Jak wyjaśnił Paweł Kukiz, kandydaturę zgłosiła Koalicja Polska przy wsparciu posłów Konfederacji. Dodał, że wymagana liczba podpisów popierających przewyższała liczbę posłów tworzących Koalicję Polską, których jest 30. - Więc zgłosiliśmy się do Konfederacji z prośbą o kolejne podpisy i jest wręcz pewne, że Konfederacja tę kandydaturę zaakceptuje, bo jest to jedna z najlepszych kandydatur - ocenił polityk.
Kukiz: Isakowicz-Zaleski miał problemy z hierarchami Kościoła
Według Kukiza, ksiądz Isakowicz-Zaleski jest człowiekiem, który od dawna sprzeciwia się wszelkim nieprawościom, czy to w życiu świeckim, czy w życiu kościelnym.
- Jest człowiekiem konsekwentnym w realizacji swoich idei i ideałów chrześcijańskich, który niejednokrotnie z tego tytułu miał problemy z hierarchami Kościoła. Nie ze względów jakichś odstępstw od wiary, lecz ze względu właśnie na to, że dążył przez całe życie do zrealizowania nakazów etycznych, jakie religia rzymskokatolicka czy chrześcijaństwo wskazuje - powiedział Kukiz.
Pierwsi członkowie powołani po ośmiu miesiącach
Ustawa o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat weszła w życie 26 września 2019 roku. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. Za powołaniem komisji podczas głosowania w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno obozu rządzącego, jak i opozycji.
Zgodnie z założeniami ustawy komisja ma składać się z siedmiu członków - trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym członku powołanym przez premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka.
Pierwszym członkiem komisji - powołanym na to stanowisko 15 maja, po prawie ośmiu miesiącach od wejścia w życie ustawy przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka - został związany z Instytutem Ordo Iuris prawnik dr hab. Błażej Kmieciak.
21 maja prezydent powołał Justynę Kotowską z Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a premier Elżbietę Malicką, która zawodowo przez wiele lat była związana z ochroną zdrowia. Przez 10 lat pracowała też w oświacie jako nauczycielka i wychowawczyni.
Bez rozliczeń
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii w maju ubiegłego roku, po premierze filmu braci Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.
CZYTAJ: Rok po emisji filmu Sekielskich o pedofilii w Kościele. Zmiany niemal niewidoczne >>>
Po głośnym filmie nie zaostrzono kar za tego typu przestępstwa, nie został rozliczony żaden z hierarchów odpowiedzialnych za ukrywanie pedofilii w Kościele. 16 maja premierę miał drugi dokument Sekielskich "Zabawa w chowanego", także poświęcony problemowi pedofilii wśród księży.
Autorka/Autor: js//rzw
Źródło: PAP, tvn24.pl