Oświadczenie międzynarodowych organizacji dziennikarskich w sprawie lex anty-TVN. "Żadne media nie są bezpieczne. Czas ucieka"

Źródło:
tvn24.pl
Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona o wspólnym oświadczeniu senatorów USA w sprawie lex anty-TVN
Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona o wspólnym oświadczeniu senatorów USA w sprawie lex anty-TVNTVN24
wideo 2/21
Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona o wspólnym oświadczeniu senatorów USA w sprawie lex anty-TVNTVN24

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji. W Sejmie znajduje się projekt tak zwanej ustawy anty-TVN. W tej sprawie oświadczenie wydała grupa organizacji broniących wolności słowa i niezależności dziennikarskiej. "Najwyżsi urzędnicy w Waszyngtonie muszą jednoznacznie podkreślić, że uchwalenie tej ustawy będzie atakiem na niezależne media, a także na amerykańskie inwestycje w Polsce i poważnie zaszkodziłoby stosunkom i współpracy amerykańsko-polskiej w wielu dziedzinach" - napisano.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony 18 miesięcy temu. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Tymczasem grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

Do różnych aspektów tej sprawy odnoszą się prawnicy, politycy, przedstawiciele biznesu i dziennikarze oraz ich organizacje. Głosy płyną nie tylko z Polski, ale także spoza jej granic, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Raport tvn24.pl: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN

W piątek na stronie Międzynarodowego Instytutu Prasy (IPI) opublikowano oświadczenie koordynowane przez Media Freedom Rapid Response - koalicję organizacji pozarządowych monitorujących naruszenia wolności mediów w państwach Unii Europejskiej. Jak podkreślił IPI, "wiodąca grupa zajmująca się wolnością prasy potępiła politycznie motywowane działania mające na celu uciszenie krytycznego nadawcy"

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Budynek TVN Discovery w WarszawieShutterstock

Oświadczenie w sprawie lex anty-TVN: część systematycznych wysiłków PiS do osłabienia niezależnego dziennikarstwa

"Media Freedom Rapid Response (MFRR) wzywa dziś Unię Europejską i Stany Zjednoczone do podjęcia szybkich i zdecydowanych działań w celu obrony wolności mediów w Polsce i przeciwdziałania poważnemu atakowi na niezależność największej prywatnej stacji telewizyjnej w kraju, TVN, ze strony rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS)" - czytamy w oświadczeniu.

"Nasze organizacje uważają, że tak zwany 'lex TVN' i trwający impas w sprawie odnowienia licencji na całodobowy kanał informacyjny TVN24 są częścią coraz bardziej systematycznych wysiłków PiS, mających na celu osłabienie krytycznego, niezależnego dziennikarstwa" - napisano. Oceniono, że "oczywiste jest, że ustawa ta jest wymierzona bezpośrednio w strukturę własnościową należących do Stanów Zjednoczonych (Discovery - red.) TVN i TVN24, które emitują najchętniej oglądany w kraju program informacyjny 'Fakty' i od dawna zajmują krytyczne stanowisko wobec PiS".

Wspominając o najchętniej oglądanym w kraju programie informacyjnym, powołano się na dane Nielsen Audience Measurement, opracowane przez portal Wirtualne Media i opublikowane na początku lipca.

>> Wicedyrektor Międzynarodowego Instytutu Prasy o lex anty-TVN

Właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę Polish Television Holding BV zależną w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. "Ponieważ amerykańskie Discovery posiada 100 procent udziałów w TVN poprzez spółkę zarejestrowaną w Holandii, byłby zmuszony sprzedać 51 procent swoich udziałów o wartości jednego miliarda dolarów, aby dostosować się do nowych przepisów" - zauważono. 

Stwierdzono, że "otworzyłoby to drzwi dla państwowych inwestorów do zakupu akcji, zakładając kaganiec najbardziej wpływowemu, krytycznemu nadawcy w kraju, zwiększając w ten sposób poziom kontroli rządu nad rynkiem medialnym". 

Przypomniano przy tym, że podobny proces odbył się przy zakupie wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Skutkowało to zwolnieniem szeregu redaktorów naczelnych.

>> Redaktorzy naczelni dzienników Polska Press tracą pracę. Są nazwiska następców >> "Te gazety staną się tubą propagandową władzy" >> "Rozpoczęła się czystka". Międzynarodowe organizacje reagują na zmiany w lokalnych dziennikach w Polsce

Wezwanie do wysłania "wyraźnego sygnału"

"Coraz bardziej niepokoi nas to, że pomimo ostrzeżeń urzędników Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych i czołowych unijnych urzędników, kierownictwo PiS wydaje się zdeterminowane, aby realizować swoje plany" - napisano dalej.

>> Rzecznik Departamentu Stanu USA: pluralizm mediów i ich niezależność to coś, co wspieramy na całym świecie

Przypomniano przy tym, że 27 lipca projekt ustawy w tej sprawie został przyjęty przez sejmową komisję kultury i środków przekazu, co otworzyło drzwi do głosowania w Sejmie w w połowie sierpnia.

"Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką PiS przeprowadza ustawę przez parlament, należy natychmiast zintensyfikować wysiłki dyplomatyczne, aby wysłać partii rządzącej wyraźny sygnał, że Unia Europejska i USA poważnie traktują obronę niezależnego dziennikarstwa w Polsce" - napisano.

W oświadczeniu oceniono, że "najwyżsi urzędnicy w Waszyngtonie muszą jednoznacznie podkreślić, że uchwalenie tej ustawy będzie atakiem na niezależne media, a także na amerykańskie inwestycje w Polsce i poważnie zaszkodziłoby stosunkom i współpracy amerykańsko-polskiej w wielu dziedzinach".

Raport: International Press Institute o ograniczaniu wolności mediów w Polsce

Apel do posłów w sprawie lex TVN

W oświadczeniu zwrócono także uwagę na zwłokę KRRiT przy odnowieniu koncesji dla TVN24.

"Biorąc pod uwagę długoletnią wrogość PiS wobec TVN oraz fakt, że nadawca nie miał problemów z odnowieniem koncesji kilku innym kanałom TVN, każdą decyzję zdominowanego przez rząd KRRiT o odrzuceniu przedłużenia koncesji TVN24 w obecnym czasie należy uznać za głęboko dyskryminującą i motywowaną politycznie" - oceniono. Nawiązano do tego, że od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West.

Według podpisanych pod oświadczeniem, "Komisja Europejska powinna niezwłocznie rozważyć wszczęcie przeciwko Polsce postępowania w sprawie naruszenia unijnych przepisów, dotyczących sprawiedliwego i niedyskryminującego przydzielania licencji nadawczych".

"Nasze organizacje apelują do polskich posłów, zwłaszcza do partii koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy, do głosowania za odrzuceniem tej ustawy podczas najbliższego posiedzenia" - podsumowano. 

Na koniec zauważono, że list otwarty z apelem dziennikarzy w obronie stacji TVN to "ważna inicjatywa". Dodano, że ważne jest, aby "dziennikarze z całego spektrum mediów w Polsce podpisywali się i mówili jednym głosem". "Politycznemu atakowi na jedno medium należy przeciwstawić się jako atakowi na wszystkie pozostałe. Ostatecznie, jeśli TVN może paść ofiarą PiS-u, to żadne media nie są bezpieczne" - zaznaczono. "Czas ucieka" - dodano.

Apel dziennikarzy w obronie telewizji TVN - treść listu otwartego
Apel dziennikarzy w obronie telewizji TVN - treść listu otwartegoTVN24

Pod oświadczeniem podpisały się organizacje: Article 19 (Brytyjska organizacja pozarządowa zajmująca się wolnością słowa) Komitet Ochrony Dziennikarzy Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) Free Press Unlimited (FPU)  Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT) Reporterzy bez Granic (RSF)

Autorka/Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Gora Photo / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mariusz Kamiński, który zeznawał we wtorek przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych, po jednym z pytań ze strony przewodniczącego wstał i opuścił salę. Po kilku minutach wrócił i złożył wniosek o wyłączenie Dariusza Jońskiego z obrad.

"Jest pan świnią". Kamiński wstał i wyszedł z komisji

"Jest pan świnią". Kamiński wstał i wyszedł z komisji

Źródło:
TVN24

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

38-letnia kierująca fordem zderzyła się z jeepem. Zginęła razem z 11-letnią córką, a dwójka jej młodszych dzieci trafiła do szpitala. Dlaczego zjechała na przeciwny pas ruchu? - W trakcie oględzin policjanci zauważyli na jezdni ślady substancji ropopochodnej na długości kilkudziesięciu metrów, tam gdzie doszło do zderzenia - mówi policjant. Szukają sprawcy zanieczyszczenia drogi.

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści opracowali nową metodę wyłudzania danych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tym razem przyciągają uwagę publikując rzekome informacje o odnalezieniu Iwony Wieczorek. Nie są one prawdziwe, a mogą doprowadzić do utraty dostępu do konta.

Oszuści mają nowy sposób działania. Wykorzystują sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek

Oszuści mają nowy sposób działania. Wykorzystują sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek

Źródło:
cyberrescue.info, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Kapitan Polskich Linii Lotniczych LOT oświadczył się stewardesie pracującej na pokładzie tej samej maszyny. Przewoźnik opublikował w mediach społecznościowych nagranie niecodziennych zaręczyn.

Nagranie z pokładu samolotu LOT do Krakowa. Kapitanowi wyraźnie łamie się głos

Nagranie z pokładu samolotu LOT do Krakowa. Kapitanowi wyraźnie łamie się głos

Źródło:
PLL LOT

Rishi Sunak składa we wtorek wizytę w Warszawie. Premier Wielkiej Brytanii przywozi informacje o pakiecie pomocy dla Ukrainy. Przypominamy, kim jest 43-letni polityk.

Rishi Sunak w Warszawie. Jest zięciem miliardera i jednym z najbogatszych polityków na Wyspach

Rishi Sunak w Warszawie. Jest zięciem miliardera i jednym z najbogatszych polityków na Wyspach

Źródło:
BBC, gov.uk, rishisunak.com, "Sunday Times"

Kto pojawi się na listach kandydatów posłów do Parlamentu Europejskiego? Wśród prawdopodobnych kandydatów z ramienia PiS są byli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, a także były szef TVP Jacek Kurski i były prezes Orlenu Daniel Obajtek. W tej sprawie wypowiedział się poseł PiS Paweł Szrot. - Wąsik i Kamiński są bardzo doświadczonymi osobami z wielkimi zasługami dla polskiej praworządności - mówił Szrot. O swoich planach mówią też politycy Lewicy, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

Źródło:
TVN24, PAP

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Maciej Biernat zeznawał przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Powiedział, że nie wypiera się maila wysłanego do byłego wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych z projektem karty do głosowania. Widniała tam nieprawidłowa data wyborów prezydenckich - 17 maja 2020 roku. - Jaka była data, tego nie potrafię sobie przypomnieć i powiedzieć dlaczego była ta. Ja nie ustalałem tej daty - stwierdził Biernat.

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Źródło:
PAP

Obecność amerykańskiej broni jądrowej na terytorium Polski zwiększyłaby bezpieczeństwo - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Ocenił, że temat udziału Polski w programie Nuclear Sharing wymaga powściągliwości w informowaniu.

Broń jądrowa w Polsce? Jacek Siewiera o atutach takiego rozwiązania

Broń jądrowa w Polsce? Jacek Siewiera o atutach takiego rozwiązania

Źródło:
TVN24, PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będę mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Do zderzenia trzech ciężarówek i samochodu osobowego doszło na obwodnicy Wrocławia w kierunku Kudowy-Zdroju. Na miejsce lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Trzy osoby trafiły do szpitala.

Auto zmiażdżone między ciężarówkami

Auto zmiażdżone między ciężarówkami

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond we Francji oferują na sprzedaż dom za jedno euro. Szczęśliwy nabywca musi jednak spełnić dwa warunki, przede wszystkim zamieszkać w nim na co najmniej dziesięć lat. Właśnie ruszył nabór wniosków.

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP, Ouest France

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

29-latek nagle upadł na ulicy Kilińskiego w Łodzi i mimo reanimacji prowadzonej przez świadków zmarł. Chwilę wcześniej wyszedł ze szpitala, miał przy sobie wypis. Przeprowadzona sekcja zwłok nie wykazała, co było przyczyną zgonu. Zlecono wykonanie badań histopatologicznych i toksykologicznych.

Wyszedł ze szpitala, zmarł na ulicy. Nowe ustalenia

Wyszedł ze szpitala, zmarł na ulicy. Nowe ustalenia

Źródło:
tvn24.pl

Podczas pięciogodzinnego przesłuchania byłego posła i byłego szefa MSWiA padło kilka dat. Mariusz Kamiński zeznał, że w lipcu 2022 roku dostał pierwsze sygnały o "korupcyjnych propozycjach dotarcia do MSZ". Trzy miesiące później na TikToku zamieszanego w aferę wizową wiceministra Piotra Wawrzyka pojawiło się nagranie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wawrzyk zdymisjonowany został ponad rok po sygnałach, które miał otrzymać Kamiński. Zatrzymano go natomiast w styczniu tego roku, czyli już po zmianie władzy.

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Źródło:
"Fakty" TVN

17-latek zuważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Na ulicy zauważył starszego mężczyznę w samej piżamie. Nastolatek oddał mu swoje buty i kurtkę

Na ulicy zauważył starszego mężczyznę w samej piżamie. Nastolatek oddał mu swoje buty i kurtkę

Źródło:
tvn24.pl

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Hotel, restauracja, muzeum? Domy słynnych pisarzy po latach często pełnią funkcje nie tylko mieszkalne. Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich przedstawiamy listę miejsc, w których można dowiedzieć się więcej o znanych autorach książek. Ale również wyspać się lub dobrze zjeść.

Przespać się w mieszkaniu Szymborskiej, zjeść w domu  Steinbecka

Przespać się w mieszkaniu Szymborskiej, zjeść w domu Steinbecka

Źródło:
PAP, BBC, tvn24.pl

Na oficjalnym koncie księżnej Kate i księcia Williama na Instagramie pojawiło się nowe zdjęcie ich najmłodszego syna, księcia Louisa. Opublikowano je z okazji 6. urodzin chłopca. To jego pierwsza fotografia, jaką udostępniono od czasu zamieszania związanego z edycją zdjęcia z okazji Dnia Matki.  

Nowe zdjęcie na profilu księżnej Kate i księcia Williama. Wyjątkowa okazja

Nowe zdjęcie na profilu księżnej Kate i księcia Williama. Wyjątkowa okazja

Źródło:
TVN24.pl

Od początku tego roku na Pomorzu odnotowano więcej zachorowań na krztusiec niż w całym ubiegłym roku. Nie brakuje ciężkich przypadków. Do jednego z gdańskich szpitali przywieziono dziecko, które było reanimowane. Lekarze apelują o szczepienie się przeciwko krztuścowi.

Duży wzrost zachorowań na krztusiec

Duży wzrost zachorowań na krztusiec

Źródło:
tvn24.pl
Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Bezpieczeństwo energetyczne, modernizacja NATO, wsparcie dla Ukrainy - między innymi o tych tematach rozmawiano w czasie 15. sesji polsko-amerykańskiego Dialogu Strategicznego. Spotkanie odbyło się w poniedziałek w Waszyngtonie - poinformował w komunikacie Departament Stanu USA.

Dialog Strategiczny Polski i USA. Rozmowy o wschodniej flance NATO i budowie elektrowni jądrowej

Dialog Strategiczny Polski i USA. Rozmowy o wschodniej flance NATO i budowie elektrowni jądrowej

Źródło:
tvn24.pl

Termin zakończenia budowy odcinka drogi S1 między Oświęcimiem i Dankowicami przesunął się o blisko rok. Powodem są odkrycia archeologiczne. W Jawiszowicach znaleziono ślady osadnictwa sprzed kilku tysięcy lat.

Znaleźli ślady ludzi sprzed tysięcy lat, droga powstanie rok później niż planowano

Znaleźli ślady ludzi sprzed tysięcy lat, droga powstanie rok później niż planowano

Źródło:
PAP

Nawet 3-letnie dzieci padają ofiarą przemocy seksualnej – ostrzega The Internet Watch Foundation (IWF), organizacja walcząca z wykorzystywaniem nieletnich w sieci. Tylko w ubiegłym roku wykryła ona ponad 6 tysięcy stron zawierających materiały o charakterze seksualnym przedstawiających dzieci między 3. a 6. rokiem życia.   

Przemoc seksualna w internecie. Ofiarami nawet 3-letnie dzieci

Przemoc seksualna w internecie. Ofiarami nawet 3-letnie dzieci

Źródło:
BBC, TVN24.pl

Podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę Krzysztof C. został zatrzymany przez hiszpańską policję. Mężczyzna był poszukiwany przez grupę "łowców cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji. Poszukiwanego ścigano na podstawie listu gończego i Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Był poszukiwany od dziewięciu lat. Krzysztof C. zatrzymany w Hiszpanii

Był poszukiwany od dziewięciu lat. Krzysztof C. zatrzymany w Hiszpanii

Źródło:
CBŚP, PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

We wtorek odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Trwało krócej niż kwadrans. Zdecydowano, że 16 maja odbędzie się wysłuchanie publiczne. Przewodnicząca komisji Dorota Łoboda (KO) mówiła TVN24, że chce rozpocząć prace od projektu dotyczącego depenalizacji aborcji. - Liczymy na to, że w czerwcu on z naszej komisji wyjdzie i wtedy zaczniemy pracę nad projektami dotyczącymi warunków i terminów przerywania ciąży - dodała.

Komisja nadzwyczajna zdecydowała o wysłuchaniu publicznym projektów w sprawie aborcji

Komisja nadzwyczajna zdecydowała o wysłuchaniu publicznym projektów w sprawie aborcji

Źródło:
TVN24, PAP
NIK krytycznie o programie odtwarzania posterunków

NIK krytycznie o programie odtwarzania posterunków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwie z czterech sióstr, które przyszły na świat w lutym w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, zostały właśnie wypisane do domu. Za tydzień do Anieli i Agnieszki dołączą Hanna i Klementyna.

Aniela i Agnieszka są już w domu z rodzicami, niebawem dołączą do nich Hanna i Klementyna

Aniela i Agnieszka są już w domu z rodzicami, niebawem dołączą do nich Hanna i Klementyna

Źródło:
PAP

Rosyjskie zgrupowanie w sile 20-25 tysięcy żołnierzy próbuje szturmować miasto Czasiw Jar, a także okoliczne wsie na wschodzie Ukrainy - podała agencja Reutera, powołując się na raporty wojsk ukraińskich. Sytuacja na tym odcinku jest trudna, a według ukraińskiego dowództwa jest to "najgorętszy punkt" frontu.

"Najgorętszy punkt" frontu. Rosjanie rzucają dziesiątki tysięcy żołnierzy

"Najgorętszy punkt" frontu. Rosjanie rzucają dziesiątki tysięcy żołnierzy

Źródło:
Reuters, Suspilne, Radio Swoboda

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl