Kiedy projekt zmian konstytucyjnych? Adam Bodnar: w tym tygodniu będzie dość istotne działanie

Źródło:
tvn24.pl
Bodnar o reformach w sprawie praworządności: spodziewam się, że w tym tygodniu uda się to przedstawić
Bodnar o reformach w sprawie praworządności: spodziewam się, że w tym tygodniu uda się to przedstawićTVN24
wideo 2/7
Bodnar o reformach w sprawie praworządności: spodziewam się, że w tym tygodniu uda się to przedstawićTVN24

Zapewniam, że będziemy dążyli ze wszelkich sił do tego, aby naprawić wymiar sprawiedliwości - powiedział w sobotę szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar. Mówił o zapowiadanej przez rządzących propozycji zmian w konstytucji prowadzącej do naprawy wymiaru sprawiedliwości. - Myślę, że w tym tygodniu będzie dość istotne działanie w tym kontekście. Przynajmniej tego się spodziewam, że w tym tygodniu uda się to przedstawić - przekazał.

W sobotę odbyła się Gala Liderów Polskiego Biznesu - której organizatorem był Business Centre Club - wieńcząca XXXI edycję konkursu Lider Polskiego Biznesu. W czasie uroczystości, poza Statuetkami Lidera Polskiego Biznesu, przyznano też Nagrody Specjalne. Otrzymali je minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Były to odpowiednio Nagroda Specjalna BCC dla Osobistości Krajowej i Nagroda Specjalna BCC dla Osobistości Zagranicznej.

Mark Brzezinski i Adam Bodnar z Nagrodami Specjalnymi BCC
Mark Brzezinski i Adam Bodnar z Nagrodami Specjalnymi BCCTVN24

Po gali Bodnar rozmawiał z reporterem TVN24. Minister został zapytany między innymi o to jak daleko pójdą reformy dotyczące praworządności, które przygotowuje resort, a które miałyby zakładać również zmiany w konstytucji.

- Myślę, że dobrą cechą każdego polityka jest to, żeby nie uprzedzać działań, które zostaną podjęte, poprzez wypowiedzi prasowe. Tak że jak te działania się pojawią, to wtedy państwo zobaczą, co to jest. One będą odpowiednio przygotowane, opisane i przedstawione. Zapewniam, że będziemy dążyli ze wszelkich sił do tego, aby naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce - odpowiedział szef ministerstwa sprawiedliwości.

Na pytanie, "kiedy można się spodziewać tych poprawek konstytucyjnych", Bodnar odparł: - Myślę, że w tym tygodniu będzie dość istotne działanie w tym kontekście. Przynajmniej tego się spodziewam, że w tym tygodniu uda się to przedstawić.

ZOBACZ TEŻ: Minister sprawiedliwości: należy gruntownie zreformować funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa

Bodnar o TK. "Na ten problem musimy w sposób kompleksowy odpowiedzieć"

Pytany, czy zmiany dotyczą Trybunału Konstytucyjnego, podkreślał, że organ ten "jest absolutnie fundamentalny z punktu widzenia gwarancji wartości konstytucyjnych oraz praw i wolności jednostki".

- Mamy sytuację, kiedy nie mamy już chyba jakiegoś większego społecznego zaufania do działania Trybunału Konstytucyjnego. Kolejne wyroki są przyjmowane czasami wręcz wzruszeniem ramion. Natomiast powodują cały szereg różnych komplikacji w zakresie funkcjonowania państwa - wskazywał.

Jego zdaniem "musimy się zmierzyć z tym, że w Trybunale mamy i sędziów-dublerów, i mamy prezes Trybunału, co do której mandatu jako prezesa mamy wątpliwości, że mieliśmy nieraz sytuacje manipulowania składami Trybunału". - Po prostu na ten problem musimy w sposób kompleksowy odpowiedzieć - mówił Bodnar.

Przypomniał też, że przygotował projekt ustawy dotyczący Krajowej Rady Sądownictwa. Dodał, że trafi on do rządu "w najbliższych dniach". - Najważniejsza rzecz to jest po prostu przywrócić ten zwyczajny, konstytucyjny tryb wyboru sędziów, którzy są członkami Krajowej Rady Sądownictwa. I myślę, że to jest jeden z pierwszych projektów ustaw, który będzie procedowany w ciągu najbliższych dni - stwierdził.

Kolejną istotną rzeczą jest - jak powiedział - rozdzielenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. - Ogłosiłem założenia do projektu ustawy, teraz będziemy ruszali już do pisania ustawy. I mam nadzieję, że nad tym się będziemy skupiali w ciągu najbliższych miesięcy, że to nie będzie ciągła (...) walka na różne argumenty retoryczne w debacie publicznej, tylko po prostu ruszymy do bardzo konkretnych prac legislacyjnych. Zarówno na tym etapie konsultacji społecznych, jak i po prostu poprzez pracę w parlamencie - dodał.

Zeznania w sprawie Pegasusa. "Przełomowe oświadczenia"

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny odniósł się też do sprawy Pegasusa. Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, pełniąca obowiązki szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, została przesłuchana w śledztwie w sprawie włamania za pomogą tego szpiegowskiego oprogramowania do telefonu Krzysztofa Brejzy z Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej była jedną z prowadzących postępowanie CBA wymierzone w rodzinę Brejzów.

Dziennikarze TVN24 i "Superwizjera" TVN nieoficjalnie ustalili, że kierująca CBA potwierdziła zastosowanie szpiegowskiego programu wobec polityka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wobec Krzysztofa Brejzy użyto Pegasusa. Zeznania p.o. szefowej CBA

Adam Bodnar o sprawie Pegasusa i inwigilacji Krzysztofa Brejzy
Adam Bodnar o sprawie Pegasusa i inwigilacji Krzysztofa BrejzyTVN24

- Myślę, że my tych przełomów mieliśmy mnóstwo w sprawie Pegasusa. Ponieważ mieliśmy i raport komisji senackiej pod przewodnictwem pana senatora Marcina Bosackiego, i mieliśmy raport Parlamentu Europejskiego - wskazywał. Przyznał, że bardzo się cieszy, że "teraz ruszamy z (sejmową - red.) komisją śledczą w sprawie Pegasusa".

- Natomiast oczywiście na mnie spoczywa dodatkowa odpowiedzialność związana z tym, że (...) jest jedna z kwestii, która łączy temat Pegasusa z Ministerstwem Sprawiedliwości. A mianowicie fakt zakupu samego Pegasusa. Przecież media donosiły, że Pegasus został zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Na ten temat w piątek była przecież też debata w parlamencie - mówił.

Dodał, że "druga rzecz to jest odpowiedzialność karna za te przestępstwa nielegalnej inwigilacji". - To wszystko trzeba będzie zbadać. Myślę, że działania komisji śledczej będą po prostu uzupełniane przez normalne działania prokuratury w tej sprawie - powiedział minister sprawiedliwości.

- Myślę, że to, że nowa szefowa Centralnego Biura Antykorupcyjnego mówi tak wprost o tej sprawie, pokazuje z czym mieliśmy do czynienia i na pewno są to przełomowe oświadczenia - dodał.

>> Zeznania kierującej CBA w sprawie Pegasusa. Bosacki: była jedną z niewielu, która wycofała się z tych działań <<

Bodnar o nagrodzie: traktuję to jako docenienie wysiłku całego pokolenia prawników

Bodnar mówił także o nagrodzie, którą otrzymał tego wieczoru. Wskazywał, że została mu przyznana "bardziej za to", co robił przed objęciem stanowiska szefa resortu, kiedy był Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

- Bardziej to traktuję jako docenienie wysiłku całego pokolenia prawników, prawniczek, ludzi mniej więcej w moim wieku, którzy walczyli o odzyskanie praworządności w ostatnich latach - powiedział. Według niego "tych osób naprawdę zaangażowanych było bardzo wiele".

Zastrzegł przy tym, że "doskonale sobie zdaje sprawę z tego, co ma do zrobienia". - Będzie mi bardzo miło, jeżeli za kilka lat będę mógł się spotkać z przedsiębiorcami i będę mógł powiedzieć: słuchajcie, udało się dowieźć rezultat w postaci naprawienia wymiaru sprawiedliwości, przywrócenia stabilności systemu prawnego, odzyskania dla obywateli niezależnego Trybunału Konstytucyjnego. Doskonale wiem, jaka jest misja przede mną - dodał Bodnar.

Bodnar o Nagrodzie Specjalnej BCC
Bodnar o Nagrodzie Specjalnej BCCTVN24

Statuetki Lider Polskiego Biznesu oraz Nagrody Specjalne BCC

Zadaniem konkursu Lider Polskiego Biznesu jest wyróżnianie i nagradzanie firm i ich szefów, osiągających najlepsze wyniki ekonomiczne i wyróżniających się zaangażowaniem w rozwój gospodarczy kraju, przestrzegających zasad etyki prowadzenia biznesu oraz prowadzących działalność społeczną i charytatywną.

Z kolei - jak czytamy na stronie BCC - "Nagrody Specjalne BCC przyznawane są wybitnym osobistościom spoza środowiska przedsiębiorców za przyczynianie się do rozwoju Polski, jej gospodarki i bezpieczeństwa". "Wszyscy laureaci Nagród Specjalnych są Honorowymi Członkami BCC. Dotychczas Złotą Statuetkę otrzymali m.in.: George Bush, Krzysztof Penderecki, Jacques Chirac, Bill Clinton, Margaret Thatcher, Władysław Bartoszewski, Tony Blair, Wołodymyr Zełenski i papież Franciszek" - dodano.

Jak przekazano na sobotniej Gali, w tegorocznej edycji Nagrodę Specjalną przyznano Bodnarowi za jego "działania jako Rzecznik Praw Obywatelskich na rzecz praworządności i stabilności prawa, warunków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju polskiej przedsiębiorczości, a także za znaczący wkład w przestrzeganie praw obywatelskich oraz skuteczne budowanie społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju".

Brzezinski otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną "za działania na rzecz wsparcia i integracji Polski na arenie międzynarodowej, przyczynianie się do rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki rynkowej w naszym kraju oraz przyjaźni z naszym krajem".

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Joe Biden wydał w niedzielę oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Wierzę, że jest to w najlepszym interesie mojej partii i kraju" - napisał.

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump skomentował rezygnację Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego i przekazanie poparcia dla swojej wiceprezydentki Kamali Harris. Zdaniem Trumpa, łatwiej będzie mu wygrać z nią niż z Bidenem.

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

"Wiele razy podejmowałeś trudne decyzje, dzięki którym Polska, Ameryka i świat były bezpieczniejsze, a demokracja i wolność silniejsze" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, komentując rezygnację Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego. "Wiem, że kierowałeś się tym samym, ogłaszając ostatnią decyzję. Być może najtrudniejszą w życiu" - dodał.

Donald Tusk o rezygnacji Bidena

Donald Tusk o rezygnacji Bidena

Źródło:
tvn24.pl

Kamala Harris jest drugą osobą w Stanach Zjednoczonych. Teraz ma szansę zastąpić Joe Bidena w Białym Domu. - Jest mądra, twarda, ma doświadczenie. Jest też sprawdzoną bojowniczką o ducha tego kraju, o klasę średnią. Wie, jak rządzić i wie, jak sprostać trudnym wyzwaniom - mówił o swojej kampanijnej towarzyszce Joe Biden.

"Historia Kamali Harris to historia Ameryki". Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu

"Historia Kamali Harris to historia Ameryki". Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, The Economic Times, tvn24.pl, PAP

Ciało 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął na Teneryfie, zostało odnalezione po blisko miesiącu intensywnych poszukiwań. Okazuje się, że zwłoki znajdowały się na terenie, który był już wcześniej przeczesywany przez policję i ekipy wolontariuszy. "Czy nieświadomie przegapiono je, kiedy pierwszy raz je mijano?" - zastanawia się BBC. I stawia kluczowe pytanie: dlaczego odnalezienie nastolatka zajęło aż 29 dni?

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni 

Źródło:
BBC

Ciało 21-letniej argentyńskiej influencerki Cataliny Gutierrez zostało znalezione w środę wieczorem na jednym z parkingów w mieście Cordoba. Do zabójstwa przyznał się jej kolega ze studiów, którzy powiedział, że kobieta była "miłością jego życia".

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Źródło:
"Daily Mail"

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Nurkowie w Kijowie szukają w Dnieprze dziewczyny, która wpadła w sobotę do wody po tym, jak pękła lina tyrolki umieszczonej nad rzeką.

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Napisy nawołujące do zabicia Donalda Tuska i Adama Bodnara zostały wykonane na popularnej ścieżce pieszo-rowerowej w Kaliszu - poinformowała w niedzielę policja, która pod nadzorem prokuratury wszczęła czynności wyjaśniające.

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

Źródło:
PAP

67-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego został zatrzymany w związku z postrzeleniem mężczyzny. Do zdarzenia doszło podczas rodzinnej imprezy. Prokuratura podkreśla, że pod uwagę brane są różne wersje zdarzenia.

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

Źródło:
PAP

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Jeszcze tego lata mają ruszyć zdjęcia do filmu biograficznego poświęconego ikonie muzyki folk Joni Mitchell. Największą sensacją są doniesienia, że w artystkę może się wcielić inna ikona - Meryl Streep. Reżyserią ma zająć się Cameron Crowe, reżyser "U progu sławy" czy "Vanilla Sky", a przed laty dziennikarz magazynu muzycznego "Rolling Stone".

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Źródło:
NBC, World of Reel, tvn24.pl

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową, która zezwalała na budowę stacji narciarskiej na Nosalu. Inwestorem jest Tatrzański Park Narodowy, który stara się swoje plany zrealizować pomimo sprzeciwu aktywistów i negatywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody. TPN zapowiada odwołanie. - Nie otwieramy szampana, ale jesteśmy na dobrej drodze, by skutecznie zawalczyć o przyrodę Tatr - mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do pierwszego tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów w Izraelu wysłano zawiadomienie o poborze do wojska - informują w niedzielę media. Do czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego byli oni zwolnieni z obowiązkowej służby w armii.

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

46-letnia Polka doznała poważnych obrażeń w wyniku przewrócenia się quada, którym jechała na chorwackiej wyspie Veliki Brijun - podała istryjska policja. Do wypadku doszło w piątek. Wypożyczonego quada prowadził 48-letni Polak.

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Źródło:
index.hr, tvn24.pl

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziewczynka, która zgubiła się na plaży w Międzyzdrojach, po odnalezieniu przez ratowników, szybko wpadła w objęcia taty. Moment, w którym córka dostrzegła ojca, nagrał operator drona WOPR.

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Źródło:
tvn24.pl

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Wyglądał prawie tak samo jak trzy lata temu - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24. Dzień wcześniej informował, że na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Źródło:
tvn24.pl
Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl