Senat odrzucił sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Źródło:
TVN24, PAP
Głosowanie Senatu nad sprawozdaniem KRRiT z działalności e 2020 roku
Głosowanie Senatu nad sprawozdaniem KRRiT z działalności e 2020 rokuTVN24
wideo 2/3
Głosowanie Senatu nad sprawozdaniem KRRiT z działalności e 2020 rokuTVN24

Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 roku oraz informacja o działalności Rady Mediów Narodowych zostały w piątek odrzucone przez Senat. Centrum Informacyjne Senatu podało szczegóły głosowań w tych sprawach.

Centrum Informacyjne Senatu poinformowało w piątek w komunikacie, że tego dnia "Senat odrzucił sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 r. oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Odrzucenie Sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poparło 51 senatorów, 22 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu" - dodano. "Informacja o działalności Rady Mediów Narodowych została odrzucona 51 głosami, 21 senatorów było przeciw, 1 senator wstrzymał się od głosu" - podano w komunikacie.

Głosowanie Senatu nad informacją o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 roku
Głosowanie Senatu nad informacją o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 rokuTVN24

W sprawozdaniu KRRiT informacja o podziale środków z tytułu opłat abonamentowych

Sprawozdanie przedstawił izbie szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Wskazywał, że jest to 27. sprawozdanie Rady i zawiera informację "o sposobie wykonywania ustawowych zadań KRRiT, w tym dotyczących prowadzenia postępowań koncesyjnych, opłat abonamentowych, ustalania ich wysokości i podziale dla nadawców publicznych środków zebranych przez Pocztę Polską oraz sprawozdania z kontroli działalności nadawców".

- Ta kontrola sprawowana jest wyłącznie w ramach kompetencji ściśle określonych w ustawie o radiofonii i telewizji - mówił.

W sprawozdaniu KRRiT z działalności w 2020 r. poinformowano m.in. o tym, że Rada kontynuowała działania związane ze zwolnieniem pasma częstotliwości 694-790 MHz (tzw. pasmo 700 MHz) dla potrzeb szerokopasmowych usług mobilnych, zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) oraz zmiany aktualnie obowiązującego standardu przekazywania treści telewizyjnych DVB-T na standard nowocześniejszy i bardziej efektywny DVB-T2/HEVC.

Według sprawozdania KRRiT w jej kompetencji leżał też podział środków z tytułu opłat abonamentowych. Jak podano, Telewizja Polska dostała 331 429 tysięcy złotych, Polskie Radio 159 280 tysięcy złotych, a spółki regionalnej radiofonii publicznej - 159 291 tysięcy złotych. Środki z tytułu rekompensaty zwolnień w postaci papierów wartościowych zostały podzielone następująco: Telewizja Polska 1 711 500 tysięcy złotych, Polskie Radio 119 200 tysięcy złotych, spółki regionalnej radiofonii publicznej - 119 300 tysięcy złotych.

"Obowiązywały 325 koncesje radiowe oraz 303 koncesje telewizyjne"

Kołodziejski przypomniał, że na koniec 2020 roku "obowiązywały 325 koncesje radiowe oraz 303 koncesje telewizyjne". Zwrócił uwagę, że w sprawozdaniu KRRiT dużo informacji poświęciła usługom internetowym "zawierającym treści audiowizualne pochodzące od użytkowników". - To dlatego, że dyrektywa audiowizualna wprowadza regulacje dla usług VSP (Video Sharing Platform) - mówił. Są to usługi, których główną cechą jest umożliwienie użytkownikom internetu przesyłanie i udostępnianie treści innym osobom oraz ich odtwarzanie.

Kołodziejski powiedział także, że informacja KRRiT nawiązuje również do komercyjnego wdrażania technologii 5G. - To jest bardzo istotna zmiana, która będzie zachodziła na rynku – ocenił.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Kołodziejskiego, pandemia COVID-19 zmieniła przyzwyczajenia konsumenckie. W ciągu roku wzrosła chociażby liczba programów w języków polskim – z 410 do 427. Nastąpił także wzrost konsumpcji VOD. - Statystyczny Polak oglądał telewizję w ciągu roku średnio o 5 minut dłużej niż rok wcześniej, ale pandemia nie zatrzymała odpływu młodych widzów od tradycyjnej telewizji – wskazał przewodniczący KRRiT.

Szef KRRiT o koncesji dla TVN24

Po przedstawieniu sprawozdania Kołodziejski odpowiadał na pytania senatorów. Ci pytali go między innymi o wciąż nieprzedłużoną przez KRRiT koncesję dla TVN24 i projekt ustawy anty-TVN.

Kołodziejski przyznał, że proces "w tej chwili się przeciąga", co stanowi "duży problem". "Główną przyczyną opóźnień", według szefa KRRiT, jest sytuacja własnościowa TVN oraz fuzja Warner Media i Discovery.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

Szef KRRiT w Senacie o sprawie koncesji dla TVN24
Szef KRRiT w Senacie o sprawie koncesji dla TVN24TVN24

Debata w Sejmie nad uchwałami w sprawie sprawozdania KRRiT oraz informacji RMN

Wcześniej w piątek, podczas drugiego czytania komisyjnych projektów uchwał w sprawie sprawozdania KRRiT oraz informacji o działalności RMN, Sejm skierował je ponownie do sejmowej komisji kultury ze względu na zgłoszone poprawki.

W informacji RMN o działalności w 2020 roku podano, że rada zajmowała się m.in. uzupełnieniami wakatów w radach programowych. Rada kierowała się dyspozycją art. 28a ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym rady programowe publicznej radiofonii i telewizji liczą 15 członków, których powołuje Rada Mediów Narodowych. 10 członków rady programowej reprezentuje ugrupowania parlamentarne, zaś pozostałych 5 powołuje z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów.

W sejmowej dyskusji poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska (Koalicja Obywatelska) zawnioskowała o odrzucenie obu sprawozdań. Jak podkreśliła, posłowie tego klubu "nie są w stanie autoryzować funkcjonowania instytucji, które działają poza porządkiem prawa, łamią konstytucję, doprowadzają do zniszczenia rynku medialnego w Polsce". - Obie te instytucje zasługują na potępienie, a nie chwalenie. Rada Mediów Narodowych jest swoistą ekspozyturą kadr dla rządzącej koalicji. Wymienia prezesów, zarządy spółek publicznych mediów, wymienia rady nadzorcze nie wiadomo, według jakich kryteriów - mówiła.

Dodała, że KRRiT w 2020 roku "doprowadziła przez zaniechanie działań do kryzysu, jakiego w tej chwili jesteśmy świadkami". - Nierozpatrywanie wniosku o rekoncesję TVN24 doprowadziło do kryzysu także międzynarodowego, kiedy na 60 dni przed upływem terminu stacja, która obchodzi 20-lecie, która jest wtopiona w krajobraz polskich mediów, nie wie, czy będzie nadawała w Polsce, czy nie. Jest to po prostu skandal - kontynuowała. Jak wskazywała, "KRRiT ma stać na straży wolności słowa, prawa do informacji i interesu publicznego w radiofonii i telewizji". - Stoi na straży wolności słowa hejterów i propagandzistów telewizji publicznej. Stoi na straży prawa do kłamliwej informacji rozpowszechnianej przez członków rządu. I stoi na straży prywatnych interesów funkcjonariuszy tego rządu, którzy wykorzystują do tych interesów publiczne pieniądze i instytucje - oceniła Śledzińska-Katarasińska.

Poseł Agnieszka Soin (PiS) przypomniała, że "w okresie sprawozdawczym RMN odbyła 14 posiedzeń" i "podjęła 33 uchwały". Zaznaczyła także, że KRRiT "uczestniczyła przy pracach legislacyjnych wprowadzania w Polsce cyfrowej radiofonii i telewizji, ustalania planów programowo-finansowych i kart powinności dla nadawców publicznych, podziału abonamentu i rekompensaty, organizowania badań i treści odbioru usług medialnych oraz realizowania projektu telemetria polska, polegającego na uruchomieniu jednoźródłowego pomiaru konsumpcji mediów elektronicznych".

Zwróciła uwagę, że "wydarzeniem ważnym (...) było powołanie z dniem 31 grudnia 2020 roku przez organ założycielski - przewodniczącego KRRiT - instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą Krajowy Instytut Mediów".

- Klub parlamentarny PiS popiera stanowisko wyrażone przez komisję kultury i środków przekazu i pozytywnie ocenia działania podejmowane przez KRRiT, a także RMN. Klub parlamentarny PiS będzie głosował za przyjęciem sprawozdania Rady za ubiegły rok - powiedziała poseł Soin.

Zimoch: w sprawozdaniu KRRiT brak informacji o koncesji dla programów TVN

Robert Kwiatkowski (Lewica) powiedział zaś, że "omawiane druki podsumowują wydarzenia roku 2020". - Powodów do tego, żeby nie przyjąć sprawozdania zarówno RMN, jak i KRRiT jest aż nadto - ocenił. Skoncentrował się na trzech powodach. Jako pierwszy poseł wymienił "brak uwagi poświęconej wyborom prezydenckim, które były przecież zasadniczym wydarzeniem minionego roku". - KRRiT w swoim sprawozdaniu skoncentrowała się jedynie na dwóch, głównych jak się potem okazało, kandydatach, pomijając całkowicie swoją haniebną rolę w marginalizowaniu i dyskryminowaniu wszystkich pozostałych - powiedział. Wyjaśnił, że "to jest wystarczający powód, dla którego nie tylko warto pochylić się nad tym sprawozdaniem, ale także je odrzucić".

Jako drugi powód Kwiatkowski wymienił "skandaliczne przedłużanie wydawanie koncesji niektórym telewizjom kablowo-satelitarnym". - Mam tu na myśli zwłaszcza TVN 24 - wyjaśnił. Zaznaczył, że trzecia kwestia dotyczy informacji RMN. - To selekcja, bo przecież nie wybór na członków rad programowych w tej części, która jest przeznaczona dla organizacji społecznych - argumentował.

- Uznanie większości RMN zyskiwały tylko kandydatury zgłoszone przez Kościół, przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Solidarność. Większość kandydatów zgłoszonych przez inne środowiska, reprezentujących inny typ wrażliwości została pominięta, bądź jest i była ignorowana - kontynuował. Jego zdaniem "to jawny dowód na stronniczość i władz mediów publicznych i nawet ich rad programowych".

Poseł Jarosław Rzepa (Koalicja Polska) zapowiedział, że jego klub będzie głosował przeciwko tym sprawozdaniom. Odniósł się do RMN, która według niego "została powołana tylko po to, żeby powoływać i odwoływać członków rad nadzorczych, prezesów radia, telewizji, Polskiej Agencji Prasowej". - Ta Rada kosztowała nas ponad milion złotych, bo milion 58 tysięcy złotych kosztowało funkcjonowanie RMN, która w ubiegłym roku (...) przyjęła 33 uchwały. Pracy wielkiej nie było - powiedział.

Zarzucił RMN podjęcie błędnych decyzji w obsadzie władz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, co pociąga za sobą jej odpowiedzialność za spadanie słuchalności Polskiego Radia i spadek wpływów reklamowych. - Dlatego też (...) jesteśmy za tym, żeby przywrócić właściwą funkcję KRRiT, bo to ona od samego początku powinna się tym zajmować, a nie jakiś twór, który jest tworem typowo fasadowym - podkreślił poseł Rzepa.

Poseł Robert Winnicki (Konfederacja) zwrócił uwagę, że "mowa jest de facto o roli mediów publicznych". - Jeśli mowa o mediach publicznych, to ja się pytam, gdzie one są, kiedy rząd litewski wysyła policję do pacyfikacji polskiej wioski Dziewieniszki na Wileńszczyźnie, w której zamieszkuje 500 Polaków, tylko dlatego, że ci Polacy protestują przeciwko osiedlaniu w ich wiosce, między jedną szkołą a drugą, tysiąca islamskich imigrantów - mówił.

Zaznaczył, że "dzisiaj tylko media niezależne alarmują, że tak naprawdę dojdzie do zagłady kolejnej polskiej wioski, ponieważ to jest cel kolejnych litewskich rządów - wynarodowienie Polaków z Wileńszczyzny". - Żądamy stanowczej reakcji polskiego rządu na te haniebne działania strony litewskiej, żądamy, żeby RP upomniała się o rodaków na Wileńszczyźnie - zaapelował poseł Winnicki.

- W sprawozdaniu (KRRiT - red.) brak odpowiedzi na podstawowe pytanie, dlaczego przez 17 miesięcy członkowie Rady rozpatrują wniosek o przedłużenie koncesji na nadawanie programów TVN - powiedział w dyskusji poseł Tomasz Zimoch, reprezentujący koło parlamentarne Polska 2050.

Powołując się na votum separatum członka RMN Juliusza Brauna, Zimoch wskazał, że "nie istnieje współpraca między członkami rady wybranymi przez większość sejmową, a tymi, wybranymi przez prezydenta". Zapowiedział, że koło parlamentarne Polska 2050 będzie głosowało przeciwko przyjęciu sprawozdania KRRiT oraz informacji RMN.

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Podczas spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni w Rypinie (Kujawsko-Pomorskie) doszło do ostrej wymiany zdań między nim a dwoma mieszkańcami. Zarzucili oni kandydatowi na prezydenta, że "koalicja 13 grudnia nie martwi się o Polskę" i że "wszystko jest sprzedane". Po dłuższej dyskusji Hołownia chciał im podać rękę, ale ci jednak odmówili.

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

Źródło:
PAP

- Jestem z zawodu nauczycielem historii. I trudno, żebym dziś nie powiedział kilku zasadniczych słów dotyczących sytuacji, bo ona jest sytuacją historyczną, w jakiej znaleźliśmy się my wszyscy - mówił na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego Donald Tusk. Premier ocenił, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane".

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Olaf Scholz ma zostać kandydatem SPD na kanclerza w przedterminowych wyborach. Niemieckie media szeroko komentują zapowiadane na poniedziałek ogłoszenie tej nominacji. Portal RND ocenił, że Scholz "ma szansę udowodnić, że jego kanclerstwo nie było historycznym nieporozumieniem". "Sueddeutsche Zeitung" nazywa go zaś "wypaloną marką" i pisze, że "jest prawdopodobnie najsłabszym, najmniej odpowiednim kandydatem na kanclerza, jakiego SPD kiedykolwiek wysunęła".

SPD wybrała kandydata. "Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal szalone"

SPD wybrała kandydata. "Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal szalone"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę o godzinie 16 w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wydarzenia zostanie ogłoszona decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta - przekazał w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

Źródło:
PAP, TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

Wszyscy potencjalni kandydaci na prezydenta wywodzący się z Koalicji Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski, jak i Szymon Hołownia, wygraliby w II turze wyborów z potencjalnymi kandydatami PiS - Przemysławem Czarnkiem i Karolem Nawrockim - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Kandydaci koalicji kontra kandydaci PiS. Warianty na drugą turę

Kandydaci koalicji kontra kandydaci PiS. Warianty na drugą turę

Źródło:
PAP

Jak wyglądało funkcjonowanie resortu kultury za rządów PiS? Co zmieniło się po odejściu ministra Piotra Glińskiego? Mówiła o tym w "#BezKitu" szefowa MKiDN Hanna Wróblewska. Przyznała, że kiedy weszła do instytucji, zastała "bardzo wielu cennych urzędników i kompletny chaos". Przekazała, że przeprowadziła "reformę" i "od tego momentu o tym, kto dostaje dotacje w ramach programu ministra, będzie decydował nie gabinet polityczny, a eksperci".

Jak działał resort kultury za ministra Glińskiego. "Władza była na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim"

Jak działał resort kultury za ministra Glińskiego. "Władza była na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim"

Źródło:
TVN24, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret przyznający azyl polityczny na Białorusi Tomaszowi Szmydtowi - przekazała państwowa agencja BiełTA. Szmydt to ścigany za szpiegostwo były sędzia, który na początku maja zbiegł z Polski.

Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi

Źródło:
tvn24.pl, PAP

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Kampania prezydencka zacznie się 8 stycznia przyszłego roku - ogłosił w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że zanim poinformuje o dacie samego głosowania, "musi skonsultować się z Państwową Komisją Wyborczą". - Na pewno będzie to w maju - powiedział.

Marszałek Sejmu podał datę startu kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu podał datę startu kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24, PAP

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sumie podejrzanych jest osiem osób, w tym były prezes agencji i Paweł S., twórca marki Red is Bad, który po deportacji z Dominikany siedzi w areszcie.

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Źródło:
tvn24.pl/ Prokuratura Krajowa

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, Kurier, tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

- Brytyjskie Siły Zbrojne mogłyby walczyć dziś wieczorem, gdyby Rosja dokonała inwazji na Europę Wschodnią - mówił jeden z głównych brytyjskich dowódców generał Rob Magowan, zapewniając w czasie posiedzenia komisji w Izbie Gmin o gotowości armii.

"Gdyby armia brytyjska została poproszona o walkę dziś wieczorem, walczyłaby"

"Gdyby armia brytyjska została poproszona o walkę dziś wieczorem, walczyłaby"

Źródło:
PAP, Politico

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

- Trudno sobie wyobrazić, że policjanci wytargali z samochodu trzeźwego kierowcę i go bezpodstawnie pobili, a jednak tak było w tej sytuacji - mówi adwokat kierowcy, któremu sąd przyznał 160 tysięcy odszkodowania od policji w Zabrzu za pobicie. Najpierw to on był jednak oskarżony o napaść na policjantów.

Pobili go, bo odmówił badania alkomatem. Wygrał w sądzie, policja ma mu zapłacić 160 tysięcy złotych

Pobili go, bo odmówił badania alkomatem. Wygrał w sądzie, policja ma mu zapłacić 160 tysięcy złotych

Źródło:
TVN24/Gazeta Wyborcza

W czwartkowe popołudnie w stanie Alabama stracono Careya Dale Graysona, skazanego za zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku. Jak podkreślają amerykańskie media, był on trzecią jak dotąd osobą, w stosunku do której karę śmierci wykonano poprzez uduszenie azotem.

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Źródło:
USA Today, CNN, tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich trzech oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku. - Błędy i niekonsekwencje prokuratury w postępowaniu przygotowawczym doprowadziły do takiego wyroku - powiedział na początku uzasadnienia orzeczenia sędzia Stanisław Zdun.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W prawie całej Polsce w nocy spodziewane są trudne warunki drogowe, a w części regionów dodatkowym zagrożeniem okaże się silny wiatr. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl