TVN24 | Polska

Ustawa covidowa czeka w Sejmie. "Powinna być naprawiana, a nie zamrażana"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Kosiniak-Kamysz: ustawa covidowa powinna być naprawiana, a nie zamrażanaTVN24
wideo 2/21
TVN24Kosiniak-Kamysz: ustawa covidowa powinna być naprawiana, a nie zamrażana

Ustawa covidowa leży od dawna w komisji - zwrócił uwagę w Sejmie szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że powinna być procedowana szybciej, a zaplanowane na przyszły tydzień sejmowe posiedzenie powinno się odbyć w tym tygodniu.

Zaplanowane pierwotnie na 4-5 listopada posiedzenie Sejmu zostało przełożone na 18-19 listopada. Zmianę terminu posiedzenia tłumaczono względami epidemicznymi. Według opozycji powód jest polityczny i wynika z braku większości PiS w ewentualnych głosowaniach, czemu PiS zaprzecza.

O ustawie covidowej, która czeka w Sejmie na procedowanie, mówił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. - Gotowość do pracy jest - oświadczył. - Jako tworzący większość w Senacie deklarowaliśmy już tydzień temu, że to nie Senat, jak obłudnie mówił pan premier, zwleka z przyjęciem ustaw - przypomniał.

- Ustawa covidowa, kolejna odsłona tarczy antykryzysowej, leży od dawna w komisji. Jest pełna niedoróbek, nie ma tam wszystkich branż, które powinny być objęte wsparciem. Ta ustawa nie jest w stanie udzielić pomocy każdemu, kto tej pomocy potrzebuje, ale powinna być naprawiana, a nie zamrażana - przekonywał.

O ustawie covidowej także w: "Pomoc musi znaleźć się jak najszybciej. Trafić dzisiaj, nie za tydzień, nie za dwa tygodnie, nie za miesiąc"

Kosiniak-Kamysz zwrócił dalej uwagę, że "dzisiaj trwa zamrożenie prac w Sejmie" i dodał, że nie widzi powodów, dla których "Sejm w tym momencie nie obraduje. - Zaraz po 11 listopada, 12 i 13 listopada, spokojnie może obradować - zaproponował. - Domagamy się natychmiastowego (...) uruchomienia prac w komisjach, prac ratujących polską gospodarkę, życie i zdrowie - zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Grodzki: piłka jest po stronie Sejmu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy Senat zbierze się wcześniej, aby zająć się przepisami, które mają pomóc branżom poszkodowanym w wyniku epidemii COVID-19, odpowiedział, że izba jest gotowa. - Czekamy, jesteśmy przygotowani na obradowanie, natomiast piłka jest po stronie Sejmu - tłumaczył.

- Hotelarze, gastronomicy czekają z zaniepokojeniem i dziwią się, dlaczego ważna dla nich ustawa jest w niezrozumiały sposób opóźniana - powiedział. Marszałek Senatu podkreślił, że Sejm powinien zebrać się jak najszybciej. - Jako Senat chciałem zadeklarować, że czekamy w blokach startowych - dodał. Na uwagę, że Senat ma się zebrać dopiero pod koniec listopada, Grodzki zadeklarował możliwość przyśpieszenia prac. - Jeżeli Sejm uchwali ustawę covidową, wspierającą ledwo zipiącą branżę hotelarską i gastronomiczną, Senat zbierze się wtedy szybciej - oświadczył.

CZYTAJ TAKŻE: Posiedzenie Sejmu przełożone. "Tak kończy się jesienna ofensywa Kaczyńskiego"

Autor:akw/dap

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości