"Postępowanie kanoniczne wobec księdza Dymera zostało zamknięte". Jest odpowiedź kurii

Autor:
js//now
Źródło:
TVN24
Sprawa księdza Andrzeja Dymera. Kalendarium
Sprawa księdza Andrzeja Dymera. KalendariumTVN24
wideo 2/4
TVN24Sprawa księdza Andrzeja Dymera. Kalendarium

12 lutego miała miejsce sesja wyrokowa. Treść i uzasadnienie wyroku zostaną w ciągu 14 dni przesłane do Kongregacji Nauki Wiary i do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - poinformował TVN24 rzecznik archidiecezji gdańskiej ksiądz Maciej Kwiecień. Odniósł się do sprawy duchownego Andrzeja Dymera.

Ksiądz Andrzej Dymer był oskarżany o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Szczecińscy biskupi mieli wiedzieć o jego czynach już w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Śledztwo wszczęto jednak dopiero po publikacji dziennikarzy "Gazety Wyborczej" w 2008 roku. Zostało ono jednak umorzone. Wyrok przed świeckim sądem nie zapadł - przestępstwa się przedawniły, bo tak długo ukrywała je szczecińska kuria.

W 2008 roku sąd kościelny skazał duchownego za molestowanie seksualne wychowanków, nałożył na niego karę pieniężną i zakazał pracy z młodzieżą. Ksiądz Dymer złożył wówczas apelację, która była rozpatrywana przez sąd archidiecezji gdańskiej.

We wtorek ksiądz Andrzej Dymer zmarł po długiej chorobie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kalendarium sprawy księdza Andrzeja Dymera >>>

Postępowanie zamknięte, trybunał "nie upubliczni dokumentacji procesowej"

Rzecznik archidiecezji gdańskiej ksiądz Maciej Kwiecień poinformował we wtorek TVN24, że "postępowanie kanoniczne wobec ks. Andrzeja Dymera zostało zamknięte pod koniec 2020".

"W dniu 12 lutego br. miała miejsce sesja wyrokowa. Treść i uzasadnienie wyroku zostaną w ciągu 14 dni przesłane do Kongregacji Nauki Wiary i do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - przekazał w przesłanej odpowiedzi.

"Gdański Trybunał Metropolitalny nie upubliczni dokumentacji procesowej ks. Andrzeja Dymera i treści wydanego wyroku" - dodał rzecznik gdańskiej archidiecezji.  

Decyzja o odwołaniu po spotkaniu z ofiarą

12 lutego ksiądz Andrzej Dymer został odwołany przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę z funkcji dyrektora Instytutu Medycznego imienia Jana Pawła II w Szczecinie. Według czasopisma "Więź" metropolita szczecińsko-kamieński decyzję podjął po spotkaniu z mężczyzną, który przed laty był wykorzystany seksualnie przez księdza Dymera.

REPORTAŻ "NAJDŁUŻSZY PROCES KOŚCIOŁA". OBEJRZYJ W TVN24 GO >>>

Nosowski: sprawa księdza Dymera od 2008 była powszechnie znana
Nosowski: sprawa księdza Dymera od 2008 była powszechnie znanaTVN24

"Niesłychana przewlekłość procedur"

W poniedziałek, po emisji reportażu TVN24 o sprawie księdza Andrzeja Dymera, głos zabrał prymas Polski, delegat episkopatu do spraw ochrony dzieci i młodzieży arcybiskup Wojciech Polak. "Uważam, że niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie księdza Andrzeja Dymera oraz brak odpowiedniego traktowania osób skrzywdzonych na wielu etapach tego postępowania nie mają żadnego usprawiedliwienia" - przekazał.

Prymas Polak: niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie księdza Dymera nie ma usprawiedliwienia
Prymas Polak: niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie księdza Dymera nie ma usprawiedliwieniaTVN24

Autor:js//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości