercińska-Krużewska.

Stwierdziła, że "zaskoczenie dotyczące nowej interpretacji" wynika z tego, że "jeżeli ustawodawca chciałby, żeby badano te zależności, to obecnie obowiązujące przepisy powinny to mówić wprost". Zaznaczyła, że państwowy organ, jakim jest KRRiT od początku "musi być spójny" i stosować podobną wykładnię wobec wszystkich wniosków koncesyjnych.

Wpływ Lex TVN na inwestycje zagraniczne w Polsce
Wpływ Lex TVN na inwestycje zagraniczne w PolsceTVN24

Mecenas: kontrowersje pojawiły się przy okazji przedłużania koncesji dla TVN

- Dyskusje pojawiły się przy okazji przedłużania koncesji dla TVN-u. Zwykle wnioski o przedłużenie koncesji były akceptowane z automatu. Dotychczas nie przedstawiono Grupie Discovery żadnych zarzutów o braku przestrzegania prawa i warunków koncesji. To trwające już kilkanaście miesięcy oczekiwanie wzbudza kontrowersje, nie przepisy. Cała dyskusja dotyczy kontroli pośredniej. KRRiT nie bardzo wie, co może zrobić - powiedziała mecenas.

Dodała, że "problem, z którym mierzy się KRRiT, polega jednak na tym, że musiałaby uzasadnić swoją decyzję o cofnięciu koncesji". - Ta decyzja uległaby zapewne zaskarżeniu do sądu administracyjnego, a to z kolei otwierałoby możliwości argumentacji po obu stronach. Gdy decyzji nie ma, nie ma czego zaskarżyć. Z punktu widzenia kogoś, kto nie chce dawać koncesji TVN24, jest to łatwiejsze. Tymczasem gdy nadawca łamie prawo, KRRiT ma możliwości wszczęcia odpowiednich procedur. Nikt jednak nie mówi o tym, że TVN24 na przykład naruszył prawo lub warunki koncesji. Nie ma przykładów - mówiła w rozmowie z Onetem.

Zdaniem Wiercińskiej-Krużewskiej grupa posłów uznała, że może rozwiązać ten problem, przedstawiając wspomnianą nowelizację do ustawy o KRRiT. - Nie mam wątpliwości, że uzasadnienia posłów mają wydźwięk wyłącznie polityczno-publicystyczny, które de facto uderzają tylko w jeden podmiot - Discovery, czyli TVN24, a przyjęcie nowelizacji oznacza uderzenie we wszystkie koncesje, które TVN posiada jako grupa w Polsce - powiedziała. - Tu nie ma żadnych przypadków, a sprawa ma aspekt polityczny. Celem jest uderzenie w Grupę Discovery, a zatem TVN24. To wszystko jest potwornie smutne. Rynkiem mediów zajmuję się od lat, ale nie sądziłam, że pluralizm informacyjny będzie zagrożony – dodała.

Premier: Krajem aspirującym i prawdopodobnie za parę lat mającym szansę przystąpić do OECD jest Rosja. Więc kryterium 'kraje OECD' nie jest dobre
Premier: Krajem aspirującym i prawdopodobnie za parę lat mającym szansę przystąpić do OECD jest Rosja. Więc kryterium 'kraje OECD' nie jest dobreTVN24

Projekt ustawy przyjęty w komisji

We wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła projekt ustawy lex TVN i przesłała go do dalszych prac.

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w czwartek 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Właścicielem TVN jest Discovery poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

>> Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A.

>> Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

>> Oświadczenie Discovery, Inc. W związku z projektem ustawy medialnej

CZYTAJ TAKŻE: Koncesja dla TVN24 a ustawa anty-TVN. Prezes Discovery Networks International komentuje >>>

Autorka/Autor:mart//now

Źródło: Onet, TVN24

Pozostałe wiadomości

Władimir Putin postawił na swoim. Dzisiaj widzimy, że Ukraina jest powodem do rozmów z Donaldem Trumpem - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 rosyjski opozycjonista profesor Władimir Ponomariow.

Putin "postawił na swoim". "Trump jest do niego mentalnie podobny"

Putin "postawił na swoim". "Trump jest do niego mentalnie podobny"

Źródło:
TVN24

Siły Zbrojne Ukrainy potwierdziły, że wycofały się z rosyjskiego miasteczka Sudża w obwodzie kurskim - podała w sobotę rano agencja Interfax-Ukraina.

Ukraińska armia potwierdza: wycofaliśmy się z Sudży

Ukraińska armia potwierdza: wycofaliśmy się z Sudży

Źródło:
PAP

To sytuacja bez precedensu i bardzo twarde posunięcie - przyznał sędzia Bartłomiej Przymusiński, komentując decyzję o cięciach w budżecie Trybunału Konstytucyjnego. Dodał jednak, że "państwo polskie ma międzynarodowy obowiązek uporządkować sytuację w Trybunale Konstytucyjnym".

Próba "zagłodzenia" sędziów? Przymusiński: bardzo twarde posunięcie, ale...

Próba "zagłodzenia" sędziów? Przymusiński: bardzo twarde posunięcie, ale...

Źródło:
TVN24

Nie akceptujemy powtarzających się wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa o przejęciu i kontroli Grenlandii - napisali w piątek we wspólnym oświadczeniu szefowie wszystkich pięciu partii w grenlandzkim parlamencie.

Wiadomość do Trumpa z Grenlandii. "Zachowanie niedopuszczalne wobec przyjaciół"

Wiadomość do Trumpa z Grenlandii. "Zachowanie niedopuszczalne wobec przyjaciół"

Źródło:
PAP

Pierwszy lot Starshipa na Marsa może odbyć się najwcześniej w 2026 roku - zapowiedział założyciel firmy SpaceX Elon Musk. Załoga statku kosmicznego ma składać się z jednego członka, humanoidalnego robota. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczną się przygotowania do wysłania ludzi na Czerwoną Planetę.

Elon Musk: Starship poleci na Marsa pod koniec 2026 roku

Elon Musk: Starship poleci na Marsa pod koniec 2026 roku

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ambasador Republiki Południowej Afryki w USA Ebrahim Rasool został uznany przez szefa amerykańskiej dyplomacji za persona non grata. Marco Rubio nazywał go "politykiem podżegającym do rasizmu, który nienawidzi Ameryki i prezydenta Donalda Trumpa".

"Nie jest już mile widziany w naszym wspaniałym kraju". Decyzja w sprawie ambasadora

"Nie jest już mile widziany w naszym wspaniałym kraju". Decyzja w sprawie ambasadora

Źródło:
PAP

Senat Stanów Zjednoczonych przyjął projekt sześciomiesięcznego prowizorium budżetowego. Stało się to zaledwie kilka godzin przed wygaśnięciem dotychczasowego budżetu. Oznacza to, że nie dojdzie do tak zwanego shutdownu, czyli zawieszenie pracy większości urzędów federalnych.

Decyzja zapadła w ostatniej chwili. Ameryka uniknęła shutdownu

Decyzja zapadła w ostatniej chwili. Ameryka uniknęła shutdownu

Źródło:
PAP
Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę Polski na poziomie A-/F1 dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz krajowej - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort podał, że perspektywa ratingu pozostaje stabilna.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Źródło:
PAP

Na Kubie doszło do kolejnej awarii sieci elektrycznej. Doprowadziła ona w piątek wieczorem czasu miejscowego do rozległych przerw w dostawach prądu w Hawanie i w innych częściach kraju - podały państwowe media. Według mediów niezależnych, cała wyspa pogrążyła się w ciemnościach.

"Totalny blackout" na całej wyspie. "Kraj pogrążył się w ciemnościach"

"Totalny blackout" na całej wyspie. "Kraj pogrążył się w ciemnościach"

Źródło:
PAP

Specjalny wysłannik Donalda Trumpa Steve Witkoff, który w czwartek odwiedził Moskwę, musiał czekać osiem godzin na spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem - podał portal brytyjskiej telewizji Sky News. Putin w tym czasie miał być zajęty spotkaniem z Alaksandrem Łukaszenką.

Witkoff czekał wiele godzin. Tak Putin pokazał, kto "jest szefem"

Witkoff czekał wiele godzin. Tak Putin pokazał, kto "jest szefem"

Źródło:
Sky News

Niewielu spodziewało się, że niemieckie partie CDU/CSU, SPD i Zieloni tak szybko zgodzą się w sprawie zwiększenia zadłużenia kraju, aby dodatkowe środki przeznaczyć na obronność. Ale osiągnęli porozumienie, a cokolwiek innego byłoby katastrofą dla Europy - podkreślają w komentarzach niemieckie media.

Porozumienie w Niemczech. "Cokolwiek innego byłoby katastrofą dla Europy"

Porozumienie w Niemczech. "Cokolwiek innego byłoby katastrofą dla Europy"

Źródło:
PAP

Za kilka dni wielkie święto wcześniaków - w życie wchodzą przepisy, które przewidują 15 tygodni dodatkowego pełnopłatnego urlopu dla rodziców wcześniaków i chorych noworodków. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Dodatkowe wsparcie dla rodziców wcześniaków. Za kilka dni zmiany wejdą w życie

Dodatkowe wsparcie dla rodziców wcześniaków. Za kilka dni zmiany wejdą w życie

Źródło:
TVN24

We wsi Klewinowo pod Białymstokiem doszło do tragicznego wypadek. Na łuku drogi zderzyły się czołowo dwa samochody. 32-letni kierowca audi i przewożone w tym pojeździe roczne dziecko zginęli - poinformowała Komenda Miejska Policji w Białymstoku.

Czołowe zderzenie na łuku drogi. Nie żyje kierowca i roczne dziecko

Czołowe zderzenie na łuku drogi. Nie żyje kierowca i roczne dziecko

Źródło:
tvn24.pl

Polski snowboardzista uległ poważnemu wypadkowi w austriackich Alpach. Mężczyzna w stanie krytycznym został przewieziony do kliniki w Innsbrucku. Nie wiadomo, jak dokładnie doszło do wypadku, który miał miejsce niedaleko wyznaczonej trasy narciarskiej.

Wypadek polskiego snowboardzisty w Tyrolu. W stanie krytycznym trafił do szpitala

Wypadek polskiego snowboardzisty w Tyrolu. W stanie krytycznym trafił do szpitala

Źródło:
PAP

Rosjanin Władimir Motin, kapitan kontenerowca, który w poniedziałek zderzył się na Morzu Północnym z amerykańskim tankowcem wiozącym paliwo lotnicze, został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci i poważne zaniedbanie - poinformowała w piątek wieczorem brytyjska policja.

Rosjanin oskarżony po zderzeniu statków. Stanie przed brytyjskim sądem

Rosjanin oskarżony po zderzeniu statków. Stanie przed brytyjskim sądem

Źródło:
PAP

Utrudniona widzialność, problemy z oddychaniem, zwiększone ryzyko pożarowe. Wszystko to pojawiło się wraz z burzą pyłową, do której doszło w okolicach miasta Amarillo w Teksasie. Zjawisko okazało się tak niebezpieczne, że konieczne było wstrzymanie ruchu na jednej z tamtejszych autostrad.

Wiatr przewracał ciężarówki, kłęby pyłu nad autostradą

Wiatr przewracał ciężarówki, kłęby pyłu nad autostradą

Źródło:
Reuters, NBC 5 Dallas-Fort Worth, KFDA

Prezydent Emmanuel Macron spotkał się w piątek z przedstawicielami przemysłu obronnego Francji. Z kolei minister obrony Francji Sebastien Lecornu poinformował, że jego kraj, Wielka Brytania i Włochy złożyły zamówienie na 218 pocisków przeciwlotniczych Aster. Chodzi o pociski Aster 30 B1, które jeszcze nie weszły do służby oraz o pociski Aster 15.

Francja, Wielka Brytania i Włochy zamówiły pociski przeciwlotnicze. Każdy za dwa miliony euro

Francja, Wielka Brytania i Włochy zamówiły pociski przeciwlotnicze. Każdy za dwa miliony euro

Źródło:
PAP

W piątek wieczorem w centrum Krakowa kobieta wjechała samochodem do sklepu z winami. Tłumaczyła, że pomyliła pedał gazu z hamulcem. Sklep był już zamknięty, nic jej się nie stało.

"Pomyliła pedały" i wjechała do sklepu z winami

"Pomyliła pedały" i wjechała do sklepu z winami

Źródło:
TVN24

NASA i SpaceX po raz dziesiąty wysłały kapsułę Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Za jej pomocą na Ziemię mają wrócić astronauci, którzy od dziewięciu miesięcy przebywają na ISS.

O krok bliżej domu. Astronauci wrócą na Ziemię

O krok bliżej domu. Astronauci wrócą na Ziemię

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

To będzie największy przetarg w Europie. W kwietniu będzie ogłoszony, później pozostanie kilka tygodni na rozstrzygnięcie - powiedział  w programie "#BezKitu" w TVN24 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pytany o laptopy dla uczniów. 

Rząd szykuje największy taki przetarg w Europie

Rząd szykuje największy taki przetarg w Europie

Źródło:
tvn24.pl

Aktor i reżyser Jesse Eisenberg wspominał w rozrywkowym programie "Tonight Show", że niedługo po nadaniu mu polskiego obywatelstwa, pojawiła się informacja o pracach nad powszechnymi szkoleniami wojskowymi w Polsce. Na jego słowa zareagował w piątek Donald Tusk. "Drogi Jesse, przygotuj się! Jutro będę miał dla ciebie wiadomości" - napisał premier.

"Jesse, przygotuj się!" Tusk odpowiada na słowa gwiazdora

"Jesse, przygotuj się!" Tusk odpowiada na słowa gwiazdora

Źródło:
tvn24.pl

Trudna sytuacja powodziowa utrzymuje się w północnych Włoszech. W piątek wieczorem przez Florencję przeszła kulminacja fali powodziowej, w wielu innych miejscowościach doszło do podtopień i osuwisk. W samej Toskanii strażacy przeprowadzili ponad 400 akcji ratunkowych.

Miesięczne opady w sześć godzin. Zalane domy, osuwiska zablokowały drogi

Miesięczne opady w sześć godzin. Zalane domy, osuwiska zablokowały drogi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, Corriere Fiorentino
Szef Sztabu Generalnego pod lupą prokuratury

Szef Sztabu Generalnego pod lupą prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Oddano Unii Europejskiej kontrolę nad Wojskiem Polskim, odebrano państwom decyzyjność w sprawach obrony - tak europosłowie PiS tłumaczą, dlaczego głosowali przeciw rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej między innymi Tarczy Wschód. Twierdzą też, że projekt nie jest realizowany. Ich tezy wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Tarcza Wschód: co już zrobiono. Manipulacje PiS po głosowaniu w PE

Tarcza Wschód: co już zrobiono. Manipulacje PiS po głosowaniu w PE

Źródło:
Konkret24

Europoseł KO Krzysztof Brejza zawiadomił prokuraturę w związku z wizytą Karola Nawrockiego w Moskwie w 2018 roku. Kandydat PiS był o to pytany na konferencji prasowej. - Jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prowadziłem politykę historyczną, politykę pamięci - odpowiedział. Przekonywał, że to właśnie był cel jego wizyty w stolicy Rosji. - Nie wiem, o co chodzi panu Brejzie. Wykonywałem swoje obowiązki - dodał.

"Przemilczana" wizyta w Moskwie. Brejza zawiadamia, Nawrocki tłumaczy

"Przemilczana" wizyta w Moskwie. Brejza zawiadamia, Nawrocki tłumaczy

Źródło:
PAP, TVN24
"Może to właśnie tej niewidzialnej ręki algorytmów rządzący w Polsce obawiają się najbardziej"

"Może to właśnie tej niewidzialnej ręki algorytmów rządzący w Polsce obawiają się najbardziej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o gorących kinowych premierach - "Mickey 17" i "Bogini Partenope" oraz wyjątkowym albumie Iron Maiden z okazji 50-lecia zespołu.

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Źródło:
tvn24.pl

"Mickey 17" to pierwsza od "Parasite" fabuła wyreżyserowana przez Bonga Joon Ho. Na takie filmy warto cierpliwie czekać, bo "Mickey 17" to kolejny kinowy popis Koreańczyka. Reżyser tworzy absurdalną wręcz satyrę na rzeczywistość, która nie oszczędza nam absurdów. I jak nigdy wcześniej upomina się o szacunek wobec każdej żywej istoty. "Mickey 17" to również dowód na to, że takiego Roberta Pattinsona jak w tym filmie, nigdy dość, nawet jeśli pojawia się w 18 wcieleniach. O filmie, który do kin polskich trafił w piątek, pisze Tomasz-Marcin Wrona w ramach cyklu "Wybór Wrony".

"Jak to jest, gdy umierasz?". Twórca "Parasite" nie bierze jeńców

"Jak to jest, gdy umierasz?". Twórca "Parasite" nie bierze jeńców

Źródło:
tvn24.pl