Ustawa Bodnara o zmianach w KRS. "Ukłon w kierunku pewnej stabilności całego systemu"

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza
Traczyk o projekcie nowelizacji ustawy o KRS: to ukłon w stronę pana prezydenta
Traczyk o projekcie nowelizacji ustawy o KRS: to ukłon w stronę pana prezydentaTVN24
wideo 2/5
Traczyk o projekcie nowelizacji ustawy o KRS: to ukłon w stronę pana prezydentaTVN24

Projekt ustawy autorstwa ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, zakładający odpolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa, to ukłon w stronę prezydenta, ale też ukłon w kierunku pewnej stabilności całego systemu - ocenił w TVN24 politolog Adam Traczyk z fundacji More in Common, odnosząc się do opisanych przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów zmian proponowanych przez Bodnara. Jak dodał, "jest to szansa na odbudowanie zaufania do systemu prawnego".

- Zapewniam, że będziemy dążyli ze wszelkich sił do tego, aby naprawić wymiar sprawiedliwości - powiedział w sobotę w rozmowie z reporterem TVN24 szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar. Przypomniał też, że przygotował projekt ustawy dotyczący Krajowej Rady Sądownictwa. Dodał, że trafi on do rządu "w najbliższych dniach". - Najważniejsza rzecz to jest po prostu przywrócić ten zwyczajny, konstytucyjny tryb wyboru sędziów, którzy są członkami Krajowej Rady Sądownictwa. I myślę, że to jest jeden z pierwszych projektów ustaw, który będzie procedowany w ciągu najbliższych dni - stwierdził.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy projekt zmian konstytucyjnych? Adam Bodnar: w tym tygodniu będzie dość istotne działanie

Przedstawiając projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, Bodnar podkreślał, że jest on "absolutnie fundamentalny". - Mamy wielką nadzieję, że ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, dzięki czemu przynajmniej jedna cząstka sporu o praworządność zostanie zakończona - oświadczył. 

Ustawa ma na celu odpolitycznienie KRS, kluczowego organu dla wymiaru sprawiedliwości, odpowiedzialnego za wskazywanie kandydatów na sędziów. Tak zwanych neosędziów jest w sądach ponad 2 tysiące.

Traczyk: to ukłon w stronę pana prezydenta

O szczegółach projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa ministra Bodnara pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Jak podkreśla dziennik, projekt, który w lutym ma trafić do Sejmu, zakłada odpolitycznienie KRS, jednak nie rozwiązuje problemu tzw. neosędziów. "Zmiany w samej KRS mają być więc łatwiejsze do przełknięcia dla prezydenta, który będzie decydował, czy podpisać przyszłą ustawę" - czytamy.

Doniesienia "Wyborczej" i projekt ustawy ministra sprawiedliwości komentował w poniedziałek na antenie TVN24 politolog Adam Traczyk z fundacji More in Common. - Jest to ukłon w stronę pana prezydenta, ale też ukłon w kierunku pewnej stabilności całego systemu - ocenił. Według Traczyka "jest to szansa na odbudowanie pewnego zaufania do systemu prawnego, do pewności, że ten system prawny i te orzeczenia, które ten system prawny z siebie wydaje, będą trwałe i będą nienaruszalne".

- Wydaje się, że to także jest pewna kluczowa sprawa i kluczowe wyzwanie, bo musimy ewidentnie odbudować zaufanie do całego systemu prawnego, do sądów, do wyroków, które one wydają. Konieczne jest przywrócenie obywatelom poczucia stabilności - mówił politolog.

Zwrócił uwagę, że zaufanie do sądów już przed 2015 rokiem "nie było oszałamiające". - Po 2015 roku zaufanie do całego systemu prawnego spadło jeszcze bardziej. Jego autorytet został sprowadzony do bardzo niskiego poziomu - zauważył.

Traczyk stwierdził, że "znajdujemy się w stanie pewnego chaosu". - Obywatele w oczywisty sposób dostrzegają te problemy, więc próba zawarcie pewnego kompromisowego rozwiązania, które pomoże nam jako państwu uzyskać pewien poziom stabilizacji, byłoby z pewnością czymś pożądanym - ocenił.

Traczyk o projekcie nowelizacji ustawy o KRS: to ukłon w stronę pana prezydenta
Traczyk o projekcie nowelizacji ustawy o KRS: to ukłon w stronę pana prezydentaTVN24

"GW": zmiany w KRS mają być łatwiejsze do przełknięcia dla prezydenta

"Przyszła ustawa - zdaniem twórców projektu - przywróci konstytucyjność przepisom o obsadzie KRS, usunie negatywne skutki wadliwego rozwiązania obowiązującego od 2018 r. a także wykona wyroki TSUE i ETPC, zapewniając KRS niezależność. Dotyczy ona jednak wyłącznie rady, nie rozwiązując problemu neosędziów i orzeczeń wydawanych z ich udziałem" - czytamy w artykule "Gazety Wyborczej" autorstwa Łukasza Woźnickiego pod tytułem "Odpolitycznienie KRS bez tykania neosędziów. Czy Duda przełknie ustawę Bodnara".

Dziennik przypomina, że tzw. neosędziów jest w polskich sądach ponad 2 tysiące. Prezydent Andrzej Duda oświadczył niedawno, że nie pozwoli na "żadną weryfikację sędziów" powołanych za jego prezydentury. - Jeśli chodzi o inne aspekty zmian w wymiarze sprawiedliwości, to jestem otwarty - dodał prezydent.

Andrzej Duda: nie pozwolę na weryfikację sędziów powołanych w okresie mojej prezydentury
Andrzej Duda: nie pozwolę na weryfikację sędziów powołanych w okresie mojej prezydenturyTVN24

"Zmiany w samej KRS mają być więc łatwiejsze do przełknięcia dla prezydenta, który będzie decydował, czy podpisać przyszłą ustawę" - ocenia "GW". "Liczymy na to, że pan prezydent będzie skłonny naprawić wspólnie z nami status KRS w sytuacji, gdy ta ustawa bezpośrednio nie dotyka statusu sędziów" - powiedział wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur, cytowany przez "Wyborczą".

Na razie projekt ustawy w sprawie KRS, który ma zostać wysłany do Sejmu jako rządowy, przechodzi konsultacje. "Propozycja przepisów odpolityczniających Krajową Radę Sądownictwa powstała w oparciu o projekty zmian w KRS opracowane w ostatnich latach przez stowarzyszenie sędziów Iustitia, a także senatorów ówczesnej opozycji" - przypomina "Wyborcza". Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że efektem tych zmian ma być "najbardziej demokratyczny sposób obsadzenia KRS od 1989 r.".

Prawo wyboru członków KRS wróci do sędziów

Zgodnie z projektem Bodnara prawo wyboru przedstawicieli do KRS ma zostać przywrócone sędziom (za rządów PiS kompetencja ta została przekazana Sejmowi). Sędziowie ci - jak pisze "GW" - będą wybierać przedstawicieli w wyborach. "I to jest nowość" - podkreśla dziennik. Do obsadzenia jest 15 miejsc dla sędziów wybieranych na czteroletnie kadencje.

"Te miejsca - to kolejna nowość - mają przypaść przedstawicielom wszystkich pionów czy szczebli sądownictwa. I tak sędziowie sądów rejonowych, których jest najwięcej, wybieraliby ośmiu przedstawicieli w radzie. Dwóch przypadłoby sędziom sądów okręgowych, a sędziom pozostałych sądów - m.in. z SN czy NSA - po jednym" - wyjaśnia "GW".

Krajowa Rada Sądownictwa KRS

Przy KRS ma zostać także utworzona Rada Społeczna, która będzie oceniać kandydatów startujących w konkursach sędziowskich. W jej skład mieliby wchodzić przedstawiciele samorządów prawniczych, prokuratorów, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz osoby z organizacji pozarządowych wskazane przez prezydenta. Ma to w założeniu zminimalizować "ryzyko politycznego nacisku na radę".

Wybory miałaby przeprowadzić Państwowa Komisja Wyborcza w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie nowej ustawy.

"Prawo do zgłoszenia (poparcia) kandydatów miałyby grupy sędziów liczące od 10 do 40 osób w zależności od grupy sędziowskiej. Mogliby ich zgłaszać także grupy 2 tys. obywateli, samorządy prawnicze czy uczelnie wyższe. Prawidłowość zgłoszeń ma weryfikować PKW, a jeśli zgłoszenia nie przyjmie, kandydatowi będzie przysługiwało odwołanie do Sądu Najwyższego. Projekt przewiduje też możliwość wniesienia protestu przeciwko ważności wyboru członka Rady do SN czy ponowienie wyborów w przypadku potwierdzenia nieprawidłowości" - wyjaśnia "Wyborcza".

Jak dodaje, innym nowym rozwiązaniem przewidzianym w projekcie Bondara są obligatoryjne publiczne wysłuchania kandydatów. "Aby opinia publiczna mogła zapoznać się z kandydaturami i skonfrontować je z wynikiem wyborów" - tłumaczą autorzy projektu.

"GW" wskazuje, że ogłoszenie wyników pierwszych wyborów przez PKW ma wiązać się z wygaszeniem mandatów obecnych 15 członków upolitycznionej KRS wybranych przez poprzedni Sejm. "Twórcy projektu uważają, że można przerwać ich kadencje, skoro wybrano ich w niekonstytucyjnym trybie" - czytamy.

Adam Bodnar: sami sędziowie, przy wsparciu Państwowej Komisji Wyborczej, będą wybierali sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa
Adam Bodnar: sami sędziowie, przy wsparciu Państwowej Komisji Wyborczej, będą wybierali sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa TVN24

"GW": wybory do KRS nie dla każdego

"Wyborcza" pisze również o szeregu "bezpieczników" w projekcie ministra sprawiedliwości, które w założeniu mają zagwarantować niezależność przyszłej KRS. "To one - z różnych powodów - wzbudziły największe kontrowersje organizacji czy sądów, które oceniały projekt w ramach konsultacji" - zauważa dziennik. 

"I tak sędziowie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości - obecnie i w ciągu ostatnich trzech lat - nie mogliby kandydować do Rady ani nawet poprzeć zgłoszenia kandydata" - pisze "GW". Celem jest uniknięcie podejrzeń jakiegokolwiek wpływu politycznego na członków KRS - wyjaśniał wiceminister sprawiedliwości. "Wyborcza" zauważa, że w świetle proponowanych przepisów "prezes czy wiceprezes sądu nie będzie mógł być członkiem KRS".

Dziennik podkreśla, że prawa do kandydowania i popierania kandydatów w pierwszych wyborach do KRS zostaliby pozbawieni tzw. neosędziowie. "Chociaż nadal mogliby głosować" - zaznacza.

RPO o projekcie zmian

W poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek przekazał ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi opinię w sprawie projektu nowelizacji ustawy o KRS. RPO ocenił, że "jest to krok w dobrym kierunku z punktu widzenia wdrożenia do polskiego prawa standardów orzecznictwa Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Zaznaczył, że "projekt nie rozwiązuje jednak kluczowego problemu systemowego, jakim jest status około 2300 sędziów i asesorów powołanych na wniosek KRS w latach 2018-2023", czyli tak zwanych neosędziów. Zdaniem Rzecznika projekt wymaga pewnych zmian gwarantujących "pełną realizację intencji ustawodawcy, poszanowanie praw jednostki oraz uwzględnienie głosu społeczeństwa obywatelskiego w procesie powoływania sędziów".

Wiącek postuluje m.in. doprecyzowanie, "którzy sędziowie wybierają których sędziów w skład Rady". Proponuje także usunięcie z projektu artykułu, pozbawiającego praw udziału w wyborach do KRS sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub Kancelarii Prezydenta RP, a także uzupełnienie projektu o przepis wyraźnie wskazujący początek kadencji sędziowskich członków KRS.

W opinii RPO w projekcie powinno także znaleźć się "wyraźne wskazanie kryteriów, jakimi powinna kierować się Rada przy wyborze kandydatów na sędziów oraz wyraźne wymienienie elementów uzasadnienia uchwały, w tym wymóg wskazania konkretnych powodów przemawiających za wyborem danej kandydatury oraz wymóg odniesienia się do opinii Rady Społecznej".

Autorka/Autor:momo

Źródło: TVN24, Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24