"Pracujemy". Prezydent o terminie przesłania wniosku w sprawie "lex Tusk" do Trybunału Konstytucyjnego

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskich
Prezydent: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskichTVN24
wideo 2/21
TVN24Prezydent: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskich

Andrzej Duda zapewnił, że wniosek w sprawie "lex Tusk", czyli ustawy o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich zostanie złożony do Trybunału Konstytucyjnego przed rozpoczęciem prac komisji. Zapisy spotkały się z krytyczną reakcją między innymi Unii Europejskiej, a także Departamentu Stanu USA.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisał "lex Tusk" - ustawę o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj także: Ustawa bez podpisu i z podpisem. Dlaczego przy przesyłaniu do TK ma to znaczenie

W czwartek przed południem portal rmf24.pl podał, że prezydencki wniosek trafi do TK najwcześniej na początku wakacji oraz że "dopiero teraz prezydenccy współpracownicy dokładnie wczytują się w poszczególne zapisy kontrowersyjnej ustawy".

Do publikacji odniósł się na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Bardzo proszę nie wierzyć w te 'rewelacje'. To kompletne bzdury" - przekonywał. Prezydent zapewnił, że wniosek będzie złożony do Trybunału "z pewnością przed rozpoczęciem prac komisji, a mam nadzieję, że w ciągu nie dalej niż 2 tygodni". "Pracujemy" - dodał.

Czytaj także: Promotor Andrzeja Dudy: jest mi wstyd za osobę, która u mnie robiła doktorat

Większość sejmowa (w znaczącej większości posłowie PiS) ustawę o powołaniu komisji uchwaliła 14 kwietnia. Z inicjatywą jej powołania wyszli w grudniu 2022 roku posłowie PiS. Prezydent podpisał ustawę 29 maja. Została ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw dzień później, a 31 maja weszła w życie.

CZYTAJ TAKŻE: > Czym grozi "lex Tusk". 11 najpoważniejszych zarzutów > Komisja z lex Tusk a sejmowa komisja śledcza: główne różnice > Komisja do spraw wpływów na wszystko > Niezwykle szerokie uprawnienia. Co kryje "lex Tusk"

Dziesiątki profesorów prawa, prawników i konstytucjonalistów, wyliczają to, co przeanalizował portal Konkret24 - że ustawa, którą przegłosowało PiS i podpisał prezydent - łamie konstytucję w aż 17 jej artykułach. To między innymi prawo do sprawiedliwego i jawnego sądu, artykuł o pozyskaniu i udostępnianiu informacji o obywatelach i o tym, że organy władzy publicznej działają zgodnie z prawem. 

W sprawie "lex Tusk" głos zabrał amerykański Departament Stanu, w europarlamencie odbyła się natomiast debata w tej sprawie.

Mark Brzezinski o "lex Tusk"
Mark Brzezinski o "lex Tusk"TVN24 BiS
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości