TVN24 | Raporty

Koronawirus - najważniejsze informacje

TVN24 | Raporty

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl
Rzecznik rządu o spotkaniu premiera z opozycją w sprawie walki z epidemią
Rzecznik rządu o spotkaniu premiera z opozycją w sprawie walki z epidemiąTVN24
wideo 2/21
Koronawirus w Polsce

W Polsce potwierdzono do tej pory 4 547 315 infekcji SARS-CoV-2, z powodu koronawirusa zmarło 103 846 osób. W całym kraju obowiązują restrykcje epidemiczne, które zostały zacieśnione w związku z pojawieniem się wariantu omikron. W zamkniętych przestrzeniach publicznych obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa przy pomocy maseczki. Od końca 2020 roku w Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, najczęściej objawiającą się dusznościami, gorączką, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania i mówienia. Choroba może przebiegać bezobjawowo.

Do 24 stycznia 2022 roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło łącznie 4 547 315 infekcji, z powodu koronawirusa zmarło 103 846 osób.

Kolejne fale zakażeń koronawirusem i stan epidemii

Pierwszy przypadek koronawirusa odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku u mężczyzny w wieku 66 lat. 20 marca wyszedł ze szpitala. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii.

Drugą falę epidemii szef rządu potwierdził na konferencji 8 października 2020 roku. Wówczas stopniowo w Polsce wprowadzano kolejne restrykcje, początkowo różnicując je w zależności od podziału na strefy żółte i czerwone. Najpierw zdecydowano, że od 10 października cała Polska znajdzie się w strefie żółtej, a od 24 października cały kraj stał się strefą czerwoną.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - ODPOWIEDZI EKSPERTÓW TVN24 NA WASZE PYTANIA

Premier: wprowadzamy stan epidemii
Premier: wprowadzamy stan epidemii (wypowiedź z 20 marca 2020 roku)TVN24

Minister zdrowia Adam Niedzielski 19 lutego 2021 roku potwierdził, że trzecia fala epidemii COVID-19 jest już w Polsce. Kilka dni później, 24 lutego, przyznał, że fala ta "rozpędza się".

Czwarta fala epidemii COVID-19 pojawiła się w Polsce na początku września 2021 roku, a apogeum osiągnęła w pierwszej połowie grudnia.

KONKRET24: Dlaczego czwarta fala pandemii jest inna od poprzednich? Sześć głównych powodów

O tym, że piąta fala epidemii staje się faktem mówił na konferencji 17 stycznia 2022 roku minister zdrowia. - W zależności od wariantu, szczyt pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca - mówił.

Niedzielski: piąta fala staje się już faktem
Niedzielski: piąta fala staje się już faktem TVN24

Obostrzenia obowiązujące w całej Polsce

Od 1 grudnia 2021 roku obowiązują dodatkowe obostrzenia epidemiczne. Od 15 grudnia zaczęły obowiązywać kolejne. CZYTAJ WIĘCEJ: Surowsze obostrzenia od 15 grudnia

SKLEPY: 1 osoba/15 m2 – w sklepach do 100 m2. 1 osoba/20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

SKLEPY WIELKOPOWIERZCHNIOWE, MEBLOWE, GALERIE HANDLOWE: Obowiązuje limit osób: 1 osoba/15 m2.

SIŁOWNIE, SOLARIA, KLUBY FITNESS: Obowiązuje limit osób: 1 osoba/15 m2.

WIDOWNIA NA OBIEKTACH SPORTOWYCH: Otwarte obiekty sportowe na świeżym powietrzu przy maksymalnym obłożeniu 30 procent przez osoby niezaszczepione*. *Do limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby zaświadczenia o szczepieniu, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca.

BASENY I AQUAPARKI: Obowiązuje zasada maksymalnie 30-procentowego obłożenia*. *Do limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby zaświadczenia o szczepieniu, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca.

SALONY KOSMETYCZNE, FRYZJERSKIE, TATUAŻU: Otwarte w reżimie sanitarnym.

RESTAURACJE, BARY, KAWIARNIE: Otwarte przy reżimie sanitarnym, obłożeniu 30-procentowym i dystansie między stolikami. *Do limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby zaświadczenia o szczepieniu, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca.

MUZEA, GALERIE SZTUKI: Otwarte w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit: 1 osoba/15 m2.

KINA, TEATRY, OPERY, FILHARMONIE: Otwarte przy zasadach reżimu sanitarnego i obłożeniu do 30 procent. Uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków. *Do limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby zaświadczenia o szczepieniu, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca.

BIBLIOTEKI: Otwarte przy zachowaniu limitu 1 osoby/15 m2 powierzchni.

KOŚCIOŁY: 30 procent obłożenia. *Do limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby zaświadczenia o szczepieniu, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca.

ZGROMADZENIA, WESELA, KOMUNIE I INNE IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE: Dozwolone do 100 osób. Uczestnicy zgromadzeń mają obowiązek zachowania 1,5 metra odległości od innych osób. Odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

POGRZEBY: W uroczystości pogrzebowej obowiązuje zasada 1 osoba/15 m2 i zachowanie odległości nie mniejszej niż 1,5 metra oraz noszenie maseczki. Pogrzeb - w rozumieniu przepisów prawa o zgromadzeniach - zgromadzeniem nie jest.

KONCERTY: Koncerty i widowiska cyrkowe w tym wypadku należą do innej kategorii niż kluby nocne i dyskoteki. Dlatego tam wydarzenia mogą odbywać się w reżimie sanitarnym: maksymalnie 30 procent. *Do limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby zaświadczenia o szczepieniu, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca.

KONGRESY, TARGI, KONFERENCJE: Dozwolone przy limicie jednej osoby na 15/m2.

TRANSPORT ZBIOROWY: Można przewozić 100 procent obłożenia środka transportu.

KLUBY NOCNE, DYSKOTEKI: Zamknięte. Wyjątkiem był Sylwester (aktualnie w rozporządzeniu mowa jest o zakazie działalności do 31 stycznia 2022 roku, jednak resort zdrowia zapowiedział zmiany w tej kwestii). Tej nocy imprezy mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym: maksymalnie 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19, czyli są w pełni zaszczepione).

PARKI ROZRYWKI: Otwarte przy obłożeniu do 30 procent obłożenia. *Do limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby zaświadczenia o szczepieniu, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca.

HOTELE: Otwarte przy obłożeniu 30 procent przez osoby niezaszczepione*. Otwarte są restauracje hotelowe przy zachowaniu reguł reżimu sanitarnego. *Zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19

SANATORIA I DZIAŁALNOŚĆ UZDROWISKOWA: Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego jest negatywny wynik testu na koronawirusa lub pełne zaszczepienie się przeciw COVID-19. Materiał musi być pobrany w terminie nie wcześniejszym niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy są bezpłatne.

PODRÓŻE: Zakaz lotów do siedmiu krajów - Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe.

W przypadku braku okazania wymaganych dokumentów i zapełnienia limitu osoby nie mogą wejść do obiektów publicznych.

Minister zdrowia: niedecydowanie się na szczepienie jest aktem braku odpowiedzialności wobec siebie i wobec swoich najbliższych
Minister zdrowia: niedecydowanie się na szczepienie jest aktem braku odpowiedzialności wobec siebie i wobec swoich najbliższychTVN24

Obowiązkowe testy na koronawirusa

Od 15 grudnia 2021 roku każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Od 15 grudnia obowiązkowy test dotyczy także osób, które mieszkają z osobą zakażoną koronawirusem. W tej sytuacji również zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Kwarantanna przy wjeździe do Polski

W Polsce obowiązują zasady kwarantanny przy wjeździe do kraju osobne dla strefy Schengen i krajów spoza tej strefy.

Strefa Schengen: Obowiązek posiadania negatywnego testu (PCR lub antygenowego) na koronawirusa, wykonanego nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Dotyczy to wszystkich środków transportu, a także pieszego przekraczania granicy. Osoby z negatywnym wynikiem testu nie będą podlegały kwarantannie. Podróżni po przejściu na kwarantannę mogą zostać z niej zwolnieni po wykonaniu kolejnego testu i uzyskaniu negatywnego wyniku.

Spoza Strefy Schengen: Każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę. Z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny. Osoby takie mogą wykonać test (PCR lub antygenowy) w Polsce. Negatywny wynik testu pozwoli zwolnić z obowiązku kwarantanny.

Kwarantanna od 1 grudnia 2021 r. została wydłużona do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny - od ósmego dnia po teście PCR. Ponadto od 1 grudnia osoby podróżujące z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny.

Co ze szkołami i przedszkolami?

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauka stacjonarna była zawieszona od 20 grudnia do 9 stycznia, w jej miejsce prowadzono naukę zdalną. Do nauki stacjonarnej uczniowie wrócili 10 stycznia. Aktualnie trwają ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 15 stycznia a 27 lutego.

W razie stwierdzenia zakażenia koronawirusem u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne. Jego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. Dyrektor szkoły lub przedszkola, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie zdalne. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian.

Koronawirus. Powrót uczniów do szkół

Rzecznik rządu o powrocie dzieci do szkół: informacje na początku stycznia
Rzecznik rządu o powrocie dzieci do szkół: informacje na początku styczniaTVN24
wideo 2/20

Obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej

Nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej wprowadzono w całym kraju od 10 października 2020 roku.

Od 27 lutego 2021 roku wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie można stosować zamiast tego szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Przyłbice wciąż mogą być stosowane, ale dodatkowo, razem z maseczką.

Z obowiązku zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki zwolnione są osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Za brak maseczki można dostać mandat w wysokości do 500 złotych, a sąd może nałożyć o wiele wyższą grzywnę - do pięciu tysięcy złotych.

Od 15 maja został zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Minister zdrowia: od 15 maja na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, jeśli będzie zachowany dystans
Minister zdrowia: od 15 maja na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, jeśli będzie zachowany dystansTVN24

Nowe, bardziej zaraźliwe warianty koronawirusa

ALFA

Równolegle z rozwojem sytuacji dotyczącej szczepień, we wrześniu 2020 roku w części Wielkiej Brytanii pojawił się nowy brytyjski wariant koronawirusa, nazwany alfa. Rząd Wielkiej Brytanii poinformował o nim 14 grudnia. Obecnie jest on już dominującą odmianą wirusa SARS-CoV-2 nie tylko w tym kraju, ale w większości państw Europy i w Stanach Zjednoczonych.

Wariant ten budzi niepokój głównie ze względu na trzy czynniki: - szybko zastępuje inne wersje wirusa, - posiada mutacje, które prawdopodobnie wpływają na ważne części wirusa, - badania wykazały, że niektóre z tych mutacji zwiększają zdolność wirusa do infekowania komórek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus zmutował. Co wiemy o nowym szczepie?

BETA

W wielu krajach na świecie, w tym krajach Unii Europejskiej, a także w Polsce odkryto także wariant południowoafrykański (beta). Pierwszy raz został on wykryty w RPA pod koniec grudnia 2020 roku. Ta odmiana ma pewne podobieństwa do wariantu zidentyfikowanego w Wielkiej Brytanii i podobnie do niego ma większą zdolność do przenoszenia. Jak na razie nie ma dowodów na to, że powoduje cięższy przebieg COVID-19 lub częściej doprowadza do zgonu.

Prof. Bieńkowska o południowoafrykańskim wariancie koronawirusa
Prof. Bieńkowska o południowoafrykańskim wariancie koronawirusa (rozmowa z 19 lutego 2021 r.)TVN24

GAMMA, DELTA i LAMBDA

Naukowcom znany jest także wariant brazylijski (gamma) - potwierdzony w styczniu 2021 roku - i indyjski (delta) - potwierdzony wiosną 2021 roku.

>> Wariant delta koronawirusa - jakie są objawy? Czy szczepionki są skuteczne?

Pojawił się także wariant lambda pochodzący z Ameryki Południowej, który został potwierdzony w czerwcu 2021 roku.

Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski o wariancie Delta koronawirusa
Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski o wariancie Delta koronawirusaTVN24

OMIKRON

Pod koniec listopada 2021 rok na świecie zaczął rozprzestrzeniać się nowy wariant koronawirusa omikron. Do 29 listopada na całym świecie potwierdzono około 100 przypadków tego wariantu głównie w RPA i Botswanie. Pojedyncze przypadki potwierdzane są w innych krajach, także europejskich.

Lawrence Young, wirusolog i profesor onkologii molekularnej w Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii, potwierdził opinię Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że omikron jest "bardzo niepokojący". "Jest to najbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia" – napisał w oświadczeniu.

Sharon Peacock, profesor zdrowia publicznego i mikrobiologii na Uniwersytecie w Cambridge oceniła, że "obraz epidemiologiczny sugeruje, że ten wariant może być o wiele bardziej zakaźny".

Omikron - nowy wariant koronawirusa. Co wiemy, a czego nie? Omikron - objawy nowego wariantu koronawirusa

Szczepionki przeciw koronawirusowi

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała 21 grudnia 2020 roku o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Tego samego dnia Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do używania szczepionki we wszystkich państwach członkowskich UE.

6 stycznia 2021 r. EMA wydała pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Pierwsze dawki szczepionki tego koncernu dotarły do Polski 12 stycznia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mechanizm działania szczepionek "praktycznie ten sam", ale jest "podstawowa różnica"

29 stycznia EMA wydała pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu w UE szczepionki koncernu AstraZeneca. Tego samego dnia zaakceptowała ją Komisja Europejska. Pierwsze dawki szczepionki tej firmy dotarły do naszego kraju 6 lutego.

11 marca EMA dopuściła na rynek unijny jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson, tego samego dnia zaakceptowała ją Komisja Europejska. 14 kwietnia pierwsze dawki tej szczepionki dotarły do Polski.

Fakty i mity o szczepionce przeciw COVID-19

"Po co nosić maseczki?"
"Po co nosić maseczki?"TVN24
wideo 2/20

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Na początku grudnia 2020 roku rząd opublikował projekt programu szczepień przeciw COVID-19. Dokument składa się z dziewięciu rozdziałów opisujących między innymi skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień, a także kolejność szczepień.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT >>>

Początkowo dobrowolnie i bezpłatnie szczepionki mogli przyjmować dorośli. Później do szczepień dopuszczono kolejne grupy wiekowe i obecnie szczepionkę można przyjąć od 12 roku życia. Podawanie szczepionek dzieciom w wieku od 5 do 11 lat ma się rozpocząć 16 grudnia.

Na szczepienie można się zapisywać się przez infolinię 989, wysyłając SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880-333-333, przez e-rejestrację lub osobiście w punkcie szczepień, najczęściej najbliższym POZ.

Przypominająca dawka szczepionki przeciw COVID-19

W Polsce można też przyjąć dodatkową dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - dawkę przypominającą lub uzupełniającą.

>>> Kiedy i dla kogo. Szczepienie przypominające krok po kroku <<<

Dawką przypominającą mogą zaszczepić się wszystkie osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia i są zaszczepione dwudawkowo (preparatami Pfizer/BioNTech, Moderny lub AstraZeneki) lub jedną dawką szczepionki Johnson & Johnson. Stosuje się ją we wskazanych grupach z zachowaniem odpowiedniego odstępu po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. U osób powyżej 50. roku życia jest to 5 miesięcy, a dla pozostałych pełnoletnich - 6 miesięcy.

U osób szczepionych tą dawką można stosować szczepionki: Comirnaty (Pfizer/BioNTech) w pełnej dawce 0,3 ml lub Spikevax (Moderna) połowa dawki: 50 µg - 0,25 ml.

Możliwe są także szczepienia dawką dodatkową uzupełniającą, która podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca.

Stosuje się ją z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni po zakończeniu pierwotnego schematu szczepienia u osób powyżej 12. roku życia, które otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty, Spikevax lub Vaxzevria. Aktualnie, według MZ, nie ma wystarczających danych wskazujących na zasadność podawania dodatkowej dawki u osób z niedoborem odporności, zaszczepionych szczepionką COVID-19 Johnson & Johnson.

U osób w wieku powyżej 12 lat podawana jest szczepionka Comirnaty lub pełna dawka Spikevax (0,5 ml) z uwzględnieniem w pierwszej kolejności podania szczepionki determinowanej szczepieniem podstawowym. U osób dorosłych, u których zrealizowano szczepienie podstawowe preparatem Vaxzevria należy użyć szczepionkę Comirnaty lub pełną dawkę Spikevax.

Więcej szczegółów: Szczepionka na koronawirusa - najważniejsze informacje

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET24: 13 popularnych fake newsów o szczepionkach na COVID-19. Przestrzegamy

Kampania informacyjna #SzczepimySięAdam Guz/KPRM

Pierwsze dawki szczepionki przeciw COVID-19 przekroczyły polską granicę wieczorem 25 grudnia. Pierwsze szczepienia w naszym kraju odbyły się w niedzielę 27 grudnia. Szczepionkę przyjęli wtedy pracownicy medyczni ze szpitala MSWiA w Warszawie. To naczelna pielęgniarka warszawskiego szpitala MSWiA Alicja Jakubowska, dyrektor tego szpitala profesor Waldemar Wierzba, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, lekarz chorób zakaźnych Agnieszka Szarowska oraz diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas.

>> Tak wyglądało szczepienie pierwszej osoby w Polsce

Do 24 stycznia 2022 roku w Polsce wykonano 50 671 742 szczepienia.

Pierwsza osoba zaszczepiona w Polsce
Pierwsza osoba zaszczepiona w Polsce (27 grudnia 2020 roku)TVN24

Czym jest izolacja, a czym kwarantanna

Od września 2020 roku obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie) i izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu w kierunku koronawirusa jest dodatni).

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie. Kwarantanna wynikająca z ryzyka zakażenia koronawirusem, na przykład z uwagi na kontakt z osobą chorą, trwa 10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia lub styczności ze źródłem zakażenia. Służby sanitarno-epidemiologiczne mogą podjąć decyzję o wydłużeniu lub skróceniu kwarantanny. 10 dni trwa też kwarantanna od dnia, w którym lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skieruje Cię na test na koronawirusa, do chwili uzyskania wyniku testu.

Jeśli wykonasz test na koronawirusa i otrzymasz wynik negatywny, to automatycznie Twoja kwarantanna się kończy. Od 1 grudnia 2021 roku wprowadzona została zmiana dotycząca kwarantanny dla podróżnych z krajów spoza strefy Schengen. Jest wydłużona do 14 dni. Zwolnienia z kwarantanny jest możliwe od ósmego dnia po teście PCR.

O kwarantannie decyduje to, czy się miało kontakt z osobą zakażoną. Domownicy są objęci kwarantanną, tylko jeśli w domu jest osoba zakażona. Jeśli domownik miał kontakt z zakażonym i jest na kwarantannie, pozostali nie są objęci kwarantanną.

Izolacja to odosobnienie osób z dodatnim wynikiem testu. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu (dotyczy pacjenta bezobjawowego). Jeśli wystąpiły objawy infekcji, izolacja powinna zakończyć się po trzech dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

Przez czas izolacji i kwarantanny nie można opuszać domu. Zabronione są spacery z psem/kotem, wyjście do sklepu lub do lekarza. W przypadku, kiedy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu - one również muszą zostać pozostać na kwarantannie.

Obowiązek pozostania na kwarantannie sprawdzany jest przez funkcjonariuszy policji. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tysięcy złotych na te osoby, które nie dostosują się do przepisów. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary zawsze jest indywidualna.

>> Minister o fundamentalnej "zasadzie DDM": to prawdziwy oręż w walce z epidemią

Minister zdrowia: fundamentalna zasada to DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki
Minister zdrowia: fundamentalna zasada to DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki (wypowiedź z września 2020 roku)TVN24

Podejrzewasz u siebie zakażenie?

W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu, duszności i kłopotów z oddychaniem i/lub utraty węchu i smaku należy na zatelefonować do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystać z teleporady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Można także, co bardzo ważne, własnym środkiem transportu pojechać do szpitala z odziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym. Pod żadnym pozorem nie można korzystać ze środków komunikacji publicznej lub taksówek. W ten sposób naraża się innych na zakażenie. W przypadku braku takiej możliwości, lekarz POZ i stacja sanitarno-epidemiologiczna mogą zlecić transport sanitarny.

W przypadku ciężkiego stanu powinno się zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić o możliwym zakażeniu.

Koronawirus na świecie

24 stycznia 2022 roku liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie wynosiła ponad 352,3 miliona. Na COVID-19 zmarło ponad 5,6 miliona chorych, a około 280 milionów pacjentów wyzdrowiało.

Naukowcy uważają, że najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi. COVID-19, zakażenie wywołane nowym koronawirusem SARS-CoV-2, może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM - ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA >>>

Koronawirus na świecie

Szczepienia dzieci na COVID-19 w USA
Szczepienia dzieci na COVID-19 w USAReuters Archive
wideo 2/20

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg via Getty Images

Raporty:
Pozostałe wiadomości