- Wanda Nowicka będzie kandydatką Ruchu Palikota na stanowisko wicemarszałka Sejmu - poinformował Janusz Palikot po spotkaniu ze świeżo wybranymi posłami swojego Ruchu. On sam zostanie szefem klubu parlamentarnego. Tym samym potwierdził nieoficjalne informacje TVN24.
- Po pierwsze to kobieta. Po drugie to osoba, która sprawdziła się podczas kampanii wyborczej. Po trzecie przez ten czas wypracowała sobie autorytet wśród członków klubu - argumentował Palikot wskazanie znanej feministki na kandydatkę na wicemarszałka Sejmu.
Dodał, że jest pewien, iż Nowicka sobie poradzi z funkcją wicemarszałka. - To bardzo asertywna i twarda osoba - ocenił.
Janusz Palikot powiedział też, że "nie rwie" się do pełnienia funkcji szefa klubu parlamentarnego, ale będzie pełnił tę funkcję tak długo, jak odpowiedniego doświadczenia nie zdobędą nowi posłowie.
Szef RP poinformował także, że rzecznikiem klubu będzie Andrzej Rozenek.
Filolog klasyczna i dziennikarz
Wanda Nowicka to znana feministka i działaczka społeczna, z zawodu jest filologiem klasycznym. W okręgu warszawskim, z którego kandydowała, zdobyła 7,065 głosów.
Andrzej Rozenek to dziennikarz specjalizujący się w tematyce wojskowości i bezpieczeństwa i do tej pory pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego tygodnika "Nie". W Katowicach, skąd startował w wyborach zdobył 15,793 głosów.
Jak wybiera się Marszałka?
Marszałek wybierany jest spośród posłów na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Po złożeniu przez posłów ślubowania Marszałek Senior przeprowadza wybór Marszałka Sejmu.
Kandydaturę zgłosić może grupa 15 posłów, a wyboru dokonuje się większością bezwzględną w głosowaniu imiennym. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, wówczas przeprowadza się kolejną turę głosowania, skreślając z listy kandydatów tego, który otrzymał najmniejszą liczbę głosów.
W analogiczny sposób wybiera się wicemarszałków. Oznacza to, że osoba zgłoszona przez daną partię może nie zdobyć w pierwszym głosowaniu wymaganej większości i nie objąć stanowiska.
Po wyborze Marszałka dokonuje się wyboru jego zastępców – wicemarszałków.
Ruch Palikota trzecią siłą w Sejmie
W niedzielnych wyborach parlamentarnych zwyciężyła PO. Otrzymała 39,18 proc. głosów. PiS zdobył 29,89 proc., Ruch Palikota 10,02 proc., PSL 8,36 proc., a SLD 8,24 proc.
W przeliczeniu na mandaty Platforma ostatecznie wprowadzi do Sejmu 207 posłów, a PiS - 157. Trzecią siłą w Sejmie będzie właśnie Ruch Palikota, który będzie reprezentowany przez 40 posłów.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/East News/ Piotr Wygoda