Krzysztof Gawkowski objął stanowisko wicepremiera i ministra cyfryzacji w nowym rządzie Donalda Tuska. Zanim przed czterema laty zdobył mandat poselski, udzielał się między innymi w samorządzie. Gawkowski jest również wykładowcą akademickim, społecznikiem i autorem książek. Co jeszcze warto wiedzieć o nowym wicepremierze?
W rządzie Donalda Tuska, który został zaprzysiężony w środę 13 grudnia, Krzysztof Gawkowski objął funkcję wicepremiera i ministra cyfryzacji.
Krzysztof Kamil Gawkowski urodził się 11 kwietnia 1980 roku w Warszawie. Jest doktorem nauk humanistycznych specjalizującym się w tematyce bezpieczeństwa państwa i administracji samorządowej. Rozprawę doktorską poświęcił prawu wyborczemu do samorządu terytorialnego w III RP na tle europejskim. Obronił ją w 2011 roku na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Pięć lat wcześniej obronił pracę magisterską na Wydziale Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie.
Krzysztof Gawkowski - działalność polityczna
Gawkowski zawodowo pracuje jako wykładowca akademicki. Od 2002 do 2010 roku był radnym Rady Miejskiej w Wołominie. W 2010 został wybrany na radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i pełnił tę funkcję przez kolejne cztery lata. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku startował z pierwszego miejsca na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu nr 16 (Płock), nie uzyskał jednak mandatu.
O miejsce w Sejmie bezskutecznie ubiegał się również w kolejnych wyborach, startując z okręgu nr 4 (Bydgoszcz). W 2019 roku z listy Wiosny startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W tym samym roku zdobył mandat poselski w wyborach do polskiego parlamentu (ponownie startując w okręgu nr 4 z listy SLD), jest również posłem Sejmu X kadencji.
ZOBACZ TEŻ: "Roboty będzie wiele, bo ostatnie lata to głównie nienawiść, poniewieranie drugim człowiekiem"
Nowy wicepremier i minister cyfryzacji przez kilkanaście lat związany był z SLD. Wstąpił do tej partii w 2000 roku. Od 2012 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego Sojuszu, był też jego wiceprzewodniczącym. W 2015 roku znalazł się w gronie negocjatorów porozumienia, które doprowadziło do zawiązania koalicji wyborczej pod nazwą Zjednoczonej Lewicy. W 2018 roku odszedł z SLD, po czym dołączył do Wiosny Roberta Biedronia. Gawkowski w powstałej w 2019 roku partii objął funkcję sekretarza zarządu. Od 2021 roku jest członkiem Nowej Lewicy.
Krzysztof Gawkowski - inna działalność
Z biogramu Krzysztofa Gawkowskiego opublikowanego na stronie klubu Lewicy wynika, że polityk jest dyrektorem Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa, członkiem komitetu technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, inicjatorem powołania Instytutu Profilaktyki Społecznej, zajmującego się walką z ubóstwem, oraz współpracownikiem Komisji Europejskiej w ramach europejskiej kampanii dotyczącej przeciwdziałania narkomanii.
Gawkowski jest również autorem książek, w tym powieści kryminalnych "Piętno prawdy", "Cień przeszłości" i "Odnowa". W 2023 roku opublikował "Nowe państwo", książkę, która - jak wskazuje wydawca - "jest swoistym credo polityka, który ocenia polską drogę przebytą po 1989 r., ciekawie ilustrując ją wątkami osobistymi".
Źródło: tvn24.pl