Koronawirus - najważniejsze informacje

TVN24 | Raporty

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl
"Bądź odporny, zaszczep się". Spot informacyjny o szczepieniach na COVID-19facebook.com/MorawieckiPL
wideo 2/6
facebook.com/MorawieckiPL"Bądź odporny, zaszczep się". Spot informacyjny o szczepieniach na COVID-19

W Polsce potwierdzono do tej pory 1 801 803 przypadki zakażenia SARS-CoV-2, a 45 317 osób zmarło. Minister zdrowia potwierdził pod koniec lutego, że trzecia fala epidemii w Polsce "rozpędza się". Od 27 lutego wprowadzono dodatkowe obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim, obowiązkowo w całym kraju trzeba nosić maseczki, a nie na przykład przyłbice czy szaliki. Wracając z Czech i Słowacji, trzeba będzie odbyć kwarantannę. 27 grudnia 2020 roku przeciw COVID-19 zaszczepione zostały pierwsze osoby, a 25 stycznia ruszyły szczepienia seniorów, zaś 12 lutego - nauczycieli.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19 najczęściej objawiającą się dusznościami, gorączką, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania i mówienia. Choroba może przebiegać bezobjawowo.

Pierwszy przypadek koronawirusa odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku u mężczyzny w wieku 66 lat. 20 marca wyszedł ze szpitala.

Do 8 marca 2021 roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło łącznie 1 801 803 przypadki zakażenia koronawirusem, a 45 317 osób zmarło.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - ODPOWIEDZI EKSPERTÓW TVN24 NA WASZE PYTANIA

Stan epidemii

20 marca 2020 roku premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii.

Premier: wprowadzamy stan epidemii (wypowiedź z 20 marca 2020 roku)TVN24

Trzecia fala epidemii

Minister zdrowia Adam Niedzielski 19 lutego 2021 roku potwierdził, że trzecia fala epidemii COVID-19 jest już w Polsce. Kilka dni później, 24 lutego, przyznał, że fala ta "rozpędza się".

Drugą falę epidemii na konferencji 8 października potwierdził premier Mateusz Morawiecki. Wówczas stopniowo w Polsce wprowadzano kolejne restrykcje, początkowo różnicując je w zależności od podziału na strefy żółte i czerwone. Najpierw zdecydowano, że od 10 października cała Polska znajdzie się w strefie żółtej, a od 24 października cały kraj stał się strefą czerwoną.

Niedzielski: trzecia fala się rozpędzaTVN24

Obostrzenia w całej Polsce

SKLEPY: Otwarte od 28 listopada w reżimie sanitarnym: 1 osoba/10 m2 – w sklepach do 100 metrów kwadratowych 1 osoba/15 m2 – w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych W części restauracyjnej galerii handlowej obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Od 27 lutego galerie handlowe są zamknięte w województwie warmińsko-mazurskim.

Od 1 lutego nie obowiązują godziny dla seniorów (możliwość zrobienia zakupów wyłącznie przez osoby powyżej 60. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12).

SIŁOWNIE, KLUBY FITNESS: Pozostają zamknięte. Z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są obiekty, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych oraz są przeznaczone dla studentów i uczniów, w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

BASENY: Od 12 lutego warunkowo otwarte, z wyłączeniem aquaparków. Od 27 lutego zamknięte w województwie warmińsko-mazurskim.

SALONY KOSMETYCZNE, FRYZJERSKIE, TATUAŻU: Otwarte w reżimie sanitarnym. Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 2 metrów od podłogi.

RESTAURACJE: Wstrzymane funkcjonowanie stacjonarne. Możliwe jest zamówienie jedzenia na wynos.

MUZEA, GALERIE SZTUKI: Otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Od 27 lutego zamknięte w województwie warmińsko-mazurskim.

KINA, TEATRY: Warunkowo otwarte od 12 lutego. Od 27 lutego zamknięte w województwie warmińsko-mazurskim.

BIBLIOTEKI: Otwarte przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni biblioteki.

KOŚCIOŁY: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

POGRZEBY: W uroczystości pogrzebowej obowiązuje zasada 1 osoba na 15 metr kwadratowy i zachowanie odległości nie mniejszej niż 1,5 metra oraz noszenie maseczki. Pogrzeb - w rozumieniu przepisów prawa o zgromadzeniach - zgromadzeniem nie jest.

ZGROMADZENIA PUBLICZNE: Do pięciu osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 metra odległości od innych osób. Odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

SPOTKANIA W DOMACH: W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Do limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą. Osoby zaszczepione nie wchodzą w limity dotyczące liczby osób na spotkaniach prywatnych.

KONGRESY, TARGI, KONFERENCJE: Mogą odbywać się wyłącznie w formie online.

TRANSPORT ZBIOROWY: Można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi: 50 procent liczby miejsc siedzących albo 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych.

KLUBY NOCNE, DYSKOTEKI: Zakaz działalności. Wyjątkiem są sportowe kluby taneczne.

HOTELE: Od 12 lutego warunkowo dostępne hotele i miejsca noclegowe do 50 procent zajętych łóżek. Od 27 lutego zamknięte w województwie warmińsko-mazurskim.

STOKI NARCIARSKIE: Od 12 lutego otwarte są warunkowo.

SANATORIA I DZIAŁALNOŚĆ UZDROWISKOWA: Zawieszone, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

OBOWIĄZKOWA KWARANTANNA: Dla osób wracających do kraju z Czech i Słowacji, z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki lub posiadających negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa.

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

Niedzielski: każda z tych branż, która będzie otwarta po 12 lutego musi stosować wszystkie zasady reżimu sanitarnegoTVN24

Przez pewien czas, od końca grudnia do 5 stycznia obowiązywał też zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 (wyjątkiem są półkolonie), jednak został on zniesiony rozporządzeniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Powrót dzieci z klas I-III do nauki stacjonarnej

18 stycznia dzieci z klas I-III szkoły podstawowej wróciły do stacjonarnej nauki w szkołach. Nauka w wyższych klasach dalej będzie odbywać się bez zmian, czyli w formie zdalnej.

Niedzielski: uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych wrócą do nauki stacjonarnej (wypowiedź z 11 stycznia 2021 roku)TVN24

Obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej

Nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej obowiązuje nieprzerwanie w całym kraju od 10 października 2020 roku. 

Od 27 lutego 2021 roku wprowadzony jest obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie można stosować zamiast tego szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Przyłbice wciąż mogą być stosowane, ale dodatkowo, obok maseczki.

Z obowiązku zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki zwolnione są osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Za brak maseczki można dostać mandat w wysokości do 500 złotych, a sąd może nałożyć o wiele wyższą grzywnę - do pięciu tysięcy złotych.

Niedzielski o regulacjach ws. maseczek: chcemy zrezygnować z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami czy chustamiTVN24

Nowe, bardziej zaraźliwe warianty koronawirusa

Równolegle z rozwojem sytuacji dotyczącej szczepień, w części Wielkiej Brytanii pojawił się nowy brytyjski wariant koronawirusa, nazwany VUI-202012/01. Rząd Wielkiej Brytanii poinformował o nim 14 grudnia. Minister zdrowia Matt Hancock przekazał wówczas, że odnotowano około tysiąc zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

W ostatnich dniach lutego wariant brytyjski był już rozpowszechniony w Polsce. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, odpowiadał za co najmniej 10 procent wszystkich infekcji SARS-CoV-2.

Nowy wariant budzi niepokój głównie ze względu na trzy czynniki: - szybko zastępuje inne wersje wirusa, - posiada mutacje, które prawdopodobnie wpływają na ważne części wirusa, - badania wykazały, że niektóre z tych mutacji zwiększają zdolność wirusa do infekowania komórek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus zmutował. Co wiemy o nowym szczepie?

W wielu krajach na świecie, w tym krajach Unii Europejskiej, a także w Polsce odkryto także wariant południowoafrykański (501.V2). Pierwszy raz został on wykryty w RPA pod koniec grudnia 2020 roku. Ta odmiana ma pewne podobieństwa do wariantu zidentyfikowanego w Wielkiej Brytanii i podobnie do niego ma większą zdolność do przenoszenia. Jak na razie nie ma dowodów na to, że powoduje cięższy przebieg COVID-19 lub częściej doprowadza do zgonu.

Prof. Bieńkowska o południowoafrykańskim wariancie koronawirusaTVN24

Szczepionka przeciw koronawirusowi

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała 21 grudnia 2020 roku o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Tego samego dnia Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do używania szczepionki we wszystkich państwach członkowskich UE. 26 grudnia pierwsze dawki dotarły do Polski.

6 stycznia EMA wydała pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Pierwsze dawki szczepionki tego koncernu dotarły do Polski 12 stycznia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mechanizm działania szczepionek "praktycznie ten sam", ale jest "podstawowa różnica"

29 stycznia EMA wydała pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu w UE szczepionki koncernu AstraZeneca. Tego samego dnia zaakceptowała ją Komisja Europejska. Pierwsze dawki szczepionki tej firmy dotarły do naszego kraju 6 lutego.

Wirusolożka ewolucyjna o skuteczności szczepionki AstraZeneki (wypowiedź z 8 lutego)TVN24

Na początku grudnia rząd opublikował projekt programu szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli. Dokument składa się z dziewięciu rozdziałów opisujących między innymi skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień, a także kolejność szczepień.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT >>>

Fakty i mity o szczepionce przeciw COVID-19

"Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce jest wysoka". Nieprawda TVN24
wideo 2/15

Kampania w sprawie szczepień przeciwko COVID-19 rozpoczęła się 15 grudnia od uruchomienia strony i infolinii: 989. Pod koniec miesiąca uruchomiono kampanię billboardową.

Od 15 stycznia osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Od 22 stycznia na szczepienie rejestrowały się osoby powyżej 70 lat. Ich szczepienia ruszyły 25 stycznia. Na zabieg można się zapisywać na trzy sposoby: przez infolinię 989, przez e-rejestrację lub osobiście w punkcie szczepień, najczęściej najbliższym POZ.

Ponadto od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

PORADNIK: JAK I KIEDY ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE NA KORONAWIRUSA?

12 lutego rozpoczęły się szczepienia nauczycieli, którzy pracują obecnie w szkołach w systemie stacjonarnym, w przedszkolach i opiekunów w żłobkach. Preparatem AstraZeneki szczepieni są nauczyciele do 69. roku życia i nauczyciele akademiccy. Starsi nauczyciele przyjmują szczepionki koncernu Pfizer i BioNTech oraz Moderny.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak będzie przebiegać szczepienie nauczycieli? Pytania i odpowiedzi

Raport tvn24.pl: Szczepionka na koronawirusa - najważniejsze informacje

Kampania informacyjna #SzczepimySięAdam Guz/KPRM

Pełnomocnik rządu ds. szczepień w Polsce Michał Dworczyk potwierdził 4 stycznia, że po weryfikacji zarejestrowano 7 517 zespołów szczepiennych i 6 027 punktów, które będą prowadziły szczepienia. - Ostatecznie mamy sieć zapewniającą punkty szczepień obejmujące zasięgiem 96,29 procent gmin w Polsce. To daje 98,56 procent populacji, której został zapewniony dostęp do punktów szczepień - podał.

Mówiąc o brakujących nieco ponad trzech procentach, Dworczyk zwrócił uwagę, że gminy te są tak zwanym wianuszkiem wokół większych miast, w których mieszczą się POZ-ty i inne ośrodki medyczne, dlatego - wyjaśnił - w tych gminach nie zorganizowano punktów szczepień.

Tego dnia pełnomocnik ds. szczepień przekazał, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku zaszczepić się może około 2,9 miliona osób, a z prognoz rządu wynika, że w grupie zero ma szansę zaszczepić się około 700 tysięcy osób.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET24: 13 popularnych fake newsów o szczepionkach na COVID-19. Przestrzegamy

Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 roku może zaszczepić się około 2,9 miliona osóbTVN24

Pierwsze szczepienia w Polsce

Pierwsze dawki szczepionki przeciw COVID-19 przekroczyły polską granicę wieczorem 25 grudnia. Pierwsze szczepienia w naszym kraju odbyły się w niedzielę 27 grudnia. Szczepionkę przyjęli wtedy pracownicy medyczni ze szpitala MSWiA w Warszawie. To naczelna pielęgniarka warszawskiego szpitala MSWiA Alicja Jakubowska, dyrektor tego szpitala profesor Waldemar Wierzba, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, lekarz chorób zakaźnych Agnieszka Szarowska oraz diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas.

>> Tak wyglądało szczepienie pierwszej osoby w Polsce

Pierwsza osoba zaszczepiona w Polsce (27 grudnia 2020 roku)TVN24

24 lutego minister Dworczyk poinformował, że dwoma dawkami zaszczepiono już ponad milion obywateli.

Czym jest izolacja, a czym kwarantanna

Od września obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie) i izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu w kierunku koronawirusa jest dodatni).

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, na przykład po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, na przykład wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

Od 3 listopada weszły w życie zmiany, wedle których prowadzący wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono koronawirusa, jest zobowiązany poddać się kwarantannie. Jednocześnie taka osoba nie musi uzyskać decyzji o skierowaniu na kwarantannę przez organ inspekcji sanitarnej.

Osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają kwarantannie, ale osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, czyli taką, która ma pozytywny wynik testu, ma obowiązek poddania się kwarantannie.

W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się: u osób objawowych: 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów, u osób bezobjawowych: 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza).

W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.

We wrześniu 2020 roku odstąpiono od zasady od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

Przez czas izolacji i kwarantanny nie można opuszać domu. Zabronione są spacery z psem/kotem, wyjście do sklepu lub do lekarza. W przypadku, kiedy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu - one również muszą zostać pozostać na kwarantannie.

Obowiązek pozostania na kwarantannie sprawdzany jest przez funkcjonariuszy policji. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tysięcy złotych na te osoby, które nie dostosują się do przepisów. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary zawsze jest indywidualna.

Eksperci: kwarantanna nie musi być tak długa (materiał z sierpnia 2020 roku)tvn24

>> Minister o fundamentalnej "zasadzie DDM": to prawdziwy oręż w walce z epidemią

Minister zdrowia: fundamentalna zasada to DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki (wypowiedź z września 2020 roku)TVN24

Podejrzewasz u siebie zakażenie?

W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu, duszności i kłopotów z oddychaniem i/lub utraty węchu i smaku należy na zatelefonować do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystać z teleporady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Można także, co bardzo ważne, własnym środkiem transportu pojechać do szpitala z odziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym. Pod żadnym pozorem nie można korzystać ze środków komunikacji publicznej lub taksówek. W ten sposób naraża się innych na zakażenie. W przypadku braku takiej możliwości, lekarz POZ i stacja sanitarno-epidemiologiczna mogą zlecić transport sanitarny.

W przypadku ciężkiego stanu powinno się zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić o możliwym zakażeniu.

Koronawirus na świecie

8 marca 2021 roku liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie wynosiła ponad 117 milionów. Na COVID-19 zmarło ponad 2,6 miliona chorych, a ponad 93 miliony pacjentów uważa się za wyleczonych.

Naukowcy uważają, że najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi. COVID-19, zakażenie wywołane nowym koronawirusem SARS-CoV-2, może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM - ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA >>>

Koronawirus w Europie

Czesi walczą z epidemiąENEX
wideo 2/33

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg via Getty Images

Raporty: