Senat odrzucił sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Źródło:
TVN24, PAP
Głosowanie Senatu nad sprawozdaniem KRRiT z działalności e 2020 roku
Głosowanie Senatu nad sprawozdaniem KRRiT z działalności e 2020 rokuTVN24
wideo 2/3
Głosowanie Senatu nad sprawozdaniem KRRiT z działalności e 2020 rokuTVN24

Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 roku oraz informacja o działalności Rady Mediów Narodowych zostały w piątek odrzucone przez Senat. Centrum Informacyjne Senatu podało szczegóły głosowań w tych sprawach.

Centrum Informacyjne Senatu poinformowało w piątek w komunikacie, że tego dnia "Senat odrzucił sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 r. oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Odrzucenie Sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poparło 51 senatorów, 22 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu" - dodano. "Informacja o działalności Rady Mediów Narodowych została odrzucona 51 głosami, 21 senatorów było przeciw, 1 senator wstrzymał się od głosu" - podano w komunikacie.

Głosowanie Senatu nad informacją o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 roku
Głosowanie Senatu nad informacją o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 rokuTVN24

W sprawozdaniu KRRiT informacja o podziale środków z tytułu opłat abonamentowych

Sprawozdanie przedstawił izbie szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Wskazywał, że jest to 27. sprawozdanie Rady i zawiera informację "o sposobie wykonywania ustawowych zadań KRRiT, w tym dotyczących prowadzenia postępowań koncesyjnych, opłat abonamentowych, ustalania ich wysokości i podziale dla nadawców publicznych środków zebranych przez Pocztę Polską oraz sprawozdania z kontroli działalności nadawców".

- Ta kontrola sprawowana jest wyłącznie w ramach kompetencji ściśle określonych w ustawie o radiofonii i telewizji - mówił.

W sprawozdaniu KRRiT z działalności w 2020 r. poinformowano m.in. o tym, że Rada kontynuowała działania związane ze zwolnieniem pasma częstotliwości 694-790 MHz (tzw. pasmo 700 MHz) dla potrzeb szerokopasmowych usług mobilnych, zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) oraz zmiany aktualnie obowiązującego standardu przekazywania treści telewizyjnych DVB-T na standard nowocześniejszy i bardziej efektywny DVB-T2/HEVC.

Według sprawozdania KRRiT w jej kompetencji leżał też podział środków z tytułu opłat abonamentowych. Jak podano, Telewizja Polska dostała 331 429 tysięcy złotych, Polskie Radio 159 280 tysięcy złotych, a spółki regionalnej radiofonii publicznej - 159 291 tysięcy złotych. Środki z tytułu rekompensaty zwolnień w postaci papierów wartościowych zostały podzielone następująco: Telewizja Polska 1 711 500 tysięcy złotych, Polskie Radio 119 200 tysięcy złotych, spółki regionalnej radiofonii publicznej - 119 300 tysięcy złotych.

"Obowiązywały 325 koncesje radiowe oraz 303 koncesje telewizyjne"

Kołodziejski przypomniał, że na koniec 2020 roku "obowiązywały 325 koncesje radiowe oraz 303 koncesje telewizyjne". Zwrócił uwagę, że w sprawozdaniu KRRiT dużo informacji poświęciła usługom internetowym "zawierającym treści audiowizualne pochodzące od użytkowników". - To dlatego, że dyrektywa audiowizualna wprowadza regulacje dla usług VSP (Video Sharing Platform) - mówił. Są to usługi, których główną cechą jest umożliwienie użytkownikom internetu przesyłanie i udostępnianie treści innym osobom oraz ich odtwarzanie.

Kołodziejski powiedział także, że informacja KRRiT nawiązuje również do komercyjnego wdrażania technologii 5G. - To jest bardzo istotna zmiana, która będzie zachodziła na rynku – ocenił.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Kołodziejskiego, pandemia COVID-19 zmieniła przyzwyczajenia konsumenckie. W ciągu roku wzrosła chociażby liczba programów w języków polskim – z 410 do 427. Nastąpił także wzrost konsumpcji VOD. - Statystyczny Polak oglądał telewizję w ciągu roku średnio o 5 minut dłużej niż rok wcześniej, ale pandemia nie zatrzymała odpływu młodych widzów od tradycyjnej telewizji – wskazał przewodniczący KRRiT.

Szef KRRiT o koncesji dla TVN24

Po przedstawieniu sprawozdania Kołodziejski odpowiadał na pytania senatorów. Ci pytali go między innymi o wciąż nieprzedłużoną przez KRRiT koncesję dla TVN24 i projekt ustawy anty-TVN.

Kołodziejski przyznał, że proces "w tej chwili się przeciąga", co stanowi "duży problem". "Główną przyczyną opóźnień", według szefa KRRiT, jest sytuacja własnościowa TVN oraz fuzja Warner Media i Discovery.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

Szef KRRiT w Senacie o sprawie koncesji dla TVN24
Szef KRRiT w Senacie o sprawie koncesji dla TVN24TVN24

Debata w Sejmie nad uchwałami w sprawie sprawozdania KRRiT oraz informacji RMN

Wcześniej w piątek, podczas drugiego czytania komisyjnych projektów uchwał w sprawie sprawozdania KRRiT oraz informacji o działalności RMN, Sejm skierował je ponownie do sejmowej komisji kultury ze względu na zgłoszone poprawki.

W informacji RMN o działalności w 2020 roku podano, że rada zajmowała się m.in. uzupełnieniami wakatów w radach programowych. Rada kierowała się dyspozycją art. 28a ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym rady programowe publicznej radiofonii i telewizji liczą 15 członków, których powołuje Rada Mediów Narodowych. 10 członków rady programowej reprezentuje ugrupowania parlamentarne, zaś pozostałych 5 powołuje z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów.

W sejmowej dyskusji poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska (Koalicja Obywatelska) zawnioskowała o odrzucenie obu sprawozdań. Jak podkreśliła, posłowie tego klubu "nie są w stanie autoryzować funkcjonowania instytucji, które działają poza porządkiem prawa, łamią konstytucję, doprowadzają do zniszczenia rynku medialnego w Polsce". - Obie te instytucje zasługują na potępienie, a nie chwalenie. Rada Mediów Narodowych jest swoistą ekspozyturą kadr dla rządzącej koalicji. Wymienia prezesów, zarządy spółek publicznych mediów, wymienia rady nadzorcze nie wiadomo, według jakich kryteriów - mówiła.

Dodała, że KRRiT w 2020 roku "doprowadziła przez zaniechanie działań do kryzysu, jakiego w tej chwili jesteśmy świadkami". - Nierozpatrywanie wniosku o rekoncesję TVN24 doprowadziło do kryzysu także międzynarodowego, kiedy na 60 dni przed upływem terminu stacja, która obchodzi 20-lecie, która jest wtopiona w krajobraz polskich mediów, nie wie, czy będzie nadawała w Polsce, czy nie. Jest to po prostu skandal - kontynuowała. Jak wskazywała, "KRRiT ma stać na straży wolności słowa, prawa do informacji i interesu publicznego w radiofonii i telewizji". - Stoi na straży wolności słowa hejterów i propagandzistów telewizji publicznej. Stoi na straży prawa do kłamliwej informacji rozpowszechnianej przez członków rządu. I stoi na straży prywatnych interesów funkcjonariuszy tego rządu, którzy wykorzystują do tych interesów publiczne pieniądze i instytucje - oceniła Śledzińska-Katarasińska.

Poseł Agnieszka Soin (PiS) przypomniała, że "w okresie sprawozdawczym RMN odbyła 14 posiedzeń" i "podjęła 33 uchwały". Zaznaczyła także, że KRRiT "uczestniczyła przy pracach legislacyjnych wprowadzania w Polsce cyfrowej radiofonii i telewizji, ustalania planów programowo-finansowych i kart powinności dla nadawców publicznych, podziału abonamentu i rekompensaty, organizowania badań i treści odbioru usług medialnych oraz realizowania projektu telemetria polska, polegającego na uruchomieniu jednoźródłowego pomiaru konsumpcji mediów elektronicznych".

Zwróciła uwagę, że "wydarzeniem ważnym (...) było powołanie z dniem 31 grudnia 2020 roku przez organ założycielski - przewodniczącego KRRiT - instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą Krajowy Instytut Mediów".

- Klub parlamentarny PiS popiera stanowisko wyrażone przez komisję kultury i środków przekazu i pozytywnie ocenia działania podejmowane przez KRRiT, a także RMN. Klub parlamentarny PiS będzie głosował za przyjęciem sprawozdania Rady za ubiegły rok - powiedziała poseł Soin.

Zimoch: w sprawozdaniu KRRiT brak informacji o koncesji dla programów TVN

Robert Kwiatkowski (Lewica) powiedział zaś, że "omawiane druki podsumowują wydarzenia roku 2020". - Powodów do tego, żeby nie przyjąć sprawozdania zarówno RMN, jak i KRRiT jest aż nadto - ocenił. Skoncentrował się na trzech powodach. Jako pierwszy poseł wymienił "brak uwagi poświęconej wyborom prezydenckim, które były przecież zasadniczym wydarzeniem minionego roku". - KRRiT w swoim sprawozdaniu skoncentrowała się jedynie na dwóch, głównych jak się potem okazało, kandydatach, pomijając całkowicie swoją haniebną rolę w marginalizowaniu i dyskryminowaniu wszystkich pozostałych - powiedział. Wyjaśnił, że "to jest wystarczający powód, dla którego nie tylko warto pochylić się nad tym sprawozdaniem, ale także je odrzucić".

Jako drugi powód Kwiatkowski wymienił "skandaliczne przedłużanie wydawanie koncesji niektórym telewizjom kablowo-satelitarnym". - Mam tu na myśli zwłaszcza TVN 24 - wyjaśnił. Zaznaczył, że trzecia kwestia dotyczy informacji RMN. - To selekcja, bo przecież nie wybór na członków rad programowych w tej części, która jest przeznaczona dla organizacji społecznych - argumentował.

- Uznanie większości RMN zyskiwały tylko kandydatury zgłoszone przez Kościół, przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Solidarność. Większość kandydatów zgłoszonych przez inne środowiska, reprezentujących inny typ wrażliwości została pominięta, bądź jest i była ignorowana - kontynuował. Jego zdaniem "to jawny dowód na stronniczość i władz mediów publicznych i nawet ich rad programowych".

Poseł Jarosław Rzepa (Koalicja Polska) zapowiedział, że jego klub będzie głosował przeciwko tym sprawozdaniom. Odniósł się do RMN, która według niego "została powołana tylko po to, żeby powoływać i odwoływać członków rad nadzorczych, prezesów radia, telewizji, Polskiej Agencji Prasowej". - Ta Rada kosztowała nas ponad milion złotych, bo milion 58 tysięcy złotych kosztowało funkcjonowanie RMN, która w ubiegłym roku (...) przyjęła 33 uchwały. Pracy wielkiej nie było - powiedział.

Zarzucił RMN podjęcie błędnych decyzji w obsadzie władz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, co pociąga za sobą jej odpowiedzialność za spadanie słuchalności Polskiego Radia i spadek wpływów reklamowych. - Dlatego też (...) jesteśmy za tym, żeby przywrócić właściwą funkcję KRRiT, bo to ona od samego początku powinna się tym zajmować, a nie jakiś twór, który jest tworem typowo fasadowym - podkreślił poseł Rzepa.

Poseł Robert Winnicki (Konfederacja) zwrócił uwagę, że "mowa jest de facto o roli mediów publicznych". - Jeśli mowa o mediach publicznych, to ja się pytam, gdzie one są, kiedy rząd litewski wysyła policję do pacyfikacji polskiej wioski Dziewieniszki na Wileńszczyźnie, w której zamieszkuje 500 Polaków, tylko dlatego, że ci Polacy protestują przeciwko osiedlaniu w ich wiosce, między jedną szkołą a drugą, tysiąca islamskich imigrantów - mówił.

Zaznaczył, że "dzisiaj tylko media niezależne alarmują, że tak naprawdę dojdzie do zagłady kolejnej polskiej wioski, ponieważ to jest cel kolejnych litewskich rządów - wynarodowienie Polaków z Wileńszczyzny". - Żądamy stanowczej reakcji polskiego rządu na te haniebne działania strony litewskiej, żądamy, żeby RP upomniała się o rodaków na Wileńszczyźnie - zaapelował poseł Winnicki.

- W sprawozdaniu (KRRiT - red.) brak odpowiedzi na podstawowe pytanie, dlaczego przez 17 miesięcy członkowie Rady rozpatrują wniosek o przedłużenie koncesji na nadawanie programów TVN - powiedział w dyskusji poseł Tomasz Zimoch, reprezentujący koło parlamentarne Polska 2050.

Powołując się na votum separatum członka RMN Juliusza Brauna, Zimoch wskazał, że "nie istnieje współpraca między członkami rady wybranymi przez większość sejmową, a tymi, wybranymi przez prezydenta". Zapowiedział, że koło parlamentarne Polska 2050 będzie głosowało przeciwko przyjęciu sprawozdania KRRiT oraz informacji RMN.

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Trwa duża awaria systemów operacyjnych Microsoft - donosi światowe agencje. Utrudnienia znacząco wpływają na działalność gospodarki, w tym linii lotniczych, banków i mediów, które korzystają z systemów giganta.

Globalna awaria informatyczna. Nie działają systemy na lotniskach, w bankach i sklepach

Globalna awaria informatyczna. Nie działają systemy na lotniskach, w bankach i sklepach

Źródło:
BBC, CNN

Dr Kevin O'Connor, lekarz Białego Domu, poinformował w czwartek o szczegółach stanu zdrowia Joe Bidena. Zmaga się on z infekcją COVID-19. Zgodnie z relacją lekarza parametry życiowe prezydenta są w normie, przyjmuje leki i kontynuuje "zajmowanie się sprawami narodu amerykańskiego". O'Connor zapewnił, że regularnie będzie dostarczać nowych informacji na temat zdrowia polityka.  

Lekarz Białego Domu o stanie zdrowia prezydenta Bidena

Lekarz Białego Domu o stanie zdrowia prezydenta Bidena

Źródło:
NBC News, tvn24.pl

Chińczycy próbują mieć większy wpływ na Alaksandra Łukaszenkę, ale to nie podoba się Władimirowi Putinowi. Podmiotowość przywódcy Białorusi jest teraz rozgrywana pomiędzy Chinami i Rosją - ocenił jeden z liderów białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka.

Łukaszence "popsuły się relacje z Putinem". Wsparcia szuka w innym kraju

Łukaszence "popsuły się relacje z Putinem". Wsparcia szuka w innym kraju

Źródło:
PAP

Polityka wypruła z Jarosława Kaczyńskiego wartości, które były najważniejsze dla jego brata. W lawinowym wręcz tempie prezes zaczął otaczać się ludźmi, dla których wartości są tylko śmiesznością - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Stanisław Kostrzewski, współzałożyciel PiS, były skarbnik tej partii.

Były skarbnik PiS: Władza deprawuje. Nie poznaję Kaczyńskiego 

Były skarbnik PiS: Władza deprawuje. Nie poznaję Kaczyńskiego 

Źródło:
TVN24

Prezydent Joe Biden zaczyna akceptować myśl, że może nie być w stanie wygrać kolejnych wyborów prezydenckich i być może będzie zmuszony wycofać się z wyścigu - pisze "The New York Times", powołując się na kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta. "Rosnąca presja liderów w Kongresie i bliskich przyjaciół przekonają prezydenta Bidena do decyzji o wycofaniu się" - cytuje czołowych demokratów portal Axios.

Amerykańskie media: Biden zaczyna akceptować myśl, że będzie musiał się wycofać

Amerykańskie media: Biden zaczyna akceptować myśl, że będzie musiał się wycofać

Źródło:
PAP, "The New York Times"

Były prezydent USA Donald Trump, akceptując nominację prezydencką Partii Republikańskiej na konwencji wyborczej w Milwaukee, podkreślił, że chce być prezydentem "całej Ameryki, nie tylko połowy". Mówił o "tak zwanych sojusznikach" USA, którzy podobno zabierają Amerykanom miejsca pracy i wychwalał Viktora Orbana.

Trump o "tak zwanych sojusznikach". "Wykorzystują nas od lat"

Trump o "tak zwanych sojusznikach". "Wykorzystują nas od lat"

Źródło:
PAP, Reuters

Zdaniem Richarda Grenella, uznawanego za kandydata na przyszłego sekretarza stanu USA, porozumienia mińskie zawierały dobre rozwiązania, które mogą być podstawą do zakończenia wojny w Ukrainie. Grenell stwierdził też, że NATO nie powinno przyjmować nowych członków, dopóki wszyscy sojusznicy nie będą płacić tyle, ile powinni.

Czołowy doradca Trumpa o pomyśle na zakończenie wojny

Czołowy doradca Trumpa o pomyśle na zakończenie wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump w pierwszym przemówieniu po zamachu na jego życie opowiedział o przebiegu tego ataku. - Drugi raz już nigdy ode mnie tego nie usłyszycie, bo jest to zbyt bolesne - powiedział. Jak dodał, "kule były pół centymetra od odebrania mu życia". Oddał też hołd swojemu sympatykowi, który zginął w czasie wiecu.

Pierwsze przemówienie Trumpa po zamachu. "Po raz drugi ode mnie tego nie usłyszycie"

Pierwsze przemówienie Trumpa po zamachu. "Po raz drugi ode mnie tego nie usłyszycie"

Źródło:
TVN24, PAP

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Włoski sąd nakazał dziennikarce zapłacić pięć tysięcy euro odszkodowania wobec premier Giorgii Meloni za kpienie z jej wzrostu w mediach społecznościowych. Nie pierwszy raz premier Włoch podjęła kroki prawne przeciwko dziennikarzowi lub innej osobie, która publicznie ją krytykowała.

Kpiła ze wzrostu Meloni. Włoska dziennikarka ukarana

Kpiła ze wzrostu Meloni. Włoska dziennikarka ukarana

Źródło:
Guardian

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów - poinformowała w czwartek ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur".

"Wyniki egzaminów budzą duże zaniepokojenie". Będą kontrole w Szkole w Chmurze 

"Wyniki egzaminów budzą duże zaniepokojenie". Będą kontrole w Szkole w Chmurze 

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać mężczyznę wychylającego się przez tylne okno jadącego drogą ekspresową samochodu. Według autora nagrania, pana Kamila, mężczyzna miał zacząć załatwiać swoją potrzebę fizjologiczną. 

Niebezpieczne zachowanie na drodze ekspresowej S5

Niebezpieczne zachowanie na drodze ekspresowej S5

Źródło:
Kontakt 24

Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku pod Płockiem. Kierowca bmw potrącił tam trójkę pieszych, jednej osoby nie udało się uratować, dwie trafiły do szpitala.

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Joe Biden musi poważnie rozważyć zasadność swojej kandydatury - powiedział były prezydent USA Barack Obama. Były prezydent uważa, że szansa demokraty na zwycięstwo w listopadowych wyborach znacznie się zmniejszyła. Portal Axios powołał się na wypowiedzi czołowych demokratów, którzy twierdzą, że rosnąca presja na Bidena wkrótce doprowadzi go do wycofania kandydatury, być może nawet w ten weekend.

Barack Obama o szansach Joe Bidena

Barack Obama o szansach Joe Bidena

Źródło:
Reuters, PAP

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku. 51-latek usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Będzie zakaz trzymania psów na łańcuchu? Projekt ustawy wpłynął do Sejmu - ma szanse powodzenia, bo dotyczy tylko zwierząt towarzyszących, czyli psów i kotów, a nie zwierząt gospodarskich. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Chcą poprawić los czworonogów. "Naprawdę musi się to skończyć"

Chcą poprawić los czworonogów. "Naprawdę musi się to skończyć"

Źródło:
TVN24

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

W czwartek po południu w okolicy miejscowości Świętoszów (Dolny Śląsk) doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego z amerykańskim pojazdem wojskowym - podała straż pożarna w Bolesławcu. Kierowca osobówki został poszkodowany i przetransportowano go do szpitala śmigłowcem LPR.

Auto zderzyło się czołowo z amerykańskim pojazdem wojskowym w okolicy Bolesławca

Auto zderzyło się czołowo z amerykańskim pojazdem wojskowym w okolicy Bolesławca

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wrocławska

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Z badania ośrodka Odoxa i wydawnictwa Editions JC Lattes wynika, że blisko połowa Francuzów zagłosowałoby na Napoleona Bonaparte w wyborach prezydenckich w 2027 roku, gdyby żył i kandydował. 53 procent Francuzów postrzega Napoleona jako ojca obecnych instytucji francuskich, a 43 procent uznaje, że wyniósł Francję do rangi wielkiego mocarstwa.

Napoleon blisko zwycięstwa w pierwszej turze. Jest jeden problem

Napoleon blisko zwycięstwa w pierwszej turze. Jest jeden problem

Źródło:
PAP

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29 osób, które kąpały się w jeziorze Zagłębocze (woj. lubelskie), miało objawy zatrucia. Trójka dzieci trafiła do szpitala. Sprawą zajmuje się sanepid. Badana jest woda w jeziorze. Na razie wstępnie wykluczono, aby źródłem zatrucia była woda z wodociągów czy też pożywienie serwowane przy jeziorze.

Prawie 30 osób z objawami zatrucia. Sanepid bada wodę w jeziorze

Prawie 30 osób z objawami zatrucia. Sanepid bada wodę w jeziorze

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

Wizz Air poinformował o uruchomieniu nowych połączeń lotniczych z Krakowa do Bolonii, Bukaresztu oraz Walencji. Pierwsze loty zaplanowano na 27 i 28 października 2024 roku. "Obecność tej linii w Krakowie jest dowodem silnego zaangażowania na polskim rynku" - podkreślają przedstawiciele spółki.

Wizz Air ogłasza nowe połączenia z Polski

Wizz Air ogłasza nowe połączenia z Polski

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura otrzymała z sądu decyzję wraz z pisemnym uzasadnieniem w sprawie odmowy aresztowania Marcina Romanowskiego. Jak mówił rzecznik Prokuratury Krajowej, "jest to formalne postanowienie, bez żadnej oceny materiału dowodowego, wskazujące na to, że zachodzi przeszkoda procesowa w postaci immunitetu". Według nieoficjalnych informacji Macieja Dudy, dziennikarza "Superwizjera" i portalu tvn24.pl, prokuratura uważa, że sąd miał oprzeć się tylko na piśmie przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, które dostał od obrońcy Romanowskiego. Prokuratura ma czas do wtorku na podjęcie decyzji o tym, czy zostanie złożone zażalenie na decyzję sądu.

Znamy kluczowe elementy uzasadnienia sądu w sprawie Marcina Romanowskiego

Znamy kluczowe elementy uzasadnienia sądu w sprawie Marcina Romanowskiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, Wirtualna Polska

Biuro szefa brytyjskiego rządu przekazało po spotkaniu premierów Wielkiej Brytanii i Polski, Keira Starmera i Donalda Tuska, że władze obu krajów mają nadzieję na bliską współpracę w takich dziedzinach jak energetyka i obronność.

Premierzy Keir Starmer i Donald Tusk liczą na współpracę energetyczną i obronną

Premierzy Keir Starmer i Donald Tusk liczą na współpracę energetyczną i obronną

Źródło:
PAP
Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były premier Mateusz Morawiecki skomentował zapowiedź prokuratury dotyczącą wystosowania wniosku do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi. Tylko że jego komentarz sprowadza sprawę do absurdu i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Morawiecki: oskarżą Dworczyka o to, że "ruscy hakerzy włamali się na skrzynkę". Nie, o coś innego

Morawiecki: oskarżą Dworczyka o to, że "ruscy hakerzy włamali się na skrzynkę". Nie, o coś innego

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24