"To egzamin dla całej klasy politycznej". Premier apeluje do marszałka Senatu

TVN24 | Polska

Autor:
akr,
kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Premier apeluje do opozycjiFACEBOOK/MORAWIECKIPL
wideo 2/35
FACEBOOK/MORAWIECKIPLPremier apeluje do opozycji

Chcę zaapelować o rezygnację z obstrukcji, z przerw, z odroczeń, ze zwlekania - powiedział w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Nawiązał do odroczenia wtorkowych obrad Sejmu i głosowania nad tak zwaną ustawą "o dobrym samarytaninie". - Chcę zwrócić się do marszałka Senatu o pilne przeprocedowanie tej ustawy w Izbie Wyższej zaraz po jej prawdopodobnym przyjęciu przez Sejm - zaapelował szef rządu. Marszałek Tomasz Grodzki przekazał zaś, że niewykluczone, iż posiedzenie Senatu rozpocznie się w poniedziałek wieczorem.

Na początku wtorkowego posiedzenia Sejmu szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk złożył wniosek o odroczenie obrad, aby posłowie mogli zapoznać się z projektem PiS w sprawie przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. Projekt wpłynął do Sejmu w poniedziałek późnym popołudniem.

Prawo i Sprawiedliwość przegrało to głosowanie - wniosek opozycji został przyjęty przez Sejm. W głosowaniu nie wzięło udziału 28 posłów PiS. Wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki oskarżył opozycję o "obstrukcję" i "odwlekanie ustawy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Premier apeluje o "pilne przeprocedowanie ustawy" w Senacie

Tego samego dnia wieczorem premier Mateusz Morawiecki opublikował między innymi na Twitterze nagranie, w którym zwrócił uwagę, że pandemia COVID-19 dotyka każdego kraju na świecie. Jego zdaniem jest to największe wyzwanie od czasu II wojny światowej.

Przekonywał, że jest w kontakcie z przywódcami europejskimi, z którymi - jak mówił - opozycja współdziała w walce z koronawirusem.

- Dziś ja również chcę zaapelować o rezygnację z obstrukcji, z przerw, z odroczeń, ze zwlekania. Chcę się zwrócić do marszałka Senatu o pilne przeprocedowanie tej ustawy w Izbie Wyższej zaraz po jej prawdopodobnym przyjęciu przez Sejm - powiedział szef rządu. - Jestem gotowy wytłumaczyć panu marszałkowi podczas spotkania, jak ważne są to rozwiązania, jak bardzo pomagają pielęgniarkom, lekarzom w realizacji ich zadań. Postawmy bardzo proszę na solidarność, tak jak na nią stawiają Polacy - kontynuował. Wspomniał, o tym, że do tej pory zgłosiło się 100 osób chętnych do pracy w pierwszym szpitalu tymczasowym, który powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie.

- Pandemia to egzamin dla całej klasy politycznej, bo w walce z koronawirusem nie ma rozwiązań prawicowych i lewicowych. Są skuteczne i nieskuteczne - powiedział Morawiecki.

Zaapelował także do wszystkich Polaków o zachowanie dystansu, częste dezynfekowanie rąk i noszenie maseczek ochronnych. - Dopóki nie mamy szczepionki na koronawirusa, to musimy zaszczepić w sobie dyscyplinę - ocenił premier.

- Mimo wszystkich różnic ja zawsze będę otwarty na dobre pomysły, ale dzisiaj trzeba przede wszystkim działać - zapewnił Morawiecki.

Grodzki: niewykluczone, że posiedzenie Senatu rozpocznie się w poniedziałek wieczorem

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej podkreślał we wtorek wieczorem, iż "należy zwrócić uwagę na to, że ustawa fizycznie pojawi się w Senacie zapewne w czwartek po południu".

- A musimy zrobić jeszcze zebranie komisji zdrowia i być może także komisji ustawodawczej - wskazywał.

Mówił również o wcześniejszej wtorkowej rozmowie z prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, w której lider ludowców zwrócił się do niego o szybkie zwołanie posiedzenia Senatu, jeśli Sejm uchwali w środę nowelizację przepisów.

Grodzki powiedział że rozmowa z Kosiniakiem-Kamszyem odbyła się telefonicznie i zapewnił, że prośbę PSL "w stopniu możliwie jak największym uwzględni".

Dodał, że prace Senatu i tak już są przyspieszane na prośbę Ministerstwa Finansów. - Już przyśpieszyłem o dzień posiedzenie, bo trzeba uchwalić budżet na rok 2020, by wywiązać się ze zobowiązań Rzeczypospolitej wobec Unii Europejskiej. Być może jeszcze uda się to nieco przyśpieszyć, ale tak, by proces legislacyjny został przeprowadzony porządnie - powiedział marszałek.

Podkreślił, że senatorowie mają w poniedziałek "prace w terenie", a przed południem zbierają się komisje. - Zapytam o sprawę na Konwencie Seniorów, ale faktycznie nie jest wykluczone, że rozpoczniemy posiedzenie w poniedziałek wieczorem - powiedział marszałek Grodzki.

Autor:akr, kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FACEBOOK/MORAWIECKIPL

Tagi:
Raporty: