TVN24 | Polska

Przewodniczący episkopatu pisze do premiera: wyrażam sprzeciw wobec drastycznego ograniczania prawa wiernych

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Niedzielski o sytuacji epidemicznej w PolsceTVN24
wideo 2/22
TVN24Niedzielski o sytuacji epidemicznej w Polsce

"Wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary" – zwrócił się w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. "Nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu" – dodał hierarcha.

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że tego dnia przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o zmniejszenie obostrzeń w kościołach. Opublikowano także pełną treść listu do szefa rządu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych"

"W kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego i gospodarczego chciałbym wyrazić mój smutek z powodu utrzymywania dotychczasowych limitów wiernych w kościołach z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys." – napisał arcybiskup Gądecki. Zaznaczył, że "Kościół ze zrozumieniem podchodził do nakładanych ograniczeń sanitarnych, udzielając wiernym dyspens oraz zachęcając do przestrzegania wszystkich zaleceń sanitarnych".

"We wcześniejszych listach do Pana Premiera przypominałem, że możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję – sferę duchową, psychiczną i fizyczną, stąd restrykcje w tak ważnej sferze życia społecznego powinny być ograniczone do koniecznego minimum" – wskazał hierarcha. "Dzisiaj, wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary" – dodał.

Arcybiskup Stanisław GądeckiTVN24

Zdaniem przewodniczącego episkopatu "utrzymywanie tak dużych ograniczeń może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczanie wolności religijnej". Arcybiskup Gądecki ocenił także, iż "wydaje się, że zmniejszenie restrykcji w odniesieniu do kościołów i innych miejsc kultu do koniecznego minimum, które spełniałoby wymagania bezpieczeństwa sanitarnego, dowodziłoby poszanowania konstytucyjnego prawa do wolności religijnej, widocznego dotychczas w działaniach władz RP w związku z pandemią".

"Wyrażając wdzięczność za dotychczasowe działania na rzecz ochrony zdrowia i życia Polaków, nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu" – dodał przewodniczący KEP, zwracając się w liście do premiera.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik episkopatu: wobec kolejnych luzowań utrzymanie rygoru w kościołach budzi wątpliwości >>>

Obostrzenia epidemiczne w kościołach

W niedzielę w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń, które między innymi łagodzi restrykcje w prowadzeniu działalności gospodarczej, pozwala na prowadzenie targów oraz konferencji z zachowaniem odpowiedniego limitu osób czy zwiększa limit osób na imprezach okolicznościowych. Zasady te będą obowiązywać do 25 czerwca.

Nowe obostrzenia dotyczące wesel, imprez i targów. Opublikowano rozporządzenie >>>

W kościołach i miejscach kultu utrzymano obowiązujący limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Rekomenduje się też odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu. Pozostawiono w mocy także zakaz organizowania lub udziału w zgromadzeniach z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 (dotychczas było 50 osób). Utrzymano przy tym przepis mówiący, że odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dworczyk: zakładam, że pod koniec czerwca zniesiemy zakaz zgromadzeń spontanicznych >>>

Autor:akr//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: