"I Stalin był epizodem, i Hitler był epizodem, ale koszty zapłaciliśmy straszne"

[object Object]
Aleksander Kwaśniewski w "Horyzoncie"tvn24
wideo 2/4

- We Francji mamy sytuację hamletowską, być albo nie być. Zwycięstwo Le Pen oznacza koniec Unii Europejskiej, jaką znamy. Każdy z jej konkurentów to jest utrzymanie tej Unii - mówił Aleksander Kwaśniewski, gość Macieja Wierzyńskiego w "Horyzoncie".

Były prezydent Polski skomentował ostatnie sondaże przedwyborcze we Francji, według których nowym prezydentem zostanie centrowy kandydat Emmanuel Macron. - Chciałbym przestrzec. Ostatnie wybory, właściwie wszędzie w świecie, pokazały, że z sondażami coś jest nie tak - mówił Kwaśniewski.

- Jeżeli wynik Le Pen będzie dużo lepszy niż konkurentów (w pierwszej turze - red.), wtedy mamy efekt kuli śniegowej. We Francji 30 procent ludzi nie wie, na kogo głosować. Wyborca niezdecydowany chce być w obozie zwycięzców - komentował były prezydent. - Być może Francja musi przejść etap Le Pen. Natomiast chodzi o to, że jeżeli pani Le Pen w tym momencie, kiedy Unia Europejska jest w trudnościach, żeby nie powiedzieć w kryzysie, dołoży swoją cegiełkę, to pamiętajmy, że (Francja - red.) to nie jest Wielka Brytania, która doszła do Unii późno. To jest kraj założycielski, który buduje przyszłość Unii od samego początku. Koszty tego mogą być ogromne - zaznaczył.

Aleksander Kwaśniewski ostrzegał, że ewentualnej wygranej Le Pen nie można lekceważyć.

Prowadzący program Maciej Wierzyński przytoczył opinię francusko-amerykańskiego myśliciela Guy Sormana, który twierdzi, że życie polityczne nie ma takiej autonomii, żeby jedne wybory zmieniły kierunek rozwoju świata. - I Stalin był epizodem, i Hitler był epizodem, ale koszty niestety zapłaciliśmy straszne za te eksperymenty polityczne - skomentował Kwaśniewski.

Przyszłość Unii Europejskiej

Były prezydent Polski skomentował sytuację wewnętrzną Unii Europejskiej.

- Moim zdaniem nieuchronne jest, że ta dwudziestka siódemka (państw członkowskich - red.) będzie poruszała się według różnych prędkości. To jest zasada elastyczności. Te podziały wewnętrzne w UE będą istniały, ale to jest ciągle jedna Unia Europejska działająca według jednych zasad - zauważył gość "Horyzontu".

Kwaśniewski, zapytany o ewentualne przyjęcie Turcji do Unii Europejskiej, powiedział, że jego zdaniem raczej nie ma takiej możliwości, ale bardzo ważne jest utrzymanie dobrych relacji.

- To jest interes europejski, żeby Turcję trzymać na tyle blisko, żeby ona nie była źródłem kolosalnych problemów. Tykającą bombę ma w rękach (Recep) Erdogan (prezydent Turcji - red.). Jeżeli on otworzy granice i powie, że nie chce utrzymywać uchodźców na swoich terenach, no to my w Europie znajdujemy się w problemie - zauważył.

Prezydent odniósł się też do Brexitu. - Z Wielką Brytanią kłopoty będą innego typu, jak się rozwieść, żeby straty nie były zbyt wielkie i żeby dzieci na tym nie ucierpiały - powiedział.

"Imigracja wpisana w naszą przyszłość"

Były prezydent podkreślił, że przyjmowanie migrantów to konieczność, z którą trzeba się pogodzić. - Starzejące się społeczeństwo europejskie potrzebuje migrantów. Możemy się obrażać na multikulturowość, możemy się obrażać na imigrację, ale to jest już wpisane w naszą przyszłość - stwierdził. - Z drugiej strony nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich tych ludzi bezpośrednio - przyznał. - Jest również problem asymilacji. To jest problem, który Polacy przeżyli. Proszę pamiętać, że jesteśmy narodem diaspory. Jeździłem po całym świecie, nie było miejsca, gdzie bym Polaków nie spotkał - mówił były prezydent. Według Kwaśniewskiego w kwestii migracyjnej moglibyśmy brać przykład z krajów, które popełniły w tej materii najmniej błędów, na przykład ze Szwajcarii. - Europa powinna wprowadzić rodzaj kodeksu dla przybyszów - zasugerował.

Kwaśniewski w "Horyzoncie" o migrantach
Kwaśniewski w "Horyzoncie" o migrantachtvn24

Polityka Trumpa

Aleksander Kwaśniewski został zapytany o zdanie na temat polityki zagranicznej Trumpa. - Trump jest między dwiema postawami. Jedna bardzo emocjonalna, która każe mu w ciągu kwadransa podejmować decyzję o bombardowaniu Syrii, a druga jednak już pragmatyczna. Myślę że to na szczęście jest kwestia Korei Północnej - stwierdził były prezydent RP. - Myślę, że dla niego największym ciosem jest, że nie ma większości w Kongresie - kontynuował. - Wydaje się, że na tym etapie amerykańska machina demokratyczna równoważy wpływy dosyć niedoświadczonego i emocjonalnego prezydenta. Na ile to starczy? Zobaczymy - stwierdził. O stosunkach amerykańsko-rosyjskich były prezydent powiedział: - Jeżeli prawdą jest, że Rosjanie w sposób istotny ingerowali w wybory amerykańskie, to Trump znalazł się w pułapce. Atmosfera, szczególnie w Waszyngtonie jest absolutnie antyrosyjska. To trzyma dzisiaj Trumpa w kleszczach.

Dwa sposoby myślenia w obozie władzy

- Wydaje mi się, że dzisiejsza ekipa jest bardziej związana z Ameryką, a bardziej sceptyczna wobec Unii. To jest błąd. Gdyby udało się na tyle polską dyplomację wzmocnić, że mielibyśmy wpływ na to co Amerykanie chcą zrobić z Rosjanami, to byłoby dobrze. Czy jesteśmy w stanie to zrobić? To jest dobre pytanie - powiedział Aleksander Kwaśniewski o polskim rządzie.

Kwaśniewski w "Horyzoncie" o polskim rządzie
Kwaśniewski w "Horyzoncie" o polskim rządzie tvn24

Podkreślił jak istotna jest jedność wewnątrz Unii Europejskiej. - Ameryka i Chiny to jedyne dwa kraje na świecie, które mogą teraz powiedzieć "nas świat zewnętrzny mało obchodzi, my sobie damy radę”. Już Rosja nie może tego powiedzieć, w Europie nikt nie może powiedzieć, że on będzie robił politykę własną, włącznie z Niemcami, a już taki kraj jak Polska tym bardziej nie może. Unia pozostaje jedyną szansą, żeby Europa w tej nowej globalnej grze, która się toczy w ogóle znalazła swoje miejsce - zaznaczył. - W obozie władzy walczą dwa sposoby myślenia. Jeden to tok myślenia "hurra polski". To jest niezdrowe do polskiej pozycji, niekorzystne. Drugi nurt, który reprezentuje premier Szydło, to nurt pragmatyczny - dodał były prezydent.

Zobacz cały odcinek programu

Autor: bpm//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium