458 nowych przypadków zakażenia. Najwięcej w tym miesiącu

TVN24 | Polska

Autor:
js/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP
458 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w PolsceTVN24
wideo 2/37
TVN24458 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 458 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci czterech kolejnych osób. Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono infekcję u 42 038 osób, spośród których 1655 zmarło.

Resort zdrowia przekazał w piątek po godzinie 10.30 informację o 458 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Liczba nowych infekcji jest wyższa niż w czwartek, kiedy odnotowano 418 przypadków, oraz wyższa niż w środę, kiedy potwierdzono 380 przypadków.

Dzisiejsza liczba potwierdzonych zakażeń jest najwyższa od 17 czerwca, kiedy potwierdzono 506 infekcji.

Nowe przypadki wykryto u osób z województw: śląskiego (184), małopolskiego (99), mazowieckiego (32), dolnośląskiego (29), łódzkiego (29), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (dziewięć), lubuskiego (dziewięć), pomorskiego (dziewięć), opolskiego (osiem), świętokrzyskiego (osiem), lubelskiego (siedem), podkarpackiego (siedem), warmińsko-mazurskiego (sześć), podlaskiego (pięć) i zachodniopomorskiego (cztery).

Resort przekazał też informację o śmierci czterech osób w wieku od 53 do 83 lat. "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - dodało Ministerstwo Zdrowia.

Łącznie w Polsce od początku pandemii potwierdzono zakażenie u 42 038 osób, spośród których 1655 zmarło.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Andrusiewicz: w najbliższych dniach będzie dosyć dużo przypadków na ŚląskuTVN24

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: w najbliższych dniach będzie dosyć dużo przypadków na Śląsku

- Mamy głównie dwa województwa, które rzutują na wynik całego kraju. To jest Śląsk oczywiście i województwo małopolskie. Z tych dwóch województw mamy 283 przypadki – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że "Śląsk w najbliższych dniach będzie dominował, będzie dość dużo przypadków".

- Z dzisiejszych 184 przypadków najliczniejsze grono to są górnicy i część rodzin górników, którzy mają już wynik pozytywny – przekazał rzecznik.

Jak mówił, mamy trzy spore ogniska w trzech kopalniach: Silesia, Bielszowice i Chwałowice.

- W kopalni Silesia zakończyliśmy wczoraj przesiew kilkuset osób. Niestety, tu wyniki dość duże jak na kilkaset osób, bo kilkadziesiąt przypadków pozytywnych, stąd najprawdopodobniej będzie szerszy przesiew jeszcze w najbliższych dniach – dodał.

- Mamy dzisiaj testowanie kopalni Bielszowice i kopalni Chwałowice. Łącznie około tysiąca osób do przetestowania – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Powiedział, że w Małopolsce jest więcej mniejszych ognisk. Dodał, że to głównie zakłady pracy.

CZYTAJ: Weselny muzyk z koronawirusem. 150 osób na kwarantannie >>>

Ile osób w szpitalach, ile wyzdrowiało?

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie". Wynika z niego, że:

- 1617 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 61 respiratorów jest wykorzystywanych, - 93 815 osób jest objętych kwarantanną, - 7 472 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 31 997 osób wyzdrowiało.

Raport: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska informował w czwartek w Sejmie, że pracownicy medyczni opiekujący się pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem nie będą musieli pracować tylko w jednym miejscu. Decyzja będzie należeć do kierownika podmiotu leczniczego. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w piątek.

Autor:js/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: