W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu tłumaczył, że taka decyzja "jest zgodna z wytycznymi ekspertów i epidemiologów", a także z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.
Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe
- Na porannym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - poinformował na konferencji we wtorek przed południem premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że szczegółowa definicja takich imprez znajduje się w artykule 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia "proponuje podjęcie radykalnych działań ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa". - My chcemy bardziej zapobiegać niż leczyć. Bardziej prewencja niż późniejsze skutki, które mogą być bardzo niedobre dla społeczeństwa. (...) Chcemy być odpowiedzialni, chcemy być mądrzy nie po szkodzie, tylko przed szkodą - powiedział Morawiecki.
Zapewniał, że decyzja o odwołaniu imprez masowych "jest zgodna z wytycznymi ekspertów i epidemiologów", a także Głównego Inspektora Sanitarnego. - Zdecydowaliśmy się na ten krok, który teraz wprowadzają Francja i Niemcy. Francja i Niemcy przyznają, że w ich przypadku jest to krok podjęty za późno. My chcemy go wprowadzić na czas - wyjaśnił szef rządu.
Dodał, że rozważane są kolejne kroki, a informacje o nich podawane będą w kolejnych dniach.
Szumowski: mamy 18 przypadków zakażenia
Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał na konferencji, że "w Polsce mamy 18 przypadków zarażenia koronawirusem" (potem okazało się, że choruje więcej osób - przyp. red.). - Jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania, które są poważne, dotykające działalności nas wszystkich, to mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - zapewnił. Szef resortu przypominał, że wirus jest szczególnie groźny dla osób starszych. - Zróbmy wszystko, by spowolnić jego rozprzestrzenianie się. Pozwólmy służbie zdrowia działać dla chorych, którzy potrzebują pomocy - dodał.
Gowin: zobowiązałem uczelnie do analizy możliwości przejścia na kształcenie on-line
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował, że "zobowiązał władze uczelni, by pilnie przystąpiły do analizy możliwości przejścia w jak najszerszym zakresie na kształcenie on-line". - W przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa rozważamy możliwość czasowego zawieszenia zajęć - dodał.
Kamiński: całość granic Polski będzie zabezpieczona
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślił, że od wtorku rozszerzony zostaje zakres kontroli sanitarnej na granicach. Dodał, że kontrole obejmą całą granicę wschodnią, czyli granice: polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską, a także polsko-litewską.
- W 100 procentach wszyscy przekraczający granice będą poddani procedurom sanitarnym. Również dzisiaj punkty takie będą rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach będą punkty sanitarne. Całość granic Polski będzie zabezpieczona - zapowiedział.
Piontkowski: dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację, a przy zagrożeniu zawiesić zajęcia
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przypominał, że "dziś obowiązują przepisy, które pozwalają dyrektorom szkół na reagowanie elastycznie na to, co się dzieje w rejonie poszczególnych placówek oświatowych".
- W ostatnich dniach od kilku do kilkunastu placówek szkolnych zawieszało zajęcia na jeden, dwa lub trzy dni, gdy pojawiały się informacje, że ktoś z uczniów, ich rodzin, bądź pracowników mógł mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Po wyjaśnieniu sytuacji, gdy okazywało się, że te osoby nie są zarażone, zajęcia odwieszano. W międzyczasie szkoła była poddawana dezynfekcji - powiedział minister.
Polecił, by "dyrektorzy tak jak dotąd obserwowali sytuację w najbliższym otoczeniu, w ich miejscowości i adekwatnie do sytuacji czy ewentualnego zagrożenia, podejmowali decyzje o zawieszeniu zajęć".
Koronawirus SARS-CoV-2
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.
Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: KPRM Twitter