TVN24 | Polska

Premier: przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i wariantem omikron

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Premier: jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron
Premier: jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikronTVN24
wideo 2/21
TVN24Premier: jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron

We wtorek lub środę rząd przedstawi obostrzenia w związku ze świętami i wariantem kornawirusa omikron. Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień, rozważamy wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - przekazał premier Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Premier Mateusz Morawiecki wizytuje w poniedziałek tereny przygraniczne. Przed południem w centrum prasowym na polsko-białoruskiej granicy odbyła się jego konferencja.

Został zapytany o sytuację epidemiczną. - Pierwszy zestaw wzmocnienia zaostrzeń przedstawił pan minister Niedzielski nie tak dawno temu, a jutro albo najpóźniej pojutrze przedstawimy drugi, między innymi taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, który będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron, bo rzeczywiście ten stan spraw przedstawia się niedobrze - przekazał szef rządu.

Jak zaznaczył, "jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych".

Premier o obowiązku szczepień i "zaostrzeniach" względem osób niezaszczepionych

Premier zapowiedział "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach". - Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce - dodał.

Od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne, m.in. zmiana limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Premier: miarą suwerenności jest zdolność do obrony naszego terytorium

Szef rządu, mówiąc o granicy polsko-białoruskiej, mówił, że "ona oddziela normalne państwo, które troszczy się o swoich obywateli od państwa, które używa obywateli innych państw jako żywych tarcz".

Jak dodał, o tym, jak bronić polskiej granicy, rozmawiał w poniedziałek z żołnierzami. - Granica jest coraz bardziej szczelna. Wkrótce rozpoczynamy budowę infrastruktury, zapory, która jest skutecznym - jak wiemy to z przykładów innych państw - narzędziem obrony - mówił Morawiecki.

Premier podkreślił, że część migrantów wraca już z Białorusi na Bliski Wschód. - Jest szansa na to, że reżim się cofnie. Ale to, co jest w głowie Łukaszenki i jego mocodawcy z Kremla, tego oczywiście nie wiemy. Musimy liczyć się z najgorszymi scenariuszami - wskazał.

Morawiecki zapewniał, że na granicę dotarł wszelki niezbędny sprzęt. - W porównaniu do tego, co widziałem dwa tygodnie temu, wiem, że to wyposażenie jest jeszcze lepsze - powiedział. Zapewnił, że żaden żołnierz nie śpi już w namiotach. - Wszyscy są ulokowani albo w kontenerach, albo w różnych miejscach przy granicy. Wykorzystywane są hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne - wymieniał.

- Miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy, zdolność do obrony naszego terytorium. I to nasi funkcjonariusze robią znakomicie. Jesteśmy z nich dumni. Cała Polska jest z was dumna, drodzy żołnierze. Bardzo wam dziękujemy, że w ten trudny przedświąteczny czas jesteście na miejscu, służycie Rzeczypospolitej, służycie obronie naszych granic - powiedział premier.

Autor:mjz/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości