Otwarcie niektórych gałęzi gospodarki na majówkę? "W pierwszej kolejności myślimy o przywracaniu edukacji"

Autor:
akw/adso
Źródło:
TVN24
Niedzielski: obowiązujące obostrzenia przedłużamy do 18 kwietnia
Niedzielski: obowiązujące obostrzenia przedłużamy do 18 kwietniaTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski: obowiązujące obostrzenia przedłużamy do 18 kwietnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obowiązujące obostrzenia epidemiczne zostają przedłużone dla całego kraju do 18 kwietnia. Przeczytaj relację z konferencji prasowej szefa resortu zdrowia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Po godzinie 10 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego dyskutujący o decyzjach w sprawie zarządzonych dwa tygodnie temu ogólnopolskich obostrzeń. Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił w środę rano w TVN24, że w obliczu "nadal poważnej sytuacji" epidemicznej, "trudno mówić o znacznych poluzowaniach, jeśli one w ogóle nastąpią". Przedłużenie obowiązujących obostrzeń zarekomendowała we wtorek Rada Medyczna, organ doradczy premiera.

Relacja z konferencji na tvn24.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 11:30

  Zakończyła się konferencja ministra zdrowia. Dziękujemy za uwagę, spokojnego dnia.

  >> Przeczytaj podsumowanie najważniejszych kwestii z konferencji

 • 11:30

  Niedzielski o perspektywie na wakacje dla hoteli i gastronomii: W zależności od sytuacji nasze doświadczenie pokazuje, że nie kierujemy się zawsze tymi samymi kryteriami. Na początku pandemii kierowaliśmy się nową liczbą zakażeń. Potem, w momencie bardzo dynamicznego wzrostu zachorowań kierowaliśmy się już samą dynamiką, nie patrząc na liczbę bezwzględną. Teraz mam nadzieję, że apogeum fali epidemii mamy już za sobą. Teraz najważniejsze jest obłożenie infrastruktury szpitalnej. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jakie będą kryteria uwolnienia tej części gospodarki. To zależy od momentu pandemii, w którym będziemy się znajdowali.

 • 11:26

  Niedzielski o propozycjach dla pielęgniarek w kwestii zarobków: Rozmowy dotyczą kształtowania ścieżki wynagrodzeń w krótkim okresie, ale też w perspektywie dłuższej. Chcemy, żeby ta ścieżka, zaprogramowana dla wszystkich zawodów pracujących w sektorze medycznym, systematycznie się posuwała. Zaproponowaliśmy na rok 2021 stawki, które powodują poprawę poziomu wynagrodzeń tych zawodów, które były doceniane w mniejszym stopniu, czyli zawodów pomocniczych, ale które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania systemu zdrowotnego.

 • 11:24

  Niedzielski o odczynach poszczepiennych: Statystykę prowadzi główny inspektor sanitarny. Nic mi nie wiadomo o wnioskach odszkodowawczych.

  Rzecznik resortu dodał, że statystyki GIS w tej sprawie są ogólnodostępne.

 • 11:22

  Niedzielski o wariancie południoafrykańskim i brazylisjkim: Mamy pojedyncze przypadki z RPA i brazylijskiej. W Europie pojawiła się także mutacja nigeryjska. To mutacje objęte alertem WHO. Monitorujemy to, ale w naszym kraju zdecydowanie występuje mutacja brytyjska.

 • 11:20

  Niedzielski o incydentach zakrzepowych po zaszczepieniu preparatem AstraZeneca: Będziemy kontynuowali szczepienia w tym zakresie, na jaki pozwala charakterystyka produktu. Czekamy na konferencję Europejskiej Agencji Leków.

  Konferencja Agencji w tej sprawie odbędzie się dziś o godzinie 16.

 • 11:18

  Niedzielski o udziału brytyjskiej mutacji w Polsce: Mamy mniej więcej udział na poziomie 90 procent z ostatnich dwóch, trzech tygodni. Udział brytyjskiej mutacji zdecydowanie jest kontynuowany.

 • 11:17

  Niedzielski o możliwości otwarcia niektórych gałęzi gospodarki na majówkę: W pierwszej kolejności myślimy o przywracaniu edukacji. W przyszłym tygodniu będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji. Zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, co dwa lata temu czy wcześniej. Trzeba się liczyć, że w tym okresie będą obostrzenia.

 • 11:14

  Niedzielski o powrocie do szkół i przedszkoli: To pierwsze kroki w przywracaniu normalności. Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola i najmłodsze klasy I-III wrócą do nauczania. Przedszkola w trybie zwyklym, a I-III co najmniej w trybie hybrydowym.

 • 11:13

  Niedzielski o ile szczepionek oczekuje na zatwierdzenie: Organem zatwierdzających na polski rynek jest Europejska Agencja Leków. W tej chwili złożone są wnioski Novavax. Są inne preparaty w trakcie procedury.

 • 11:12

  Niedzielski o szczepieniach w Rzeszowie szczepionką Johnson&Johnson: Ta wiadomość ma charakter fake newsa.

 • 11:10

  Rozpoczęła się runda pytań od dziennikarzy.

 • 11:10

  Niedzielski: Mamy perspektywę przyśpieszenia szczepień. To przyśpieszenie będzie angażowało samorządy, mam nadzieję, że odpowiedź będzie duża.

 • 11:09

  Niedzielski: W przyszłym tygodniu będziemy podejmować dalsze decyzje.

 • 11:09

  Niedzielski: Obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia.

 • 11:08

  Niedzielski: W najbliższym czasie musimy dokładnie przyglądać się sytuacji epidemicznej.

 • 11:08

  Niedzielski: Fala zachorowań z zeszłego tygodnia właśnie teraz będzie przechodziła przez szpitale. Skutek zachorowań ze świąt będzie widoczny w przyszłym tygodniu.

 • 11:07

  Niedzielski: Widzimy niewielki spadek dziennej liczby zachorowań. Proszę pamiętać, że ten spadek związany jest z okresem świątecznym.

 • 11:06

  Niedzielski: Województwa wielkopolskie i dolnośląskie odczuły bardzo wysoką liczbę zachorowań. Oba województwa mogą liczyć na wsparcie innych regionów. Wielkopolsce pomagać będzie województwo zachodnio-pomorskie. Regionowi Dolnego Śląska wsparcie ma zapewnić województwo lubuskie.

 • 11:05

  Niedzielski: Podkarpaciu pomaga województwo lubelskie. Na Podkarpaciu mamy jeszcze rezerwy.

 • 11:05

  Niedzielski: W Małopolsce jest problem w łóżkami respiratorowymi. LPR opracowało plan przemieszczenia pacjentów w najtrudniejszym stanie.

 • 11:04

  Niedzielski: Jeśli chodzi o wschodnią ścianę Śląska, to jest ewentualność współpracy z województwem małopolskim, gdzie sytuacja też nie jest prosta.

 • 11:03

  Niedzielski: Województwo łódzkie pomaga Śląskowi. Szpital w Radomsku przyjął około 50 pacjentów z województwa śląskiego.

 • 11:02

  Niedzielski: Mamy regiony, które mają sytuacje względnie bezpieczną, ale i regiony, gdzie napięcia są duże. Trudna sytuacja jest w południowych regionach Polski. Na Śląsku sytuacja jest trudna.

 • 11:02

  Niedzielski: Cały czas mamy trudną sytuację w szpitalach. Zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest ponad 78 procent, a respiratorów - niemal 79 procent. Te parametry są niebezpieczne.

 • 11:01

  Niedzielski: Obserwowane ostatnio wyniki nowych zakażeń dają pewną nadzieję są zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je w optymistyczny sposób.

 • 11:00

  Rozpoczyna się konferencja Adama Niedzielskiego.

 • 11:00

  Resort potwierdził dziś 14 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 638 zakażonych osób.

  >> Sprawdź nowe dane Ministerstwa Zdrowia

 • 10:59

  KONFERENCJĘ RELACJONOWAĆ BĘDZIEMY TAKŻE NA ANTENIE TVN24 I W INTERNECIE

 • 10:55

  Dzień dobry! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na konferencję ministra zdrowia.

Obostrzenia w całej Polsce

Od 27 marca do 18 kwietnia obowiązują w całej Polsce dodatkowe obostrzenia:

- zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni), - zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych, - limity w placówkach handlowych, na targach czy poczcie: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych, - limity w obiektach kultu religijnego: 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa, - zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie, - zamknięte przedszkola i żłobki (opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych, czyli między innymi żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej), - działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte między innymi korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Nadal obowiązują restrykcje epidemiczne ogłoszone 17 marca, takie jak:

- nauczanie zdalne dla wszystkich roczników łącznie z klasami I-III szkół podstawowych, - zamknięte hotele, - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna, - zamknięte baseny, sauny, solaria.

Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości