Kwarantanna - co muszę, czego mi nie wolno, ile trwa i jaka kara grozi za jej nieprzestrzeganie

Źródło:
tvn24.pl/Fakty TVN/gov.pl
Niedzielski: będziemy mieli do czynienia z szybszym przebiegiem zachorowań, dlatego podjęliśmy możliwość skrócenia kwarantanny do siedmiu dni
Niedzielski: będziemy mieli do czynienia z szybszym przebiegiem zachorowań, dlatego podjęliśmy możliwość skrócenia kwarantanny do siedmiu dniTVN24
wideo 2/4
Niedzielski: będziemy mieli do czynienia z szybszym przebiegiem zachorowań, dlatego podjęliśmy możliwość skrócenia kwarantanny do siedmiu dniTVN24

Na kwarantannie przebywa obecnie w Polsce 619 100 osób. W ostatnim tygodniu sanepid wysyłał na nią po 100 tysięcy ludzi dziennie. Co musi wiedzieć osoba, która zostaje skierowana na kwarantannę? Jakie ma obowiązki, jakie prawa i co grozi za złamanie zasad? Oto krótki przewodnik.

Polska weszła już w piątą falę pandemii, co znajduje potwierdzenie w codziennych komunikatach resortu zdrowia. W piątek ministerstwo poinformowało o 36 665 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wraz z lawinowym przyrostem liczby osób zakażonych zwiększa się liczba tych, którzy zostają zmuszeni poddać się obowiązkowej kwarantannie. To oznacza pewne obowiązki, których trzeba przestrzegać. Ale też daje uprawnienia.

Ile czasu trwa kwarantanna?

Kwarantanna, trwająca dotąd zgodnie z przepisami 10 dni, w dniu 21 stycznia 2022 r. została skrócona do 7 dni, co ogłosił na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. Nowe zasady wchodzą w życie od 25 stycznia 2022. Ma to związek z szybszym przebiegiem zachorowań na COVID-19 wywołanych wariantem omikron.

Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19, zostają skierowane na izolację. O długości jej trwania powiadamia sanepid. Domownicy i osoby "po kontakcie" odbywają siedmiodniową kwarantannę, choć jej czas może zostać skrócony.

Kwarantanna dla domowników - kiedy zostaje nałożona i ile trwa

Kwarantannie podlega przede wszystkim ten, kto zamieszkuje razem z osobą znajdującą się na izolacji, czyli taką, u której test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. W tym przypadku kwarantanna trwa przez cały okres izolacji osoby zakażonej plus dodatkowo siedem dni po jej zakończeniu.

Z kwarantanny może zostać zwolniony domownik w pełni zaszczepiony, wcześniej jednak musi uzyskać negatywny wynik testu. Informacja o zakończeniu kwarantanny pojawia się na Internetowym Koncie Pacjenta.

Kiedy muszę odbyć kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną?

Kwarantanna nakładana jest również na osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną. Ministerstwo Zdrowia i NFZ dokładnie to precyzują. Za bezpośredni kontakt uważa się:

– sytuację, w której przebywamy twarzą w twarz z osobą chorą, w odległości mniejszej niż dwa metry, przez ponad 15 minut; – sytuację, kiedy mieliśmy bezpośredni fizyczny kontakt z osobą zakażoną lub - bez środków ochrony - z wydzielinami osoby chorej; – przebywanie w tym samym pomieszczeniu co osoba chora przez co najmniej 15 minut; – kontakt z osobą zakażoną w środku transportu.

Z kwarantanny może zostać zwolniona osoba po kontakcie, jeśli jest w pełni zaszczepiona. Fakt kontaktu należy jednak zgłosić inspekcji sanitarnej, wypełniając formularz Zgłoś kwarantannę.

Kwarantanna po podróży

Na kwarantannę można również trafić w związku z przyjazdem bądź przylotem do Polski z innego kraju. Przy wjeździe z Turcji, ze strefy Schengen bądź państwa członkowskiego Unii Europejskiej możemy zostać z niej zwolnieni, jeżeli przedstawimy certyfikat świadczący o tym, że jesteśmy w pełni zaszczepieni, będziemy mieli dokument potwierdzający, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed przekroczeniem granicy przeszliśmy COVID-19 bądź przedstawimy nie starszy niż 48 godzin negatywny wynik testu na koronawirusa.

W przypadku przyjazdu do Polski z kraju spoza strefy Schengen - z kwarantanny może nas zwolnić tylko i wyłącznie negatywny wynik testu. W tym wypadku obowiązek przeprowadzenia testu mają również osoby zaszczepione.

Kwarantanna - kogo nie obowiązuje?

Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące odbywania kwarantanny w Polsce określa również to, kto kwarantannie nie podlega. Kwarantannie nie podlegamy, jeżeli mieszkamy z osobą, która została na nią skierowana, ale u niej samej nie potwierdzono obecności koronawirusa. Dotyczy to np. rodziców dziecka, które jest na kwarantannie w związku z zakażeniem kolegi z klasy.

Kwarantanna nie obejmuje też osób, które zakończyły hospitalizację lub izolację z powodu zakażenia koronawirusem.

Z obowiązku odbycia kwarantanny są również zwolnione osoby, które świadczą opiekę zdrowotną chorym na COVID-19. Muszą jednak codziennie wykonywać test antygenowy przed rozpoczęciem pracy - przez co najmniej siedem dni od styczności z wirusem.

Kwarantanna - kto informuje o jej nałożeniu?

Kwarantanna zostaje nałożona automatycznie na osoby, które zostaną skierowane na test w kierunku zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, zanim jeszcze otrzymają wynik (w przypadku testu PCR trzeba czekać około doby, przy teście antygenowym – klikanaście minut).

Inspekcja sanitarna przekazuje informacje dotyczące nałożenia kwarantanny za pomocą automatycznych powiadomień. Komunikat nadawany jest z numeru +48 22 10 43 705. Informacje dotyczące nałożonej na nas kwarantanny możemy sprawdzić również na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Kwarantanna - jakie zasady obowiązują?

Po przejściu na kwarantannę zmuszeni jesteśmy pozostać w domu. Miejsce jej odbywania nie musi znajdować się pod adresem, pod którym jesteśmy zameldowani. O tym, gdzie będziemy przebywać podczas kwarantanny, musimy jednak poinformować sanepid. Można w tym celu skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Po rozpoczęciu kwarantanny nie ma już możliwości zmiany miejsca jej odbywania, a samodzielne opuszczenie zgłoszonej przez nas lokalizacji oznacza złamanie zasad.

Podczas przebywania na kwarantannie nie możemy wychodzić z domu. Jeżeli poczujemy się gorzej, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu. Zobligowani jesteśmy do współpracy ze wszelkimi organami (sanepid, policja, pracownicy ochrony zdrowia), które będą kontrolowały nas podczas przebywania na kwarantannie.

Kwarantanna domowa - obowiązkowa aplikacja

Osoby skierowane na kwarantannę muszą również na swoich telefonach zainstalować specjalną aplikację o nazwie "Kwarantanna domowa". Pobrać ją można zarówno w sklepie App Store, jak i w Google Play. Zwolnione z tego obowiązku są tylko osoby niewidzące lub niedowidzące oraz ci, którzy złożyli odpowiednim służbom oświadczenie, że nie są abonentami bądź użytkownikami sieci komórkowej lub nie posiadają sprzętu, który by pozwalał na obsługę aplikacji. Korzystanie z aplikacji nie dotyczy osób, które przebywają na izolacji.

W przypadku, kiedy odbywanie kwarantanny uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie, należy skontaktować się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej. Możemy z niego otrzymać wsparcie - choćby w robieniu codziennych zakupów. Osoby, które zaobserwują problemy ze swoim zdrowiem psychicznym, mogą uzyskać pomoc, dzwoniąc na numer całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego - 800 100 102.

Jaka kara za nieprzestrzeganie kwarantanny?

Na osobę, która nie przestrzega zasad kwarantanny, może zostać nałożona kara w wysokości do 30 tysięcy złotych. Wysokość kary rozpatrywana jest w każdym przypadku indywidualnie.

Kwarantanna a świadczenia pieniężne

Osoba poddana kwarantannie ma prawo do wypłaty wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego. Informacja o tym, że musieliśmy się jej poddać, jest przekazywana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następnie ZUS udostępnia zgromadzone dane pracodawcom na profilu PUE ZUS. Informacja o przebytej przez nas kwarantannie, która zostanie wprowadzona do systemu, jest podstawą do wypłaty świadczenia za okres, w którym nie mogliśmy być w pracy.

Świadczenie pieniężne przysługuje osobie skierowanej na kwarantannę w związku z podleganiem pod ubezpieczenie chorobowe. W przypadku gdy nie skontaktowała się z nami Państwowa Inspekcja Sanitarna, a kwarantannę odbywaliśmy z powodu uzyskania pozytywnego testu przez osobę, z którą razem mieszkamy, trzeba złożyć specjalne oświadczenie. Muszą się w nim znaleźć następujące informacje:

1) Imię, nazwisko i PESEL (jeżeli go posiada) osoby, która ubiega się o świadczenie.

2) Data rozpoczęcia kwarantanny, czyli dzień, w którym u naszego współlokatora potwierdzono zakażenie koronawirusem.

3) Data zakończenia kwarantanny, która kończy się siedem dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.

4) Imię, nazwisko i PESEL (jeżeli go posiada) osoby zakażonej i informacje o dniu rozpoczęcia i zakończenia jej izolacji.

Osoba, która ubiega się o zasiłek opiekuńczy w związku z opiekowaniem się inną osobą przebywającą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, powinna złożyć specjalne oświadczenie o konieczności sprawowania takiej opieki.

W celu uzyskania bezpośrednich informacji dotyczących kwarantanny należy skontaktować się z całodobową infolinią inspekcji sanitarnej - +48 22 25 00 115.

Autorka/Autor:kkow//az

Źródło: tvn24.pl/Fakty TVN/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Uczestnicy Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego wyrazili we wtorek przekonanie, że pokój w Unii Europejskiej zależy od zabezpieczenia wschodniej granicy. Fińscy deputowani zwracają przy tym uwagę, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową na granicy ich kraju.

Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Źródło:
PAP

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Meizhou w chińskiej prowincji Guangdong zawaliła się część autostrady. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska. Nie żyją 24 osoby, kilkadziesiąt jest rannych. W ostatnim czasie region ten nawiedziły ulewne opady deszczu.

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek z udziałem dwóch samochodów na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Ranne zostały trzy osoby. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Droga w kierunku Legnicy jest zablokowana.

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Gdańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy weszli do banku z pistoletem na wodę i żartowali, że dokonują napadu. Pracownikom nie było do śmiechu, uruchomili procedurę napadową. Na miejsce przyjechała policja.

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska, PAP

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24