Ministerstwo Zdrowia poinformowało o aktualizacji aplikacji mojeIKP. W najnowszej wersji będą w niej dostępne wyniki testu na koronawirusa oraz decyzja o skierowaniu na kwarantannę lub izolację domową.
MojeIKP to bezpłatna aplikacja mobilna Ministerstwa Zdrowia, która daje dostęp do wybranych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. W IKP przez przeglądarkę znajdziemy m.in. wyniki testu na koronawirusa oraz decyzję o skierowaniu na kwarantannę lub izolację domową.
Teraz - jak czytamy w komunikacie - dostęp do tych informacji uzyskamy również za pomocą aplikacji w telefonie. W tym celu należy uruchomić aplikację mojeIKP, kliknąć na e-zdrowie (na dole strony po lewej) i wybrać "Wynik testu i kwarantanna".
"Nie musisz już czekać na informację od swojego lekarza, dzwonić do przychodni, punktu czy sanepidu" - dodano.
Aplikację mojeIKP można pobrać z Google Play lub iOS z App Store. Ponadto w aplikacji jest dostęp m.in. do: e-recept (które można wykupić bez podawania numeru PESEL), e-skierowań, e-rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 oraz Unijnego Certyfikatu COVID (UCC).
Koronawirus. Zasady kwarantanny
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.
W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W przypadku niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.
Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił w poniedziałek w Radiu Plus, że jest dyskusja, by skorygować zasady kwarantanny, ale nie ma na tę chwilę decyzji. Po zmianach kwarantanna miałaby zostać skrócona.
Izolacja domowa - co to?
Izolacja domowa to z kolei odosobnienie osoby, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jak czytamy na rządowych stronach, izolacją domową zostaje objęta osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu, chyba że została ona skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji. "Podczas izolacji pacjent pozostaje w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie ma takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne skierują go do wyznaczonego ośrodka" - dodano.
Izolacja w warunkach domowych trwa 10 dni i zaczyna się w dniu, w którym pacjent otrzymuje pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Co ważne, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock