Komisja kultury i środków przekazu zarekomendowała przyjęcie dwóch poprawek autorstwa Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustawy medialnej nazywanej lex anty-TVN. Wcześniej odrzucony został wniosek o odrzucenie w całości nowelizacji ustawy. Komisja opowiedziała się również przeciwko poprawkom złożonym przez kluby opozycyjne.
W środę posłowie debatowali o projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nazywanym lex anty-TVN. W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt został odesłany do komisji kultury i środków przekazu.
Przyjęte zostały dwie poprawki autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Poprawki te były głosowane łącznie. Pierwsza z nich zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania o udzielenie koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu 7 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.
Komisja odrzuciła poprawki opozycji. Klub Koalicji Polskiej PSL zgłosił poprawkę zakładającą objęcie przepisami również państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Proponował, aby koncesja mogła być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub państwie członkowskim Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
Nie przyjęto też poprawki Koła Parlamentarnego Polska 2050, która zakładała likwidację wymogu posiadania kapitału wyłącznie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ponieważ w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa inne przepisy ustawy o radiofonii, pozwalają na aktywne działanie krajowej rady, czyli odebranie koncesji czy nieprzyznanie koncesji podmiotowi, co do którego są wątpliwości tego rodzaju. Druga zgłoszona przez Polskę 2050 poprawka dotyczyła ochrony praw nabytych. Zmierzała ona do tego, aby podmioty posiadające koncesję mogły odnowić ją na dotychczasowych zasadach. Polska 2050 powoływała się na konstytucyjną ochronę praw nabytych, która wymusza właśnie takie traktowanie inwestorów - ta poprawka też została odrzucona.
Konfederacja zgłosiła poprawkę wprowadzającą zmianę w sposobie powoływania członków Krajowej Rady. Proponowane przepisy zakładają powołanie pięciu członków do rady przez prezydenta RP za zgodą Sejmu i Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Szczegółowy tryb zgłaszania kandydatów do KRRiT określałaby uchwała Sejmu. Na wybór członków KRRiT zgodę musiałby wyrazić Sejm, a następnie Senat. Biuro legislacyjne oceniło, że poprawki Konfederacji przekraczają dopuszczalny zakres określony przez przepisy - zakres pierwotnego przedłożenia oraz zawierają błędy legislacyjne. Poprawki Konfederacji również zostały odrzucone.
Komisja była także przeciw wnioskowi o odrzucenie projektu ustawy w całości, który został złożony przez trzy kluby. Za wnioskiem o odrzucenie projektu w całości zagłosowało 13 osób, przeciw było 15.
Lex anty-TVN na sejmowej komisji
W czasie dyskusji w komisji wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa Błońska (KO) powiedziała, że ustawa "jest niezgodna i z konstytucją, i z obowiązującym polskim prawem". - Tak złej ustawy nie powinniśmy procedować - dodała.
Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus komentowała, że ustawa "powinna znaleźć się w koszu na śmieci". - Wszystkie ekspertyzy, które posiadamy, mówią jedno: ta ustawa nie powinna być procedowana - powiedziała.
Suski: ustawa lex anty-TVN dotyczy przestrzegania prawa w Polsce
Przedstawiciel wnioskodawców, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział, że "ustawa dotyczy stosunków gospodarczych i przestrzegania prawa w Polsce". - Niezależnie od tego, jakie to podmioty, polskie prawo powinno być przestrzegane - powiedział.
Według Suskiego ustawa ma zabezpieczyć polski rynek przede wszystkim przed różnymi zakusami wrogich nam państw. Jak zapewniał Suski, w nowelizacji nie ma nic dotyczącego wolności słowa. - To jest tylko państwa nadinterpretacja – mówił.
Zdaniem Suskiego lex anty-TVN "to rozwiązanie typowo gospodarcze, nie ma nic wspólnego z wolnością słowa i tymi pięknymi słowami, które państwo tutaj używacie w obronie jednej ze stacji, która sprzedała się".
Spór na sejmowej komisji
Przedstawiając szóstą poprawkę, poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050) powiedział, że zmierza ona do tego, "aby uszanować konstytucyjne prawo szacunku do praw nabytych". - Każdy przedsiębiorca, który podejmuje w Polsce działalność, ma prawo do tego, aby widzimisię polityków zmieniających się rządów nie czyniło krzywdy jego inwestycji – mówił.
W poprawce zaproponowano, jak podał, żeby podmioty, które uzyskały koncesję na dotychczasowych zasadach, mogły ją przedłużyć na tych samych zasadach. - Czyli bez obowiązywania tego złego, antydemokratycznego i niszczącego wolne media prawa, które przepycha Prawo i Sprawiedliwość - uściślił.
Posłowi Suchoniowi odpowiedział poseł Mariusz Kałużny z PiS. - Państwo cały czas stosujecie przekłamanie. Zmiany, które wprowadzamy, nikomu nie wygaszają koncesji - przekonywał. - Jesteście lobbystami jednego podmiotu gospodarczego - dodał.
Na słowa Kałużnego zareagowała posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO). Powiedziała, że nie życzy sobie, aby poseł PiS nazywał czternastu posłów opozycji lobbystami. - Jeżeli pan nie rozumie, że wprowadzacie zmiany reguł gry w trakcie tej gry, to ja współczuje pana wyborcom - oświadczyła.
TVN24 czeka na przedłużenie koncesji
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji. Wniosek w tej sprawie trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lutym ubiegłego roku, do dzisiaj nie został rozpatrzony.
Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu.
Właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do EOG.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24