Szczątki kilkunastu osób znaleźli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. To efekt poszukiwań, prowadzonych w ramach śledztw prokuratorskich Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu krakowskiego oddziału IPN. Archeolodzy szukali szczątków żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego oraz ofiar represji niemieckich. Odnaleziony materiał genetyczny zostanie poddany badaniom.
Poszukiwania na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie prowadzone były przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej od 12 do 15 września. To, jak podkreśla IPN, kolejny etap prac, mających na celu odnalezienie szczątków żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, skazanych na karę śmierci, oraz poległych w walce partyzantów.
"Poszukiwane także były osoby zamordowane lub zmarłe na skutek represji niemieckich wiosną 1944 r., przywiezione na cmentarz Rakowicki m.in. z więzienia policyjnego przy ul. Montelupich w Krakowie oraz z obozu koncentracyjnego KL Plaszow" - czytamy w komunikacie IPN w Krakowie.
Archeolodzy odnaleźli w nekropolii szczątki kilkunastu osób.
Badania genetyczne
Pracownicy instytutu podejrzewają, że część osób, których szczątki odnaleziono, zostało pogrzebanych w ramach jednego pochówku w 1947 roku na zlecenie Zakładu Anatomii Opisowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oznacza to, że kości należą prawdopodobnie do skazanych na śmierć działaczy podziemia. W dwóch kolejnych lokalizacjach odnaleziono szczątki 10 osób, prawdopodobnie ofiar represji niemieckich.
Jak informuje IPN, odnalezione przez archeologów szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie.
Śledztwa w sprawie zbrodni przeciwko narodowi
Prowadzone przez archeologów prace są częścią śledztw prokuratorskich Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.
Poprzednie poszukiwania i ekshumacje na Cmentarzu Rakowickim miały miejsce 18 i 20 lipca bieżącego roku. Wówczas odnaleziono szczątki sześciu osób. Część z nich, jak informował IPN, "nosiła charakterystyczne ślady po postrzałach z broni palnej".
"Przy szczątkach znajdowały się także pojedyncze przedmioty – fragmenty ubrań, guzik mogący pochodzić od bluzy mundurowej oraz połamany grzebień" - czytamy w komunikacie instytutu.
Źródło: PAP, IPN
Źródło zdjęcia głównego: Instytut Pamięci Narodowej