TVN24 | Polska

Przywrócił Juszczyszyna do orzekania i stracił stanowisko. Teraz grozi mu jeszcze dyscyplinarka

TVN24 | Polska

Autor:
ads\mtom
Źródło:
tvn24.pl
Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie o powrocie Pawła Juszczyszyna (wideo z 20 grudnia 2021)
Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie o powrocie Pawła Juszczyszyna (wideo z 20 grudnia 2021)TVN24
wideo 2/7
TVN24Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie o powrocie Pawła Juszczyszyna (wideo z 20 grudnia 2021)

Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, "prowadzi czynności" wobec Krzysztofa Krygielskiego. Krygielski jako wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie przywrócił do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna.

We wtorek Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych "podjął i prowadzi czynności wyjaśniające" w sprawie wiceprezesa Krzysztofa Krygielskiego - czytamy w komunikacie wydanym przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Schab napisał o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego", które miałoby polegać na "naruszeniu godności urzędu przez ustalonego sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie poprzez to, że w dniu 20 grudnia 2021 roku, jako wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że pomimo obowiązywania uchwały Sądu Najwyższego (...) o zawieszeniu sędziego Pawła J. w czynnościach służbowych, wydał zarządzenia o dopuszczeniu tego sędziego do orzekania w Sądzie Rejonowym w Olsztynie".

Sędzia Przemysław RadzikTVN24

To - czytamy - "naruszało przepis (...) określający obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym obowiązek stania na straży prawa, a tym samym (...) stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

CZYTAJ CAŁY KOMUNIKAT

Przywrócił Juszczyszyna, stracił stanowisko

17 grudnia Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał wyrok, w którym uznał, że Paweł Juszczyszyn został zawieszony w obowiązkach bezprawnie i nakazał sądowi w Olsztynie dopuścić sędziego do orzekania.

Krzysztof KrygielskiTVN24

Po tym rozstrzygnięciu 20 grudnia Krzysztof Krygielski, wówczas jeszcze wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, po blisko dwóch latach zawieszenia przywrócił do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna. Krygielski pełnił obowiązki prezesa sądu po tym, jak w piątek 24 grudnia upłynęła kadencja prezesa Nawackiego.

Jeszcze tego samego dnia Nawacki został powołany na kolejną kadencję, przerwał urlop i przyjechał do pracy, by anulować decyzję swojego zastępcy. Krygielski został odwołany ze stanowiska przez ministra sprawiedliwości.

Sąd: uchwała w sprawie sędziego Juszczyszyna nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał we wtorek wyrok w jeszcze innej sprawie sędziego Juszczyszyna. Uznał, że decyzja nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu Juszczyszyna w pracy sędziego i obniżenie mu pensji "nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego".

- Jestem w pełni usatysfakcjonowany. Ponownie zażądam od prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego, by natychmiast dopuścił mnie do orzekania - zapowiedział Juszczyszyn.

Autor:ads\mtom

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości