TVN24 | Polska

Rzecznik resortu zdrowia wyszedł bez maseczki. Tłumaczy, dlaczego

TVN24 | Polska

Autor:
akw/tr
Źródło:
TVN24
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o tym, dlaczego nie ma założonej maseczki ochronnej
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o tym, dlaczego nie ma założonej maseczki ochronnej TVN24
wideo 2/22
TVN24Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o tym, dlaczego nie ma założonej maseczki ochronnej

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz na czwartkowej konferencji prasowej przed budynkiem resortu pojawił się bez zakrytego nosa i ust. Dziennikarze zapytali, jak to się ma do obowiązku, który wszedł w życie o północy.

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Od czwartku 16 kwietnia jest obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Od czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa. Rozporządzenie opublikowane

W czwartek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, który na konferencję prasową wyszedł bez maseczki, pytany był o jej brak. - Paragraf 18 punkt 2 podpunkt 4 zwalnia osoby wykonujące zadania służbowe na terenie budynków, obiektów użyteczności publicznej z obowiązku noszenia maseczki - odpowiedział.

- Ważne, że z państwem zachowuję odpowiedni dystans. To w takiej sytuacji jest wskazane i wystarczające. Jeżeli musielibyśmy w tej sytuacji stać bliżej siebie, na pewno taką maseczkę miałbym założoną - dodał, zwracając się do dziennikarzy. Rzecznik wyjaśnił, że mimo tego, że konferencja była przeprowadzona na zewnątrz, był to nadal teren budynku ministerstwa.

Jak wyjaśnił, "przepis mówi jasno, że jeżeli wykonujemy zadania służbowe, między innymi funkcje publiczne związane z wypełnianiem swojego urzędu, a nie obsługujemy klientów i interesantów", to nie ma obowiązku noszenia maseczki. Przypomniał, że dziennikarze nie są owymi interesantami w rozumieniu przepisów prawa.

Andrusiewicz powołał się na zapis, że od wspomnianego obowiązku zwolnione są "osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), (...), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów".

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Skuteczna maseczka ochronna. Jaka powinna być?Ministerstwo Zdrowia

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Więcej testów po okresie świątecznym

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek rano o 189 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci kolejnych sześciu osób. Łącznie w naszym kraju COVID-19 potwierdzono u 7771 osób, 292 z nich zmarło.

Andrusiewicz dodał do tych danych, że obecnie jest w Polsce 78 laboratoriów wykonujących testy, a ostatniej doby wykonano ich 11 700. - Wracamy do skali wykonywania testów sprzed świąt, kiedy zanotowaliśmy 11 tysięcy 200 testów. Okres świąteczny to w całej Europie okres, kiedy była zmniejszona liczba testów i zmniejszona liczba raportowanych osób z zakażeniem - wyjaśnił. -Problemu z testowaniem i dostępnością do testów nie ma - zapewnił.

Premier Mateusz Morawiecki ma tego dnia zaprezentować harmonogram dotyczący zmniejszenia obecnie obowiązujących ograniczeń związanych z epidemią. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział, że decyzje mają dotyczyć zasad dostępu do terenów zielonych oraz restrykcji dotyczących handlu.

Rzecznik MZ: w niecałą dobę wykonanych zostało blisko 11 tysięcy 800 testów. Wracamy do skali wykonywania testów sprzed świąt
Rzecznik MZ: w niecałą dobę wykonanych zostało blisko 11 tysięcy 800 testów. Wracamy do skali wykonywania testów sprzed świątTVN24

Autor:akw/tr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości