TVN24 | Polska

Zmiany w "etapie pierwszym" i w szczepieniach ozdrowieńców. Rozporządzenie opublikowane

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Dworczyk: od jutra zapisy na szczepienia dla osób z rocznika 1952
Dworczyk: od jutra zapisy na szczepienia dla osób z rocznika 1952TVN24
wideo 2/21
TVN24Dworczyk: od jutra zapisy na szczepienia dla osób z rocznika 1952

W Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia dotyczącego ograniczeń związanych z epidemią i programu szczepień. Zmiany dotyczą między innymi harmonogramu szczepień i szczepienia ozdrowieńców.

W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Większość jego przepisów zacznie obowiązywać od czwartku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zmiany dotyczące szczepień

Nowa regulacja przewiduje, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw COVID-19 nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

"Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki" – wyjaśniono w uzasadnieniu rozporządzenia.

Dodano jednak przepisy przejściowe, które przewidują, że ozdrowieńcy, którym już wystawiono skierowanie na szczepienie, będą mogli mu się poddać bez konieczności odczekania 3 miesięcy.

Zmiany dotyczą również kolejności szczepień przeciw COVID-19. Uprawnione do szczepień w ramach "etapu pierwszego" będą osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto jeszcze leczenia, jak również biorcy oczekujący na przeszczep.

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE

Pomorze "obszarem szczególnego narażenia"

W rozporządzeniu zapisano, że od 13 marca województwo pomorskie będzie zakwalifikowane jako obszar szczególnego narażenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wynika to z dużej liczby zakażeń wśród mieszkańców tego regionu. Obszarem szczególnego narażenia nadal pozostaje również województwo warmińsko-mazurskie.

Nowelizacja wprowadza przepis, zgodnie z którym kwarantanny (również po przekroczeniu granicy) nie będą musieli odbywać ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Wprowadzono również dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust – od czwartku maseczki nie będą musiały nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Ponadto nowe przepisy przewidują, że z usług hotelarskich będą mogły korzystać osoby zdające lub organizujące egzamin końcowy na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości